Trump promite sa inceapa expulzarea imigrantilor clandestini inca din prima zi de mandat

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 28 august 2016, 13:35 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Candidatul republican la presedintia SUA, Donald Trump, a legat imigratia clandestina de somaj, intr-un discurs electoral sustinut sambata la Des Moines, statul Iowa, relateaza AFP. Candidatul prezidential republican a promis ca va expulza sute de mii de imigranti ilegali inca din prima zi a mandatului sau, daca va castiga alegerile din 8 noiembrie.

"In prima zi, voi incepe sa-i deportez rapid pe imigranti ilegali infractori din aceasta tara, inclusiv sutele de mii care au fost puse in libertate sub administratia Obama-Clinton", a declarat Trump in timpul unui miting organizat de senatorul republican local, Joni Ernst.

El a reluat si ideea unui zid la frontiera cu Mexicul, subliniind ca este nevoie de un sistem de control informatic pentru a-i depista si a-i expulza rapid pe cei carora le-au expirat vizele americane.

"Daca nu controlam datele de expirare a vizelor, atunci frontiere deschise desvin deschise, pur si simplu", le-a spus Trump sustinatorilor sai.

Miliardarul s-a angajat sa anuleze decretele presedintelui Barack Obama care au regularizat temporar mai multe sute de mii de persoane si a promis sa lase politistii de frontiera "in sfarsit sa-si faca treaba pentru care au fost angajati".

"Un vot pentru Trump este un vot pentru statul de drept, un vot pentru Clinton este un vot pentru frontiere deschise", a declarat Trump.

Candidatul republican a incercat, de asemenea, sa atraga, cu argumente privind migratia, voturile electoratului american de culoare, de la Detroit pana la Baltimore. Descriind saracia care afecteaza comunitatea afro-americana, Trump i-a intrebat: "Ce aveti de pierdut?"

"Ori de cate ori un cetatean negru, sau orice cetatean, isi pierde locul de munca din cauza unui imigrant ilegal, drepturile acestui cetatean american sunt incalcate flagrant", l-a transmis Trump.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
2523 vizualizari
  • -8 (34 voturi)    
    Oamenii politici americani, cei mai buni (Duminică, 28 august 2016, 13:51)

    andreitr [utilizator]

    Nu numai că au menținut democrația in US peste două sute de ani fără vreun moment de dictatura dar au asigurat si pacea și bunăstarea lumii pentru două decenii. Până să avem si noi asemenea oameni politici nu avem decât să-i admirăm pe cei americani. Hai US!
  • +1 (29 voturi)    
    Asa si trebuie (Duminică, 28 august 2016, 14:03)

    potaissa [utilizator]

    fiecare tara din lume are dreptul de a-si alege oamenii de care are nevoie.
    • +5 (17 voturi)    
      Brain drain,doar in tarile dezvoltate (Duminică, 28 august 2016, 14:32)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Human capital flight si-n cazul RO (din pacate )
      Grupul antiglobalizare este reprezentat de cei ce nu pot face faţă concurenţei crescute.
      Dacă nu se creează un mediu propice pentru activităţile de cercetare, numărul specialiştilor se reduce fie datorită emigrării, fie datorită nealegerii specializării în aceste domenii.
      RO nu numai că nu atrage creiere, ci le pierde, de exemplu numărul studenţilor care aleg să-şi continue studiile în alte ţări UE este în creştere faţă de numărul celor care doresc să studieze în RO
      Tările bogate beneficiare ale exodului de inteligenţa chiar încurajează fenomenul, favorizând migraţiei celor educaţi faţă de cei fără studii superioare.
      Este dorința firească a individului de a a găsi perspective, recunoaștere, câștiguri mai mari și un standard de viață mai bun, chiar dacă pentru asta trebuie să plece în străinătate.
      Trist este ca emigraţia lasă în urmă mai puţini lucrători care să suporte costul îngrijirii celor vârstnici.
      Pentru ţările de destinaţie, influxul de forţă de muncă străină este benefic pentru susţinerea activităţilor economice pe care piaţa internă a muncii nu le poate acoperi, fie din cauza lipsei de personal calificat în acele domenii, fie din lipsa interesului forţei de muncă autohtone pentru acele sectoare de activitate.
      • +9 (11 voturi)    
        Absolut corect (Duminică, 28 august 2016, 15:11)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Insa uiti un lucru: tarile din care pleaca exodul au intotdeauna la dispozitie crearea unui climat mai bun, cu mai putina coruptie, mai organizat si din care oamenii sa nu mai fie asa de tentati sa plece.

        Hai sa vedem: daca eu am o cladire de birouri si am 10 firme cu chirie iar de maine nu mai fac curat si reparatii la cladire, tot eu ma mir ca firmele pleaca in cladirea de alaturi?!?!?!

