Franta: Interdictia de a purta burkini a fost suspendata de justitie

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 26 august 2016, 16:16 Actualitate | Internaţional

Costumul de baie de tip burkini
Foto: Captura YouTube
Interdictia de a purta burkini, decisa recent in Franta de mai multe primarii, a fost suspendata de Consiliul de stat, cea mai inalta instanta administrativa a tarii.

Instanta a analizat joi solicitarea unei grupari pentru drepturile omului de a respinge interdictia asupra burkini impusa in orasul mediteraneean Villeneuve-Loubet.

Potrivit sistemului francez, judecatorul va decide doar daca exista suficiente motive pentru a actiona de urgenta suspendand temporar interdictia pana poate fi luata o decizie asupra legalitatii sale.

Vom reveni cu amanunte












[P] Apeluri pentru expresii de interes pentru finantarea IMM-urilor prin Fondul-de-fonduri pentru Competitivitate

Fondul-de-fonduri pentru Competitivitate va finanta intreprinderi mici si mijlocii cu pana la 59,3 milioane euro, suma alocata din Programul Operational pentru Competitivitate 2014-2020, cofinantat prin Fondul European pentru Dezvoltare Regionala. Programul a fost lansat in septembrie 2016 de catre Fondul European de Investitii si Guvernul Romaniei pentru a accelera accesul la finantare IMM-urilor inovatoare romanesti, prin intermediul unor intermediari financiari (institutii financiare cum ar fi banci sau manageri de fond).

7935 vizualizari

  • +33 (55 voturi)    
    Francezii tot francezi (Vineri, 26 august 2016, 16:20)

    KostasP [utilizator]

    Or sa si-o ia rau pe coaja.
    • -17 (57 voturi)    
      romanul tot roman (Vineri, 26 august 2016, 17:13)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Rupt in fund dar face predictii despre cum o sa autodistruga altii.
        #showComment#showComment
    • -2 (42 voturi)    
      Nu zau (Vineri, 26 august 2016, 17:46)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Si in interdictia asta statea rezolvarea problemei?!

      Exista multe motive pentru care interdictia e o bazaconie monstruoasa:

      1. Nu vad in ce fel asta ar fi rezolvat idiotenia asta problema radicalizarii comunitatii musulmane cu care Franta se confrunta.

      2. Exista oameni cu afectiuni dermatologice sau cu V care trebuie sa poarte costume de protectie cand se expun la soare. Cum ii discriminezi pe astia de cei care poarta burkini? Vii cu adeverinta de la medic pe plaja?!

      http://goo.gl/LPrWnY
      http://goo.gl/I1QCGM
      http://goo.gl/3VY5Aw

      Putina ratiune, oameni!
        #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
    • +5 (9 voturi)    
      solutia (Vineri, 26 august 2016, 20:37)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Poate pana la urma, Curtea constitutionala din USA are dreptate cand a spus ca solutia la "hate speech" este "more speech".

      Cateva idei:
      - barbati imbracati in burkini pe plajele din Franta.
      - femei care poarta bikini si o parte din burkini in partea de sus.
      - topless cu burkini;
      -defilat cu prin cartierele cu musulmani cu barbati imbracati in in burkini, femei cu fuste cat mai mini si capul acoperit etc.

      Daca tot este vorba de dreptul femeilor de a se imbraca cum vor, atunci orice are dreptul sa se imbrace cum vrea.
    • 0 (8 voturi)    
      Interzis (Vineri, 26 august 2016, 21:16)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Moscheele , Sinagogile , Burka si kippah .abia atunci se rezolva problema ..astia se bat pe teren neutru.
        #showComment#showComment
  • +18 (46 voturi)    
    Trebuie obligatoriu purtată. (Vineri, 26 august 2016, 16:31)

    asavreau [utilizator]

    Ca o compensație trebuie introdus obligativitatea portului burchini.O rușine pentru justiția din Franța.Nu cred-că scrie în codul de legi.Uite așa ajunge extrema dreaptă la putere.
  • +36 (60 voturi)    
    Urmarea (Vineri, 26 august 2016, 16:37)

    Vade Retro [utilizator]

    Ce va urma acum? Probabil revendicarile islamice se vor inmulti. Vor cere sa poarte burka si in alte spatii publice, in scoli, chiar in institutiile statului.

