Partidul lui Merkel a castigat alegerile din Saxonia Inferioara. Populistii de la AfD au primit doar 7,8% dintre voturi

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2016, 10:39 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: captura facebook
Uniunea Crestin Democrata (CDU), partidul conservator al cancelarului german Angela Merkel, a facut fata provocarii reprezentate de formatiunea populista de dreapta Alternativa pentru Germania (AfD), in plina ascensiune, castigand convingator alegerile locale de duminica din landul Saxonia Inferioara, transmite DPA, citata de Agerpres.

CDU a primit 34,4% din voturi, depasind Partidul Social Democrat (SPD), cu 31,2%, si Verzii, cu 10,9%, a anuntat luni comisia electorala din land.  

Partidul Alternativa pentru Germania (AfD) a primit numai 7,8% din voturi la scrutin, cu 12% mai putin decat se anticipa, desi a avut rezultate de peste 10% in unele zone.  

Votul a fost un test-cheie pentru Merkel, dupa ce partidul sau s-a plasat doar pe pozitia a treia la alegerile de la 4 septembrie din landul Mecklenburg-Pomerania de Vest, unde AfD a inregistrat un avans spectaculos si a ajuns pe pozitia a doua, in urma SPD.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2564 vizualizari
  • -5 (25 voturi)    
    dubios (Luni, 12 septembrie 2016, 10:54)

    Razvan_M [utilizator]

    Spalarea pe creier functioneaza la turatie maxima. Este dubios ca un partid care cere oprirea aducerii de musulmani in Europa, actiune care s-a dovedit dezastruoasa pentru Germania, este infrant de partidele care au generat acest dezastru.
    Concomitent, cenzura si acapararea presei de catre partidele mainstream ne indreapta pe toti catre mai putina libertate.
    • 0 (12 voturi)    
      Hans, tu esti? (Luni, 12 septembrie 2016, 12:09)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Zi-ne Hans, cum ai fost afectat de migratia musulmanilor? Pari a fi in mijlocul evenimentelor.
      • 0 (0 voturi)    
        hahaha, ce amuzant esti (Luni, 12 septembrie 2016, 22:48)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Sa stii ca si un copil de 5 ani poate scoate glume mai bune ca tine.
    • +1 (9 voturi)    
      la prima vedere intradevar pare dubios... (Luni, 12 septembrie 2016, 12:53)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      exact din motivele pe care le-ai expus. Pare impotriva oricarei logici. Dar daca te uiti putin la ce s-a intamplat in germania in ultimii aproximativ 60 de ani, atunci aceste anomalii se explica pe deplin prin modificarile suferite in structura demografica a societatii germane in ultimele decenii deci in consecinta si a celor care voteaza partidele si oamenii politici...Pai, cum s-a ajuns aici vei intreba?!...

      linkul de mai jos te va lamuri un pic in aceasta privinta....

      http://gatesofvienna.blogspot.com/2010/12/eurabia-planned-islamization-of-europe.html
    • +2 (12 voturi)    
      Stii prea putine despre partidul ala (Luni, 12 septembrie 2016, 14:03)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Pe langa ca se opune imigratiei musulmane, mai se opune si cresterii copiilor de catre un singur parinte, intentionand sa penalizeze la impozitare mamele sau tatii singuri. Mai vrea si un sistem de taxare aberant, rupt de realitatea economica din Germania actuala, care i-ar duce la foamete pe cei cu venituri mici, o reforma a sistemului de pensii care ar lasa efectiv o gramada de pensionari in strada, plus alte aberatii.

      In plus, nemtii nu-s romani. Daca au o diploma, o au pe bune. Daca n-au, da' au macar opt clase, au si cat de cat capacitatea sa judece cu propriul creier, nu sa puna botu' la tot felul de aberatii. Asa ca un partid extremist de dreapta, care mai are si un program ... fantezist, ca sa nu zicem mai mult, are sanse minime sa adune o baza electorala solida. Votantii lor sunt doar cei mai prosti dintre nemti. Care, dupa cum se vede din rezultatele alegerilor, sunt un procentaj mult mai mic in populatia totala decat sunt prostii in Romania.
      • +4 (4 voturi)    
        "partid extremist".... (Luni, 12 septembrie 2016, 15:31)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        e bine atunci cand esti la butoane avand toate parghiile la indemana sa pui etichete si sa decizi arbitrar cine este rau/ce este rau si cine este bun/ce este bine iar turma indobitocita de catre massmedia controlata de tine sa te urmeze orbeste...

        Iar cand cineva are curajul sa zica adevarul, tu, politicianul cel atotputernic, "democrat", "progresist", etc, cocotat in varful tau de fildes de unde nimeni si nimic n-ar putea sa te atinga sa zici: "uitati, acesta este un extremist, un xenofob, islamofob, etc."..iti suna cunoscut?...

        ce face un partid extremist? Poti sa clarifici putin lucrul acesta?...

