Premierul Poloniei: Politica de migratie trebuie schimbata. Mai mult ajutor umanitar in afara granitelor UE; fara mecanisme de obligare a statelor membre sa primeasca cu forta imigranti

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 august 2016, 19:02 Actualitate | Internaţional

Nava de imigranti distrusa
Foto: Captura Twitter
remierul polonez Beata Szydlo a declarat sambata, dupa intrevederea avuta cu omologul roman Dacian Ciolos, ca politica de migratie trebuie schimbata in sensul cresterii ajutorului umanitar in afara granitelor Uniunii Europene, transmite Agerpres.

Beata Szydlo a efectuat sambata o vizita de lucru in Romania. Cu o zi in urma, premierul polonez a participat la intalnirea pe care cancelarul german Angela Merkel a avut-o la Varsovia cu liderii tarilor Grupului de la Visegrad (Cehia, Polonia, Slovacia si Ungaria) in cadrul turneului ei in mai multe state ale UE pentru pregatirea summitului european ce va avea loc pe 16 septembrie la Bratislava.

"Ieri a avut loc o intalnire la Varsovia cu doamna Merkel si Grupul de la Visegrad si (...) am militat (...) pentru un compromis, pentru schimbarea politicii migratiei (...) prin cresterea ajutorului umanitar in afara granitelor noastre. Si nu vom mai fi de acord cu mecanisme de alocare si obligare a statelor membre de a primi cu forta, fara consultari, indicatii superioare. Aceasta politica de migratie trebuie schimbata", a spus sefa Guvernului polonez, intr-o declaratie de presa comuna cu premierul Dacian Ciolos.

Beata Szydlo a precizat ca statele Uniunii Europene trebuie sa spuna daca vor sa gaseasca un compromis si sa discute despre problemele care nu permit reforma UE.  "Compromisul va invinge sper si cred, pentru ca Uniunea Europeana necesita intarirea acestor institutii, nu slabirea lor", a spus Beata Szydlo.

Ea a aratat ca, pana acum, politica de migratie nu a avut efecte pozitive. "Polonia ramane pe pozitia ca aceasta problema trebuie sa se rezolve acolo de unde a aparut. Polonia va creste sprijinul financiar pentru ajutorul umanitar si vom avea si alte initiative in aceasta directie. Acordul dintre Uniunea Europeana si Turcia trebuie sa functioneze mai eficient si trebuie monitorizata permanent aceasta situatie", a afirmat Beata Szydlo.


Premierul polonez a subliniat ca in Uniunea Europeana trebuie sa aiba loc o discutie privind viitorul UE.


'Dupa iesirea Marii Britanii trebuie sa raspundem la intrebarea 'de ce a avut loc aceasta iesire?'. Elitele europene au subestimat tendintele centrifuge din Uniunea Europeana. Una din aceste crize importante este criza migratiei (...). Daca vom accepta, fara sa luam masuri, situatia va continua. E posibil ca aceste sentimente pesimiste privind functionarea Uniunii Europene sa se adanceasca. (...) Evenimentele care au avut loc in ultimele luni in Europa au nascut ingrijorari si nelinisti', a opinat Beata Szydlo.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
2413 vizualizari
  • +21 (23 voturi)    
    Pai ciuhapii nici nu vor sa munceasca (Sâmbătă, 27 august 2016, 19:55)

    Locke Lamora [utilizator]

    Au spus ca ei is invitatii lui Frau Merkel. A intrebat-o cineva daca ea i-a intrebat in prealabil daca is bucurosi de oaspetii ei? E fain asa, sa ai oaspeti pe banii si mancarea ALTORA.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Duminică, 28 august 2016, 12:06)

      Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Ca daca munceau, era si in tara lor ca in Europa. Mentalitatea lor e sa gaseasca un animal gras pe care sa il capuseze si sa se impuieze. E Germania plina de imbrobodite cu 5-6 puradei dupa ei; astia cand cresc mari zic "pai stai, frate, sunt neamt, vreau si eu BMW sau Audi si casa buna, dar fara munca ca nu ne place iar cartea e cah", iar cand vor fi refuzati politicos, pasul nr 2 e bomba sau mitraliera. Mi-a spus un afgan care si-a gasit de lucru in Germania ca el trebuie, dar trebuie sa devina milionar, altfel e de rau. I-am zis sa se linisteasca dracului ca daca o da in patima banului o sa innebuneasca si face poc ca Lemmings cand rateaza misiunea.
  • +18 (22 voturi)    
    E X C E P T I O N A L ! (Sâmbătă, 27 august 2016, 19:59)

    andipetre [utilizator]

    Asta e o tara care isi cunoaste interesele si stie sa lucreze pentru cetateni, nu impotriva lor.

    La noi, pe de alta parte, guvernele si oamenii politici se intrec in a spune ambiguitati, nu au ideologie sau platforma, sunt lipsiti de demnitate si vorbesc fara nici o finalitate, asteptand infrigurati si ezitanti aprobarea altora "mai mari" decat ei.
    • +4 (4 voturi)    
      Daaa ... (Sâmbătă, 27 august 2016, 22:28)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      ... și cînd a fost vorba să voteze împotriva cotelor pbligatorii, s-au răsucit în ultimul moment.

      Cei care s-au opus au fost CEHIA, ROMÂNIA, SLOVACIA și UNGARIA - nicidecum polonia.
    • +3 (3 voturi)    
      Păi (Duminică, 28 august 2016, 0:53)

      slashroot [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Cu indivizi ca Tăriceanu, ce te aștepți?
  • +14 (16 voturi)    
    bine zis (Sâmbătă, 27 august 2016, 20:46)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    In sfarsit, incepe sa prinda contur si o politica inteligenta.
    Daca vrei sa nu vina "saracul" peste tine in casa, ajuta-l sa traiasca la el in casa!
    Astfel, trebuie intervenit rapid in Africa si MENA, si cu ajutoare umanitare (eu as zice ca ar cam trebui si politic, militar mai ferm), asa incat sa se stinga conflictele, razboaiele civile si rezolvate problemele saraciei crunte, efectele secetei din Africa-Sahel, foametea, samd.Sunt solutii care nu sunt chiar asa de costisitoare pe cat s-ar crede.
    Evident, o sa fie un cost pt UE si pt Romania, dar ce am prefera, sa stam noi linistiti, in bucata noastra de "batrana Europa" si sa ajutam (crestineste/umanitar) vecinii saraci ai UE /Europei sau sa stam sa ne luptam cu o maree de sute de milioane de persoane ce 'sta" sa vina peste noi in urmatorii 30 ani? Populatia Africii va creste de la 1 mld acum la 3 mld in 2050. Evident ca multi vor fi nevoiti sa plece de acolo, daca lucrurile se deruleaza ca acum, cu razboaie tribale, civile, terorism, subdezvoltare economica, secete si alte pb climatice, samd...
    • +3 (5 voturi)    
      Glumesti ? (Sâmbătă, 27 august 2016, 22:16)

      Lunix [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Managerii acestui proiect de "improspatare" a Europei, n-au nici un interes ca problema sa fie rezolvata la sursa, problema poate fi rezolvata doar prin actiuni vehemente ale leader-ilor UE. In afara de liderii Poloniei si al lui bacs Orban care dintre liderii europeni cuteaza sa zica ferm NU ?
    • +2 (4 voturi)    
      Ajutoarele umanitare n-ajuta (Duminică, 28 august 2016, 12:01)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Singurul lucru care ajuta e educatia. Degeaba ii umpli burta unuia infometat, daca dupa aia el tot incapabil e sa si-o umple singur.

      Daca le faci oamenilor parte de educatie, se linistesc automat si conflictele armate, si dispare si saracia.

