Eroina kurda Asia Ramazan Antar a murit incercand sa opreasca un atac cu masina capcana al Statului Islamic  

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 13:49 Actualitate | Internaţional

Asia Ramazan Antar
Foto: Facebook
O luptatoare kurda in varsta de 19 ani, a carei fata a devenit imagine reprezentativa pentru femeile kurde care lupta impotriva Statului Islamic, a fost ucisa de jihadistii din Statul Islamic in timp ce incerca sa impiedice un atac cu 3 masini capcana, scrie The Times.

Asia Ramazan Antar era una dintre cele mai cunoscute femei kurde implicate in conflict. Ea facea parte din luptatorii YPJ - o brigada formata doar din femei, parte a gruparii luptatorilor kurzi din Siria YPG.

Tanara, operatoare de mitraliera, se afla in satul al-Yashli in momentul atacului Statului islamic, a declarat comandantul Shirin Abdullah, purtatoare de cuvant a brigazii YPJ.

Potrivit purtatorului de cuvant, masinile capcanaau fost conduse direct in pozitiile kurde de pe prima linie a frontului. Asia Ramazan Antar si colegele ei "au reusit sa arunce in aer doua dintre masini, insa ultima masina se afla foare aproape de ea cand a explodat".




Citeste mai multe despre   









15383 vizualizari
  • +27 (59 voturi)    
    O adevarata eroina (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 13:56)

    mitg [utilizator]

    Intre timp "barbatii" care ar trebui si ei sa lupte in numele patriei vin sa distruga pacea si ordinea publica in Europa.

    Ar trebui sa ia exemplu de la aceasta eroina.
    • +42 (50 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 14:05)

      tonyzzz [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Barbatii kurzi lupta, nu migreaza, in caz ca nu stiai.
      • -17 (33 voturi)    
        Da (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 14:18)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui tonyzzz

        Se vede la protestele pro-turce si pro-kurde din Germania cum lupta.
        • +10 (14 voturi)    
          Aia sunt (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 14:40)

          Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          de mult timp in Germania.
    • +13 (33 voturi)    
      Mda... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 14:08)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si tu esti un erou dand sfaturi de la tastatura.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt (Duminică, 11 septembrie 2016, 10:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui valli

        si romani care lupta in Siria impotriva ISIS.
        Sa nu criticam romanii ca ar fi lasi si au curaj doar pe tastatura.
  • -19 (33 voturi)    
    Anul viitor (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 14:05)

    UpNext [utilizator]

    va iesi un frumos film de actiune, politico-militar, despre aceasta fata!
    • -9 (15 voturi)    
      Rambo V (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 14:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      I se zice 'Kurdish Angelina Jolie'. Așteptăm și restul distribuției.
      • +2 (2 voturi)    
        Tu in (Duminică, 11 septembrie 2016, 10:23)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        rolul califului. Ce zici ?
        • +1 (1 vot)    
          Magarul Califului (Duminică, 11 septembrie 2016, 18:03)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Magharun al Mhazit
    • -1 (15 voturi)    
      angelina jolie (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 15:07)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Repede a gasit presa de can can asemanare ,daca era urata ca noaptea nu mai aparea stirea.
    • +5 (7 voturi)    
      Precis... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 16:15)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Cu Penelope Cruz cu care fata kurda si semana.
      Rest in peace !
  • +17 (19 voturi)    
    RIP (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 14:48)

    JaxSoaSoa [anonim]

    multe de invatat...putine de spus...RIP!
  • +29 (31 voturi)    
    Poporul kurd (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 15:31)

    aniod [utilizator]

    exista, este oprimat. Poporul kurd trebuie sa aiba libertate.

    Ce fata frumoasa! Mare pacat!
  • +20 (20 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 16:51)

    Kpriciu [utilizator]

    Cinste si respect poporului kurd, care desi nu au un stat al lor dau dovada de eroism si unitate, nu ca alte natii care-si bat joc de propria tara...!
  • +27 (27 voturi)    
    Cata deosebire... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 17:06)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Cata deosebire intre kurzi si restul popoarelor musulmane, mai ales arabii!Respecta femeia,ii acorda aceleasi drepturi de a munci, studia, a lupta si din pacate a se scrifica pentru libertatea natiunii sale!Aceasta eroina putea foarte bine sa lase sa treaca masina si sa-si salveze astfel propria viata dar a preferat sa moara salvandu-si camarazii!Un astfel de popor merita sa traiasca, sa fie stapan in propria lor Patrie!
    • -2 (10 voturi)    
      Kurzii sunt creștini. (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 18:52)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      În rest ai dreptate.
      • +2 (2 voturi)    
        Ntz (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:17)

        UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Musulmani sunt
      • +1 (1 vot)    
        Poate aia pe care ii cunosti tu (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:45)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        https://ro.wikipedia.org/wiki/Kurzi
      • +1 (1 vot)    
        Uff (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 23:54)

        Kevi [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        F*?kin' google, man!
  • +1 (5 voturi)    
    Fraiera... (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:08)

    OvidiuStoica [anonim]

    Putea sa se "refugieze" in Germanai si sa traiasca bine mersi pe ajutorul de somaj, ca atati alti kurzi, irakieni, pakistaneszi, nigerieni, etc..
  • +4 (6 voturi)    
    barbatii sirieni au fugit (Sâmbătă, 10 septembrie 2016, 20:11)

    Nick85 [utilizator]

    majoritatea regugiatilor care au fugit in europa erau barbati... asta in timp ce femeile kurde au ramas sa lupte.