Cifrele unei crize a migrantilor si refugiatilor ce devine tot mai mare: La sfarsitul anului trecut erau deja peste 65 milioane de oameni fortati sa-si paraseasca locuintele

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2016, 17:23 Actualitate | Internaţional

Ruta italiana redevine principala poarta pentru migranti
Foto: Wikimedia Commons
Liderii lumii se strang luni la New York pentru un summit important al ONU, dedicat abordarii crizelor refugiatilor si migrantilor, noteaza Reuters.

Conflictele si persecutiile au indepartat 65,3 milioane de oameni de casele lor. Iata cateva cifre in acest sens:

- La nivel global, una din 113 persoane este fie solicitant de azil, fie stramutata intern (tot in tara lor), fie refugiat

- In medie, in fiecare minut din anul trecut 24 de persoane au fost nevoite sa-si paraseasca locuintele

- La sfarsitul lui 2015 existau 65,3 milioane de persoane stramutate fortat.  Este vorba de 21,3 milioane refugiati, 40,8 stramutati intern si de 3,2 milioane de solicitanti de azil

- Daca acestia ar constitui o tara, ar fi a 21-a la nivel mondial ca populatie

- Mare parte dintre refugiati provin din doar trei tari: Siria (4,9 mil.), Afganistan (2,7 mil.) si Somalia (1,1 mil.)

- Columbia are cel mai mare numar de personae stramutate intern (6,9 mil.), urmata de Siria (6,6 mil.) si Somalia (1,1 mil.)

- Regiunile in curs de dezvoltare gazduiesc 86% dintre refugiati. Cel mai mare numar, de departe, sunt in Turcia: 2,5 milioane.

- Libanul are cea mai mare concentratie relativ la propria populatie, cu aproape un refugiat la fiecare cinci cetateni

- Unul din 200 de copii este refugiat. Numarul copiilor refugiati este mai mult decat dublu fata de acum un deceniu

- Tot mai multi copii trec granitele singuri. Anul trecut, peste 100.000 de minori neinsotiti au aplicat pentru azil in 78 de tari, o cifra tripla fata de anul 2014

Surse (UNICEF si UNHCR, organizatia pentru refugiati a ONU)



Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2043 vizualizari
  • +19 (31 voturi)    
    Suedia... (Duminică, 18 septembrie 2016, 17:36)

    OvidiuStoica [anonim]

    Nicio problema, ii primeste Suedia pe toti.
  • +15 (31 voturi)    
    mda... (Duminică, 18 septembrie 2016, 17:42)

    liviu_ [utilizator]

    iar propaganda proemigranti...

    ca mai toata presa... primiti multi bani pt asta?!

    macar voi ati avut bunul simt sa nu dati filmulete din care reiesea ca refugiatii sunt maltratati cand era exact invers

    anywsy,.... imigranti sunt de cand lumea si pamantul... si totusi din anul de gratie 2015 a inceput sa ne pese...
    pana atunci nu conta pt nimeni. de ce?!?!?!
    • +5 (13 voturi)    
      scopul... (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:43)

      OvidiuStoica [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Scopul e sa distruga statele natiune, coeziunea nationala, cu ajutorul importarii de straini migranti si astfel sa nu mai aiba ostacole in crearea sistemul corporatist-global. E deliberat, restul e propaganda pentru frangerea rezistentei.
    • +3 (5 voturi)    
      simplu (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:56)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/1.624703?v=CFBA48CE62E6B9FE2E215984E022D339

      Asta se intampla in noiembrie 2014..se pare ca unii nu pot accepta asta.
    • -3 (5 voturi)    
      ha? (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:58)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      A inceput sa iti pese din 2015? Right...
  • -27 (33 voturi)    
    lol (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:02)

    HP [utilizator]

    Sa le multumim amerlocilor, rusilor si statelor membre NATO pentru distrugerea caselor si vietilor acelor oameni.

    Si apoi ne miram ca emigreaza. Si eu as emigra daca m-ar bombarda zilnic. As emigra exact la ei acasa, si probabil ca le-as face acelasi lucru.

    Pentru ca da, cetatenii poarta responsabilitatea, prin votul exercitat.
    • +3 (11 voturi)    
      Pai vezi? (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:56)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui HP

      "Si apoi ne miram ca emigreaza. Si eu as emigra daca m-ar bombarda zilnic. As emigra exact la ei acasa, si probabil ca le-as face acelasi lucru."

