O noua ruta pentru migratie prin Romania: 2 imigranti morti si 4 dati disparuti in partea bulgara a Dunarii. Alti 15 imigranti, prinsi de politistii de frontiera din Timis

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 13 septembrie 2016, 10:31 Actualitate | Internaţional

2 imigranti s-au inecat iar alti 4 sunt dati disparuti dupa un naufragiu produs pe 8 septembrie in apele teritoriale bulgaresti ale Dunarii, a anuntat marti politia de frontiera. Imigrantii, care erau irakieni si veneau dinspre Turcia, au ales o noua ruta, traversand Dunarea din Bulgaria si incercand sa ajunga in Romania, pentru a evita controalele de la frontiera Serbiei, care au fost intarite in aceasta vara, scrie AFP.

"Patru migranti care au spus ca sunt irakieni au reusit sa ajunga in insula Dobrina (nord-estul Bulgariei) joi, inainte de miezul noptii, dupa naufragiul uneia dintre barcile care ii transportau", a declarat Dimitar Tchorbadjiev, seful Politiei de frontiera de la Ruse.

Cei patru au fost arestati.

Imigrantii ar fi platit pentru a fi transportati cu barca in Romania, insa una dintre ambarcatiuni s-a rasturnat, a precizat un oficial din cadrul politiei.

Duminica, trupul neinsufletit al unui baiat in varsta de 5 ani si al unui tanar au fost gasite la 20 de kilometri departare, pe fluviu.

Cautarea corpurilor celorlalti naufragiati continua.

  • 15 imigranti prinsi de politistii de frontiera din Timis cand incercau sa treaca frontiera

Alti 15 imigranti - 8 din Afganistan, 4 din Kosovo, 2 din Pakistan si un iranian - au fost prinse de politistii de frontiera din Timis. 11 dintre ei incercau sa intre ilegal din Serbia in Romania, iar patru sa plece, pentru a doua oara, spre Ungaria, anunta Mediafax.

Potrivit Politiei de Frontiera, politistii de la Sannicolau Mare au observat, luni seara, un grup de persoane care se deplasa pe jos, peste camp, incercand sa treaca ilegal frontiera din Serbia, pe directia localitatilor de frontiera Valcani-Beba Veche.

In acest fel au fost prinsi, in apropierea localitatii de frontiera Valcani, 11 barbati, care au fost transportati la sediul Politiei de Frontiera. Opt dintre acestia sunt cetateni afgani, doi pakistanezi, iar unul iranian, cu varste cuprinse intre 14 si 35 de ani, ei declarand ca au plecat din Serbia cu intentia de a ajunge intr-un stat din vestul Europei.

Duminica seara, politistii de frontiera au depistat pe malul raului Mures, pe directia localitatii de frontiera Saravale, patru barbati care ulterior au fost condusi la sediul Sectorului Politiei de Frontiera Sannicolau Mare, unde s-a stabilit ca sunt din Kosovo, solicitanti de azil cazati la Serviciul pentru Imigrari Timis, cu varste cuprinse intre 20 si 25 de ani.

Cei patru barbati erau la a doua tentativa de trecere ilegala spre Ungaria, ei fiind prinsi de politistii de frontiera si in 6 septembrie, cand pe numele lor au fost intocmite dosare penale pentru tentativa de trecere ilegala a frontierei.

Toate cele 15 persoane sunt cercetate pentru trecere frauduloasa a frontierei de stat, respectiv tentativa de trecere frauduloasa a frontierei de stat.











6098 vizualizari
  • +17 (19 voturi)    
    Dunarea (Marţi, 13 septembrie 2016, 11:19)

    mitg [utilizator]

    Cu Dunarea nu e de joaca. Au incercat inotatori olimpici s-o treaca si cu greu au reusit sa evite curentii care se formeaza sporadic si neasteptat
    • +8 (8 voturi)    
      da, e cumplit (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:17)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Mai ales ca la suprafata apa pare calma si la un metru dedesubt sunt niste vartejuri cumplite.
  • +9 (11 voturi)    
    păcat (Marţi, 13 septembrie 2016, 13:28)

    zic_si_eu [utilizator]

    Dumnezeu să-i odihnească!
  • -10 (26 voturi)    
    o stire foarte trista, au murit niste copii (Marţi, 13 septembrie 2016, 13:29)

    FFF T [utilizator]