      In mod particular, pe exemplul Romaniei, lipsa de educatie e respnsabila si de cresterea coruptiei. Crede cineva ca oamenii educati sunt aia care voteaza de fiecare data un partid de hoti?
      • +1 (1 vot)    
        nici nu sugeram altceva (Luni, 29 august 2016, 13:37)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Dar nu ma gandeam ca ajutoarele umanitare sa se limiteze la a parasuta alimente din avion! este evident ca vb de interventii pt educatie, pt educatia civica, educatia pt drepturile omului, deschiderea spre ceilalti, samd, nu direct alimente. Mai dgraba sa fie invatati si ajutati sa produca alimentele la ei. Ce spui tu este pt interventia in situatii de criza- razboi/foamete, dar nu se aplica la toti africanii!

        Cu alte cuvinte nu da omului peste ci sa il inveti sa pescuiasca si sa ii dai si o undita!
    • -1 (3 voturi)    
      Ideea e f proasta, uite si de ce (Duminică, 28 august 2016, 12:18)

      Retardragnea [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Problemele din Siria nu sunt ale noastre, ar face bine sa stea acasa si sa si le rezolve. Pe nemti nu ii ajuta nimeni, pe romani nu-i ajuta nimeni, din rahat iesi tragandu-te singur de urechi. In plus musulmanii au prin cultura si religie moralitatea unei javre de cartier, cand nu mai ai ce sa ii dai sa manance iti musca mana sau beregata. Daca erau oameni cu bun simt crezi ca mai ajungeau unde sunt acum? De ce nu stau acasa ca rebelii din Aleppo, luptand impotriva ISIS? Se duc acolo unde se da ceva, apoi scuipa si pleaca, au fost ghidati bine de calauzele GRU pentru a slabi apararea Europei si a distrage atentia serviciilor de informatii. Ce trebuie facut cu banii este intarirea granitei de sud a Europei (Romania, Ungaria, Austria, Grecia, Italia). Bulgaria e pierduta, macinata de coruptie, vanduta rusilor si dispusa sa stea de partea celui care plateste mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru Roman (Luni, 29 august 2016, 9:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      In general sunt de acord cu comentariul tau. Dar am o intrebare .Populatia Africii va fi cu siguranta 30 mld.
      in anul 2050? E o fatalitate ? Nu se poate face nimic ca sa nu se ajunga la acesta cifra astronomica ?
      Si mai e ceva. Incalzirea globala, cutremure , inundatii vor aduce foametea in multe alte locuri. Europa ii va putea ajuta pe toti ?
      • +1 (1 vot)    
        nu 30, ci 3 mld (Luni, 29 august 2016, 13:43)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        in general tendintele demografice majore nu prea pot fi stopate decat prin cataclisme majore (razboi mondial, nuclear, foamete teribila, alte tipuri de urgii). Altfel, ce e din statistici si previziuni, de la FAO si ONU, cam aia se si intampla pe termen mediu si lung.
        Si aici nu vb de a 'ajuta" Europa pe toti in sensul de a-i "tine in spate", vb de MENA si Africa, ca de acolo navalesc imigranti. Cei din America Latina sunt pb SUA si Canadei, ca acolo se duc. Cei din Asia se duc mult spre Australia.
        Poate ar trebui sa constientizam ca suntem totusi o unica umanitate si planeta, nu mai multe insule de prosperitate in oceane de saracie si suferinta, nu crezi? si ca ar trebui facute mai multe pt a atenua (macar) saracia- daca ne gandim ca pt razboaie si chelt militare se cheltuie mai mult decat pt sanatate, saracie si cercetare la un loc, avem imaginea unei lumi care nu are o "busola", ci e doar dezbinata si plina de ura si razboaie. Daca s-ar fi investit in sanatate, combaterea saraciei si cercetare macar jumatate din cate s-a cheltuit pt innarmare acum eram probabil printre stele, explorand noi sisteme stelare si am fi vindecat aproape orice boala...
        Deci, potential avem...
        • 0 (0 voturi)    
          Multumesc (Luni, 29 august 2016, 17:26)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