      Atunci n-ai de ce sa te plangi ca si societatea vestica incepe sa voteze partide "extremiste" care raspund cu o moneda identica.
    • +6 (12 voturi)    
      Iar eu as soma la granita o data, o singura (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:01)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui HP

      data. Apoi as trage.
      • +2 (8 voturi)    
        Xenofobule! (Duminică, 18 septembrie 2016, 22:28)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Do nothing, keep calm and quiet and let them kill us.
        • -1 (3 voturi)    
          Exact! (Duminică, 18 septembrie 2016, 23:36)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

          ;)

          Kill them ALL!
        • -1 (5 voturi)    
          Nu sunt xenofob (Duminică, 18 septembrie 2016, 23:39)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

          doar un pic realist , pragmatic ,cu o umbra de mandrie de a fi european.Tu esti ce esti, mandru de-un dispret sanatos. Adopteaza si tu 200 de africani si totusi n-am sa te respect.
    • +2 (8 voturi)    
      amerloci? ce sunt aia? (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui HP

      sunt mai rai sau mai buni decat ruslana?
      N-ai zis nimic de Iran si sauditi care sunt principalii actori in Siria. Sau de talibanii traficanti de droguri din Afghanistan. Sau de islamistii cretini de-a dreptul din Somalia. Sau despre drogurile si cartelurile din Columbia.
      + ca adunand cifrele din tarile enuntate tot raman vreo 40 milioane de 'emigranti" care nu stim de unde provin dar probabil tot americanii sunt de vina, ei sunt de vina pentru tot in general.
      • +2 (10 voturi)    
        Pai daca tu ca tara traiesti in principiu (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:22)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        din producerea de arme si munitie ar fi culmea sa te vada lumea de sfant. De politica si influenta internationala nici nu mai vorbesc. De ce pm au ei soldati in 155 de tari din lume? Ce mama dracului cauta acolo? Aduc pacea? F..k o.ff....
        • +2 (6 voturi)    
          Bad Moon Rising (Duminică, 18 septembrie 2016, 23:10)

          Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Au reusit sa-si faca dusmani peste tot si intr-o buna zi situatia va bascula, pentru ca s-au intins prea mult si au facut prea mult rau. Ma gindesc in primul rind la dusmanii tacuti (Japonia, Germania si alti grei care asteapta cu ochii mijiti ocazia sa plateasca niste datorii vechi).

          Scene ca astea s-ar putea sa vedem in cascada atunci cind lumea se va rascula impotriva imperiului:

          U.S. Evacuation and Fall of Saigon During the Vietnam War

          https://youtu.be/0BVRhsqHE5M

          Pacat de oamenii de rind din America...
        • -2 (2 voturi)    
          grosolana (Luni, 19 septembrie 2016, 12:18)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          si plina de minciuni postarea matale, trolule sovietic. Nu ma mai obosesc s-o demonstrez, e inutil.
    • +3 (5 voturi)    
      HP, ai dreptate partial.... (Duminică, 18 septembrie 2016, 20:21)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui HP

      problema e ca imigrantii nu navalesc la aia ce-i busesc cu adevarat, ci la altii. De exemplu, cei ce dicteaza jocul in Siria sunt americanii, rusii, sauditii, iranienii. Culmea e ca refugiatii sirieni sau chiar afghani vin in "nenorocita" de Europa care n-are prea mare cuvant de spus cand vine treaba de razboi. De fapt ce sa comenteze europenii cand ei sunt varza si nici macar o armata nu au. Deci majoritatea migrantilor ar trebui s-o ia tata la nea vladimir Putin sau sa se imbarce peste Atlantic si nu Mediterana.
      • -6 (8 voturi)    
        Partial (Duminică, 18 septembrie 2016, 21:57)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        Partial ai si tu dreptate.

        In consiliul de securitate al ONU, sau in NATO - nu sunt doar americanii, sau rusii, sau chinezii, ci si sclavii lor francezi, nemti, spanioli, britanici...si evident romanii.
        • +1 (5 voturi)    
          I-ai uitat pe turci... (Duminică, 18 septembrie 2016, 23:24)

