Franta: Asociatiile musulmanilor vor fi primite "de urgenta" de ministrul de Interne, dupa valul de decizii anti-burkini

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 august 2016, 16:48 Actualitate | Internaţional

Asociatiile reprezentative ale musulmanilor din  Franta, ingrijorate de "turnura luata de dezbaterea publica" in ceea ce priveste interdictia burkini in mai multe orase de litoral, a cerut sa fie primita de "urgenta" de ministrul de Interne, scrie AFP.

"In fata temerii in crestere privind stigmatizarea musulmanilor din Franta", Consiliul francez al cultul musulman (CFCM) a solicitat o "audiere de urgenta" cu ministrul de Interne Bernard Cazeneuve, a anuntat presedintele sau, Anouar Kbibech, intr-un comunicat.

Ministrul a acceptat sa primeasca reprezentantii cultului musulman in jurul orei 14,00 GMT.

Circa 20 de localitati franceze, in special de pe celebra Cote d'Azur (sud-est), au decis sa interzica femeilor sa mearga la plaja cu o tinuta ostentativ apartinand unei religii sau care nu respecta laicitatea.

Aceste decizii "anti-burkini" au starnit o polemica aprinsa in tara si in afara ei.

Consiliul de Stat, cea mai inalta instanta administrativa franceza, va analiza joi legalitatea acestor decizii.

Franta, tara in care traieste cea mai mare comunitate musulmana din Europa (5 milioane de persoane), interzice valul musulman in scoli din 2004 si valul integral in spatiul public din 2011.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
2884 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    O singura curiozitate am (Miercuri, 24 august 2016, 17:05)

    mitg [utilizator]

    Vor fi reprezentantii asociatiilor respective nevoiti sa treaca prin detectorul de metale sau nu?
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Miercuri, 24 august 2016, 18:41)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Da, un control cu detectorul de metale si adeverinta de la medicul psihiatru ca nu sunt ...depresivi. In ultima vreme toti cei care se aruncau in aer sau foloseau maceta sufereau de depresie.
    • -2 (2 voturi)    
      exclus ! (Miercuri, 24 august 2016, 18:58)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      astia sunt toti agenti DGSI :)
      • 0 (0 voturi)    
        Ministru de iInterne (Miercuri, 24 august 2016, 22:19)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        Eu propun ca Ministrul de Interne Bernard Cazeneuve sa-si prezinte demisia, iar in locul lui sa fie numit un "cititor de Coran".

        Numai in acest fel Franta va dovedi ca respecta inca idea de "Libertate, Egalitate, Fraternitate"
    • +2 (2 voturi)    
      STARE DE NECESITATE (Miercuri, 24 august 2016, 21:17)

      dincannes [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ... adica razboi, adica drepturile omului nu mai pot fi garantate, adica mai asteptati la voi acasa!
      Eu propun inchiderea a 10% din cele 2000 de moschei din Franta, prin tragere la sorti, la primul nou atentat.
  • +18 (18 voturi)    
    Dar de ce (Miercuri, 24 august 2016, 17:06)

    aniod [utilizator]

    stigmatizeaza musulmani femeia? De ce au transformat-o in sclava zicand ca o protejeaza?

    De ce omoara musulmanii zeci de oameni peste tot in lume?
    Ne intrebam si noi, asa, retoric.
    Si ne mai intrebam, unde vor sa ajunga? Parca Europa era crestina. Ce e cu toate asociatiile musulmane si cu crimele astea facute de musulmani in Europa?
    • +4 (4 voturi)    
      simplu, (Miercuri, 24 august 2016, 18:31)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      indivizii se conduc dupa, cine nu e cu noi e impotriva noastra(parca Lenin gandea astfel), la care au adus imbunatatiri: si cine nu e ca noi TREBUIE sa moara! Acum hai sa ne gandim ce s-ar intampla daca pe o plaja din Arabia Saudita ar aparea o europeana in bikini....
    • +2 (2 voturi)    
      pai (Miercuri, 24 august 2016, 18:37)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      na..cam asa e cand esti tolerant cu ''intolerantii''
  • +16 (16 voturi)    
    Problema falsa - fundamentalism (Miercuri, 24 august 2016, 17:11)

