Guvernul turc spune ca se afla sub presiune populara sa renunte la negocierile cu UE

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 septembrie 2016, 17:33 Actualitate | Internaţional

Mevlut Cavusoglu
Foto: Facebook/ Mevlut Cavusoglu
Turcii sunt stupefiati de "dublul standard" aplicat de Uniunea Europeana tarii lor dupa tentativa de lovitura de stat din iulie si pun o "mare presiune" pe guvernul lor sa suspende negocierile de aderare, a declarat marti ministrul turc de Externe, Mevlut Cavusoglu, potrivit Reuters.

Cavusoglu a acuzat blocul comunitar ca emite critici la adresa vecinilor, dar ca nu este dispus sa le accepte la randul sau. Turcii au fost dezamagiti ca nu au primit vizite sau declaratii de sustinere dupa tentativa de lovitura de stat, a afirmat el.

"Poporul turc vede dublul standard", a spus Cavusoglu la un forum pe teme de securitate regionala desfasurat in statiunea montana Bled din Slovenia.

"Suntem sub o mare presiune sa stopam procesul de negociere", a sustinut ministrul turc de Externe.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4710 vizualizari
  • +54 (58 voturi)    
    Please... (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:34)

    Blackball [utilizator]

    ...do it.
  • +50 (54 voturi)    
    ok (Marţi, 6 septembrie 2016, 17:36)

    un.om [utilizator]

    daca boborul cere...
  • +48 (52 voturi)    
    Teatru otoman ieftin (Marţi, 6 septembrie 2016, 18:17)

    animatron [utilizator]

    Bineinteles ca nu vrea nimeni o Turcie care intoarce complet spatele Europei si renunta la valorile societale occidentale, atatea cate a reusit sa adopte.
    Si e bine ca aceste negocieri forteaza tarile candidate sa adopte standarde europene de civilizatie si organizare sociala.

    Dar nici nu poti primi state care par sa aiba din ce in ce mai putin in comun cu o societate de tip european si prefera valori arhaice si puternic discriminatorii.

    Ce sa facem in UE cu o Turcie care se comporta sadic cu minoritatea kurda, care invadeaza vecinii doar pentru a bombarda si acolo alti kurzi, care baga in puscarie pe banda rulanta profesori, medici, antrenori de fotbal sau scriitori doar pentru ca au alte idei despre cum ar trebui sa arate propria lor tara ?

    Sa ne prefacem ca o respectam doar pentru ca e asezata calare pe niste stramtori oricum talharite acum cateva secole de la altii din jur?

    Oricat de mare ti-ar fi ghioaga numita teritoriu, armata, populatie sau economie, daca te porti huliganic tot demn de dispret esti si nu ai ce cauta intr-o organizatie ca UE.

    O fi UE cu bubele ei, avem destui prostanaci plini de sine care se dau mari lideri pe la Paris sau Roma, ne-am procopsit si cu tot felul de adunaturi alahhabarniste, dar nu a ajuns Europa chiar atat de jos incat sa accepte chiar orice mizerie a santajistului Erdogan, tzucalarul lui Putin !

    Daca poporul turc atata pricepe si vrea si el un "tatuc", in stil sovieto-islamic, nu are decat, ne-om intalni cu turcii intr-o lume mai buna, insa acum ramanem doar in simple relatii de colaborare pe interese comune.

    Turcia va fi civilizata nu cand va avea tren de mare viteza si satelit pe orbita, ci cand va recunoaste ca au si amaratii aia de 25 de milioane de kurzi dreptul la pamantul lor stramosesc, cand va accepta ca femeile sunt egale cu barbatii, cand va inceta sa inarmeze militii islamiste, cand isi va cere scuze pentru exterminarea unui milion de armeni, etc.
    Si asta va fi "never", daca ne luam dupa orgoliul turcesc..
    • -19 (25 voturi)    
      Dar cand o sa aiba bascii (Marţi, 6 septembrie 2016, 19:34)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      din nordul Spaniei la pamantul lor stramosesc??

      ... Aaa aia cu ETA , independenta din zona Bilbao !
      Nu , nu ,nu m-ai inteles gresit ! Este vorba de TOATA PENINSULA IBERICA ! Poporul Spaniol si Portughez s-a format pe teritoriul Celtilor Hispanici !
      Iar bascii (popor celtic) sunt succesorii ,,de drept'' al acestor teritorii dupa logica ta !
      Asa ca stramtorile Bosfor si Dardanele ocupate prin razboaie de poporul turc de la Imperiul Bizantin nu sunt cu nimic mai ,,talharite'' decat Peninsula Iberica ocupata de catre poporul Spaniol si poporul Portughez !!
      • +3 (7 voturi)    
        ETA - niste dezaxati (Miercuri, 7 septembrie 2016, 8:59)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

        Separatistii basci reprezinta mai putin de 10% din populatia provinciei respective. Numai ca sunt o minoritate agresiva, Iar separatismul basc a inceput in secolul al XIX-lea. Daca o luam asa, o sa avem N republici gagauze incapabile sa se administreze singure - pentru ca separatistii basci sunt tari in teorie cat sunt in opozitie, dar daca li s-ar da sa guverneze s-ar arata incapabili.
        • -1 (3 voturi)    
          Bingo !. Deci turcii construiesc (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:23)

