VIDEO Maica Tereza a fost sanctificata de Papa Francisc. La ceremonia de la Vatican au participat si 1.500 de oameni ai strazii

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 4 septembrie 2016, 13:09 Actualitate | Internaţional

Maica Tereza a fost sanctificata
Foto: Captura YouTube
Maica Tereza a fost sanctificata de Papa Francisc printr-o ceremonie care a avut loc la Vatican, duminica, la care au participat mii de oameni, intre care 13 sefi de state si de guverne, sute de jurnalisti, dar si 1.500 de oameni ai strazii care au fost adusi cu autobuze la Roma, informeaza News.ro citand BBC.

Maica Tereza a fost sanctificata, duminica, de Papa Francisc, in fata a zeci de mii de pelerini care au ajuns la Vatican inainte de rasarit din mai multe colturi ale lumii.
 
Cardinalul Angelo Amato a citit o scurta biografie a realizarilor Maicii Tereza, apoi Papa a canonizat-o in numele Bisericii Catolice.

"Dupa deliberari si rugaciuni, si dupa ce am cautat sfatul mai multor frati episcopi, o declaram si definim pe Binecuvantata Tereza din Calcutta sfanta si o alaturam sfintilor, hotarand sa fie venerata ca atare de intreaga Biserica", a spus Papa Francisc.



Sute de calugarite ale Missionaries of Charity au participat la eveniment, alaturi de 13 sefi de state si de guverne. Un numar de 1.500 de oameni fara adapost din Italia au fost adusi cu autobuze la Roma si au primit locuri speciale in cadrul ceremoniei. Lor le-a fost oferit si un pranz, bazat pe pizza, care le-a fost servit de 250 de maici si preoti ai ordinului Sisters of Charity.

"Si-a dat inima lumii. Mila, iertare, lucruri bune. Este inima unei mame a saracilor", a spus un pelerin pentru agentia Associated Press.

Ceremonia de la Vatican a putut fi urmarita pe ecrane de mari dimensiuni amplasate la Mother House din Calcutta. "Este o zi de sarbatoare si multumire si de multe, multe binecuvantari", a spus Mary Lysa, de la Mother House.

Cunoscuta pentru munca in beneficiul nevoiasilor din India, unde si-a petrecut cea mai mare parte din viata, doua vindecari miraculoase, dupa moartea Maicii Tereza, in 1997, au fost atribuite demersurilor sale.

Laureata a premiului Nobel pentru pace pe 1979, ea si-a dedicat intreaga viata ajutorarii saracilor, bolnavilor si orfanilor. Maica Tereza a fost beatificata in 2003, de Papa Ioan Paul al II-lea. Beatificarea, care necesita infaptuirea unui miracol, este ultima etapa inainte de sanctificare.

Totusi, exista mai multe voci care au criticat activitatea ei. Mai multe persoane au atras atentia asupra lipsei normelor de igiena in spitalele conduse de comunitatea sa de calugarite si ca Maica Tereza ar fi acceptat bani din partea dictatorilor pentru actiunile sale caritabile.

In 2002, Vaticanul a stabilit ca o femeie din India care avea o tumoare la stomac a fost vindecata miraculos, dupa ce s-a rugat la Maica Tereza.

Papa Francisc a recunoscut, in urma cu un an, un alt miracol, atribuit Maicii Tereza - vindecarea inexplicabila a unui barbat care suferea de o maladie cerebrala mortala.

De obicei, este nevoie de zeci de ani ca oamenii sa fie sanctificati, insa beatificarea acordata de Papa Ioan Paul al II-lea a grabit acest proces. Papa Francisc va incheia sactificarea Maicii Tereza cu o ceremonie, in luna noiembrie.