    Sa nu ne amagim - burkini nu este un haina ca oricare alta. Nu, burkini este expresia vointei musulmane de a impune o cultura si un mod de viata contrar traditiilor si valorilor europene.

    Ma tem ca fractura sociala intre musulmani si europeni se va adanci in urmatorii ani, pana la punctul critic.
  • +25 (49 voturi)    
    Previzibil! (Vineri, 26 august 2016, 16:41)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Previzibil!Aceeasi politica stupida frantuzeasca de decenii, care i-a dus la situatia de astazi!Nu le-au ajuns nenorocirile intamplate!Incorigibili!Nu-i poate impiedica nimeni sa se sinucida!Adio, Franta!
    • +13 (17 voturi)    
      dezamagitor... (Vineri, 26 august 2016, 18:19)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan1

      fiecare pas inapoi sau sovaire din partea noastra va fi interpretata de /// drept o slabiciune iar ei vor profita din plin de asta....o, daaaaa!!!!! ....DIN PLIN!!!!
  • +15 (31 voturi)    
    clar (Vineri, 26 august 2016, 16:54)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Adieu franta.
    Ai fost un far frumos in arte si cultura timp de cateva sute de ani. Se pare ca e destul.
  • +24 (42 voturi)    
    burkini (Vineri, 26 august 2016, 16:55)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Am fost in vara asta la mare , la plaja in Spania. Am vazut chiar langa noi o familie araba : sotul in slip, copii fata si baiat in costume de baie, doamna in burkini. Spaniolii nu ziceau nimic, dar acesta doamna era o aratare, parca cazuta din planeta Marte printre oameni de toate varstele care erau in costume de baie si de balaceau in apa.
    In Europa au murit milioane de oameni in diverse revolutii si razboie pentru libertate, pentru separarea statului de biserica. Nu este normal sa porti burka sau burkini in Europa- e o jignire la istoria unica a acestor meleaguri. Exista drepturi fundamentale ale omului, dar acestea nu trebuie invocate pentru lipsa de respect,caci asta estew purtarea burkai si burkinii, in niste locuri care au depasit cu mult timp in urma , si nu simplu, prejudecati stupide. Acum 100 de ani in Europa femeia avea cam acaelasi statut ca in lume araba azi-un obiect.
    • +3 (13 voturi)    
      de acord (Vineri, 26 august 2016, 18:35)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      dar ordinul acela nu putea sa ramana in picioare la consiliul de stat. pur si simplu juridic nu poti interzice pe motive de deosebire religioasa portul unui costum de baie integral. burqua e deja interzisa in locurile publice in Franta dar burkini nu poate fi asociat cu motive de siguranta. solutia nu e in interzicerea carpelor pe plaja ci in stoparea imigratiei.
    • +1 (3 voturi)    
      what?!... (Vineri, 26 august 2016, 23:37)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      acum o suta de ani femeile in Europa aveau acelasi statut ca in lumea araba!!!...ba, tu esti real?...Ai idee macar cam ce statut aveau femeile in Europa acum 100 de ani?!...Unde poate duce incultura...tu esti genul ala care crede ca Frodo a fost un personaj istoric real contemporan cu Rahan...mai puneti mana pe o carte ca nu va musca...
  • +14 (34 voturi)    
    bravo franta (Vineri, 26 august 2016, 16:56)

    Point [utilizator]

    ai devenit campioana la datul cu stangul in dreptul.
    se rasucesc mortii aia in morminte

    problema nu e burka sau burkini-ul,muslimii in general,cretinilor.problema sunteti VOI
    sau mai degraba,ati fost...
    repet:RIP:franta,germania,suedia,belgia etc.
    de fapt orice tara in care muslimii au atins numarul critic.political-ul correctness are un pret si acum a venit nota de plata.
    cineva trebuie sa supravegheze numarul de migranti si de la noi din Tara,alfel o sa ajungem,vai mama lor,ca cei de sus
    • +8 (8 voturi)    
      La voi in tara (Vineri, 26 august 2016, 19:28)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Point

      politia de frontiera monitorizeaza atent grupurile de migranti ilegali care intra aproape zilnic si se ingrijeste ca acestora sa nu le lipseasca nimic. Sigur, acestia vin cu cultura lor de acasa si, in scurt timp, cu complicitatea open-meinzilor ai sa ai aceeasi salata si acasa. Deci eu zic sa nu-ti faci griji pentru francezi.
  • +30 (44 voturi)    
    in schimb... (Vineri, 26 august 2016, 16:57)

    rakkone [utilizator]

