VIDEO Sute de mii de catalani au iesit in strada pentru a cere independenta regiunii lor

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 12 septembrie 2016, 7:42 Actualitate | Internaţional

Sute de mii de catalani au iesit duminica in strada pentru a cere secesiunea de Spania si a indemna partidele sa isi depaseasca dezacordurile cu privire la calea de urmat spre independenta, relateaza AFP, citata de Agerpres.

"Trebuie sa mergem pana la capat. Nu mai putem astepta", a declarat Xavier Borras, un functionar in varsta de 58 de ani, aflat printre manifestantii care au invadat o artera din Barcelona din apropierea parlamentului regional, unde alesii separatisti pregatesc secesiunea acestei regiuni cu 7,5 milioane de locuitori din nord-estul Spaniei.  

Proiectul, care trebuia sa se finalizeze la jumatatea anului 2017, avanseaza mai incet decat era prevazut din cauza diviziunilor dintre partidele separatiste. 

Este totusi momentul "sa luam decizii cruciale", a afirmat seful executivului catalan, Carles Puigdemont, in fata presei straine inainte de inceputul manifestatiilor. 

Nerabdarea a fost perceptibila de asemenea in randul manifestantilor, multi imbracati in culorile separatiste rosu, galben, bleu, care de cinci ani sarbatoresc in numar mare "Diada" din 11 septembrie, ziua "nationala" a acestei regiune mandre de limba si cultura sa.  

"Speram ca aceasta Diada va fi ultima inainte de independenta", a declarat Carmen Santos, o functionara de 58 de ani, la Barcelona, unde politia a numarat 540.000 de manifestanti.  

Alte mitinguri au atras 135.000 de persoane la Salt, in nordul Cataloniei, 60.000 la Berga, in centru, 45.000 la Tarragona, in sud, si intre 25.000 si 30.000 la Lleida, in est.



Citeste mai multe despre   









2496 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    da (Luni, 12 septembrie 2016, 7:56)

    theo667 [utilizator]

    Altii mocofani care viseaza cai verzi pe pereti
    • -4 (4 voturi)    
      mocofani? (Luni, 12 septembrie 2016, 11:22)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      Nu-s tocmai mocofani, sunt regiunea cea mai bogata a Spaniei...
  • +3 (7 voturi)    
    "Să luăm decizii cruciale !" (Luni, 12 septembrie 2016, 8:17)

    charlie [utilizator]

    Hmmm... Nu poți să nu te-ntristezi când vezi aceste multiple tendințe de Exit Europa, în anul de grație 2016 !
    Ce viitor mai are Uniunea, când aproape toți încep să se simtă încorsetați în propria țară (în cazul acesta, Catalunia/Espana) ? Fără doar și poate, naționalismul se vinde foarte bine pe taraba promisiunilor electorale, de peste tot... Chiar dacă apoi votanții referendumurilor seceționiste sunt cuprinși de păreri de rău...
    • +2 (6 voturi)    
      nationalismul se vinde bine in vest.... (Luni, 12 septembrie 2016, 11:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      sper sa nu reapara si la noi.
      cat despte catalani, sunt niste ipocriti. Poate multi nu stiu, dar in 2008-2010 au fost in criza, si banca centrala a Spaniei (banque d espana) i-a ajutat cu zeci de miliarde de euro, ca altdel intrau in colaps. Atunci nu au zis nici pass..
  • +4 (6 voturi)    
    Separatismul, o problema de securitate nationala (Luni, 12 septembrie 2016, 10:35)

    jackalphonse [utilizator]

    Sa ajungi prin arme si eroi sa ti faci si sa aperi o tara si prin vorbe sa o distrugi, asta este un defect al civilizatiei moderne...
    Preferam sa fie invers.
    • -2 (2 voturi)    
      Adica sa distrugi tari prin arme (Luni, 12 septembrie 2016, 11:13)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Putinel tu esti ?
      • +3 (3 voturi)    
        Ca de obicei, ai pierdut esenta (Luni, 12 septembrie 2016, 11:53)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Unirea sa se faca prin vorbe, prin comun acord, mosule.
        Armele sa fie reprezentabilele detestabilei situatii in care se distruge.
        E luni, nu i grav sa nu intelegi ceva usor de inteles...
  • -7 (9 voturi)    
    Catalunya = Transilvania (Luni, 12 septembrie 2016, 11:21)

    A78 [utilizator]

    Catalunya este cea mai bogata regiune din Spania , cum Transilvania e in Romania .

    Spania fara Catalunia nu prea se poate descurca asa cum si Romania fara banii din Transilvania nu se poate descurca ( cine ar mai plati alocatiile aociale din Vaslui si Teleorman ) ?
    • +2 (2 voturi)    
      spui prostii, bine ca nu (Luni, 12 septembrie 2016, 15:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui A78

      te asculta lumea....cea mai bogata regiune din Spania este de departe Madridul...catalunii vor sa se separe de Spania din mandrie si infatuare combinate cu prostie. In anii de criza (2008-2011) era vai de ei, au luat bani de la Banca Centrala a Spaniei ca sa descurce....atunci nu ziceau nimic de separare; acum, ca a trecut criza, vor iar separare....