        Deci da, cum spuneai e trist. Dar e si, hei, foarte previzibil.
      • +7 (17 voturi)    
        Evident! (Duminică, 28 august 2016, 15:35)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        Și la ce te a-i fi așteptat?! Să mă fi întors în România după finalizarea anilor grei de studii în SUA să mă milogesc pentru un rezidențiat plătit la jumătate din leafa unui absolvent al școlii de ciorbagii de jandarmi?! Și după aia să trăiesc o viață întreagă dintr-o leafă de mizerie cerșind șpăgi de la pacienți? Iar asta în condițiile în care aici alearga clinicile și spitalele de top după mine cu oferte care de care mai ochioase?! Pofta în cui nene! Las' să te trateze plutonerii de jandarmi și agenții de poliție, că doar tu i-ai votat pe lde PSD & Co. ce au clocit monstruozitățile astea.

        Iar de plătit să plătească taxe din care vă trageți milosteniile și pomenile de stat smintiții ce și-au pierdut mințile rămânând pe tărâmul pustiirii și hoției instituționalzate. Chestia e foarte simplă: Ghiftui 50 de milogi hulpavi sau plătești un om capabil. Voi ați ales varianta cu milogii. Bucurați-vă de ea!
        • -7 (9 voturi)    
          Vezi ca o sa primesti raspunsuri de gen (Duminică, 28 august 2016, 16:03)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Ai uitat de unde ai plecat, nu esti roman, te-au spalat capitalistii pe cap, stai unde esti si lasa romanii cu ale lor, etc etc.
          • +5 (7 voturi)    
            Văd (Duminică, 28 august 2016, 17:59)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            N-am uitat de unde am plecat. Îmi amintesc de asta de fiecare dată în mod dureros când mai trec prin România. De fiecare dată îi mulțumesc Lui Dumnezeu că mi-a ofeit șnasa să scap și mai ales că mi-a dat destulă minte să nu mă mai întorc înapoi....
        • +2 (10 voturi)    
          Mai usor cu targa pe scari ! (Duminică, 28 august 2016, 17:01)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Am explicat cat de cat fenomenul,realitatea grea/imposibila de stopat.
          In RO numai prostii se mai mira,stare de care un doctor de talia ta a scapat,asa ca ai grija sa nu te " calce " clinicile care te alerga cu atata inversunare.
          Apropos ce specialitate ai ?
          Dupa vehementza si " aprindere " esti cumva pshihiatru ?
          • -2 (6 voturi)    
            OK (Duminică, 28 august 2016, 18:07)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

            Lasă puișor, nu te mai zbuciuma atâta cu realitățile astea greu de stopat, că faci buba...

            În final patria română n-o s-ă ducă niciodată lipsă de șpagozauri din ăștia cu patalamale și specializări în de toate a la Ponta care nu se dau duși cu nici un chip din , care după ce te storc ca pe o lămâie au grijă să-ți vină de hac așa lent și fără abuz de anestezice ca să știi de ce ai plătit...
  • +3 (23 voturi)    
    Ce mandat?Poate in rol de Donald in Disneyland (Duminică, 28 august 2016, 14:17)

    Plagarus [utilizator]

    Democratia americana nu va avea un caraghios iresponasabil la Casa Alba !
    • -7 (21 voturi)    
      Exact (Duminică, 28 august 2016, 15:10)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Chairman Mao..., Pardon - Hillary Clinton nu va ajunge la Casa Albă!
    • -2 (20 voturi)    
      Never say never (Duminică, 28 august 2016, 15:36)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Îl are deja în persoana caricaturii de Obama. Greu de imaginat altul mai caraghios și mai iresponsabil.
    • 0 (14 voturi)    
      ... (Duminică, 28 august 2016, 15:37)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      sa speram ca asta nu ajunge la Casa Alba, cel mult in vizita...
    • 0 (10 voturi)    
      pai il are (Duminică, 28 august 2016, 17:36)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      pe Obama!
  • +3 (11 voturi)    
    s-au trezit si altii: (Duminică, 28 august 2016, 14:30)

    victor L [utilizator]

    "Sute de mii de refugiaţi vor fi expulzaţi din Germania în următorii trei ani, preconizează Ministrul de finanţe al landului Bavaria, Markus Soder. Chiar şi cu cele mai bune intenţii, nu va fi posibil să integrezi cu succes atâţia oameni"
    Iar o promisiune mioritica suna asa. chiar de a doua zi cind ajungem la guvernare, dublam salariile medicilor.
    Da, Alina liberala e atit de darnica
  • -5 (17 voturi)    
    si la noi un Trump..... (Duminică, 28 august 2016, 14:50)

    TRABI [utilizator]