    Interdictia de a se mai servi carne de porc in institutiile publice pentru a nu ofensa musulmanii se pastreaza, la fel ca si interdictiile de circulatie cand musulmanii ocupa strazi intregi vinerea sa se roage. Si sfaturile de a nu mai spune Craciun fericit ci Sarbatori fericite sau nici macar atat, si desfiintarea pomilor de Craciun.
    Laicite, fraternite, bla bla ie, islam gagne!
    • +11 (15 voturi)    
      hehehe... (Vineri, 26 august 2016, 19:19)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      deci astia care ti-au dat minus sunt de acord cu faptul ca interzicerea acestui costum de baie propagandistic in favoarea unei ideologii fasciste (islamul) a fost sanctionata de justitia franceza care aceeasi justitie franceza in schimb nu a sanctionat masurile fasciste si discriminatorii luate la initiativa musulmanilor (probabil aceleasi ONG-uri care au facut plangere in fata "justitiei" franceze in cazul cu maimutini) fata de copiii non musulmani atunci cand au interzis consumarea carnii de porc in scolile frantuzesti...Ce poti sa deduci de aici?...ca in Romania la ora actuala sunt deja:

      1. un numar de idioti utili
      2. musulmani veniti recent sau dupa revolutie in Romania, initial pentru jafuri si tepe iar ulterior penru a-si atinge scopul final ticalos de a introduce fascismul islamic in tara noastra...
        #showComment
  • +13 (25 voturi)    
    adevărul adevărat (Vineri, 26 august 2016, 17:01)

    berenger [utilizator]

    e că era o plăcere să vezi cum statul francez luptă împotriva islamismului dezbrăcând femei
  • +5 (15 voturi)    
    pai, (Vineri, 26 august 2016, 17:05)

    Cezy [utilizator]

    evident drepturile anumitor oameni! Oricum sa vada si francezii cine-s sefi in tara lor! Pe de alta parte incercarea de a deposeda amatoarele islamiste de plaja, de burkini a fost o mare prostie! Puteau fi pur si simplu trimise la cada din apartament....
  • -9 (19 voturi)    
    Decizia e aberanta (Vineri, 26 august 2016, 17:10)

    MalutanCosmin1 [anonim]

    Daca femeile respective nu vor sa o poarte, dar sunt obligate de familie sau soti? Cine le apara pe ele? Credeti ca se pot opune fara exluziune din comunitate, persecutare, violenta?

    Da e o problema daca ele vor sa o poarte iar statul le interzice, dar daca e invers, ele nu vor sa o poarte, dar sunt obligate, si se tem sa ia atitudine?
    • +11 (15 voturi)    
      Nu ai drepate!! (Vineri, 26 august 2016, 18:44)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui MalutanCosmin1

      De acord ca interdictia nu mi se pare corecta (burka da, pentru ca acopera fata si nu stii cine e). Dar ce spui e aberant! Doar de aia s-au dus in Franta (sau alte tari), ca sa scape de jugul din tara lor. Deci pot oricand divorta de sot, face plagere la politie pentru violente, etc. Altfel, ce cauta in Franta? N-au decat sa plece acasa!
    • +8 (8 voturi)    
      Nu cred (Vineri, 26 august 2016, 19:22)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui MalutanCosmin1

      ca ne intereseaza. E problema lor cum se descurca cu relatiile in familie. Daca nu apeleaza la sistemul juridic francez inseamna ca o fac de buna voie.
  • +12 (22 voturi)    
    Adieu France,binevenue ISIS (Vineri, 26 august 2016, 17:15)

    un domn [utilizator]

    asta e mesajul !
  • +4 (14 voturi)    
    Francezii (Vineri, 26 august 2016, 17:21)

    minup [utilizator]

    tot francezi. Au un sistem politic centralizat si ineficient. Ce treaba are consiliul de stat cu o decizie locala luata de o primarie. Pe plaja publica se intrezice nudismul sau consumul de alcool. De ce nu se ia in considerare si preferintele nudistilor sau a consumatorilor de alcool ?
    Consiliul de stat sa se ocupe de creerea de locuri de munca nu sa le distruga pe cele existente. Multe zone traiesc din turism. Pe plajele normale vin turisti care acum dupa aparitia burkinilor treptat vor disparea adaugand mai mult somaj la cel existent.
  • -8 (22 voturi)    
    arata ca un costum de scafandru (Vineri, 26 august 2016, 17:22)

    gica pantalon [utilizator]

    da chiar, in costum de scafandru am voie in apa? sau in costum pur si simplu.
    una e sa fii imbracata intr-un cort, cu fata acoperita si cu totul altceva sa porti burkini. e amuzant sa vezi cum comenteaza pe HN talibanii ortodocsi.
  • +14 (28 voturi)    
    Ridicol! (Vineri, 26 august 2016, 17:38)

    taro [utilizator]