          AKM [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Turcii au trupe in Siria, fac afaceri cu jihadistii, dar au pretentia ca tari din Europa sa primeasca tot gunoiul facut de ei pe acolo... Mi se pare normal sa nu se mai planga atata si nici sa ceara bani pentru "refugiati". Alaturi de USA, Rusia, Arabia Saudita, UK si altii implicati pe acolo ar trebui sa-si ia in grija cotele de "refugiati", nu sa-i trimita altora pe cap...
    • +2 (10 voturi)    
      Lasi de doi lei (Duminică, 18 septembrie 2016, 21:36)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Imigrantii sirieni sunt niste lasi de doi lei. Daca asa gandeau si romanii in 1916... Vad ca sunt refugiati. Fug de razboi pana in nordul Europei. Doar stim ce lupte sunt prin Bulgaria, Croatia, Macedonia, etc. Nu dau doi lei gauriti pe imigrantii tai. Din partea mea sunt liberi sa se imbarce si pe vase din carton :D.
      • -4 (6 voturi)    
        lol (Luni, 19 septembrie 2016, 0:28)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Du-te ma cu teoriile tale cu 1916 si 1939 - probabil ca iti inchipui ca mor toti de patriotism si nationalism si iubire de tara.

        De ar veni rusii sau turcii sau ungurii peste tine, nu ar dura 8 ore pana te-ai sui pe avion cu destinatia Argentina.

        In ziua de azi lumea si-a cam dat seama ca razboaiele astea nu sunt ca sa le fie lor bine, ci unor nebuni si maniaci.

        Cat despre emigranti - ti-am zis, daca ar fi razboi, as fi primul sau printre primii care si-ar lua familia si ar taia-o.

        Evident, m-as duce in cea mai buna tara posibil, ca prospect de viitor.

        Ar trebui sa fiu un dobitoc sa fug din Siria in Bulgaria. Ma duc in Germania, unde economia duduie si unde sunt deja cateva milioane de turci.

        Ah, ca romanii gandesc in termeni de ura rasiala si sunt niste xenofobi de abia iesiti din evul mediu, dar doar la nivel declarativ, ca ei inca fac nunti cu manele, carute pe strada si populara la greu - e altceva.
  • +20 (30 voturi)    
    Lasa (Duminică, 18 septembrie 2016, 18:12)

    mitg [utilizator]

    Are chipurile Germania si Suedia bani si disponibilitatea de a-si omori proprii cetateni prin politicile lor inconstinete.
  • +5 (5 voturi)    
    ONU trebuia desfiintat demult. (Duminică, 18 septembrie 2016, 22:16)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    "Exista trei feluri de minciuni: minciuni, minciuni sfruntate si statistici."

    Pe teren, lucrurile arata altfel decit in statistici. Zimbabwe, de exemplu:

    1. Stire din 2014: “No Land for Whites in Zimbabwe” says Mugabe.
    Albilor nu li se va permite niciodata sa detina paminturi in Zimbabwe, a declarat Mugabe, adaugind ca putinii fermieri albi inca prezenti acolo "must go".

    Mugabe, care a fost adus la putere in prospera Rhodesie de US SI UK, a schimbat numele tarii in Zimbabwe si a transformat un stat altadata infloritor in cea mai saraca si mai corupta tara din lume.

    2. Stire din august 2016: White Farmers Boost Zambian Output.
    Zambia a inregistrat cea mai mare productie de cereale din istoria sa multumita celor 100 de fermieri albi alungati din Zimbabwe, care au fost primiti in Zambia si au inceput sa se ocupe de agricultura.

    Productia de cereale a Zambiei a crescut an dupa an de cind fermierii albi au inceput sa cultive pamintul acolo dupa expulzarea lor din Zimbabwe in 2000/2001.

    "Fermierii" negri care au luat in stapinire foarte eficientele ferme din Zimbabwe nu au fost in stare nici macar sa le mentina la nivelul unor ferme de subzistenta. Ca rezultat, Zimbabwe, altadata numita "cosul cu piine al Africii", a devenit importator de produse agricole.

    "Aceasta este cea mai mare recolta de cereale din istoria Zambiei si ne permite sa hranim adecvat populatia si sa exportam surplusul" a declarat ministrul agriculturii, Wylbur Simuusa. A mai spus ca urmeaza sa exporte 300.000 de tone de cereale in Zimbabwe, Congo, Malawi si Kenya.

    Mugabe a admis ca albii ii hranesc din nou pe africani, in conditiile in care Zimbabwe e acum fortata sa importe cereale din Zambia (“at the moment we are importing maize from Zambia. Zambia gave former Zimbabwean white commercial farmers land and that’s why they have surplus food.”).

    Cam asa arata un fermier alb din Zambia:
    http://newobserveronline.com/wp-content/uploads/2016/08/white-farmer.jpg
  • +4 (6 voturi)    
    James Watson - un Galileo al zilelor noastre (Duminică, 18 septembrie 2016, 22:26)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    In a 2007 interview with the Times of London, James Watson, the codiscoverer of DNA, told that he felt gloomy about Africa because “all our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours, whereas all the testing says not really.”.

