UPDATE Vladimir Putin a ajuns in Crimeea, unde va conduce o reuniune a Consiliului de Securitate al Rusiei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2016, 14:21 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele rus Vladimir Putin a ajuns vineri in Crimeea, unde urmeaza sa conduca o sedinta a Consiliului de Securitate al Rusiei, dupa recentul puseu de tensiuni dintre Moscova si Kiev legat de peninsula ucraineana anexata ilegal in 2014, scrie AFP.

Vladimir Putin va conduce aceasta reuniune si va vizita un forum dedicat tineretului rus, au precizat agentiile rusesti de presa, in conditiile in care Rusia acuza Ucraina ca vrea sa destabilizeze Crimeea dupa ce a pregatit "acte teroriste".

Durata vizitei presedintelui rus in Crimeea, a cincea de la anexare, nu a fost precizata.

De saptamana trecuta, Crimeea este in centrul unui acces brusc de tensiuni intre Ucraina  si Rusia.

Serviciile secrete rusesti (FSB) au afirmat ca au dejucat atentate ale unor "sabotori teroristi" ucraineni in urma unor confruntari in care si-au pierdut viata un agent FSB si un militar rus.

Drept raspuns, Ucraina si-a plasat trupele in stare de alerta rosie de-a lungul liniei de demarcatie cu Crimeea precum si in estul tarii. Kievul respinge acuzatiile Moscovei si denunta un "pretext pentru noi amenintari militare" rusesti.

In cadrul precedentei reuniuni a Consiliului de Securitate, care a avut loc in 11 august, au fost discutate, potrivit Kremlinului, "masuri suplimentare" care sa vizeze "asigurarea securitatii cetatenilor si infrastructurilor vitale din Crimeea".

Moscova a anunta de asemenea ca a amplasat sisteme de aparare antiaeriana de ultimul tip S-400 in Crimeea, care adapostea deja mai multe baze militare rusesti.

In ultima vreme au avut loc si mai multe manevre militare in Transnistria, regiunea separatista a Republicii Moldova.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5244 vizualizari
  • +1 (15 voturi)    
    Ciudat comportament. (Vineri, 19 august 2016, 14:35)

    asavreau [utilizator]

    După poză stă de vorbă cu un ucigaș profesionist. Transmite ordinul direct să nu fie acuzat de crimele produse!Prostii.Toate crimele făcute de armata unei țări se contabilizează conducătorului acelei țări.
  • -13 (21 voturi)    
    fratilor,miracol (Vineri, 19 august 2016, 14:41)

    xanti [utilizator]

    Parca citim Russia Today,wow.
    • -2 (6 voturi)    
      Foarte bine (Vineri, 19 august 2016, 15:49)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Chestiune e: ce va face pe langa asta? Pentru ca durata vizitei nu e precizata.
      • +2 (10 voturi)    
        o boala nasoala a Cracanatului (Vineri, 19 august 2016, 16:00)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        il determina sa ceara sfaturi babesti din crimeeea, pentru combaterea hemoroizilor...il dor tare...
    • 0 (0 voturi)    
      Auzi mai petre (Sâmbătă, 20 august 2016, 8:17)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      frate esti cu altii,cu aia care te platesc,nu cu noi.
  • -7 (25 voturi)    
    Istoriceste (Vineri, 19 august 2016, 15:13)

    Toni_Romania [utilizator]

    Istoriceste Crimee e provincie ruseasca (ca Basarabia pt. noi). Rusii sunt acolo de 250 ani. Nu ca as fi rusofil. Doar constat.
    • +3 (13 voturi)    
      Hmm.. (Vineri, 19 august 2016, 15:33)

      Bka [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Si Mangopul al cui a fost?
      • -2 (8 voturi)    
        Dobrogea, a cui a fost?! (Vineri, 19 august 2016, 16:50)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Bka