Citeste mai multe despre   









3706 vizualizari
  • +9 (29 voturi)    
    a fost o sadica si e promovata de biserica imorala (Duminică, 4 septembrie 2016, 13:35)

    ala_ [utilizator]

    http://www.patheos.com/blogs/progressivesecularhumanist/2016/09/sadistic-religious-fanatic-mother-teresa-was-no-saint/
    • -8 (26 voturi)    
      Ne lasi (Duminică, 4 septembrie 2016, 14:00)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui ala_

      cu nebuniile astea seculariste? Tot ce e exagerat devine ridicol.
    • +14 (26 voturi)    
      true (Duminică, 4 septembrie 2016, 14:09)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui ala_

      fanatismul religios e hidos
    • -3 (15 voturi)    
      I-auzi (Duminică, 4 septembrie 2016, 18:05)

      cristian55 [utilizator] i-a raspuns lui ala_

      A câștigat premiul Nobel pentru pace. Dvs. ce-ați câștigat? (cu excepția faptului de a denigra...)
    • -7 (9 voturi)    
      Ca de obicei biserica își bate (Duminică, 4 septembrie 2016, 20:51)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui ala_

      joc si e interesată doar de propaganda si lovituri de imagine. Rușine papei care se duce la femei si face circ cu oamenii săraci! Sa se ia de mână cu daniel.
  • +12 (24 voturi)    
    Nu a fost o sfântă (Duminică, 4 septembrie 2016, 14:10)

    AnaCasandra [utilizator]

    Maica Tereza nu a fost o sfântă, dimpotrivă. A avut grijă de cei pe moarte (în condiţii de lagăr nazist), în timp resurse materiale să-i salveze! (primea donaţii imense dar nu a construit niciun spital, iar medici care au lucrat cu ea au arătat că erau pacienţi care puteau fi salvaţi dacă erau trimişi la un spital public, adecvat dotat, dar M.Thereza refuza). Nu întâmplător aşezământul său s-a numit House of the Dying (Casa celor pe moarte) - pacienţii erau consideraţi ab initio că nu mai au nicio şansă.
    Maica a primit mulţi bani de la dictatori (ex.Jean Claude Duvalier - haiti), fiind irelevant pentru ea că aceştia îşi omorau cetăţenii şi au delapidat sume enorme din propria ţară. Maica Teresa nu a schimbat nimic în lume. Doar i-a ajutat pe unii să moară pe o saltea (şi nu pe stradă), iar pe alţii să moară mai repede.
    Chiar nu cred că e un simbol al iubirii faţă de oameni, cum e portretizată. Ea a creat, în fapt, un cult al suferinţei. La o conferinţă din 1981 a zis că ea crede că lumea e ajutată considerabil de suferinţa săracilor! ("I think the world is being much helped by the suffering of the poor people").
    In secolul informaţiei, nu mai trebuie să fim amăgiţi de marketingul bisericilor. Avem multe surse de infomare.
    https://www.youtube.com/watch?v=NJG-lgmPvYA
    https://en.wikipedia.org/wiki/Criticism_of_Mother_Teresa#cite_note-hitchens1995-6
    • -3 (17 voturi)    
      hehehe (Duminică, 4 septembrie 2016, 17:41)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui AnaCasandra

      Banuiesc ca esti pro-avorturi, nu?
    • +5 (13 voturi)    
      Pe langa (Duminică, 4 septembrie 2016, 20:15)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui AnaCasandra

      Pe langa cele enumerate, mai adaug ca refuza sa foloseasca orice analgezic, spunand ca durerea ii aduce mai aproape de Isus pe bolnavi
      Felicitari bisericii pt santificarea uneia care reprezinta 100% barbaria si gandirea inapoiata a cre(s)tinilor.
    • +2 (6 voturi)    
      x (Duminică, 4 septembrie 2016, 22:11)

      verdi [utilizator] i-a raspuns lui AnaCasandra

      Bla-bla-bla
      Justificarea stiintifica si logica asa ziselor miracole
      Este o incercare impinsa dincolo de patetic
      Astfel de comisii au legitimitatea echivalenta unor tribunale ale Inchizitiei
      Nimic nu-mi poate produce o greata mai mare decat incercarea de a picta cai verzi pe pereti in nuante de fizica cuantica
  • -2 (20 voturi)    
    Dumnezeu i-a dat puteri sa faca bine la nesfarsit! (Duminică, 4 septembrie 2016, 14:18)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Respect!!!
  • -3 (21 voturi)    
    Ce cunoscatori suntem noi... (Duminică, 4 septembrie 2016, 15:19)