    K-pilot [utilizator]

    In Romania, avem o comunitate musulmana bastinasa (de cel putin 5 secole) numeroasa in Dobrogea. De ce la noi nu exista astfel de probleme? De ce nu exista astfel de probleme in Albania (70% tara musulmana).?In fapt aceste asociatii musulmane din Occident sunt fundamnetaliste si isi doresc impunerea unor cutume Sharia in lumea vestica si nicidecum nu vor sa se integreze in tiparele lumii occidentale. Si atunci de ce sa stai de vorba cu ei? France is doomed!
    • +14 (14 voturi)    
      Pentru ca (Miercuri, 24 august 2016, 18:04)

      alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui K-pilot

      Musulmanii din Romania si din toata zona balcanica, incluzand aici Albania, Kosovo, Bosnia sunt sufisti, care practica islamul de rit sufi, originar din vechiul Imperiu Otoman. Este un islam cripto-siit, contemplativ si tolerant, spre deosebire de islamul sunnit de tip wahabist, salafist si alte derivari, intolerant si inflexibil, care vine din Arabia Saudita si care a napadit inclusiv statele magrebiene.

      De aia este o diferenta uriasa intre musulmanii nostri si cei din Europa vestica, nu vei vedea musulmani balcanici comitand atentate sau adoptand tonul ala vehement si autoritar cand vine vorba de religie, specific arabilor. Si de aia si sunt tolerati altfel de catre crestini, pentru ca ofera toleranta la randul lor.

      Turcia sub Erdogan se pregateste sa renunte la islamul traditional, sufi, si sa adopte islamul intolerant sunnit, si asta e foarte ingrijorator.
      • +7 (7 voturi)    
        Musulmanii din Romania (Miercuri, 24 august 2016, 19:33)

        Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

        sunt sunniti, nu cripto-siiti (nici nu exista asa ceva!) sau sufiti. Urmeaza preceptele scolii lui Abu-Hanifa, ca si turcii, de altfel. Este una din cele patru mari scoli sunnite. Sauditii apartin scolii Ibn-Hanbal, intoleranta si radicala. Ibn Abd al-Wahhab e un predicator aliat al familiei Saud.
        Turcii s-au convertit prin sec XI, iar tatarii dupa sec XIII.
        Musulmanii din Albania, Kosovo si Bosnia sunt convertiti dupa sec XV, iar alegerea Islamului ca religie a fost politica. Sunt bektasi, practicanti ai unei variante super-light, daca o pot numi asa, ca si ienicerii, de altfel.
        Nici unii, nici altii nu sunt fanatici, deoarece n-au fost practicanti cu creiere spalate datorita (din cauza??) regimului comunist. Majoritatea musulmanilor din Romania aveau cunostinte destul de reduse despre religie inainte de '90, deoarece tot ce invatau era din familie, cateva rugaciuni, notiuni elementare despre ritual, sarbatori, si citirea Coran-ului. Neexistand traduceri accesibile si nici imamii care sa faca referiere numai la versetele agresive, e normal sa nu fi fost radicalizati.
        "Doamnele" convertite dupa '90 sunt in schimb destul de agresive si pline de aere de cunoscatoare ale "adevarului absolut".
      • +2 (2 voturi)    
        Islamul traditional (Miercuri, 24 august 2016, 19:38)

        Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

        nu e sufi, dupa cum am precizat in comentariul anterior, majoritatea turcilor sunt sunniti (85%), ceilalti fiind alevi (siiti). Sufi sunt acei faimosi dervisi.
        "Sultanul" face parte dintr-o secta numita naksibendi, originara din Uzbekistan. Intamplator sau nu, tot din secta asta fac parte unele din gruparile radicale din Afganistan.
      • +2 (2 voturi)    
        Islamul traditional (Miercuri, 24 august 2016, 19:38)

        Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

        nu e sufi, dupa cum am precizat in comentariul anterior, majoritatea turcilor sunt sunniti (85%), ceilalti fiind alevi (siiti). Sufi sunt acei faimosi dervisi.
        "Sultanul" face parte dintr-o secta numita naksibendi, originara din Uzbekistan. Intamplator sau nu, tot din secta asta fac parte unele din gruparile radicale din Afganistan.
  • +17 (17 voturi)    
    Să se ducă în Arabia Saudită! (Miercuri, 24 august 2016, 17:31)

    BEDE [utilizator]

    Dacă nu le convin concepțiile francezilor și cultura franceză, să se ducă în Arabia Saudită! Acolo nu se supără nimeni că poartă burjkha/burkhini.
    Sper ca ministrul să nu le dea dreptul să facă orice le place lor. Mai ales să nu le dea dreptul la rugăciuni în masă în locuri publice, nici la rugăciuni și ceremoniale la locul de muncă.
    • +2 (2 voturi)    
      Printre altele... (Miercuri, 24 august 2016, 22:32)

      ale_ina [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      "It's no wonder refugees behave as if they have the right to make demands of the American people. For years the Left has treated immigrants and refugees like they have a God-given right to reside in America, and now immigrants and refugees are acting like they have a God-given right to reside in America".
      https://www.lifezette.com/polizette/the-lefts-elite-class-of-entitled-refugees/
  • +19 (19 voturi)    
    Sper ca Republica sa se trezeascâ.... (Miercuri, 24 august 2016, 17:44)

    Venier [utilizator]

    Si autoritâtile franceze sâ le comunice negru pe alb ca acest port traditional este in aplicare în tarile lor de provenientâ IN PUBLIC-acolo unde este legiferat, iar in Republicâ si Europa în general acest port poate fi utilizat EVENTUAL in cadrul câminului familial.
    • +10 (10 voturi)    
      pai aceste Masuri arata asa ceva ! (Miercuri, 24 august 2016, 18:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Venier

      Important este sa mentina aceste masuri impotriva unei conduit vestimentare care NU este europeana !
  • +16 (16 voturi)    
    Pot sa o dea la pace... (Miercuri, 24 august 2016, 18:16)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Se admite portul burka si burkini pentru femeile musulmane in Europa cand s-o admite femeilor europene portul pantalonilor scurti, al tricourilor fara maneci si al parului descoperit in tarile musulmane.

    Turistii sunt relativ tolerati la "excese" vestimentare (ca aduc bani frumosi la care e pacat sa renunti pentru niste mofturi), dar daca locuiesti acolo te "toaca" localnicii, ba mai ajungi si pe la politie...

    Cine vrea detalii, le gaseste aici:

    https://www.worldnomads.com/travel-safety/middle-east
  • +2 (2 voturi)    
    Și totuși! (Miercuri, 24 august 2016, 20:32)

    asavreau [utilizator]

    Musulmanii refugiați în Europa,sunt refugiați din cauza politicii prin care islamul" taie și spânzură".Nu cred-că trebuie să le permitem practicile islamiste.Țările UE au legi și constituții acceptate și verificate de sute de ani.Sunt bune și de aceia vin musulmanii și sunt obligați să respecte legile și tradițiile noastre.Dacă nu o fac, autoritățile responsabile cu ordinea și aplicarea legii sunt vinovate.Sunt convins că femeile musulmane ar face plajă mulțumite la fel cu femeile localnice,dar tradițiile le obligă.Trebuie ca cei care le obligă la tradiții musulmane în inima Europei să fie pedepsiți pentru încălcarea legii.În plus,nu sunt obligate să facă plajă,dar dacă vor pot face fără să ne sfideze.Îmbrăcate pot umbla pe stradă,plaja înseamnă dezbrăcat cât mai mult.
  • +2 (2 voturi)    
    Se apropie funia de par (Miercuri, 24 august 2016, 22:52)

    MPopa [utilizator]

    Daca asociatiile musulmane nu se potolesc francezii isi vor radicaliza si ei opiniile politice si isi vor da votul unui partid cum e Frontul National. Dupa aia se va reintroduce carnea de porc in meniul oricarei scoli franceze si asa mai departe, pana ce musulmanii vor intelege prin constrangere ca au venit din propria lor vointa intr-o tara europeana si trebuie sa-i respecte cultura. Sau sa plece inapoi.