    In ce lume traim, niste copii inecati incercand sa ajunga intr-un loc sigur! Mi se zbarleste parul de groaza!
    • +32 (38 voturi)    
      sa inteleg ca in Bulgaria (Marţi, 13 septembrie 2016, 13:45)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      nu erau in loc sigur, deaia trebuiau sa treaca Dunarea?
    • +31 (37 voturi)    
      Traiesti (Marţi, 13 septembrie 2016, 13:47)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      intr-o lume in care parintii isi ucid copiii pentru bani. Daca se multumeau cu ajutorul social din Bulgaria si nu goneau dupa ajutorul social din Germania n-ar fi murit. Ar fi trait in siguranta, ar fi mers la scoala, ar fi avut ce manca, adultii si-ar fi gasit un serviciu si ar fi trait poate o viata normala. Lacomia i-a ucis. Lasa lumea in pace, nu e nimeni vinovat ca unii isi risca viata pentru bani.
      • +20 (24 voturi)    
        la fel si in Turcia (Marţi, 13 septembrie 2016, 13:55)

        airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        O viata al fel de buna puteau avea si in Turcia, o tara cu o cultura si mentalitate mai apropiata de a lor decat Bulgaria, cu oameni de aceeasi religie ca ei, cu infinite mai multe posibilitati de a duce o viata normala ca in Bulgaria... Asta e, lacomia ucide!
        • -24 (36 voturi)    
          esti dovada vie de xenofobie si rasism! (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:27)

          FFF T [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

          Cu oameni ca tine in jur, daca or fi la fel si in Bulgaria (f probabil), nu si-ar dori nici un refugiat sa traiasca! Cand romanii plecau pe capete in Vest, ne-am fi dorit sa fie tratati ca OAMENI, dar cand vin alti oameni, fugind de razboi, nu stim sa ne comportam.
          Romanasii sunt primii la improscat cu ura!
          • +17 (23 voturi)    
            Poti (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:38)

            Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

            sa-i spui cum vrei, nu el i-a pus pe aia sa fuga din Bulgaria cu barca. Fiecare e raspunzator pentru viata lui.
          • +16 (20 voturi)    
            sa nu incarcum lucrurile! (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:57)

            airamerica [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

            Stai, stai, sa nu ne grabim! Oameni nu fugeau de razboi, de razboi au scapat cand au ajuns in Turcia, apoi cand au trecut in Bg, unde nu am auzit ca ar fi razboi. Mai departe, drumu spre Vest, nu e motivat decat de bani si nu de siguranta lor si a afamiliilor lor. Dar, bineinteles, e doar parerea mea, nu cer nimanui sa fie de acord cu ea!
            • -5 (15 voturi)    
              Oare? (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:04)

              Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

              Pai cine naiba sa stea in Bulgaria sau Romania, doua tari corupte profund si unde saracia se adinceste odata cu imbuibarea securimii si a haitelor de partid. Din Ro a emigrat 20% din populatie, scuipind cu sila in urma. De ce ar ramine aici niste mahomedani? Sa fie furati si ei?
              • +11 (17 voturi)    
                In Romania si Bulgaria (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:13)

                Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

                nu e razboi. Ei parca de razboi fugeau, nu?
                • -7 (13 voturi)    
                  .. (Marţi, 13 septembrie 2016, 17:15)

                  muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

                  Nu bai parlitule, fugeau ca sa iti fure tie ceva. Sau fugeau ca sa arunce cu bombe.
                  Ce importanta are de ce fugeau, boule? Cand romanii fugeau din tara lui Ceausescu, fugeau de razboi? Cand milioane de romani au fugit din tara lui Iliescu, fugeau de razboi?
                  Jeguri umane ce sunteti, sunteti spirituali cand e vorba de moartea sau suferinta altora, insa urlati ca din gura de sarpe ca sunteti discriminati, sau ca sunteti confundati cu tiganii.
                  Milioane de romani au cautat o viata mai buna in alte tari, dar voi parlitilor ati ramas xenofobi pana in maduva oaselor. Ba inca si prapaditii care au fugit din Romania sunt in mare masura xenofobi.
                  • +5 (7 voturi)    
                    limbajul spune totul (Marţi, 13 septembrie 2016, 20:30)

                    neurino [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

                    despre "domnia voastra".
              • 0 (8 voturi)    
                Nu i-a invitat nimeni (Marţi, 13 septembrie 2016, 19:12)

                aniod [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

                Ma scuzati, este un caz tragic, dar nu dorim ca ei sa vina aici, nicidecum sa ramana.
                • -3 (7 voturi)    
                  atâta ură și prostie (Marţi, 13 septembrie 2016, 22:15)

