Presa chineza: "Incidentele protocolare" de la inceputul vizitei lui Obama in China, exagerate de presa occidentala

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 5 septembrie 2016, 9:36 Actualitate | Internaţional

Barak Obama
Foto: Facebook.com
Sosirea tumultoasa a lui Barack Obama la summitul G20 din China a fost un incident "neinsemnat" care a fost senzationalizat de presa occidentala, sustine tabloidul chinez Global Times, controlat de stat, relateaza The Guardian.

O confruntare intre o consiliera de la Casa Alba si un oficial chinez si alte mici incidente au avut loc dupa ce Air Force One a aterizat la Hangzhou, unde are loc summitul G20. Prima dificultate - nu exista o scara pe care Obama sa coboare din avion pe covorul rosu, presedintele fiind nevoit sa foloseasca o alta iesire.

Pe pista a izbucnit o disputa intre o consiliera prezidentiala si un oficial chinez, care a cerut ca jurnalistilor care-l insoteau pe Obama sa nu li se permita sa se apropie de el. Ar fi o incalcare a traditiei respectate de fiecare data cand seful statului american soseste intr-o tara straina.

Cand oficialul de la Casa Alba a insistat ca americanii stabilesc regulile in ceea ce-l priveste pe liderul lor, omologul ei chinez i-a intors spatele. "Asta este tara noastra!. Este aeroportul nostru!", a strigat oficialul chinez.

De asemenea, un oficial chinez a incercat sa o tina pe consiliera pe probleme de securitate a lui Obama Susan Rice departe de seful ei.

In urma incidentelor au aparut speculatii - negate ulterior de o sursa anonima din guvernul chinez - potrivit carora Beijingul a pus la cale aceste "incidente" diplomatice pentru liderul american.

Global Times, un tabloid controlat de Partidul Comunist Chinez, a prezentat luni propria interpretare a incidentelor de la aeroport.

"Presa occidentala a exagerat incidentul, insa Obama a incercat sa il minimizeze", se arata intr-un editorial.

"Asta ne face sa credem ca atmosfera tensionata dintre China si SUA poate fi atribuita partial presei occidentale, care exagereaza adesea chestiuni neinsemnate."

Tabloidul condus de stat mai spune ca episodul nu va eclipsa cooperarea SUA - China, adaugand: "Probabil ca Obama nu ar vrea sa asiste la neintelegeri in cadrul relatiilor sino-americane inainte de plecarea de la Casa Alba".


Citeste mai multe despre   









8651 vizualizari
  • +6 (10 voturi)    
    Ambiguitate totala (Luni, 5 septembrie 2016, 10:02)

    OvidiuTudor [anonim]

    ”Pe pista, o disputa a izbucnit intre o consiliera prezidentiala si un oficial chinez, care a cerut ca jurnalistilor care-l insoteau pe Obama sa nu li se permita sa se apropie de el. Ar fi o incalcare a traditiei respectate de fiecare data cand seful statului american soseste intr-o tara straina.”

    Nu inteleg cine ce a facut. Imi poate explica cineva care a inteles ?
    • +4 (4 voturi)    
      ziaristul nu stie sa folosesca virgula. (Luni, 5 septembrie 2016, 11:18)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      elimina virgula din "o consiliera prezidentiala si un oficial chinez, care a cerut ca jurnalistilor..." si mesajul devine clar.
      Deh, programa de clasa a cincea...
      • +2 (2 voturi)    
        multumesc (Luni, 5 septembrie 2016, 16:35)