    Adrian83 [utilizator]

    ... le stim pe toate, doar avem surse de informare: youtube si wikipedia si cate si mai cate alte site-uri!!! "Nu mai trebuie sa fim amagiti!" Mi-a venit sa zambesc citind comentariile anteriore, mai ales sfarsitul comentariului AneiCasandra. Eu zic sa cautam si alte informatii... eventual niste site-uri oficiale, poate si sa mai citim o carte. Apoi, poate niste marturii de la cei care au cunoscut-o ne pot ajuta mai mult... se pot gasi si pe net.
    Multumesc, Doamne, ca ne-ai oferit-o pe maica Tereza, care sa se indrepte spre cei mai saraci si nevoiasi, si pentru ca de azi putem sa o avem si sa o cinstim oficial ca un model de sfintenie.
  • -5 (19 voturi)    
    Hei (Duminică, 4 septembrie 2016, 15:27)

    Lucian_Mares [utilizator]

    ce-i mai place romanului sa arunce cu mizerii in cei mai buni decat ei. De-aia au parte numai de dispret.
  • +9 (11 voturi)    
    l-ati intrebat si pe gizas daca e de acord? (Duminică, 4 septembrie 2016, 15:49)

    gica pantalon [utilizator]

    sau ati facut-o de capul vostru? :D
  • +2 (20 voturi)    
    Asta le mai lipsea (Duminică, 4 septembrie 2016, 16:18)

    cocosila [utilizator]

    ...retarzilor OCD in calendar. Armatei de psihopati si depresivi(aka sfinti) l-i s-a alaturat o pitica sadica.
  • -10 (16 voturi)    
    Sanctificari ?? (Duminică, 4 septembrie 2016, 16:31)

    Robert M [utilizator]

    In ce fel de Bibilie gasim procedura de sanctificare ?
    Cea crestina nu contine asa ceva, poate ca din cea antihristica s-au inspirat cei care inventeaza sfinti.
  • +7 (21 voturi)    
    x (Duminică, 4 septembrie 2016, 16:47)

    verdi [utilizator]

    La astia apar minunile
    Precum la romani doctoratele
  • +5 (11 voturi)    
    Sa ne vedem de mostele noastre si sa respectam (Duminică, 4 septembrie 2016, 17:25)

    Plagarus [utilizator]

    ....toate bisericile .Casa memoriala din Scopje este un exemplu de cinstire a sfintei Tereza.
    Printre oamenii strazi cred ca l-am vazut si pe Viorel V.
  • +6 (18 voturi)    
    Si totusi (Duminică, 4 septembrie 2016, 17:30)

    tonyzzz [utilizator]

    Ce minuni a savarsit femeia asta pentru a fi sanctificata? Vad ca i s-au atribuit doua minuni cu doua persoane care si-au revenit niste boli grave.

    Statistic vorbind, cand esti in contact cu mii de oameni bolnavi se mai intampla ca unii sa isi revina singuri "ca prin minune". Nu vad niciun medic santificat pentru ca a avut un pacient bolnav, aflat in faza terminala, ce si-a revenit fara vreo explicatie, iar asta se intampla mult mai des in mediul medical decat in cazul maicii Tereza, care a fost inconjurata de mii de bolnavi si "a reusit" doar doua miracole. A naibii treaba, in cei 87 de ani de viata a femeii sfintenia asta a avut efect de doar doua ori?

    Sa excludem statisticile medicinii si ale stiintei si sa abordam subiectul pe partea cealalta, a "logicii" din religie. Daca de fapt cei doi oameni nu s-au vindecat datorita maicii Tereza, ci din cauza ca propria lor credinta a fost atat de puternica incat D-zeu le-a mai acordat o sansa? Nu ar trebui santificati ei in locul maicii Tereza? Cum dovedeste biserica faptul ca cei doi au fost vindecati de Tereza?