                  FFF T [utilizator] i-a raspuns lui aniod

                  Bine că ai tu un acoperiș deasupra capului și îți permiți să judeci pe alții care nu mai au NIMIC!
                • -3 (5 voturi)    
                  atâta ură și prostie (Marţi, 13 septembrie 2016, 22:15)

                  FFF T [utilizator] i-a raspuns lui aniod

                  Bine că ai tu un acoperiș deasupra capului și îți permiți să judeci pe alții care nu mai au NIMIC!
                  • +1 (3 voturi)    
                    eu (Miercuri, 14 septembrie 2016, 0:55)

                    baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

                    posed atit ura cit si prostie, te rog sa iei masuri. Abia astept. Iti ofer inclusiv un ''acoperis deasupra capului'' gratis.
          • +10 (16 voturi)    
            Tu cati (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:41)

            AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

            esti dispus / dispusa sa cazezi la tine in casa?
      • -14 (24 voturi)    
        nu lacomia i-a ucis (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:11)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        dorinta de a avea o viata mai buna i-a ucis. Lacomia apare atunci cand ai, si vrei sa ai si mai mult.
        Ei nu aveau nimic, doar dorinta de a trai mai bine, in alta tara.
        • +13 (23 voturi)    
          Ba da (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:18)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          aveau. In Bulgaria situatia migrantilor e reglementata ca peste tot in Europa. Deci, faptul ca nu aveau nimic e o minciuna. Se aflau in siguranta intr-un stat in care ar fi avut un trai modest prin munca. Ei au vrut un trai de lux si lene.
          • -4 (10 voturi)    
            n-as prea crede ca traiau bine in (Marţi, 13 septembrie 2016, 17:05)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            Bulgaria. daca traiau bine, nu fugeau de acolo.
        • +7 (13 voturi)    
          Bine ai zis (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:57)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Unii se uita prea mult la Cnn.
    • +18 (28 voturi)    
      fals! (Marţi, 13 septembrie 2016, 13:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      traim intr-o lume in care oamenii se dau ca fug de razboi, dar de fapt vor doar sa ajunga undeva unde sa primeasca bani gratis!

      cand esti refugiat fugi unde poti... de obicei cat mai aproape! nu traversezi juma de planeta! astia nu sunt refugiati, doar vaneaza ajutoare sociale! evident copilu nu are nici o vina ca l-au prostit parintii... dar nici copii de la nisa sau 9-11 etc nu aveau nici o vina!
      • -13 (17 voturi)    
        Aiureli pe toata linia (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:27)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Din 2001 de cand U-sa bombardeaza "umanitar" Levantul lumea s-a umplut de zeci de milioane de refugiati mahomedani care-s cat se poate de reali. Cele mai multe milioane sunt acum in Turcia si Iordania, dar ajung si in Europa. Ca intre ei or fi si impostori aia e partea a 2-a.
        • +13 (15 voturi)    
          N-are (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:31)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          nici o legatura cu tema articolului. Faptul ca exista milioane de oameni care fug de razboaiele provocate tot de lacomia altora nu il contesta nimeni. E vorba despre faptul ca unii dintre ei nu se multumesc cu binele care li se ofera, vor mai mult.
    • -8 (18 voturi)    
      asa e (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:57)

      gab.eu [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      FFF T, ai perfecta dreptate. Mi se pune nodul in gat cand vad ca o stire despre doi copii care incearca sa isi gaseasca un loc pe lumea asta au murit si comentariile romanasilor (diminituvul e intentionat) nu le vin in cap decat mesaje de ura, rasism si xenofobie. Nu pot crede! Cum se poate ajunge aici? In ce stadiu de putrefactie morala ne aflam... si poate cei mai multi dintre ei merg duminica sa pupe icoane in biserica. Incredibil, inegalabil! Mare pacat!
      • +9 (13 voturi)    
        haha (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:11)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui gab.eu

