Theresa May vrea sa faca din Marea Britanie de dupa Brexit un "lider mondial al liberului schimb"

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 21:59 Actualitate | Internaţional

Theresa May
Foto: Agerpres/EPA
Prim-ministrul conservator britanic Theresa May vrea sa faca din Marea Britanie de dupa Brexit un "lider mondial al liberului schimb", a declarat ea sambata pe aeroportul londonez Heathrow inainte de a pleca spre China, unde va participa la summitul G20 de la Hangzhou, relateaza Agerpres.

"Marea Britanie s-a deschis pentru afaceri", a spus ea, intrebata de presa cum le va explica liderilor G20 votul de la 23 iunie al britanicilor in favoarea iesirii din UE.

"Le voi vorbi celorlalti lideri internationali despre oportunitatile comerciale care vor aparea in intreaga lume pentru Marea Britanie dupa Brexit", a adaugat ea. "Si le voi vorbi despre modul in care Marea Britanie va profita de aceste oportunitati, pentru ca ambitia mea pentru Marea Britanie este sa devenim un lider mondial al liberului schimb", a mai spus Theresa May.

Investita in iulie dupa demisia lui David Cameron, lidera Partidului conservator a precizat ca va avea o intrevedere cu presedintele chinez Xi Jinping pentru "a dezvolta parteneriatul strategic" dintre cele doua tari, vorbind despre "o varsta de aur a relatiilor sino-britanice".

Ea ar urma sa discute si despre proiectul controversat al constructiei a doua reactoare nucleare de catre EDF la Hinkley Point, investitie finantata cu o treime din fonduri de compania chineza CGN.

In contextul in care guvernul Theresa May a declarat ca vrea sa examineze "cu grija" proiectul, ambasadorul chinez la Londra a cerut la inceputul lui august Marii Britanii sa dea unda verde "cat mai curand posibil", lasand sa se inteleaga ca relatiile dintre cele doua tari ar putea avea de suferit in caz contrar.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5832 vizualizari
  • -3 (5 voturi)    
    G200 (Sâmbătă, 3 septembrie 2016, 23:50)

    simur [utilizator]

    ca la olimpiada....
  • +7 (11 voturi)    
    Gluma zilei (Duminică, 4 septembrie 2016, 0:06)

    mitg [utilizator]

    Oare cu cine va face liber schimb, cu SUA? Cam putin ...
    • -3 (9 voturi)    
      nu doar (Duminică, 4 septembrie 2016, 1:49)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si cu USA
      • +1 (5 voturi)    
        Totusi nu inteleg cine i-a impiedicat (Duminică, 4 septembrie 2016, 7:04)

        MasP [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

        sa devina un lider pana acum. Germania este un lider economic si al doilea mare exportator din lume nu pentru ca e parte a UE ci datorita sistemului ei soci-economico-educational care i-a permis sa produca lucruri de calitate in domenii variate.
        • -1 (7 voturi)    
          Ba da, toată UE muncește pentru Germania (Duminică, 4 septembrie 2016, 12:45)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          Germania a produs cândva lucruri de calitate la ea acasă, dar în prezent acele lucruri de calitate sunt produse în țări din Europa de Est (și nu numai) dar exportate drept germane.

          Exemplu: Mercedesul german are cutia de viteze fabricată la Sebeș, cu pinioanele fabricate la Cugir. Iar cablajul electric al mașinii e fabricat la Bistrița. Dar mașina e germană și exportată drept germană, iar o firmă românească nu poate fabrica mașini cu cutii de viteze de la Sebeș.

          Dacă n-ar fi parte a UE, Germania nu ar putea produce bani la nivelul la care produce. Asta ca să nu mai vorbim despre vopseaua din Danemarca, importată în Germania, schimbate etichetele și exportată drept germană mai departe.
          • +1 (3 voturi)    
            Mercedes nu mai e ce-a fost de multi ani (Duminică, 4 septembrie 2016, 17:43)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Inca is scumpe (brand-ul) desi in goana dupa profit, au mai scazut preturile dar si calitatea, proportional.
            La fel is si Audi/BMW, mereu probleme, lights on on the dashboard.
          • 0 (0 voturi)    
            E nerelevant ce zici (Luni, 5 septembrie 2016, 8:23)

            MasP [anonim] i-a raspuns lui Harald

            Economia s-a globalizat iar nemtii s-au adaptat la aceasta situatie. Crezi ca ei ar fi mutat atat productie in afara tarii daca nu erau fortati de costurile din ce in ce mai mari ? Si oricum, stai linistit , tot design-ul si proiectarea e in Germania. Doar operatiile ce necesita munca intensiva au fost transferate in afara.
        • 0 (0 voturi)    
          nimeni, regele e gol :D (Luni, 5 septembrie 2016, 6:04)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui MasP

