Ministrul german al Economiei: Un Brexit facut gresit ar arunca Europa "pe apa Sambetei"

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 28 august 2016, 18:02 Actualitate | Internaţional

Brexit
Foto: twitter/@nairamk
Ministrul german al Economiei Sigmar Gabriel a declarat duminica, intr-o conferinta de presa, ca daca iesirea Marii Britanii din UE este manevrata gresit iar celelalte state membre ii urmeaza exemplu, atunci Europa se va duce pe apa Sambetei, transmite Reuters.

"Brexitul este rau, dar nu va afecta atat de mult economia precum unele temeri - este mai degraba o problema psihologica si este o problema politica imensa", a declarat Gabriel.

El a adaugat ca lumea se uita acum la Europa ca fiind un continent instabil.

"Daca organizam Brexitul in mod gresit, atunci vom avea mari probleme, asa ca acum trebuie sa ne asiguram ca nu permitem Marii Britanii sa pastreze lucrurile frumoase, ca sa spunem asa, in ceea ce priveste Europa, fara sa isi asume vreo responsabilitate", a afirmat ministrul german.

Dupa rezultatul surprinzator al referendumului din 23 iunie, prin care cetatenii britanici au ales sa paraseasca Uniunea Europeana, toti ochii au stat pe Germania in asteptarea unei solutii pentru a evita noile pericole care apar pentru ceilalti 27 de membri care vor ramane in comunitatea eruopeana.

Pe 24 august, Merkel a declarat ca statele care raman in UE trebuie sa se asculte una pe alta cu atentie si sa evite sa se arunce cu capul inainte in decizii politice.

"Daca o faceti gresit de la inceput si nu ascultati - si actionati doar de dragul de a actiona - atunci puteti sa faceti multe greseli", a declarat canclarul german.

Merkel s-a intalnit cu 15 sefi de stat europeni in ultima saptamana incercand sa pregateasca summitul UE din 16 septembrie de la Bratislava, care isi propune sa consolideze blocul comunitar.

Un purtator de cuvant al guvernului britanic a declarat la mijlocul lui august ca premierul Theresa May nu va declansa negocierile oficiale de Brexit cu UE inainte de sfarsitul anului.

Liderii UE refuza sa conceapa o "Europa a la carte" care sa lase Marea Britanie sa selecteze parti din relatia viitoare pe care si le-ar dori, cum ar fi accesul la piata unica europeana de 500 de milioane de consumatori, in timp ce scapa de principiile UE, cum ar fi libera circulatia persoanelor.


Citeste mai multe despre   









2928 vizualizari
  • +6 (18 voturi)    
    VOI (Duminică, 28 august 2016, 18:18)

    V. Veroiu [utilizator]

    Politicienii iresponsabili ati facut spargerea UE o varianta de luat in calcul.
    • -2 (16 voturi)    
      da! (Duminică, 28 august 2016, 19:10)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      trolule sovietic 1-Politicienii responsabili de la moscova sunt responsabili.
      • +5 (5 voturi)    
        Iar saracii ai nostri (Duminică, 28 august 2016, 20:19)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

        Au picat in plasa. Pai daca asta e efectul fara nici o interventie militara, va dati seama ce ar putea face rusii in razboi, nu?

        Ai nostri politicieni europeni sunt ca niste virgine la taiere.
  • +7 (15 voturi)    
    eu i-as intelege pe britanici daca i-ar arata un (Duminică, 28 august 2016, 18:35)

    AliKimiku [utilizator]

    Anumit deget neamtului!
    Fara campania cretina a lui madam Merkel privind emigrantii poate rezultatul referendumului era altul.
    Pe de alta parte nu inteleg la ce se refera Fritz, Norvegia si Elvetia nu sunt in UE, si? Au acces la piata comuna? Au! Au acorduri privind libera circulatie?Au!
    Ce nu au este obligatia de a primi emigranti dupa cum vrea Germania!
    • -5 (5 voturi)    
      Nici MB nu primea emigranti (Duminică, 28 august 2016, 20:58)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      cum dorea Germania. Cameron a refuzat din start. MB nu era in Shengen, deci era protejata.
      Oftica era pe imigrantii din UE, polonezi, romani, bulgari etc. , pe care nu aveau cum sa-i opreasca.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce depunctaţi omul ? (Luni, 29 august 2016, 16:23)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

        are dreptate...
        britanicii parcă sunt abulici, sunt mult mai speriaţi de europenii din est decât de coloraţii lor mult iubiţi din alte continente...
  • +1 (5 voturi)    
    Privilegii! (Duminică, 28 august 2016, 18:55)

    civism [utilizator]