        Daca o ideologie sau grup religios care raspandeste ura si intoleranta fata de ceilalti, nu este considerata/considerat a fi extremista/extremist atunci de ce un partid sau grup de oameni care atrage atentia asupra manifestarilor intolerante si periculoase a ideologiei/grupului religios amintit mai sus ar fi considerati ca extrmisti?!...
      • 0 (0 voturi)    
        Din ce carti (Marţi, 13 septembrie 2016, 0:58)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        de basme ai citit aberatiile astea? AfD NU a candidat decat in cateva localitati, de-aia nici nu aveau cum scoate procent mare. E un partid nou si in Niedersachsen nu au inca oameni.
    • 0 (12 voturi)    
      AfD (Luni, 12 septembrie 2016, 14:03)

      DanielC [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ceea ce nu ai înțeles din ce vrea orice partid de extrema dreapta prin aceasta "purificare", e ca nu se oprește la musulmani. E greșită abordarea referitoare la refugiați oricum - sa facem un test foarte creștin și sa ne gândim ca România sau Germania e în plin război civil și trebuie sa evacuam civilii în alte țări. Nu ar fi plăcut sa nu mori degeaba ca civil bombardat de habar nu mai ai cine? E creștinește sa te comporți cu ceilalți cum ai vrea sa se comporte ei cu tine nu?
      După ce deja nu mai vin refugiați în Europa, fluxul s-a oprit, ce face AfD timp de 4 ani? Ca acest partid o sa fie acolo timp de 4 ani doar pentru ca împart frica în rândul populației. Și ce se întâmplă după câteva luni când se rezolva "criza refugiaților"? Mi se pare mie ca anumite naționalități au rata a șomajului mare, criminalitate ridicată, vor doar beneficii sociale. Ce Zici, e departe de adevăr? Foarte ușor sa picam singuri plasa la propaganda de dreapta - rezolva totul ușor - e problema altcuiva. Dar știi, și românii, vreo 3-4 milioane sunt refugiați economici. Va veni și rândul nostru! Nu mai susține idioți degeaba. AfD trebuie sa se întoarcă unde ii i-e locul - la 2%. E votat de oameni needucați care cad prada ușor propagandei fricii.
  • -4 (20 voturi)    
    Saxonia Inferioara???? (Luni, 12 septembrie 2016, 10:57)

    diddlyjo [utilizator]

    de ce este inferioara Saxonia? de ce pociti limba romana? de ce nu respectati norma toponimelor straine din limba romana potrivit careia, daca respectivele toponime nu sint intrate de mult timp in cultura noastra, pur si simplu nu se traduc?

    iar daca tot v-a mincat sa traduceti Niedersachsen, de ce nu l-ati tradus prin Saxonia de Jos? cite localitati "inferioare" cunoasteti in Romania? si de ce localitatile straine ar trebui sa fie "inferioare" in romana si nu "de Jos", ca ale noastre?
    • 0 (2 voturi)    
      Ha! (Luni, 12 septembrie 2016, 11:57)

      midumi [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

      Bun comentariu.

      Totusi, pe wikipedia este aceeasi denumire:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Saxonia_Inferioar%C4%83
      • +2 (4 voturi)    
        wikipedia e plina de greseli (Luni, 12 septembrie 2016, 14:07)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui midumi

        drept care insasi afirma ca "Wikipedia nu poate fi considerată o sursă de încredere":

        https://ro.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Surse_de_%C3%AEncredere#Wikipedia

        greseala la care faceti referire pe Wikipedia trebuie corectata. altfel, tot mai multi romani vor ajunge sa-si poceasca limba.
    • +5 (9 voturi)    
      in ce hal a putut "conceptul"... (Luni, 12 septembrie 2016, 12:34)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

      politically correctness sa afecteze gandirea multora!

      Daca se traduce "inferioara", asta nu inseamna ca aceasta regiune este neaparat inferioara economic, social, etc fata de alte regiuni ale germaniei...Ai auzit de Teliucu inferior pretene?! Este o localitate din Romania...
      • 0 (2 voturi)    
        e o problema de logica si de traducere corecta (Luni, 12 septembrie 2016, 14:02)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        nici pe departe nu e o chestiune de "politically correctness", ci doar de logica si de traducere.

        adica traducem Nederland / Niederlande prin Tarile de Jos dar nu putem traduce Niedersachsen prin Saxonia de Jos? sau propuneti sa inlocuim denumirea Tarile de Jos prin Tarile Inferioare? halal limba romana!

        cit despre Teliucu Inferior, vreme de sute de ani inainte de 1918 s-a numit Teliucu de Jos. asta pina s-a gasit un functionar destept caruia sa-i puta taranii si sa doreasca sa-i "eleveze" dindu-i localitatii un nume mai "telectual".

        pe linga Teliucu Inferior, au mai fost vreo 5-6 cazuri de nume astfel schimbate in Romania Mare, toate grupate in aceeasi zona (semn ca nas le-a fost vreun grangur cu ceva putere la nivel regional), insa banuiesc ca n-o sa-mi ziceti ca Teliucu Inferior este un nume normal cind localitatile care au "de Jos" in nume sint de citeva sute de ori mai numeroase in Romania.
        • 0 (0 voturi)    
          totusi nu inteleg... (Luni, 12 septembrie 2016, 14:59)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

          cu ce te deranjeaza ca i se spune inferioara. Aici cuvantul "inferioara" are aceeasi semnificatie/conotatie ca si "de jos"...

          Ti s-a pus pata pe acest cuvant pur si simplu?...ai vrea ca el sa fie scos din vocabularul limbii romane?...
            #showComment
  • +1 (19 voturi)    
    unde-s comentariile Anti-Merkel? (Luni, 12 septembrie 2016, 11:02)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Este inca o dovada ca est-germanii sunt mai putin toleranti, de altfel ca si est-europenii. Eu cred ca totul sta in educatie, acolo trebuie investit masiv astfel incat si unii dintre musulmani (ca nu-s toti asa) sa inteleaga ca nu mai suntem in evul mediu, ca femeia este egala cu barbatul, ca religia nu trebuie privita absolutist, etc.
  • -1 (11 voturi)    
    succesuri (Luni, 12 septembrie 2016, 11:49)

    EXEs [utilizator]

    Yep, o sa fim condusi in continuare numai de muieri proaste si vom visa la a fi condusi de cromagnoni prosti. Crograts stupid germans!