VIDEO China aproape a terminat constructia celui mai inalt pod din lume

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2016, 9:20 Actualitate | Internaţional

Structura celui mai inalt pod din lume a fost terminata
Foto: Captura euronews
Inginerii chinezi au terminat structura de baza a ceea ce va deveni cel mai inalt pod din lume, scrie The Guardian.  

Podul Beipanjiang, din zona muntoasa din sud-vestul Chinei, se ridica la 565 de metri deasupra unui rau, a afirmat departamentul de transport din Guizhou intr-un comunciat de presa.  

Podul de peste raul Si Du va deveni cel mai inalt pod din lume, se spune in comunicatul transmis duminica.  

Cele doua parti ale podului au fost unite sambata.  

Constructia cu o lungime de 1.341 de metri va fi deschisa circulatiei probabil la sfarsitul acestui an si va scurta drumul dintre Liupanshui (din provincia Guizhou) si Xuanwei (din procincia vecina Yunnan) de la o durata de circa cinci ore la doua ore, a transmis China Central Television luni.





Citeste mai multe despre   









13277 vizualizari
  • -9 (17 voturi)    
    ! (Luni, 12 septembrie 2016, 9:26)

    CTGOnline [utilizator]

    ....pe care il va inchide la o saptamana de la poza oficiala. Am mai vazut d'astea pe acolo, ne-am plictisit de ele.
    • +3 (21 voturi)    
      ... (Luni, 12 septembrie 2016, 10:01)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      Doamne cata ura fata de unii care mai fac cate ceva ai in suflet! sa stii, insa, ca ura nu tine loc de minte.
    • -3 (13 voturi)    
      Unde ai mai vazut? (Luni, 12 septembrie 2016, 10:31)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      Imi arati si mie ce a construit Romania noastra?
      2 km de autostrada cu surle si tranbite, care nu fac legatura cu nimic...
      • +5 (11 voturi)    
        ! (Luni, 12 septembrie 2016, 11:16)

        CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Nu era vorba de ce a construit sau nu tara noastra. E vorba de chinezi, carora le cam place sa fie grandomani si sa se laude.
        Daca vorbim de autostrazi, hai sa vedem ce a facut China in Polonia. Ce zici de asta?
    • 0 (0 voturi)    
      nu-l va inaugura ponta. (Luni, 12 septembrie 2016, 21:52)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      .
      • 0 (0 voturi)    
        poate Moliceanu?... (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:39)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        Ca lui ii place muuuuult, cu toate ca nu stie sigur pe ce pod se afla....
    • 0 (0 voturi)    
      hmm... (Marţi, 13 septembrie 2016, 14:37)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui CTGOnline

      ramane de vazut...

      Oricum este cu mult peste noile "realizari" otomane de peste bosfor...
  • +7 (9 voturi)    
    Intre timp (Luni, 12 septembrie 2016, 10:44)

    mr_mojo [utilizator]

    Noi săpam pasaje de cateva sute de metri sau facem 10 km de autostrada prin câmp deschis.
    • +1 (1 vot)    
      crezi? (Luni, 12 septembrie 2016, 12:18)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      eu nu cred ca facem nici atat.
      adica, promitem ca facem, dar nici macar un pasaj subteran nu exista la Busteni pe DN1 de 1 banda pe sens, fara centrura ocolitoare sau autostrada...
  • +7 (7 voturi)    
    Video? (Luni, 12 septembrie 2016, 10:57)

    AdiSto [utilizator]

    Sau daca e scris cu rosu inseamna storno?