          pentru raspuns si scuze pentru neatentia mea. 3 mld ! Viziunea ta este hiper -optimista.
          E posibila doar cu o alta conducere a Lumii.
          Daca vei vorbi cu un Martor al Lui Iehova, acesta iti va detalia viziunea ta. Regatul lui Dumnezeu pe pamant. Acesta este viziunea lor, , foarte asemanatoare cu a ta.
  • +15 (21 voturi)    
    Tarile musulmane ar trebui sa ajute musulmanii (Sâmbătă, 27 august 2016, 21:06)

    AdiBuzău [anonim]

    Cred ca Arabia Saudita are destul teritoriu si bani ca sa primeasca toti emigrantii musulmani din tarile musulmane afectate de razboaie civile si religioase, si alte tari musulmane la fel. De ce trebuie sa ii primeasca UE, cand printii arabi se scalda in bani?! Si de ce trebuie lasati emigrantii musulmani la mila tarilor crestine?!
    • +2 (2 voturi)    
      In Arabia Saudita e intrarea ilegala pedepsita (Duminică, 28 august 2016, 1:30)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui AdiBuzău

      cu puscaria, chiar si pentru iubitorii lor de camile/oi/capre.
      • +1 (1 vot)    
        Arabia Saudita (Duminică, 28 august 2016, 22:20)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        este foarte preocupata sa extinda dominatia musulmana in lume - construieste mii de moschei pe unde nu te astepti ...! de la Paris la cucuietii din deal

        in loc sa isi ajute fratii musulmani aflati in mare suferinta ei aleg sa le explice occidentalilor si altor cetateni din tari dezvoltate cat de tare este Islamul in teorie

        si de ce sa te astepti de la ei sa ii ajute pe sirieni, cand ei sunt printre principalii sustinatori ai oribilului razboi de acolo ???
    • +1 (3 voturi)    
      N-are-a face cu religia (Duminică, 28 august 2016, 12:04)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AdiBuzău

      Cand ai o problema, trebuie sa ti-o rezolvi, nu ti-o rezolva nimeni in locul tau.

      Daca migrantii din Siria s-ar imbulzi la granitele Arabiei Saudite, s-ar chema ca Arabia Saudita are o problema. Da' cum ei se imbulzesc la granitele Europei, problema o are Europa, nu Arabia Saudita. Asa ca Europa trebuie sa-si rezolve problema.

      Care se poate foarte bine rezolva aplicand pur si simplu legea - aia existenta, nici macar nu e nevoie de legi noi. E ilegal sa treci granita fara pasaport sau viza. Daca esti prins, mergi la puscarie, nu la ajutoare sociale. Dupa executarea pedepsei mergi la loc in tara de origine, nu ramai sa toci banii altora fara sa muncesti.
  • 0 (2 voturi)    
    POLITICA DE MIGRATIE (Duminică, 28 august 2016, 9:58)

    LucianMilovan [anonim]

    da, stop migratiei !
    asistenta si ajutor umanitar exclusiv in tara de origina a migrantilor. dar pe durata limitata !!!
    cu conditia ferma ca natalitatea lor sa fie redusa drastic. nu putem acorda ajutor umanitar unor popoare care se inmultesc ca iepurii si stau cu mina in sin asteptind pomana si salvare din partea altora. sa se sacrifice altii pentru ei...
    se poate o luna, doua, un an, doi, dar atit. noi le plingem de mila si ei se inmultesc ca mustele si vin peste noi cu mina intinsa si cu dorinta de a ne schimba modul nostru de viata, prin forta. ajunge !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Premierul Poloniei (Luni, 29 august 2016, 9:19)

    adrian88000 [utilizator]

    are dreptate. Sper sa fie un punct de cotitura in actuala politica sinucigasa a U.E..