    Foarte corect , clandestinii repatriati ......
    Mai greu este in Romania , pentru ca avem niste asa zisi fosti demnitari impostori , care au distrus tara din '90 pana acum + au alungat valorile umane si se pare ca nu stim ce sa facem cu ei . Justitia intarzie teribil in deschiderea unor dosare in acest sens .
    Ne-ar trebui urgent vreo trei Trump .
    • +6 (14 voturi)    
      Eroare (Duminică, 28 august 2016, 15:39)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      Valorile n-au fost alungate de politicieni ci de cretinii care i-au votat și continuă să-i voteze cu îndârjire pe cei mai fetizi, corupți și descompuși. Nu politicienii sunt de vină ci nația degenerată.
  • -4 (12 voturi)    
    Exagerare de campanie (Duminică, 28 august 2016, 15:10)

    minup [utilizator]

    Cine va munci in agricultura la cules de portocale,legume,ingrijit animale ? Cine ar munci in abatoare,constructii ? Cine ar munci in hoteluri,case de batrani restaurante. Fara imigranti nedocumentati Las Vegas ar fi un pitic unde investitiile familiei Trump nu ar exista. Trump sa se lege de imigrantii care se tin de activitati ilegale,sa se refere la controlul frontierelor. As vrea sa vad pe americanii de pe ajutor social inlocuindu-i pe imigrantii ilegali care muncesc cinstit. Madam Clinton promite educatie job-uri bine platite de la guvern care este o alta poveste electorala. Promisiuni electorale fara nici o baza reala.
    • +6 (12 voturi)    
      Lasă-o jos că măcăne (Duminică, 28 august 2016, 16:15)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui minup

      Bați câmpii.

      Nu cred că într-un abator, la case de bătrâni, hoteluri, sau la o firme mari de construcții lucrează ilegali. E foarte dificil să falsifici formularul I-9 care trebuie refăcut periodic,de către oricine, inclusiv de către cetățenii americani din naștere. Astea-s povești vânătorești.

      De regulă ilegalii lucrează prin getto-uri la chestii care la rândul lor sunt ilegale sau semi-legale. Mai lucrează de asemenea prin agricultură, dar asta numai în statele de pe frontiera cu Mexicul. Sunt peste 150000 de mexicani ce muncesc sezonier la fermele din SUA cu vize de lucru temporare. Ilegalii sunt mai degrabă excepția decât regula.

      Mai încearcă și pe la alte mese...
      • -1 (5 voturi)    
        Amice (Duminică, 28 august 2016, 18:56)

        minup [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        nu ai spririt de observatie daca traiesti in America.Nimeni nu falsifica documente IRS.
        La Las Vegas pentru o conventie o camerista in curata 80-120 camere pe schift ceea ce e imposibil si venitul este de 70-80k pe an. Vin ajutoarele rubedeniile fara documente care ajuta.Intreaba conationalii cu case de batrani ce fac rudele lor turisti in America si apoi nu te miri de ce romanii,polonezii, latinos-ii au nevoie de viza.Firmele mari de constructii au contractori,subcontractori care fac muncile penibile noaptea.Toata viticultura din statul Washington care nu e la frontiera cu Mexic e culeasa de cei fara documente.Lista poate continua dar te las ca le stii pe toate.
    • +2 (4 voturi)    
      Tz-tz-tz (Duminică, 28 august 2016, 16:29)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui minup

      Pai culegatorii de portocale de ce trebuie sa fie ilegali si sa munceasca la negru? Munca la negru e un fel de sclavagism. Mentalitatea romaneasca e mereu indrptata spre incalcarea legii si va mai intrebati de ce aveti de suferit.
  • 0 (0 voturi)    
    greu de crezut, dar (Duminică, 28 august 2016, 17:02)

    mihai12 [utilizator]

    a rezerva transportul plecarii in scurt timp, in avans, munca de sisif
  • +3 (5 voturi)    
    Induceti lumea in eroare (Duminică, 28 august 2016, 18:53)

    DKoy [utilizator]

    Trump a spus dupa cum scrieti voi si citez : imigranti illegali infractori . In titlu scrieti: ilegali clandestini ...intelegeti diferenta ? Nu ma intereseaza Trump dar fiti corecti si nu faceti greseli sau daca nu stiti traduce corect lasati-ve de meserie!
  • +2 (2 voturi)    
    Trump (Luni, 29 august 2016, 0:06)

    kek [utilizator]

    legea americana prevede deportarea imigrantilor ilegali. Obama nu o aplica. Bush nu a aplicat-o. Clinton nu a aplicat-o. Trump o va aplica. Evident, aplicarea legii este apanajul extremismului in ochii tulburi ai bolsevicilor culturali. pentru ca loveste in "minoritati" si intareste "suprematia albilor" pe care ei ii urasc atat de mult(oare de ce? s-or simti vinovati de ceva facut prin trecut si asteapta vreo rasplata?)