Revista Charlie Hebdo, data in judecata de Consiliul local din Amatrice, pentru caricaturi ofensatoare

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2016, 15:47 Actualitate | Internaţional

Caricatura Charlie Hebdo
Foto: Twitter
Revista pariziana de satira Charlie Hebdo a fost data in judecata pentru defaimare de Consiliul local din Amatrice, orasul italian care a fost cel mai afectat de cutremurul din luna august, dupa ce a publicat o caricatura ofensatoare la adresa victimelor seismului, relateaza News.ro.

Cu doua saptamani in urma, Charlie Hebdo a publicat o caricatura intitulata "Earthquake, Italian Style" (Cutremur, in stil italian), care prezinta un barbat acoperit de sange, cu mesajul "Penne, in sos tomat", o femeie carbonizata, alaturi de comentariul "penne acoperite de crusta", precum si trupuri aflate sub daramaturi, alaturi de comentariul "Lasagna", a anuntat, luni, site-ul news.com.au, care citeaza agentia DPA.

Dupa un val de critici, Chalrie Hebdo a publicat si o a doua caricatura, prin care le-a cerut italienilor sa blameze "mafia", si nu revista, pentru ca a construit locuinte subrede.

"Aceasta este o insulta macabra, necugetata si de neconceput la adresa victimelor evenimentului natural", a spus avocatul Mario Cicchetti pentru ANSA, dupa ce a depus plangerea in numele consiliului local din Amatrice.

Publicatia Charlie Hebdo a fost acuzata de multe ori pentru publicarea unor caricaturi ofensatoare. Insa, in ianuarie 2015, revista a atras simpatie globala si a fost transformata intr-un bastion al libertatii de exprimare dupa ce redactia a fost atacata de musulmani. In urma atacului au murit 12 persoane.

Orasul Amatrice a fost lovit de un cutremur cu magnitudine de 6 grade pe scara Richter, pe 24 august. Seismul a mai afectat alte doua orase aflate intr-o regiune montana, aflata la o distanta de aproximativ 150 de kilometri fata de Roma. In urma dezastrului au murit 295 de persoane, iar alte 4.500 de persoane au ramas fara locuinte.


Citeste mai multe despre   









3460 vizualizari
  • -6 (16 voturi)    
    repet (Luni, 12 septembrie 2016, 15:57)

    dum_i [utilizator]

    Charlie Hebdo nu mai exista. Toti caricaturistii talentati au fost omorati de islamisti. Da, aia indoctrinati de arabia saudita, marele cumparator de arme franceze.

    Angajatii actuali sunt doar niste copii palide.
  • +8 (14 voturi)    
    Cam asa se face (Luni, 12 septembrie 2016, 16:09)

    RaduMischie [utilizator]

    Asta inseamna civilizatie. Aia cred ca au dreptul sa faca misto de oricine si orice. Iar cei care se simt ofensati ii dau in judecata, nu iau kalasnikovul in mana si ciuruiesc pe toata lumea.
    • -3 (5 voturi)    
      Well ... credeam ca nesimtirea are limite (Luni, 12 septembrie 2016, 17:01)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Well ... credeam ca nesimtirea are limite (nu in Romania), macar pe alte meleaguri.

      Povestea noua de la Charlie Hebdo ne convinge de contrariu.

      Oare cine le mai cumpara fitzuica ?

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
      • -1 (5 voturi)    
        Well....creadeai ce anume? (Luni, 12 septembrie 2016, 22:44)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        Nu e nesimtire, e o forma de arta. N-o intelegi? N-o cumpara , n-o baga in seama. Nimeni nu cere mai mult de la cineva care...nu intelege!
    • +4 (10 voturi)    
      nici vorba (Luni, 12 septembrie 2016, 18:01)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui RaduMischie

      Cand au avut loc atentatele, toti erau "charlie". Libertatea de exprimare era invocata, de aici si valul de simpatie. Nimeni nu poate scuza violentele, dar nici nu i-a blamat multa lume pentru caricaturile lui Mahomed.

      Acum italienii incearca ceea ce au incercat teroristii: sa inchida gura unora ce deseneaza caricaturi. Cu metode moderne.
      Pai, cum e cu ipocrizia asta? Poti sa faci misto de oricine, dar nu si de mine?
  • +10 (12 voturi)    
    caricaturi ofensatoare (Luni, 12 septembrie 2016, 17:37)

    Razvan_M [utilizator]

    Deci oamenii aia se simt "ofensati" de niste caricaturi, dar ascund sub pres faptul ca tragedia a fost generata de constructiile facute prost. Interesanta lumea in care traim.
    Tot asa, musulmanii s-au simtit ofensati de niste caricaturi cu mahommed cu bombe, dar omit faptul ca mahommed a comis nenumarate crime si a indemnat la atentate criminale contra nemusulmanilor.

    Adevarul asta doare rau.
  • -4 (6 voturi)    
    Charlie Hebdo (Luni, 12 septembrie 2016, 19:12)

    rutger [utilizator]

    are niste angajati KKnari si frustrati !! Musulmanii i-au tratat cu gloante si acum vin crestinii si-i dau in judeca-ta ! Libertatea cuvantului e sfanta, da' umlati-i si dati-le cate 3 ani de racoare si apoi ne mai uitam la caricaturi !!
    • +5 (9 voturi)    
      N-ai inteles nimic, dar absolut nimic. (Luni, 12 septembrie 2016, 22:42)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      Asta si doar asta e democratie adevarata. Nu-ti place? Uitat-te in alta parte!
      Pai tu-ti cumperi o ilustratie ca sa te enervezi??
      Mici sunt unii!