    Daca liderii europeni vor permite Marii Britanii sa aiba o relatie privilegiata cu UE si sa selecteze ce ii convine ei din aceasta colaborare se va ajunge ca toata lumea care este acum in UE sa doreasca sa aiba relatii privilegiate cu UE si sa pastreze numai ce le convine.
    In final toti vom avea relatii privilegiate cu UE care va fi un ONG pe la Bruxelles, sau pe Calea Rahovei.
  • +1 (11 voturi)    
    Totusi UK a sabotat UE! (Duminică, 28 august 2016, 19:19)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Daca va avea aceleasi beneficii si nu va fi in UE, atunci si Olanda si Danemarca si Germania insasi vor dori sa iasa din UE!
    Un Brexit din care UK prospera va arunca pe apa sambetei UE!
    • +3 (9 voturi)    
      asa si? (Duminică, 28 august 2016, 20:04)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      UK a existat si prosperat cu mult inainte de UE.
      Chiar va fi o surpriza daca va prospera in continuare?
      Cat despre Germania, nu are decat sa intre in CSI daca vrea. Si CSI-ul are o piata unica de vreo 300 milioane consumatori! Aa, sunt comisioane mari catre mafia lui Putin? aa, investitiile nu sunt garantate de nimeni? ghinion.
      • -1 (7 voturi)    
        Nu chiar! (Duminică, 28 august 2016, 20:46)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        UK cand a aderat la UE era falita! UK se obisnuise cu materii prime ieftine si mana de lucru gratis din colonii. Spre anii 70 coloniile s-au separat de UK si le-a taiat o importanta sursa de proseperitate. Atunci UE a fost buna. Acum sa vedem de unde le va veni prosperitatea, ca insula aia nu produce nimic, doar consuma si are castiguri din "servicii financiare" .
        • +1 (3 voturi)    
          Dream on baietzel (Luni, 29 august 2016, 1:33)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_United_Kingdom
          A doua economie a Europei, a 5-a a Lumii. Banii le cad din cer, sigur.
          • 0 (2 voturi)    
            Cred ca nu stii sa citesti! (Luni, 29 august 2016, 8:46)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            Uita-te pe link-ul propriu si vezi ca actualmente 80% din economia britanica inseamna servicii! Si 80% din acele servicii sunt exportate in UE. Daca UE baga taxe pe ele si asa ar trebui sa joace daca mai doreste sa existe, atunci 70% din "economia" britanica NU MAI EXISTA. Sa vezi tu atunci "bani din cer"! Da, o scadea si economia UE cu 5%, dar si economia SUA nu a fost prospera in razboiul de secesiune! Da, acum razboaiele nu se mai duc cu flinta, dar tot asta sunt si acest Texas european trebuie tratat ca atare, nu cu manusi!
  • +5 (5 voturi)    
    Daca a fi in UE (Duminică, 28 august 2016, 19:39)

    ArsenieMoka [anonim]

    Inseamna ca umple tara de ciuhapi "refugiati" cu mare potential teroristi, veniti toti la pomana si ajutoare sociale , atunci Brexitul a fost o alegere buna.
  • +2 (6 voturi)    
    DECIZII unulaterala luate de Germania =EU-EXIT (Duminică, 28 august 2016, 19:41)

    JohnAnticoruption [anonim]

    Jean Claud Junker si Angela Merkel au facut o de oaie !

    DECIZII unilaterala luate de Germania (Angela Merkel -Sigmar Gabriel ) va rezulta in EU-EXIT !

    BREXIT este umarea DIRECTA al prostiei Germaniei de a domina UE fara stinta de cauza in PROBLEMA REFUGIATILOR fara consultare profunde al Membrii UE inainte de a loa DECIZII mergand cu suspendarea dreptului de VOT al MEMBRILOR UE .

    GERMANIE este MEMBRU UE nu DICTATORUL iei, Amenintari stupide care contravin Contractelor UE ne a aratat clar in ce DIRECTIE merge UE-GERMANIA (CORUPTIA ECONOMICA GERMANA-Lobby /Brüssel VW--NORDSTREAM --si politica LABILA fata de RUSIA arata fata unei GERMANIEI incompetente care de facto a incalcat propia CONSTITUTIA da si Contractul de la LISSABON !!!
  • +1 (9 voturi)    
    Neamtul poate accepta teroristi (Duminică, 28 august 2016, 20:39)

    Locke Lamora [utilizator]

    deja e oldschool sa le pipaie magotii femeile, sa ii injunghie sau macetuiasca. Poate unii suporta europarlamentari ca Bacali sau Savarin. Uite ca englezii nu vor ca niste ciobeni sa le dicteze lor de la Brusel. Sac, sac.