    Hortararea care interzice "burka pe plaja" a fost suspendata la cererea unei organizatii pentru protejarea drepturilor omului!

    Drepturile omului nu au nimic in comun cu musulmanii si cultura musulmana! Nu exista drepturile omului in tarile musulmane.
    • -12 (14 voturi)    
      si daca in tarile musulmane (Vineri, 26 august 2016, 18:32)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui taro

      nu exista drepturile omului, atunci sa ne purtam si noi la fel, nu? 'teligentule
    • -3 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 26 august 2016, 19:50)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui taro

      In franta, insa, mai exista.
    • +6 (8 voturi)    
      Saudis, good friends to USA & France! ;) (Vineri, 26 august 2016, 22:17)

      contest [anonim] i-a raspuns lui taro

      Cum se explica prezenta Arabiei Saudite in conducerea departamentului Human Rights la ONU?!
      Prieteni buni Sarko & Carla cu regele Al Saud ce vine, de multe decenii la rand, sa se relaxeze pe Coasta de Azur, chiar in orasul mediteraneean Villeneuve-Loubet!, ocupand si plaja pentru a fi ferit de inoportuni cand Al Saud, regele, innoata singur in slip...
  • +18 (28 voturi)    
    Dar dreptul (Vineri, 26 august 2016, 17:41)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    de a te plimba cu familia de Ziua Nationala, fara grija ca intra in tine un descreierat cu camionul sau de a te duce la un concert fara grija ca intra alti descreierati cu AKM cand o sa-l apere papagalii astia cu drepturile omului?
    • +9 (9 voturi)    
      pai dupa "standardele" ideologiei... (Vineri, 26 august 2016, 21:44)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      islamice, oamenii care au drepturi sunt doar musulmanii, ceilalti sunt numai tolerati sau eliminati...Acele ONG-uri sunt de sorginte islamica deci ai putea deduce si singur de ce apara doar "drepturile" musulmanilor nu si ale celorlalti....
  • +9 (17 voturi)    
    mda (Vineri, 26 august 2016, 17:42)

    gelu antigelu [utilizator]

    nu burkini e problema. asta este o prostie, un amanunt nesemnificativ. problemele grave sunt altele. si se stiu de toata lumea. pentru ca sunt incapabili sa impiedice dezordinile sociale la scara larga ale bandelor de magrebieni autoritatile au stabilit un fel de pact de neagresiune: nu va deranjam din traficul de droguri, tigari, va dam ajutoare sociale mari si va lasam controlul enclavelor unde legea e o gluma, dar nu faceti scandal. cu trecerea timpului se dovedeste tot mai mult ca este o strategie suicidara. arabii sunt agresivi in general daca obtin ceva usor vor continua sa preseze pentru a obtine din ce in ce mai mult. in inapoierea si fanatismul lor au impresia ca se va putea face trecerea mai cu forta mai cu natalitatea de la o societate profund laica la una profund religioasa, islamica. cu pastrarea dezvoltarii economice, a ajutoarelor sociale si a nivelului de trai. daca se putea se intampla si in tarile de origine. este o utopie. se va ajunge la conflicte sangeroase si ghetoizarea/ bantustanizarea efectiva a populatiei musulmane. cam ca in teritoriile palestiniene. oricata bunavointa si civilizatie exista in aceste societati avansate instinctul de conservare este mai puternic. si el va determina riposte extrem de violente la ofensiva permanenta a islamistilor. cine isi imagineaza ca occidentalii vor sta pasivi si vor astepta sa devina sclavi nu intelege natura umana. din pacate islamistii cauta conflictul intre civilizatii si se va ajunge la asta pentru ca la momentul cand se putea face ceva s-a ales ignorarea problemei, din considerente fals umaniste si multiculturale. societatea viitorului va fi multiculturala dar nu in orice conditii.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu poti vorbi (Vineri, 26 august 2016, 19:14)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      de instinct de conservare la persoanele care au nevoie de psiholog sa le spuna ce sex au.
    • 0 (6 voturi)    
      Ti-am dat minus (Vineri, 26 august 2016, 19:24)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      pentru ca nu ai scris corect romaneste. Nici nu ti-am citit poliloghia.
        #showComment
  • -9 (27 voturi)    
    aceasi vesnica mentalitate (Vineri, 26 august 2016, 18:06)

    selim [utilizator]

