The Wall Street Journal: Urmatoarea tinta a lui Putin

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2016, 7:02 Actualitate | Internaţional

Exercitiile militare efectuate de Rusia in Transnistria si recentul decret semnat de liderul transnistrean, Evgheni Sevciuk, sugereaza ca Vladimir Putin testeaza terenul din Occident pentru o potentiala viitoare miscare si de aceea liderii din SUA si Europa trebuie sa transmita mesajul ca orice efort de a permanentiza ocupatia rusa in Transnistria va fi considerat o incalcare a suveranitatii Republicii Moldova si va atrage sanctiuni, comenteaza marti publicatia americana The Wall Street Journal (WSJ), preluata de Agerpres.

In aceasta saptamana se implinesc 10 ani de la referendumul organizat de regimul pro-Kremlin de la Tiraspol, cand 97,2% dintre locuitorii Transnistriei au cerut anexarea la Rusia. Pentru a marca acest moment, liderul transnistrean Evgheni Sevciuk ￯ chiar daca Moscova nu recunoaste oficial Transnistria ca 'stat' - a emis un decret in care cere anexarea completa.

De asemenea, el a anuntat crearea unui comitet insarcinat cu armonizarea legislatiei transnistrene cu cea rusa.

''Pana acum, Putin nu s-a pronuntat in legatura cu respectivul decret, desi este improbabil ca Sevciuk sa fi emis documentul fara aprobarea Kremlinului. Media ruse sunt entuziasmate de ideea anexarii Transnistriei, la fel si ideologii pro-Kremlin care considera ca orice parte a Europei unde se afla o mana de vorbitori de limba rusa apartine tarii mama. Aproape o treime dintre cei 500.000 locuitori ai Transnistriei sunt etnici rusi'', noteaza WSJ.

In contextul in care evolutiile referitoare la decretul de anexare au escaladat, Putin isi arata muschii in Transnistria. In august, Moscova a desfasurat un exercitiu militar in teritoriul separatist, iar circa 400 de militari rusi au participat la o aplicatie militara in Transnistria in aprilie 2015.

Ei fac parte din cei 1.000 de militari pe care Rusia ii mentine in teritoriul separatist, incalcand astfel angajamentul de a-i retrage pana in 2002, adauga publicatia citata.











5182 vizualizari
  • 0 (10 voturi)    
    Jos palaria! (Joi, 15 septembrie 2016, 7:13)

    Crioan [utilizator]

    Trebuie sa recunoastem ca Tzarul de la Kremlin este foarte abil. Chiar acel referendum, da o cifra fantastica, 97% a mai fost fost doar procentul lui ion ilici in Moldova, la alegerile din 1990!
    In rest, la noi nicio consultare democratica, alegeri sau referendum, nu a avut asemenea unanimitate!
    Nici modificarea Constitutiei, nici reducerea numarului de parlamentari ... nici macar aderarea la U.
    Iar daca s-ar face consultare "vreti revenirea Basarabiei la tara-mama?' , procentul a r fi departe de 97!!
    Este o performanta ...
    • -1 (5 voturi)    
      Ai dreptate dar..... (Joi, 15 septembrie 2016, 8:08)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      ............. acest miscari in timp si spatiu au fost posibile numai in contextul in care SUA a "beneficiat" de doua mandate a celui mai slab presedinte din istoria lor !! Asta a fost contextul macro.....sa nu uitam asta !! Asta a fost sursa multor probleme in ultimul deceniu......
    • +3 (3 voturi)    
      "cifra" fantastica (Joi, 15 septembrie 2016, 10:36)

      LucianBaciu1 [anonim] i-a raspuns lui Crioan

      numere fantastice iau doar dictatorii, dupa ce au reusit sa isi omoare concurenta. "asemenea unanimitate" se obtine atunci cand ii faci pe toti sa se teama sa ti se impotriveasca - nu se stie niciodata cand esti impuscat pe strada sau in scara blocului. ce sa zic? mare performanta!
      apropo, cu cat esti platit la mesaj?
      • +1 (1 vot)    
        A contestat cineva? (Joi, 15 septembrie 2016, 13:33)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui LucianBaciu1

        Stimate domn, va rog sa precizati UNDE in mesajul meu am contestat faptul ca Putin este un dictator?
        Eu ma refeream strict la CIFRA care este absolut fantastica. NU am zis ca ar fi buna sau rea, ci doar care este valoarea!
        De ce coniderati ca ar trbeui sa fiu platit, daca spun ca Pi este aproximativ 3,14?!
        Ei, daca afirmam "in opinia mea, federatia rusa este cea mai tare!", atunci da, intrebarea era perfect legitima ...
    • -3 (3 voturi)    
      Multi basarabeni (Joi, 15 septembrie 2016, 10:41)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Multi basarabeni sunt pro-Rusia, din pacate.
  • +5 (5 voturi)    
    ce abilitate! (Joi, 15 septembrie 2016, 8:41)

    Metusala [utilizator]

    nu-I decat recurgere la forta si incalcarea dreptului international. Daca Romania ar ocupa R.Moldova cu Transnistrie cu tot si ar face referendum fii sigur ca 99.99% ar fi pentru unirea cu Romania.
    Referendumul din Crimeea l-au facut rusii dupa anexare n-a fost facut in timpul cat era sub controlul Ucrainei.
  • +4 (4 voturi)    
    nas (Joi, 15 septembrie 2016, 9:44)

    Ilidia [utilizator]

    Oficialii europeni nu stiu vorba romaneasca: "daca-i dai nas lui Ivan ti se suie pe divan. Biata mea strabunica analfabeta, nascuta pe la 1880, o stia...
  • +1 (3 voturi)    
    solutii inteligente (Joi, 15 septembrie 2016, 10:02)

    stefansb [utilizator]

    evident nici o unire cu Basaabia nu se poate face incluzand acea regiune. Daca ne-ar duce capul, si am vrea cu adevarat unire, am negocia un schimb d populatie intre basarabia si transnistria, cu costurile suportate de Romania, astfel incat etnicii rusi din basarabia sa se mute toti in Transnistria. Apoi sa li se ofere independenta, pt a putea integra linistiti Basarabia in Romania, fara riscul de a ne trezi ca rusii ramasi fac scandal.
    La fel cu Gagauzia, se pot reloca in schimbul unor avantaje financiare ucrainienii din restul Basarabiei, si data la schimb zona aia cu nordul bucovinei, unde sunt romani. Daca ar primi o zona similara ca suprafata, dar cu etnici ucrainieni, nu cred ca n-ar vota sa dea lla schimb o zona cu etnici romani.
    • -4 (4 voturi)    
      reunificarea RO-MD (Joi, 15 septembrie 2016, 10:40)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Reunificarea RO-MD nu se face ca nu e in agenda Usa/Ue.
  • +1 (3 voturi)    
    Sua si Basarabia (Joi, 15 septembrie 2016, 10:43)

    Toni_Romania [utilizator]

    De readus aminte ca din 1992, de cand Rusia a pus mana pe Transnistria, Sua si UE nu au suflat o vorba in massmedia lor de regimul de killeri de la Tiraspol care a bagat romanii in cusca.
    De abia dupa ce Putin a inchis Crimeea in 2014 au inceput sa se agite si sa comenteze.