        Ce gluma! Fiecare moare pre limba sa, cum se zice! Euroii putini din Bulgaria nu-i intereseaza, ca doar au cotizat mii de euro la traficanti ca sa ajunga in ... Vest! Cu ajutorul din Bulgaria cum sa-si recupereze investitia?
      • +6 (10 voturi)    
        Ne lasi? (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:15)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui gab.eu

        De ce ar trebui sa ma simt eu responsabil pentru faptul ca niste parinti inconstienti isi trimit copiii sa moara inecati sau le leaga o centura de explozibil la brau si ii trimit sa se arunce in aer?
      • +2 (2 voturi)    
        incearca (Miercuri, 14 septembrie 2016, 0:58)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gab.eu

        sa-ti maresti nodul din git. Ar fi o rezolvare pentru tine, draga.
    • +7 (13 voturi)    
      Parinti iresponsabili... (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:21)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      ...ar trebui condamnati alaturi de calauze, pentru ucidere din culpa. Se pare ca niciun ONG nu e interesat sa apere vietile copiilor de migranti de iresponsabilitatea propriilor parinti...
      Iresponsabilitatea parintilor a ucis copiii, nu are rost sa aruncam vina pe "xenofobi", "intoleranti" etc.
      Cand lasi vietile propriilor copii pe mana unor traficanti si se intampla o astfel de tragedie, se numeste ucidere din culpa. Erau in siguranta si in Turcia si in Bulgaria, primeau ajutor, puteau supravietui. Nu erau refugiati, erau simpli infractori.
    • +4 (10 voturi)    
      Bre (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:06)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      E vreun razboi in Bulgaria sau in Grecia si n-am aflat? Ei vor doar zero contributii si maximum de beneficii!
      • -8 (10 voturi)    
        LoL (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:53)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        Cam ca rumanii de altfel. E plina oiropa de asistati sociali din Romania.
        • +4 (6 voturi)    
          LOL (Marţi, 13 septembrie 2016, 19:36)

          AKM [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

          Esti unul dintre ei de stii asa de bine?
  • +9 (11 voturi)    
    Si cu (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:12)

    Lucian_Mares [utilizator]

    celelalte barci ce s-a intamplat?
    • +9 (9 voturi)    
      Eh (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:38)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Iti dai seama cati au trecut daca pe astia au reusit sa-i prinda politistii nostri.
  • -10 (22 voturi)    
    Constatare (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:23)

    Toni_Romania [utilizator]

    Toti de aici comenteaza ba chiar ii cearta pe emigranti dar unul nu aminteste cine le a bombardat tara de-a facut-o nelocuibila azi..........
    • -2 (6 voturi)    
      cum, chiar toți? (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:33)

      zic_si_eu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      fără excepție?
    • +3 (11 voturi)    
      Toata tara? (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:52)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Chiar toata tara lor este nelocuibila si cuprinsa de razboi?
      Eu am auzit ca doar niste zone. De ce nu se duc in zonele locuibile? Sau, de ce nu se duc sa lupte impotriva ISIS?
      • -3 (9 voturi)    
        Sigur (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:56)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        Sa iasa in strada asa fara arma, si sa se uite urat la Isis. Ii alunga sigur.
        Prietene azi in tarile alea bombe dau si Isis, si Usa, si Rusia si Nato.
      • -3 (5 voturi)    
        nu exista zone sigure in Siria (Marţi, 13 septembrie 2016, 17:08)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Pep1

        de asta a si propus Turcia crearea unei zone securizate in Siria, in care migrantii sa se poata intoarce acasa, fara a mai fi atacati de ISIS, trupele lui Bassar al Assad sau rebeli.
        • 0 (2 voturi)    
          de fapt (Marţi, 13 septembrie 2016, 20:56)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Irak, Afg, Siria si Libia nu prea mai sunt locuibile.
        • +3 (5 voturi)    
          Sa nu mai bruiem treaba cu "Isis" (Marţi, 13 septembrie 2016, 20:57)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Isis e in Siria din 2014 doar - razboi civil a demarat in 2011 de la insurgentii anti-Assad finantati de U-sa.
    • +10 (20 voturi)    
      Nu suntem noi vinovati... (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:32)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Vad ca toti activistii pro migranti ii jignesc pe romani in toate felurile, pentru ca tarile unora dintre migranti au fost bombardate. Romanii nu au bombardat pe nimeni, nu au jefuit pe nimeni, nu au invadat pe nimeni. Prin urmare, nu au nicio obligatie morala sau materiala fata de acesti migranti (majoritatea nici macar nu provin din zone de razboi). Nimeni nu are dreptul sa ne impuna noua cu forta iubirea neconditionata fata de toti derbedeii si impostorii care mint ca sunt refugiati. Este asa de greu de inteles ca avem oricum destule probleme si nu mai avem nevoie de altele? Nu avem nicio obligatie sa ducem in spate si problemele altora, le avem pe ale noastre.
      • -5 (19 voturi)    
        Nici spaniolii nu te-au bombardat... (Marţi, 13 septembrie 2016, 15:42)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui AKM

