Femeile care calatoresc in India sunt sfatuite sa nu poarte fuste

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 29 august 2016, 19:19 Actualitate | Internaţional

Ministrul Turismului din India sfatuieste femeile care viziteaza aceasta tara sa nu poarte fuste si sa nu se plimbe singure in localitatile mici, "pentru propria lor siguranta", potrivit The Guardian.

Mahesh Sharma a facut aceste declaratii in orasul Agra, unde se afla Taj Mahal, precizand ca a fost realizat un ghid pentru turistii straini care vin in in India si care contine sfaturi pentru protectia femeilor.

"Este vorba despre lucruri mici precum evitarea aventurarii de una singura noaptea, in localitati mici, sau purtarea de fuste, sau ca ar trebui sa sa faca o poza cu numarul de inregistrare al masinii cu care calatoresc si sa o trimita prietenilor", a spus acesta.

"Pentru propria lor siguranta, turistele straine nu ar trebui sa poarte minijupe sau fuste ... cultura indiana este diferita de cea occidentala", a adaugat ministrul.

Acest ghid a fost publicat dupa observarea unui declin puternic al numarului de turiste straine care viziteaza India, dupa o serie de scandaluri de viol in grup care au afectat aceasta tara.










8546 vizualizari
  • +1 (17 voturi)    
    Cum adica? (Luni, 29 august 2016, 19:25)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Pai cum ramane cu drepturile omului, alea invocate de burkiniste?
    • +2 (6 voturi)    
      stiu ce vrei sa spui.... (Luni, 29 august 2016, 19:54)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      ...totusi in articolul de mai sus este vorba de un sfat, nu de vreo interdictie.
      • 0 (2 voturi)    
        E vorba (Luni, 29 august 2016, 20:48)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui minos

        despre faptul ca acesti oameni descopera drepturile omului doar atunci cand ii avantajeaza pe ei. In rest, le calca in picioare. Nu e nici o diferenta ca e interdictie prin lege sau prin lipsa de respect pentru celalalt a bastinasilor.
  • +9 (15 voturi)    
    cum asa (Luni, 29 august 2016, 19:49)

    gopo2016 [utilizator]

    "Pentru propria lor siguranta, turistele straine nu ar trebui sa poarte minijupe sau fuste ... cultura indiana este diferita de cea occidentala", a adaugat ministrul.
    adica la ei violul e considerat parte a traditiei locale, sa se ia de femei sa o puna de un viol in special in grup, maimutele alea degeaba au fost sub dominatie englezeasca o suta de ani nu au invatat nimic
    • +1 (3 voturi)    
      Societatea lor inca functioneaza in caste (Luni, 29 august 2016, 21:58)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Daca te nasti sclav, sclav ramai tot restul vietii. De educatie englezeasca au avut si au parte Stapanii.
  • +7 (15 voturi)    
    deci in loc sa ii domesticim pe salbaticii aia (Luni, 29 august 2016, 19:50)

    zaboo [utilizator]

    ne imbracam noi cu mai multe... super! oare pentru aia care sunt pregatiti sa ne ia gatul, tre' sa purtam la noi ceva novocaina ca sa sfarsim mai usor?
    • -2 (8 voturi)    
      salbaticii aia... (Luni, 29 august 2016, 22:02)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      ...sunt la ei acasa.Nu te obliga nimeni sa mergi acolo.Ei nu vor nici in Schengen nici in UE nici in CSI.Ei isi apara "saracia si nevoile si neamu'|" .Si la fel ca vasluienii nostri cred ca femeia e vinovata de viol.Nu poti civiliza 1,2 miliarde in timp scurt asa ca mai bine avertizezi turistii.
  • +20 (22 voturi)    
    Cel mai bun sfat: evitati sa vizitati India. (Luni, 29 august 2016, 20:35)

    quietguy58 [utilizator]

    Cel mai bun sfat: evitati sa vizitati India.