SUA aproba un plan de asistenta militara destinata Israelului cu valoarea record de 38 miliarde de dolari

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:29 Actualitate | Internaţional

Netanyahu si Obama, la Casa Alba (5 martie 2012)
Foto: Agerpres
Statele Unite au aprobat un nou plan de asistenta militara destinata Israelului, in valoare de 38 de miliarde de dolari, o suma record in istoria americana, informeaza BBC News online si site-ul Ynetnews.com, citate de Mediafax.

Presedintia Statelor Unite a confirmat miercuri seara termenii acordului cu Israelul, care urmeaza sa fie semnat la Departamentul de Stat printr-o ceremonie oficiala.

Acordul de asistenta militara pe zece ani va intra in vigoare in 2018, fiind rezultatul negocierilor care au durat peste zece luni.

Prin acest document, Statele Unite se angajeaza sa furnizeze asistenta militara in valoare de 38 de miliarde de dolari Israelului, timp de zece ani.

Pana acum, Israelul primea echipamente militare de 3,1 miliarde de dolari anual.

Grupurile pro-palestiniene au criticat initiativa, argumentand ca Administratia Barack Obama recompenseaza Israelul in pofida continuarii activitatilor de colonizare in Cisiordania.

Potrivit site-ului israelian Ynetnews.com, acordul prevede alocarea a 500 de milioane de dolari anual pentru dezvoltarea sistemelor antiracheta in Israel.


Citeste mai multe despre   









2940 vizualizari
  • -10 (12 voturi)    
    Asta-i mana pretenului meu Donald (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:47)

    Lucian Ilea [utilizator]

    care a devenit presedintele de facot dupa ce Hillary a fost arestata si sau omorata
    pe 11 septembrie 2016
    care e o mare zi a Luminii cand incepe din nou...
    perioada activa a zilei a cincea a ciclului galactic etic din calendarul mayas
    eu marele Sarpe cu pene Quetzalcoatl
    eu Apollo
    eu Zalmoxe
    conduc acuma lumea
    pana ce vine sora mea Artemis...in noaptea a cincea
    adica Simona Halep:_)
    cel alb si cea rosie
    firul alb si cel rosu
    Dyonisos si Afrodita conduc ziua a saptea etica
    Hefaistos si Athena conduc ziua si noapteA asasea galacitca
    cand///marea zeita a florilor Xochiquetzal este ;a putere
    impreuna cu zeul medicinei
    • +2 (4 voturi)    
      epic (Joi, 15 septembrie 2016, 4:02)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      .
    • +4 (6 voturi)    
      Cu adevarat Trump e presedinte "de facot" (Joi, 15 septembrie 2016, 8:21)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Pentru ca de facto e o mazeta. Cat despre delirul postarii acesta se trateaza cu sedative puternice si socuri electrice. daca mai pot ajuta in aceasta faza
  • +4 (4 voturi)    
    De ce nu luam si noi asa sa ne aparam de rusi? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 21:55)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ah, scuze, la noi functioneaza doar MAFIA INTERNA care nu da taxe ca sunt militieni, securisti, PSD-isti si PNL(+PDL)-isti si ei au voie sa nu dea taxe si MAFIA EXTERNA (multinationalele) care nu dau taxe decat in paradisuri fiscale, ori daca nimeni nu da taxe de unde bani de aparare?
    Ah, si aia care indraznesc sa nu fie asistati sociali si sa infiripeze o afacere, vine statul si o reglementeaza astfel incat sa emigrezi, apoi te rupe cu controale(pentru spaga), amenzi(ca nu dai spaga), impozite (in jur de 60%) sa-ti bage mintile in cap!!!
  • -4 (10 voturi)    
    Obama. (Miercuri, 14 septembrie 2016, 22:17)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Asa i-a platit pesedentia doamnei Clinton! Evreii joaca tare, de2.000 de ani! Banii vorbesc, si or sa mai vorbesca!
  • -5 (13 voturi)    
    bravo lor! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 22:41)

    king david hotel [utilizator]

    Romania cati bani a primit de la aliatul si colegul de Nato, SUA?

    E drept ca vecinii nostri au arma atomica si avioane, si rachete, si submarine,nu doar kalasnikoave prercum palestinienii....
    • +4 (6 voturi)    
      Israelul nu se apara de Kalshnikoave... (Joi, 15 septembrie 2016, 9:38)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Israelul nu se apara de Kalshnikoave, ci este confruntat cu forte care impreuna sunt incomparabil mai mari decat el, iar ele il ameninta in mod declarat cu nimicirea.
      Iranul are practic arma nucleara, Pakistanul (care tot constitue o amenintare) la fel, tarile arabe se pot intoarce intr-o clipa impotriva Israelului, Turcia la fel, ca sa nu mai spun de organizatiile teroriste Hizbala si Hamas care sunt sucursale ale Iranului.
      Cine nu stie, crede in povesti.
      Iar inafara de ajutorul material, niciodata armatele altor tari nu lupta pentru Israel.
  • +1 (1 vot)    
    De fapt, nu e niciun record (Joi, 15 septembrie 2016, 12:01)

    John M. [utilizator]

    Daca timp de 10 ani primeste 3,8 miliarde pe an, asta este media de pana acum.
    Israelul a primit dintotdeauna 4 miliarde pe an in ajutor nerambursabil de la SUA. (Egiptul-800 de milioane; Turcia-600 de milioane, etc)
  • -1 (3 voturi)    
    cu 38 miliarde faceau padure din deserul sahara (Joi, 15 septembrie 2016, 14:03)

    MG [utilizator]

    cu 38 miliarde faceau padure din deserul sahara, aduceau apa potabila in toate regiunile planetei unde ea lipseste, vindecau gratis toata populatia bolnava de pe pamant etc etc

    Iar ei aleg sa puna paie pe foc: sa creasca numarul armelor si mortilor in razboaie, a copiilor si femeilor in suferinta... idiotii planetei, ce sa zic; era si amenintat Israelul de armate superioare invadatoare...