          Fii atent la ce am scris de fapt ;)
    • +5 (7 voturi)    
      SUA (Duminică, 4 septembrie 2016, 9:18)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Prim-ministru care bate campii...Pai, incheierea tratatului de liber schimb UE-SUA e ca si esuat, iar M.B. nu va mai face parte oricum din UE...Poate cu India si China...
    • 0 (4 voturi)    
      USA + Commonwealth (Duminică, 4 septembrie 2016, 17:40)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      2.5 mld de oameni. Stiu, o sa spui ca majoritatea is calici, nu mai mult sau mai putin decat Romania spun eu. Totusi ai colosul India plus tarile de top din fostul Albion, Canada, Australia, Noua Zeelanda, South Africa. Daca adaugi si USA in ecuatie, realizezi ca UE e cam in umbra.
      FYI: http://thecommonwealth.org/member-countries
      https://en.wikipedia.org/wiki/Commonwealth_of_Nations
      De ce sa stai la mana unor birocrati de la Brusel, ori sa voteze pt tine alde Bacali si Savarin? Sau sa iti trimita teroristi cu forta ma'am Merchel, ca vezi doamne, ea i-a invitat si ailalti is nesimtiti ca nu-i culca la ei.
      • 0 (2 voturi)    
        Ai dreptate! (Duminică, 4 septembrie 2016, 20:46)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Ramane sa vedem daca UK va avea ce sa le ofere celor 3 miliarde balivernate de tine, intrucat din cate stiu de pe wikipedia, 80% din economia UK de acum este "servicii" si 80% dintre acestea depind de UE.
        Deci sa vedem daca cele 3 miliarde se vor grabi sa substituie imediat 70% din "economia" UK!
        Pana atunci, sa traiasca din cei 30% care raman si sa faca o uniune cu Groenlanda care a iesit si ea din UE!
        Sa afle ce inseamna sa fii capra raioasa (insula amarata, suprapopulata, care nu produce nimic) cu coada pe sus (care crede ca ii vor da bani moca "miliardele de oameni din Commonwealth" si de aceea iese din UE)!
        Eu unul mi-am luat popcorn si astept sa vad cum evolueaza! :))
        • 0 (2 voturi)    
          A 5-a economie a lumii (Duminică, 4 septembrie 2016, 22:23)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          doar din servicii? Ma faci sa rad. America e 67% servicii. Asta te poate face sa te intrebi cat de mare e restul de 20%? Infiorator de mare pt mintea ta, cred. HiHiHI.
          • 0 (0 voturi)    
            Gresesti (Luni, 5 septembrie 2016, 8:33)

            MasP [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

            Nu compara America cu UK. Structura economiei e total diferita. In UK, o mare parte din servicii sunt financiare. In US servicii inseamna research in domenii extrem de variate : aerospatial, medicina, IT, auto, energie regenerabila, armament etc. E drept ca si in UK exista ceva firme in domeniul tehnologic dar majoritatea sunt filiale ale companiilor americane care desigur la cea mai mica greseala a guvernului britanic, inchid si pleaca unde e mai ieftin. Iti pot spune de exemplu ca stiu cativa romani plecati in Londra in domeniul IT si care lucreaza la filiale ale unor multinationale americane. Si situatia nu e roza deloc pentru ca 90% din angajati nu sunt britanici. Iti dai seama ca blocarea accesului pe piata muncii din UK va forta automat mutarea a intregi departamente in alte tari.
  • -2 (6 voturi)    
    eiii, (Duminică, 4 septembrie 2016, 13:09)

    revo [utilizator]

    uite-asa iese la iveala adevarul. Iesirea a fost premeditata pt. ca UK n-a fost de acord cu ingradirile economice ale UE. Practic SUA, China si India valoreaza cat 3 continente, nu cat 2.
    In UE trebuie sa te incadrezi in cotele impuse si sa ceri voie pentru fiecare tratat comercial pe care vrei sa-l inchei in afara Uniunii.
  • 0 (0 voturi)    
    partea nasoala pentru RO (Duminică, 4 septembrie 2016, 23:11)

    ..13 [utilizator]

    USA - puternica.
    Din ce in ce mai puternica si in America de Sud.

    UK - zice tanti - puternica.
    Asia mereu mai aproape..

    SI Evropa Unita pe unde este???
    Se cam pierde si urmeaza sa fie inghitita, dar se pune intrebarea cine o inghite? Rusia, China, Islamistii?

    SI in acest fel Ro, plasata intr-o zona cu foarte multi mici, devine si mai mica...