        Nici spaniolii nu te-au bombardat si totusi au primit 2 milioane de capsunari intre care se ascundeau 500.000 de hoti.
        • +4 (10 voturi)    
          Bati campii amice... (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:08)

          AKM [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Eram sigur ca asta va fi replica... Sunteti depasiti prietene...fumati..., mai schimbati placa, asta e deja fumata. Nu i-a acuzat nimeni pe spanioli ca niste hoti proveniti de pe la noi si-au ucis copii pe acolo... Ai priceput? Sper ca explicatia este pentru nivelul tau de IQ... Incearca sa comentezi la subiect si sa ramai cat de cat cu picioarele pe pamant...sunteti aerieni(sper ca nu ai fumat ceva ierburi)... In ceea ce priveste 500 000de hotzi...esti penibil, i-ai numarat tu? Poate esti traficant de cunosti asa de precis cifrele...
        • +7 (13 voturi)    
          Restul (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:12)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          de 1.500.000 de "capsunari" s-au dus sa sporeasca PIB-ul Spaniei, nu sa traiasca din ajutoare sociale, sa emita pretentii, sa jefuiasca, sa ucida si sa violeze. Macar de-ar fi migrantii astia in proportie 75% dornici de munca. Dar statisticile arata ca doar 5% dintre cei veniti in Germania pot intra pe piata muncii. Comparatia cu romanii e absolut ofensatoare pentru toti romanii care au plecat in strainatate la studii, pentru cercetare sau sa-si gaseasca un loc de munca.
        • +2 (8 voturi)    
          hehe (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:13)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Strict problema spaniolilor daca accepta. Noi nu acceptam imigranti dinafara UE!
          • +1 (1 vot)    
            ba da (Miercuri, 14 septembrie 2016, 1:02)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

            ''Poziţia României privind acest subiect este una de conformare, președintele Klaus Iohannis anunţând vineri la Berlin că România va accepta cotele obligatorii de migranţi.''
      • -5 (9 voturi)    
        Hehehe, dulce ipocrizie (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:40)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui AKM

        "Vad ca toti activistii pro migranti ii jignesc pe romani in toate felurile, pentru ca tarile unora dintre migranti au fost bombardate. Romanii nu au bombardat pe nimeni..."
        ======================

        Mai exact, "romanii nu au bombardat pe nimeni" pentru ca sunt rupti-n koor, nu pentru ca s-ar fi opus unei astefel de actiuni.
        Altfel, erau toti cu stegul UE sus cand Iuropenii ii bombardau pana ramaneau fara munitie (povestea e adevarata!) pe libieni (spre exemplu).
        Asa ca...Merkel si altii au dreptate: daca romanii au fost o data pres, de ce nu ar fi mereu asa?

        Istoria asta e perversa si loveste statele mici exact cu principiile pe care ar fi trebuit candva sa le apere.
      • 0 (4 voturi)    
        Obligatie (Marţi, 13 septembrie 2016, 23:13)

        mircealun [utilizator] i-a raspuns lui AKM

        Obligatie morala da, pentru ca sunt oameni, si asta ar trebui sa conteze. Asa cum ne-au ajutat pe noi romanii oameni din Occident in vremea comunismului. Cum ar fi trebui s-o primesca Statele Unite pe Anne Frank care facea taica-so cereri de azil.
        • 0 (2 voturi)    
          "Obligatie morala"... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 20:08)

