Premierul turc Binali Yildirim: Statele Unite sunt partenerul nostru strategic, nu dusmanul nostru

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 august 2016, 17:43 Actualitate | Internaţional

Premierul turc Binali Yildirim
Foto: Arhiva personala
Statele Unite sunt "partenerul nostru strategic, nu dusmanul nostru", a afirmat sambata premierul turc Binali Yildirim, facand un apel la inlaturarea tensiunilor intr-un moment in care relatiile dintre cele doua tari sunt afectate de cererea Ankarei de extradare a predicatorului Fethullah Gulen, aflat in exil in SUA, scrie AFP.

"Pot exista urcusuri si coborasuri in relatia dintre doua tari. Trebuie sa eliminam aceste tensiuni care deterioreaza relatia noastra", a declarat Binali Yildirim.

Binali Yildirim este autorul unei declaratii extrem de dure la adresa Statelor Unite, facuta pe 16 iulie, a doua zi dupa tentativa esuata de lovitura de stat din Turcia. Yildirim a afirmat atunci ca "orice tara care il adaposteste pe clericul Gulen nu poate fi un prieten al Turciei si va fi considerata in razboi cu Turcia".

Turcia este stat membru NATO, are a doua armata ca marime dintre statele Aliantei si are pe teritoriul sau 24 de baze militare NATO.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
2952 vizualizari
  • +21 (29 voturi)    
    <br> (Sâmbătă, 20 august 2016, 17:46)

    mitg [utilizator]

    V-ati dat seama ca fara fortele armate ale SUA sunteti un nimeni in vant, iar acum o dati la intors.

    Ce aroma de voma emit Erdogan si acolitii ...
  • +19 (29 voturi)    
    ati fost... (Sâmbătă, 20 august 2016, 17:59)

    rov [utilizator]

    de maine statul Kurd va fi, voi sunteti istorie. Popoarele ce nu reusesc sa treaca de oranduiri de secol XIX, nu merita sa mai existe !!!
    • -3 (15 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 20 august 2016, 22:53)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Cand le ai, le ai. Gata i-ai rezolvat si pe turci, de maine nu mai sunt, pentru ca un neica nimeni de pe un forum a decretat asta.
      Probabil voi credeti ca jucati un joc pe calculator, in care tarile dispar in cateva ore.N-au disparut Cuba si Iranul, in schimb tac-pac, va disparea Turcia.
      Voi chiar nu cenzurati niciun gand care va trece prin cap, le scuipati pe toate in forma bruta? Oricum, pareti a fi multi astfel de veseli, ca va tot votati intre voi.
      • +2 (2 voturi)    
        ai si tu dreptate... (Duminică, 21 august 2016, 10:56)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        stimat domn MuciFlenduri, astia care nu apartinem de nici o "autoritate'' si ne exprimam parerile pe gratis suntem "neica nimeni" !!
  • +17 (23 voturi)    
    isi cumpara timp (Sâmbătă, 20 august 2016, 18:17)

    mavis [anonim]

    stiti povestea cu lupu si blana de oaie
  • +11 (15 voturi)    
    acest mascarici (Sâmbătă, 20 august 2016, 19:09)

    andrei1245 [utilizator]

    s ar putea sa aiba niste schelete in dulap
    si cia are poza cu ele
    • +2 (8 voturi)    
      nu el (Sâmbătă, 20 august 2016, 20:32)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      probabil ca i-a strans USA cu ceva dar e interesant cu ce ...
      • +5 (9 voturi)    
        Le-a spus ca e ia jucariile (Sâmbătă, 20 august 2016, 23:30)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        alea cu bomboane cu neutroni rapizi necontrolati care ies din pastile cu uraniu si plutoniu ....si le trimit la vecini
      • +1 (1 vot)    
        USA (Duminică, 21 august 2016, 5:13)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        i-a strins cu usa :).
  • +6 (10 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 20 august 2016, 20:40)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Cine mai da 2 bani pe ce spun mamelucii astia? Ar fi chiar prosti US Army daca n-ar muta armele nucleare dintr-o tara cu niste coducatori asa de echivoci si plini de ambiguitati asumate sau nu....
    • -2 (16 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 20 august 2016, 22:48)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Probabil sunt cretini americanii de au deschis 24 de baze NATO si au tinut trupe la turci timp de 50 de ani. Le propun sa vina pe Hotnews, ca musteste de geostrategi ce pot indica cu usurinta unde trebuie mutate bombele atomice.
  • +14 (16 voturi)    
    cu SUA pot avea multe divergente (Sâmbătă, 20 august 2016, 21:04)

    Metusala [utilizator]

    dar niciodata teritoriale. Cu Rusia turcii au in conflicte
    istorice de sute de ani iar geopolitica e aceeasi. Acum ca incep sa le treaca nervii si supararea incep sa realizeze cine sunt adevaratii dusmani si adevaratii parteneri.
    • +10 (10 voturi)    
      Hmmm, ma mai gandesc daca asta e! (Sâmbătă, 20 august 2016, 23:42)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      mai degraba pare ca s-au lamurit ca cu amenintarile si acuzatiile la adresa SUA nu fac nicio köfte, asa c-o da acum pe saraigli, sherbet de trandafiri si apa rece. Si narghile.
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Duminică, 21 august 2016, 10:15)

    jaoju [utilizator]

    si putinu' ce-i ? tot partener strategic ? aia de trag cu bombe-n copii ce-s ? tot 'strategi' nea' yildirime ?
  • 0 (0 voturi)    
    Penibil rau baletul asta ... (Luni, 22 august 2016, 13:01)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    .. nu PM trebuie trebuie sa spuna US ca "sunt partenerul lor strategic" si ar trebui sa aiba relatii bune ... sa se duca Erdogan sa ii pupe mana lui Obama cum s-a dus in genunchi la Putin

    iar faza aia cu condamnarea pilotilor care au dat jos avionul rus nu se face, orice ar fi cerut Putin ! oamenii erau sub comanda militara ! puteai sa il condamni pe ofiterul superior care a hotarat asta (daca nu a avut confirmare "politica") dar in nici un caz pilotii - asa credibilitatea lui Erdogan in fata Armatei este complet distrusa

    nu stiu ce a facut Rusia pt Turcia in ultimii 50 de ani, dar ce a facut US se cam vede in nivelul lor de dezvoltare - de ex. acordul intre Germania si Turcia prin care au preluat cateva milioane de cetateni turci si i-au facut nemti (aia care trimit bani si ajuta de zeci de ani dezvoltarea Turciei) cine l-o fi sustinut ? ... URSS ? :)
  • 0 (0 voturi)    
    pionul otravit (Luni, 22 august 2016, 13:06)

    revo [utilizator]

    I-a tras Putin de maneca caftanului si le-a interzis sa se mai ia in bete cu americanii, sa nu cumva sa-si ia aia jucariile si sa-l invite pe musiu sultan Erdogan sa iasa din NATO.
    Ca daca ies din NATO, turcaletii nu mai pot spiona pentru rusi si nu mai pot crea nesiguranta, suspiciune si probleme in sanul Aliantei. Ori asta e chichirezul cel mai mare: sa-i creezi dusmanului probleme fara sa te implici direct si sa castigi o batalie fara sa tragi un foc de arma.
    In aceste moment, prin turci, Rusia a pus piciorul in mijlocul Aliantei si a creat inca o zona de conflict inghetat, ca si in Georgia sau Ucraina, dar fara sa-si trimita trupele si omuletii verzi. Acum, ce-o urma, om trai si-om vedea peste cativa ani, ca nu cred ca lucrurile vor ramane asa.