        OvidiuTudor [anonim] i-a raspuns lui __alex__

        multumesc!
    • +3 (3 voturi)    
      Ambiguitate totala 2 (Luni, 5 septembrie 2016, 12:10)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      Ca de obicei "ştire" de umplutură tratată la repezeală de către pui de jurnalişti sau jurnalişti mediocri.
      Ziarele serioase au evitat "tabloidizarea" incidentului retrăgăndu-se într-un "political corect". Autocenzura "democratică" a învins.
      De fapt este vorba de şicanele pregătite de China adversarei sale pe plan geopolitic şi nu numai. Am numit SUA.
      La coborârea din avion Obama a fost singurul preşedinte care n-a avut acces la covorul roşu oficial. În plus el a coborât printr-o ieşire specială a avionului utilizând o scăriţă utilizată de obicei de câtre americani când riscul securitar este prezent. Aluzii străvezii...
      Tradiţional, presa americană care-si însoţeşte preşedintele ia loc sub aripa avionului pentru a putea vedea şi fotografia de aproape pe preşedinte lor.
      Atâta doar că, serviciul de securitate chinez, voit sau nu, nu a fost de acord cu această "tradiţie americană" şi a vrut să-i îndepărteze pe jurnalişti.
      Consiliera pe securitate a lui Obama, Susan Rice, a intervenit spunând că jurnaliştii aveau autorizaţia oficială de a fi aproape de preşedinte şi, pare-se că "aşa este traditia americană", etc"., la care responsabilul chinez cu securitatea a replicat că americanii se aflau în China şi nu în SUA. "Este ţara noastră! Este aeroportul nostru!" a spus el de mai multe ori. Câteva minute, însăşi Susan Rice n-a putut să se apropie de preşedinte. A putut să o facă doar când au intervenit cei din echipa de protecţie a lui Obama (Seviciul Secret).
      Administraţia prezidenţială a încercat să aplaneze acest incident dar Obama a punctat totusi spunând că "...este important ca presa să aibă acces la ceea ce facem noi [preşedinţii] şi să poată poată pune întrebările dorite"...şi că "...când suntem în voiaj noi nu abandonăm valorile şi idealurile noastre..."
      Este vorba de "mesaje" aluzive aruncate pe scena diplomatică internaţională şi/sau destinate viitorului preşedinte ales american. La fel ca mesajul american privind Moldova şi adresat de fapt, în primul rând, Rusiei
  • +4 (4 voturi)    
    Gura pacatosului ... (Luni, 5 septembrie 2016, 10:10)

    mitg [utilizator]

    "Probabil ca Obama nu ar vrea sa asiste la neintelegeri in cadrul relatiilor sino-americane inainte de plecarea de la Casa Alba"

    Poate vine Trump la putere, atunci sa vedeti voi ce relatii sino-americane vor mai exista.
  • +3 (13 voturi)    
    Comunistii nu se dezmint! (Luni, 5 septembrie 2016, 10:29)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Pentru ei, SUA sunt inamicul principal. Sunt asa de nervosi pentru ca depind de SUA, care a conduce lumea economic si militar.
    • -7 (7 voturi)    
      Comorile folclorice RSR (Luni, 5 septembrie 2016, 12:38)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Economic (financiar) SUA este la mâna creditorului său China. Ghici cine o are mai mare ?

      Iar Marea Chinei de Sud, care devine, abuziv si în văzul lumii, teritoriu chinezesc în ciuda tuturor convenţiilor ONU, începe să-i pună pe gânduri pe ceilalţi mari prădători, i-am numit pe etazunieni, care consideră patriotic că mările le aparţin lor. Şi chiar le aparţin. Şi tot contra convenţiilor nationale.

      Deviza plagiată a chinezilor "Pe aici nu se trece" contrariază evident pe americanii obişnuiţi cu capetele plecate a celor fără bani de băgat în armamente.

      Trump ar trebui să va angajeze consilier.
      La mintea lui...
      • +1 (1 vot)    
        ! (Luni, 5 septembrie 2016, 14:04)

        CTGOnline [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Nu ai nicio treaba.
      • 0 (0 voturi)    
        China e la mana producatorilor vestici (Luni, 5 septembrie 2016, 22:10)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Si faptul ca China detine titluri de stat americane cu ce e relevant? Pot sa le vanda oricand si e in folosul lor sa le vanda bine.
  • +3 (7 voturi)    
    Daca ar fi fost Trump in locul lui Obama :P (Luni, 5 septembrie 2016, 10:52)

    Susufler0 [utilizator]

    si s-ar fi trezit ca n-are scara la avion ca sa coboare (covorul rosu e un fas !), ala s-ar fi intors si ar fi ordonat pilotului sa-l duca inapoi in SUA. :))

    Atunci am fi vazut cum e sa ti un summit G 20 fara "actorul principal". :))))

    PS. E ca si cum,(iau primul exemplu care imi este la indemana) s-ar juca Regele Lear in lipsa actorului principal ! ;)
    • -5 (7 voturi)    
      fâssss (Luni, 5 septembrie 2016, 12:16)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Curios este ca toata lumea ştie ce ar fi făcut sau ce va face Trump...
      Mai abitir chiar decât propria-i echipă de consilieri excedaţi de această imprevizibilă bombă cu fâssss (alt fâs, nu ăla roşu...).
      • +3 (3 voturi)    
        Deee... ce sa-i faci !? Ne-aducem fiecare (Luni, 5 septembrie 2016, 13:21)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        cum putem "contributia" la mersul inainte al site-ului asta ! :)))) Unii cu "fasssuri" personale, altii transcriind stirea si servind-o din nou forumistilor drept proaspata, desi ea e aproape sleita si fara ghilimele si necomentata. :))))))