          AKM [utilizator] i-a raspuns lui mircealun

          ...pe intelesul unora de pe aici consta in:
          - sa ne simtim vinovati pentru ca sunt razboaie in unele tari;
          - sa ne simtim obligati sa-i intretinem pe toti impostorii care mint ca sunt refugiati de razboi, nu conteaza ca majoritatea nu provin din astfel de zone;
          - sa permitem acestor derbedei impostori si sustinatorilor lor sa ne umileasca la noi acasa;
          Adevarul este ca:
          - nu avem nicio vina pentru situatia din tarile lor;
          - tarile din care provin, majoritatea au datorii neonorate la noi, inca de pe vremea lui Ceausescu;
          - i-am ajutat deja in limita posibilitatilor: sunt cazati in adaposturi si primesc ajutoare mai mari decat majoritatea salariatilor din Romania.
          Sunteti penibili, ce vreti sa le mai dam, zilele noastre?
  • -9 (17 voturi)    
    românii ”ospitalieri” (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:31)

    FFF T [utilizator]

    Ospiralieri pe dreaqu, numai când jegmănesc turiștii din Vest sunt românii ospitalieri. Când fug oameni de războaie îi lasă să se înece sau îi trimit înapoi! Dup-aia pupă icoaanele de ”buni creștini” ce sunt! Silă!
    • +6 (12 voturi)    
      "Când fug oameni de războaie îi lasă să se înece" (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:45)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      tot romanii sunt de vina si aici?
      Ce vroiai sa faca, sa stea pe malul bulgaresc sa le ofere veste de salvare inainte de lansarea la apa?
      • -3 (9 voturi)    
        ma uit la comentarii (Marţi, 13 septembrie 2016, 17:10)

        FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        si e suficient
    • -2 (8 voturi)    
      Corect (Marţi, 13 septembrie 2016, 16:58)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      Asa "e" romanii! Si cam asta predica si HN si cam toata media tziganeasca ... pardon romaneasca. Acum 26 de ani, fugeau rumanii ca potarnichile de regimul comunist, se innecau in Dunare, erau vai de capu lor, si lasi cum erau nu fugeau de razboi ci de dictatura. Acum ii scuipa pe unii care fug de razboi....
      • +4 (6 voturi)    
        foarte putini fugeau atunci (Marţi, 13 septembrie 2016, 18:11)

        CUCUX [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        statistic vorbind au fost foarte putini cei care au reusit sa fuga pe vremea lui Ceasca
        • -2 (2 voturi)    
          HM... (Marţi, 13 septembrie 2016, 21:36)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui CUCUX

          Care statistica? Cum crezi ca s-a format diaspora din USA sau Australia?
      • +5 (9 voturi)    
        Invata sa scrii si sa vorbesti romaneste... (Marţi, 13 septembrie 2016, 19:59)

        AKM [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        ...abia dupa aceea posteaza... Corect se spune : "era vai de capul lor", nu cum ai scris tu: "erau vai de capul lor"...
        Se scrie "inecat", nu "innecat"...

        https://adamaica.wordpress.com/2010/07/30/cum-e-corect-12-ineca-inneca-inoda-innoda/

        Daca romanii erau lasi ca fugeu de dictatura si nu de razboi, atunci acesti nemernici care-si pun copiii in pericol pentru banii din Germania, ce sunt? Nu sunt niste jeguri? Pe acesti nemernici care si-au inecat copiii, nu-i fugarea nimeni, nu este razboi in Bulgaria.
        Nu mai te da mare destept, caci dovedesti inversul...
        Din ce tara ai emigrat? Daca nu-ti plac romanii, esti liber sa pleci, poate reusesti sa te integrezi si tu prin Spania...
        • -2 (4 voturi)    
          LoL (Marţi, 13 septembrie 2016, 21:33)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui AKM

          LoL !!!!
    • +5 (9 voturi)    
      pai atunci fii logic (Marţi, 13 septembrie 2016, 18:16)

      CUCUX [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      pentru binele lor ar trebui sa-i ajutam pe migranti sa paraseasca cat mai repede aceasta tara populata de oameni inospitalieri, care "jegmanesc turistii" etc.
      • +5 (9 voturi)    
        Foarte corect comentariul... (Marţi, 13 septembrie 2016, 19:42)

        AKM [utilizator] i-a raspuns lui CUCUX

        Observ ca sunt cativa postaci, probabil ONG-isti pro migratie...Sau, cine stie, poate chiar viitori expulzati pentru propaganda jihadista,,. Parca saptamana trecuta a mai fost expulzat unul... Oricum se pare ca numarul lor a scazut semnificativ fata de anul trecut...