    Si nu, ajutorul dat oamenilor din jur nu e considerat a fi minune dumnezeiasca. E o alegere pe care unii o fac, iar altii nu.
    • +3 (11 voturi)    
      tu ceri ratiune (Duminică, 4 septembrie 2016, 20:56)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui tonyzzz

      de la unii care se ghideaza dupa povesti din epoca bronzului?
  • -10 (10 voturi)    
    teresa (Duminică, 4 septembrie 2016, 19:39)

    MihaiDinu [anonim]

    Arsenie BOCA n a fost canonizt de noi facand minuni in viata cat si dupa moarte si la catolici maica tereza a murit in 97.......si n a facut asa minuni de speriat .............oare ce astepate mai marii B O R
  • -1 (9 voturi)    
    Procesul de canonizare la catolici (Duminică, 4 septembrie 2016, 19:47)

    Adrian83 [utilizator]

    ... nu e chiar asa simplu, tonyzzz.
    Se urmeaza tocmai calea pe care ati amintit-o la urma, daca este asa cum am inteles (semnele de punctuatie?!?). Mai intai se cerceteaza viata persoanei, cu realizarile, nerealizarile, scrierile sale, pentru a se demonstra daca a trait cu adevarat o viata sfanta, dedicata lui Dumnezeu si aproapelui, in starea proprie de viata (viata de familie, calugar, preot, tanar, adolescent...). Apoi, pentru a merge mai departe se cere si o minune verificabila facuta unei persoane care s-a rugat lui Dumnezeu prin mijlocirea persoanei cercetate (deci dupa ce a murit persoana a carei viata este cercetata). Minunea este verificata foarte amanuntit, de o comisie din care fac parte si mai multi medici, teologi, istorici, iar aceasta comisie declara ca exista sau nu o explicatie rationala si stiintifica asupra evenimentului. Si, daca nu exsista o explicatie, in cele din urma, se ajunge la proclamarea solemna din partea Bisericii, ca aceasta persoana a trait o viata sfanta, si se propune spre cinstire intregii Biserici.
    Procesul este un pic mai diferit în cazul martirului.
    Procesul poate dura de la cativa ani la cateva secole, cu diferente în functie de moartea sfantului, care poate fi naturala sau de martiriu.
    Oricum, aici vorbim de aprobarea si propunerea oficiala din partea Bisericii, caci sunt, cu siguranta, muuult mai multi sfinti in cer, care au stiut sa-si traiasca frumos viata de zi cu zi, sau altii care traiesc si printre noi.
  • -2 (8 voturi)    
    O recomandare (Duminică, 4 septembrie 2016, 20:07)

    Adrian83 [utilizator]

    Daca editorii imi permit, va invit sa urmariti in link-ul alaturat, o emisiune despre canonizarea (sau sanctificarea) maicii Tereza de Calcutta, dar si despre personalitatea acestei sfinte: http://www.digi24.ro/video/emisiuni/jurnale/jurnal-ora-11-00-4-septembrie-559344
  • +2 (6 voturi)    
    A făcut pă dracu' minuni (Duminică, 4 septembrie 2016, 21:58)

    hic sunt leones [utilizator]

    la fel cum orice alt „sfânt” a făcut „minuni”.
    Religiile sunt într-un proces de declin care este direct proporțional cu nivelul de civilizație și de cunoaștere al oamenilor; acest proces a început să fie extrem de accelerat și, dacă nu apar mai multe dume precum cazul acestei persoane, al fostului papă (sau al lui Ștefan cel Mare la români), au toate șansele să dispară în cel mult 100 de ani.
  • 0 (2 voturi)    
    Canonizarea Maicii Tereza de Calcutta (Luni, 5 septembrie 2016, 11:50)

    MCF [utilizator]

    Ma rog ca prin mijlocirea sfintei Tereza de Calcutta sa va vindecati de necredinta si de rautate. Rog pe bunul Dumnezeu sa permita ca aceasta sfanta sa va apara in vis ... si sa va daruiasca ... doar un zambet... Si totusi va informez ca aceasta sfanta a facut si pentru saracii din Romania... ( ciudat nu ? )... ceea ce n-a facut biserica ortodoxa , care este majoritara in tara noastra... ?...?