        PS. Vezi, d-aia-mi place mie pe site-ul HN, pen' ca-i democratie si oricine poate scrie platitudini, , banalitati, truisme cu aerul ca a descoperit banutul de aur in propria ograda. :P

        PPS. Hai sa ne citim sanatosi ! ;)
        • -4 (4 voturi)    
          Contributie (Luni, 5 septembrie 2016, 13:46)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Se pare ca stiti cine a fost Lear si stiti si ce înseamna "truism".
          În cazul acesta de ce nu încercati sa fiti mai creativ ?.
          Lasati pleonasmele celor ce nu stiu sa voroveasca decât "platitudini, , banalitati, truisme"
          • +2 (2 voturi)    
            Stiu chiar mai mult decat iti inchipui tu ! (Luni, 5 septembrie 2016, 14:44)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

            De exemplu stiu ca uneori, pt a intari o idee se foloseste o insiruire de sinonime, fara a putea fi vorba de o exprimare pleonastica. ;)

            PS. "Mai trage-o data"! :)))
            • -2 (2 voturi)    
              Hipertr[u]fia egotică (Luni, 5 septembrie 2016, 16:58)

              hot news [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              "Stiu chiar mai mult decat iti inchipui tu !"

              Închipuiţivă că...nu-mi închipui nimic.
              Nici nu mi-aş permite după ce am incriminat (stârnind această furtună într-un pahar cu apă), pretenţia dvs. de a ştii ce gândeşte şi vrea Trump, când, psihologic vorbind, sunt momente când nu ştim nici ce vrem noi însine cu adevărat.

              Dar continui să susţin că faptul de a şti ce este o tautologie, sau a practica-o intuitiv, nu vă conferă nici creativitate (pâna la urmă neobligatorie pe HN), nici ştiinţă retorică.

              Mai ales că vă lipsesc si primele litere din alfabetul politeţei de bază, care v-ar fi sugerat că a tutui nu este o probă de modernism sau convivialitate ci de lipsă de educatie şi/sau lipsă de argumente convertită în agresivitate verbală.

              Bine! Ne-am amuzat destul !
              Vă propun să încheiem acest intermezzo umoristic cu o strânsură de mână şi îndemul la o meditaţie bilaterală asupra hipertrofiei egotice.
              Seară plăcută!
              • +2 (2 voturi)    
                De-abia iti explicasem de ce imi (Luni, 5 septembrie 2016, 19:18)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

                place net-ul ! Pt ca e foarte democratic. E si al politicosilor dar si al nepoliticosilor. Si al celor care se aseaza in fata computerului pregatiti sa intre pe net imbracati la costum si la cravata dar si al celor care posteaza avand pe ei, sa fiu scuzat, doar chilotii. Si al "contributorilor" dar si al "susuflerilor". :)))

                Tu continui sa sustii, eu continui sa sustin. E perfect asa ! :P

                PS. Sa stii ca si eu m-am simtit bine in compania ta... :)) Esti totusi un pic cam scortos, dar asta e... nimeni nu-i perfect. :))

                PPS. O seara placuta si tie, dar te sfatuiesc sa amani reveriile intelectuale pt maine. Azi poti vedea la tv. tenis de clasa, fotbal de clasa. Cel putin eu asa am sa fac. ;)
  • +1 (7 voturi)    
    Calitate "Made in China" (Luni, 5 septembrie 2016, 12:02)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Si la nivelul serviciilor de protocol. In rest "galbenii" la fel de increzuti, se cred buricul Pamantului si cea mai puternica tara din lume. Cine a utilizat un produs fabricat in China stie deja raspunsul real.
    • -1 (3 voturi)    
      nu se cred (Luni, 5 septembrie 2016, 14:11)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      SUNT
      • 0 (0 voturi)    
        Ai si argumente ? (Luni, 5 septembrie 2016, 15:50)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Militar sunt varza si numai prin numar compenseaza, sunt undeva pe locul 4-5. Economic sunt in prabusire libera si vor fi chiar problema majora a urmatorilor ani. Tehnologic nu sunt capabili sa fie in primii 5 si se straduiesc acum sa fure dupa ce au copiat fara sa inteleaga nimic. Deci unde sunt ei primii in lume - cu exceptia numarului de cetateni- fapt ce nu ii bucura foarte tare dovada politicile anti-natalitate ?
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt dar doar Copy (Marţi, 6 septembrie 2016, 0:28)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        La adevaratii "tari".