Rusia va stationa un contingent militar la aproximativ 75 km distanta de SUA

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 2 septembrie 2016, 7:49 Actualitate | Internaţional

Ministrul rus al Apararii, Serghei Soigu, a declarat recent ca o divizie a fortelor armate va fi stationata in Chukotka, regiune in extremul Orient rus, aflata la aproximativ 75 km de statul american Alaska, scrie "Business insider" in pagina electronica.

"Exista planuri pentru formarea unei divizii de aparare costala in 2018 pe directia operationala Chukotka", a spus ministrul Soigu.

Oficialul rus a mai spus ca mobilizarea contingentului are loc "pentru a asigura controlul asupra zonelor inchise din jurul Insulelor Kurile si a Stramtorii Bering, pentru a proteja rutele Flotei din Pacific, in Extremul Orient si in Marea Nordului, si pentru a mari viabilitatea combatanta a fortelor nucleare strategice".

Japonia si Rusia isi disputa suveranitatea asupra Insulelor Kurile, unde Rusia vrea sa amplaseze baterii ale sistemului sau de aparare antiracheta, scrie siteul "Business insider".


Rusia a initiat actiuni de militarizare si explorare a zonei arctice, pe masura ce calota polara se topeste si deschide noi cai navigabile intre Est si Vest.

In acest context, stationarea unui contingent militar in regiunea izolata Chukotka pare justificata, comenteaza "Business insider".

In trecut, Rusia a protestat fata de mobilizarea de trupe NATO si ale SUA in apropiere de granitele sale. Ramane de vazut cum vor reactiona SUA, la intentia Moscovei de a plasa o divizie in Chukotka, mai scrie sursa citata.










5069 vizualizari
  • -17 (21 voturi)    
    Aspecte (Vineri, 2 septembrie 2016, 8:53)

    Toni_Romania [utilizator]

    :o divizie a fortelor armate va fi stationata in Chukotka, regiune in extremul Orient rus"
    Adica LA RUSI ACASA.
    Deci ce nu le convine la ianchei?????
    • +17 (21 voturi)    
      Unde scrie... (Vineri, 2 septembrie 2016, 9:50)

      grigule [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      ...ca nu le convine iancheilor? Ma...tu esti rus???!!! :)) In articol nu se precizeaza vreo pozitie a americanilor. Ah...ai presupus tu ca sa aperi compatriotii "ACASA" :)!
      • -11 (15 voturi)    
        se pare ca tu (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:12)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui grigule

        Tu nu stii se pare ca TOT ce e scris in presa din RO e punctul de vedere american. Mai fa investigatii.
        ps- Eu nu tin cu niciuna din tabere. Eu tin cu Romania. Doar constatam.
        • 0 (4 voturi)    
          daca tii cu Romania Mare (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:27)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          poate te cred
      • -6 (8 voturi)    
        Business Insider (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:13)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui grigule

        Business Insider de unde e, din Togo?
      • +14 (16 voturi)    
        Nu e rus, e rusofil (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:48)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui grigule

        Probabil ca toti astia cu "_ro", "_Romania", etc. posteaza si in republica Moldova si isi pun sufixul ca sa nu isi incurce userii, ca sunt si "subtirei" la mansarda.
        • +9 (11 voturi)    
          Pardon,nici macar rusofil (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:13)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          e un preplatit ca oricare altul.Unul ordinar,cu norma si mai multe nick-uri.
          • -9 (9 voturi)    
            Sa traiesti tu (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:23)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

            Sa traiesti tu atatia ani cati dolari incasez eu din "pre-plata".
          • -9 (9 voturi)    
            Gaseste tu (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:25)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

            Gaseste tu pe HN un articol unde zic eu ceva bun si laudativ de rusi. Cine critica politica si propaganda U-sa nu i musai "rusofil" bai nene.
        • +6 (8 voturi)    
          nu cred ca exista (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:38)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          Nu exista ruznakofili!

          Nu cred ca exista "iubitori de mujici", cei ce posteaza comentarii elogioase fata de Federatia lui Putin nu o fac din dragoste, ci doar PENTRU BANI!!
      • +2 (4 voturi)    
        Iti pierzi vremea... (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:28)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui grigule

        ... pai nu vezi din postari, e si el un postacel rosu, cu simbrie in ruble.
    • -13 (13 voturi)    
      Sa spuna americanii (Vineri, 2 septembrie 2016, 9:57)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Sa spuna americanii rusilor ce au voie sa faca LA EI ACASA.
      • +12 (14 voturi)    
        Ai tupeu (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:16)

        Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Rusule, la ce ravagii ati produs voi in istorie, la cat rau ati facut tuturor natiunilor invecinate, la cate teritorii ati furat, trebuie sa ai mult tupeu cand acuzi pe altii. Gunoaielor !!!
    • +11 (11 voturi)    
      La " rusi acasa" e o zona furata Japoniei (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Si mujicii se idigneaza si se simt amenintati si atunci cand se misca trupe la sute de Km de granita lor (Polonia, Romania...). Ironic numele Toni_Romania. Mai curand Ivan_Rusia :-))))
      • -6 (10 voturi)    
        Lasa ca si Japonia nu i Maica Tereza (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:22)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        In razboi japonezii au casapit 1 milion filipinezi in Filipine si 1 milion chinezi in China. Mai citeste.
        • +4 (4 voturi)    
          Si care e legatura (logica) cu (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:31)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          ocuparea ilegala a unor teritorii. Conform acestei logice de vodka ar trebui sa fie ocupat intreg teritoriul Germaniei de Polonia, Israel, Marea Britanie, SUA. Rusnacii au ocupat cam jumatate dupa care si-au luat banii de vodka si au plecat in orient. Inteleg ca mujicii ocupa Kurilele in numele filipinezilor. Ce trol rusnac idiot !
    • +11 (11 voturi)    
      Am auzit undeva (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:49)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      ca rusilor nu le convine de scutul antiracheta de la noi. Oare de ce? Poti sa ne explici?
      Ia intreaba acasa si zi-ne !
      • -5 (5 voturi)    
        Imediat (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:34)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        Imediat, sa l sun pe Volodea.
        • +4 (4 voturi)    
          De ce? (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:31)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

          A iesit din birou si nu-l mai vezi?
      • -1 (3 voturi)    
        stiu eu, stiue eu (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        d-aia si-au plantat militauri in chukotka, ca sa atace baza de la Deveselu pe partea cealalta, dinspre vest. sa-i ia pe americani prin surprindere.
  • -6 (8 voturi)    
    Minus minus (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:07)

    cafo [utilizator]

    Insa trebuie sa recunoastem cu totii, rusii devin din ce in ce mai simpatici. :)
    • +11 (11 voturi)    
      Tipic preplatitilor, (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:22)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      vorbesc in numele tuturor.Vorbeste doar in numele tau,strict.Te asigur ca nu recunoastem cu totii ca rusii devin simpatici.Simpatie fata de rusi,de rusia???''Mai taie,da-o dracu'...iesi pe strada si intreaba,cati din 100 de romani vor sa traiasca in Germania,SUA,etc si cati in roosia???Mai incearca,pe astazi nu ti-a iesit,nu ti-ai facut norma.
      • -8 (8 voturi)    
        Pai spune tu (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:57)

        cafo [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        cati romani vor sa fuga de acasa in sua?
        Cati nu vor nici in sua, nici in roosia si nici germania. Cati vor sa traiasca acasa fara lansatoare de rachete indreptate spre roosia, trupe muricane si flota maritima de atac, bombe atomice de la turci samd.
        Daca stii toate acestea, ar trebui sa stii si cam cati sunt spalati pe creier si traiesc cu iluzia ca oricine e platit sa aiba o opinie.
        • +3 (3 voturi)    
          Oare cine o fi Roosia ? (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:33)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui cafo

          O simpla greseala de traducere a materialului de propaganda KGB (FSB) sau denumirea noului stat cu teritoriile furate de prin vecini ?
          • -2 (2 voturi)    
            Agentul KGB (Vineri, 2 septembrie 2016, 14:23)

            cafo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Locuiesc in Romania de cand m-am nascut si n-am de gand sa fug in mareata sua. Dupa logica ta ar trebuie sa uram nemtii de azi pentru ce au facut nazistii in cel de-al doilea razboi mondial.

            Toate comentariile cu minusurile de riguare demonstreaza ca suntem o turma de oameni usor de manipulat. Ne-am pierdut pana si umorul si preferam ne scuipam unuii pe altii de dragul unui razboi care nu a fost niciodata al nostru.
    • -7 (9 voturi)    
      vezi ca nu ai voie sa ai simpatii din astea (Vineri, 2 septembrie 2016, 11:36)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      ca gata, activistii lui obanana te fac "troll pro-Putin".............
    • +1 (3 voturi)    
      Poate tie iti sunt simpatici, (Vineri, 2 septembrie 2016, 13:30)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      poate primesti simbrie de la ei.
      Noua nu ne sunt deloc simpatici
  • -1 (9 voturi)    
    Imperiile si distanta dintre ele... (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:00)

    jackalphonse [utilizator]

    La cate trupe are imprastiate SUA pe glob si la cat de mare este Rusia, ma tem ca oriunde si-ar pune una din tarile astea o baza, tot se afla la macar 100 km apropiere de cealalta.