    Veritas odium parit (Adevarul naste ură). Omul si-a pierdut job-ul din cauza acestei afirmatii si a fost calcat in picioare de toti progresistii.

    Stire recenta:

    Nobel Prize-winning geneticist James Watson had a scheduled September 12 lecture at New York University canceled because a group of students determined that his very existence was offensive. An NYU statement read:

    We received the attached letter that had been written by medical and graduate students at NYU School of Medicine to express their feelings regarding the invitation of Dr. Watson for this distinguished lecture. In the letter, the students raised the point that Dr. Watson had made public claims to diminish respect for black, female and obese individuals.

    Naturally the university reaffirmed its alleged commitment to “free speech”—excepting, of course, any speech which offended the “feelings” of blacks, broads, and fatties.

    Watson, once considered the world’s preeminent scientist, has forever been banished from polite society.
    ______________

    E pur si muove.
    • -3 (7 voturi)    
      lol (Luni, 19 septembrie 2016, 0:29)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      Deci daca a co-descoperit acidul dezoxiribonucleic - asta inseamna ca nu poate fi un rasist imputit in acelasi timp ?

      Incredibil :)
      • +3 (5 voturi)    
        The voodoo term “racism” (Luni, 19 septembrie 2016, 4:08)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui HP

        1. "The voodoo term “racism” is purely a social construct and thus has no innate meaning. That’s why different groups are always fighting one another to define it. The ability to define words is the root of cultural power. In my lifetime, the word’s definition has expanded with the ravenousness of a malignant tumor. Nowadays, everything white is racist. Even pointing that out is racist. And it’s racist of me for making fun of the fact that pointing this out is racist. And every word I keep saying from hereon out merely compounds the racism."

        3. Cind dai cu capul de un adevar care nu e corect politic, pui o eticheta, in sinea ta infamanta, si ai terminat disputa. Ba iti mai si inchipui ca ai cistigat-o.

        Hai sa zicem, ca tine, ca James Watson e un rasist. Si imputit, daca vrei. Acum, ca am cazut de acord in chestiunea asta, spune ce nu e adevarat din afirmatia lui!

        3. Cei care predica toleranta nu sint deloc toleranti cu cei care au vederi opuse, iar disidentii devin eretici care trebuie vinati. Tot ceea ce dezaproba vor sa interzica, iar tot ceea ce aproba ar vrea sa fie obligatoriu. Si ca sa evite orice critica valida, considera ca singurul discurs civilizat este al lor.

        Redefinirea tolerantei are drept scop mistificarea si este folosita ca instrument de reducere la tacere a criticilor. Ea legitimeaza prostia, insulta si lipsa onestitatii intelectuale.

        Nimeni nu are un drept absolut la aprobarea/cenzurarea altcuiva. Libertatea de expresie e indivizibila. Ori o avem, ori nu o avem. Nu poate sa insemne doar libertatea de a spune ceea ce aproba altii. Nu exista discurs public serios care sa nu deranjeze pe absolut nimeni. Iar libertatea de a te exprima doar intr-un mod care sa nu deranjeze nu este deloc libertate.

        Atunci cind libertatea de exprimare nu mai este un drept absolut, ea devine o simpla marfa negociabila in farsa care a devenit lumea azi.

        4. Pune mina pe carte, ca te despart citeva biblioteci de omul ala.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact! (Luni, 19 septembrie 2016, 19:54)

        contest [anonim] i-a raspuns lui HP

        JW e cu atat mai inacceptabil cu cat domeniul sau e genetica!
        Watson e un simptom al timpului cand a facut descoperirile, degringolada sa nazista! e justificata, probabil, de motivatia initial rasista a cercetarilor lui in domeniul geneticii...:-(
    • 0 (0 voturi)    
      Not exactly! (Luni, 19 septembrie 2016, 19:46)

      contest [anonim] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      Galileo is different!
      Dar J. Watson e intr-adevar, rasist! Deci, inacceptabil in campusuri!
  • +2 (4 voturi)    
    Se termina (Duminică, 18 septembrie 2016, 23:24)

    xolv [utilizator]

    petrolul, deci trebuie sa primiti refugiatii, sclavilor!!
  • +1 (1 vot)    
    Cred ca ati vazut poza asta in presa (Duminică, 18 septembrie 2016, 23:38)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    Insa numai partea din interiorul dreptunghiului.

    http://40.media.tumblr.com/fe7d7c91d390e95938d0117511ffbd31/tumblr_o1m89bCck91t1m9uco1_1280.png