Marine Le Pen, extrema dreapta franceza: Alegerea lui Hillary Clinton va declansa conflicte mondiale

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 1 septembrie 2016, 14:05 Actualitate | Internaţional

Marine Le Pen, lidera Frontului National
Foto: Agerpres
Alegerea democratei Hillary Clinton in fruntea Statelor Unite va antrena "conflicte mondiale", a declarat la CNN lidera extremei dreapta franceze, Marine Le Pen, care il sustine pe republicanul Donald Trump, scrie AFP.

"Cred ca Hillary Clinton inseamna razboi. Hillary Clinton inseamna devastare, inseamna dezechilibrarea lumii", a spus sefa Frontului  National, in acest interviu in limba franceza difuzat miercuri.

Hillary Clinton in fruntea Statelor Unite "inseamna alegeri economice devastatoare pentru fericirea poporului meu", a continuat ea. "Sunt alegeri geostrategice care vor declansa conflicte mondiale care risca sa fie foarte dure".

Marine Le Pen, care candideaza si ea pentru prezidentialele franceze, in 2017, a facut o paralela intre candidatura sa si cea magnatului imobiliarelor Donald Trump, pe care a anuntat ca il sustine in iulie.

"Noi nu facem parte din serai, nu participam la sistem, nu depindem de nimeni, nu vom asculta ordine de la puterea financiara sau de interesele multinationalelor", a sustinut aceasta. 

Cu opt luni inainte de prezidentialele din Franta, toate sondajele arata ca Marine Le Pen, al carei partid castiga teren la fiecare alegeri, de cativa ani, se califica in turul doi, asa cum a facut-o tatal sau Jean-Marie Le Pen in 2002.

Candidatul republican Donald Trump se afla in spatele lui Hillary Clinton in sondaje, desi un nou sondaj efectuat la comanda Fox News (conservator) arata o apropiere intre cei doi.










2934 vizualizari
  • +7 (15 voturi)    
    Lasa ca il avem pe Trump (Joi, 1 septembrie 2016, 14:11)

    Martinezu [utilizator]

    si le aplaneaza el!
  • +4 (12 voturi)    
    Controversa (Joi, 1 septembrie 2016, 14:13)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nationalistii de obicei sunt anti-Elite Globaliste si anti-miliardari (care prin definitie sunt apatrizi, si apartin acelor Elite).
    Deci de ce madam MLP sustine un miliardar ce face parte din "1%"?
    (Eu nu am nicio preferinta, pt. mine si Clintoana si Donald Duck sunt niste impostori odiosi)
    • +5 (7 voturi)    
      nici vorba (Joi, 1 septembrie 2016, 14:39)

      Sly21 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Ei, cum de ce?
      E pe tiparul tacanitilor, prieten cu vladimir...
    • -3 (11 voturi)    
      mda (Joi, 1 septembrie 2016, 14:41)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      e o buna intrebare
      Si totusi in cazul lui Le Pen nu pot sa nu observ "gura prostului adevar graieste". Partea chiar nasoala aici e ca e posibil sa aiba treptate !
      • -2 (4 voturi)    
        Nu am contestat (Joi, 1 septembrie 2016, 15:19)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Nu am contestat ca are dreptate ref la Clintoana, care e dusa cu pluta (sau cu cocaina). Eu remarcam ca l admira pe Donald.
    • 0 (2 voturi)    
      mai rau! (Joi, 1 septembrie 2016, 18:28)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      impostori odiosi, de acord, dar Donald ar fi o catastrofa mai mare decat Hillary!
      nu poti sa nu ai preferinta, totdeauna exista un rau mai mic ...

      Dar perfect de acord cu "Nationalistii de obicei sunt anti-Elite Globaliste si anti-miliardari", insa se pare ca la madama Le Pen, logica lipseste cu desavarsire!
      • 0 (0 voturi)    
        Indiferent cine iese la Uaithaus (Vineri, 2 septembrie 2016, 10:17)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

        Indiferent cine iese la Uaithaus agenda militara Iu-es-ei va continua la fel, ca nu tipi din "elected people" conduc tara la ei.
  • +4 (16 voturi)    
    Aha, atunci... (Joi, 1 septembrie 2016, 14:17)

    midufi [utilizator]

    daca este aleasa Clinton, inseamna ca e de bine
  • +4 (6 voturi)    
    De acord (Joi, 1 septembrie 2016, 14:28)

    KostasP [utilizator]

    Se va intampla ceea ce este dat sa se intample.
  • +3 (7 voturi)    
    M Le Pen (Joi, 1 septembrie 2016, 15:34)

    Ciprian1979c [utilizator]

    ..a luat bani ''imprumut'' de la Kremlin...dati un search pe google, totul pe fata nu-s speculatii; si mai sunt cate unii care cred ca Trump e o alternativa?!..Jeez...oricat ati uri-o pe Hillary(si oricum, nu votam noi acolo), aici avem Iliescu - Vadim 2000 Romania...Hillary TREBUIE sa castige! N-am mai auzit de candidat la presedentia Americii care sa fie preferat de Putin, fie direct, fie prin interpusi(ca madam asta)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu toti cei (Vineri, 2 septembrie 2016, 12:48)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Nu toti cei ce critica pe Clintoana sunt "rusofili".
      Mare parte din americani nu vor sa auda de ciudata asta.
      De fapt ce e special la aceasta finala din alegeri Usa e ca de data asta ambii sunt oameni extrem de nepopulari.
  • 0 (4 voturi)    
    interesantă (Joi, 1 septembrie 2016, 15:59)

    PaulPastout [anonim]

    alegere de cuvinte, să numească elita globalistă ”serai”...