          Carpi [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          din bronz cel mai puternic tun din toate timpurile la vremea respectiva , sparg zidul Constantinopolului si ocupa teritoriul stramtorilor Bosfor si Dardanele, care avea o populatie bizantina si care desigur ,,nu stia sa se conduca”! .
          In cazul turcilor vom folosi termenul de ,,Talharire”.
          In cazul spaniolilor vom folosi termenul de ,,Eliberare’‘ sau cel mult ,,Conquista’‘ sau ,,Reconquista”! .
          Buuuuun , dar ce facem cu ,,Conquista”( sau ,,Talharirea’‘ de catre spanioli si englezi - dupa parerea nativilor americani-pieile rosii!) din America de Sud si America de Nord !. Este vorba desigur de o ,,Talharire” a 2 Continente !!!. Turcii sunt chiar foarte modesti in ,,Talhariri” in Asia Mica a lor, in comparatie cu ,,europenii’‘ in continentele americane !!!
    • +14 (18 voturi)    
      Ce sa-i faci (Marţi, 6 septembrie 2016, 20:21)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Ca si altii, foste imperii, inca se mai cred pe val. Asa ca mai stau cu nasul pe sus.

      Rusia mostenita din URSS mostenita din Rusia lui Petru cel Mare mostenita din Imp Bizantin prin niste casatorii de secol X-XII sau cand or fi fost.

      UK inca mai plange dupa fostul Imperiu (totusi are acea comunitate Commonwealth prin care mai tine legatura) si inca isi baga coada in toate cele ca si acum 200 de ani

      Si Turcia care acum aproape 100 de ani a pierdut efectiv un imperiu, dupa ce au stapanit zone intinse timp de poate 4-500 de ani (la maxim stapaneau nordul Africii, Pen. Balcanica pana in Ungaria, Crimeea si mare parte din Orientul Apropiat - mai ales malurile canalului Suez). Adevarul ca ei se democvratizau de nici 100 de ani, deci sunt si-n urma noastra plus ca stim prea bine ca "traditiile" mor greu asa ca sunt cei mai usor de intors inapoi.

      Dar da, sa se inchida negocierile si cand le-o veni mintea la cap sa le ia de la ZERO. Asta da invatatura de minte. Daca cere boborul...
  • +35 (37 voturi)    
    dublu standard (Marţi, 6 septembrie 2016, 18:17)

    aqualung [utilizator]

    Este într-adevăr dublu standard. Dacă în orice țară candidată s-ar întâmpla ce se întâmplă în Turcia, orice perspectivă de aderare s-ar închide fără discuții pentru viitorul previzibil. Numai cu Turcia încă se mai discută. Nu avem ce discuta cu ei. Trec la democrație sau out.
  • +9 (21 voturi)    
    Vrei sa zici (Marţi, 6 septembrie 2016, 18:17)

    ipolitic [utilizator]

    triplu standard. Dublu standard se aplica noua.
  • +19 (23 voturi)    
    Excelent. (Marţi, 6 septembrie 2016, 18:39)

    A.Corneliu [utilizator]

    Excelent.
    Sa intre in Comunitatea Islamica.
  • +12 (14 voturi)    
    Bye (Marţi, 6 septembrie 2016, 19:09)

    KostasP [utilizator]

    Bye.
  • +11 (17 voturi)    
    lol (Marţi, 6 septembrie 2016, 19:24)

    liviu_ [utilizator]

    aia care aresteaza pe toti impotriva lor dau 2 parale pe popor?!
    wow...

    oricum sa NU fiti ipoctisi si ASA sa faceti!
    de preferat sa va luati si turcii din Germania innapoi.
  • +9 (11 voturi)    
    nu ezitati (Miercuri, 7 septembrie 2016, 1:14)

    nalbaroiu [utilizator]

    Dragoste cu de-a sila nu se poate...deci nu pregetati, faceti ce va cere boborul...
  • -3 (5 voturi)    
    Din 1952 (Miercuri, 7 septembrie 2016, 8:49)

    Toni_Romania [utilizator]

    Din 1952 Turcia e interesanta doar pt. Usa/Nato (pozitie ultra-strategica, vezi baza Incirlik de unde Occidentul poate bombarda Levantul si Asia in general, cum face din 2001).
  • +3 (7 voturi)    
    Alt "iluminat" ce aude voci (Miercuri, 7 septembrie 2016, 9:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Tipul de politician ce spune trasnai pe baza "vointei si cererilor poporului". Interesant e daca unul din ei a vorbit cu "poporul" (Turc, Roman, Rus...) - entitate abstracta cu care e imposibil sa "vorbesti". Inseamna ca delireaza si trebuie internat urgent. Cazul si frizerului turcalet.
  • +1 (3 voturi)    
    strugurii sunt acri (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:50)

    revo [utilizator]

    Reactie normala; decat sa i se tranteasca usa in nas, mai bine zice ca nu-i place si pleaca el primul.
  • +3 (5 voturi)    
    Curat violare de domiciliu ! Da' umflaţi-i (Miercuri, 7 septembrie 2016, 11:54)

    strelka [utilizator]

    Calatorie sprancenata tovarasi ! Poporu` stie ca democratia-i erezie shi sharia-i temelie . Mai vorbim peste fo` 10 ani cind tot poporu` de care trancane nea gulie asta, va afla "binefacerile" edrogansimului .