    Ce ar fi sa nu ne mai uitam la baticul(burka) de pe capul unora. Mai bine ne-am preocupa de propria orgrada. Pana una alta, in Franta mor mai putini oameni de la "terorism" "islamic" decat in Romania de la dezinfectati diluati.
    • -3 (3 voturi)    
      Bine spus! (Vineri, 26 august 2016, 22:20)

      contest [anonim] i-a raspuns lui selim

      :)
  • +6 (6 voturi)    
    Franta... (Vineri, 26 august 2016, 18:33)

    kl4ws [utilizator]

    "Fiecare pasare pre limba ei piere"... ce vorba adevarata...
  • -16 (18 voturi)    
    Cati ipocriti pe-aici, bai nene.. (Vineri, 26 august 2016, 18:53)

    Joseph Porta [utilizator]

    Bine ca va deranjeaza sa vedeti o femeie prea imbracata pe plaja, dar sunteti probabil foarte firesti in prezenta unui cuplu de bulangii care se pipaie in public. Si mai vorbiti de morala, cultura, traditie europeana, civilizatie etc.
    • +5 (9 voturi)    
      De unde stii (Vineri, 26 august 2016, 20:26)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

      ce parere au comentatorii despre bulangii? Tema comentariilor e alta. Deci, de unde concluzia ca sunt ipocriti?
  • +10 (12 voturi)    
    Adio Franta ! Imi pare rau ! (Vineri, 26 august 2016, 19:25)

    mariaeva [utilizator]

    Franta femeilor cu burkini si a ghetourilor in care nu intra politia - NU este Franta adevarata.
    Turismul se va prabusi iar reprezentantii unor secte violente vor conduce aceasta tara.
  • +4 (12 voturi)    
    deci acum nici nu mai... (Vineri, 26 august 2016, 19:45)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    conteaza catastrofe ca cea intamplata in Italia....Mult mai important este acum faptul ca /// islamiste nu pot purta costumul /// pe plaja...imi vine sa vomit pe toata presa multi culti, toti musulmanii ipocriti si pe toti idiotii utili care ii  /// pe cei mentionati anterior...pa si n-am cuvinte!
  • +12 (14 voturi)    
    Daca (Vineri, 26 august 2016, 20:23)

    rollotomasi [utilizator]

    eu fondez o religie care zice ca oamenii trebuie sa umble goi, atunci mi se va respecta libertatea religioasa, au ba ?
  • +16 (18 voturi)    
    x (Vineri, 26 august 2016, 20:40)

    verdi [utilizator]

    problema nu este ca o persoana sta imbracata pe plaja
    nici ca doua stau imbracate pe plaja
    ci atunci cand jumatate plaja va fi imbracata
    si vor incepe a huli si batjocori pe cele dezbracate pe plaja
    • +7 (9 voturi)    
      S-a intamplat (Vineri, 26 august 2016, 21:39)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui verdi

      deja la strand in Germania.
        #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    bunul simt nu poate fi reglementat (Sâmbătă, 27 august 2016, 8:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca m-as duce ( ca evreu hasidic ) pe o plaja de nudisti fara sa ma dezbrac deloc ca nu-mi da voie vezi doamne religia , nu ar fi ridicol ? si administratorii plajei nu ar putea sa-mi sugereze ca nu e locul meu acolo?
  • +4 (4 voturi)    
    Informatia e (voit sau nu) falsa ! (Sâmbătă, 27 august 2016, 11:00)

    brifcor [utilizator]

    Consiliul de Stat nu a suspendat hotarârile "mai multor primarii", ci DOAR pe cea din Villeneuve-Loubet.
    Asa se face ca TOATE celelalte hotarâri emise de primarii pe aceeasi tema ramân în vigoare.