        Hmm...
        Pai, sa vedem: toponimice dobrogene de felul
        Yismayilyiah,
        Mahmuddyiah,
        Ma'Mayiah,
        ManGh3alyiah etc.,
        cum, posibil, s-ar scrie in transcriptie engleza conform cu fonetica lor, de etimologie araba & musulmana chiar sunt turco-tatare, de cult mahomedan;
        restul toponimicelor dobrogene sunt, de fapt, si ele, ruse, bulgare si ukrainiene...
      • -1 (5 voturi)    
        iar hmm... (Vineri, 19 august 2016, 16:52)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Bka

        https://en.wikipedia.org/wiki/Russo-Turkish_War_(1877%E2%80%9378),
        Dobrogea, a cui a fost pana la 1878?!
        • -3 (11 voturi)    
          Mai interesant e ca, noi, romanii.... (Vineri, 19 august 2016, 17:55)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui contest

          Mai interesant e ca, noi, romanii, am obtinut si Independenta si Dobrogea in urma unui razboi ruso-turc in care am fost de partea rusilor. In razboiul respectiv, conform Viki, au fost 281.000 de soldati otomani; Romania a avut 66.000 de soldati. Am ciudata impresie ca fara cei 260.000 de soldati rusi, pentru Romania, rezultatul razboiului ar fi fost altul.

          PS: Bineinteles ca soldatii romani au fost cei acum numiti "mitici". Iobagii din Transilvania erau prea preocupati sa faca sluj la grofii unguri...probabil d'aia au ramas acum cu sechele si incep sa guite instantaneu cand aud numele de rusi.
          PPS: Aceiasi iobagi s-au grabit sa vina sa ia -MOCA - pamanturi in Dobrogea eliberata, oferite generos de mitici, probabil o alta cauza a injuraturilor actuale la adresa Bucurestiului.
          • +2 (2 voturi)    
            Mai interesant decat ca tu, (Sâmbătă, 20 august 2016, 8:25)

            persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            un preplatit dealtfel,dezinformezi la greu???
          • +1 (1 vot)    
            Vrei sa spui invers (Sâmbătă, 20 august 2016, 16:04)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Fara cei 66000 de soldati romani, rusii ar fi fost infranti. Nu uita cine a cerut ajutorul cui. Dar ce pot sa ma astept de la tine niuluc, un biet proletar filorus?
    • +6 (22 voturi)    
      Da, clar (Vineri, 19 august 2016, 15:33)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Nu esti rusofil, dar... Nu iti place de Putin asta, insa... Am mai auzit din astea, prietene.
      Crimeea este a tatarilor, spre cultura ta generala. Acestia au fost deportati de catre Stalin si inlocuiti cu cioloveci, de asta populatia este rusofona acum.
      • +4 (10 voturi)    
        Si Dobrogea?! (Vineri, 19 august 2016, 16:21)

        contest [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        Dobrogea e romanizata, altfel in intregime era Turco-Tatara si Musulmana!
        A fost un dar imparatesc, Tzarist!, catre Carol Intaiul la 1878, pentru trecerea "pe uscat" a trupelor Rusesti impotriva Otomanilor, in Razboiul Ruso-Turc, devenit pentru Carol I Hochenzollern Razboi de Independenta.
        Astazi, Muftiatul ar putea cere despagubiri pentru incalcarea modestiei musulmane pe Litoralul romanesc, foarte laic, cum stim...
        • -1 (5 voturi)    
          Piratul a dat o replica potrivita Moftaiatului (Vineri, 19 august 2016, 16:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui contest

          lasa o asa...
    • +6 (8 voturi)    
      tot istoriceste vorbind (Vineri, 19 august 2016, 16:24)

      Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Basarabia nu este pamant rusesc si totusi rusii nu s-au sfiit sa puna gheara pe ea. Ce sa mai vorbim de ceea ce se cheama "Kaliningrad"
  • +1 (5 voturi)    
    Tot au dejucat. (Vineri, 19 august 2016, 15:42)

    Lok [utilizator]

    Jongla vreun FSBist cu grenadele moment in care si-a vazut premiul Darwin cu ochii. Si luam niste prizionieri sa le spuna o poveste, au spuso si ei la randul lor, si incalecai pe-o sa si Ukraina atacat Rusia!!!! RT
  • +4 (8 voturi)    
    update? Despre Putin? (Vineri, 19 august 2016, 16:19)

    taro [utilizator]

    pe cine intereseaza?
    • -10 (20 voturi)    
      cum pe cine" taro"? (Vineri, 19 august 2016, 16:23)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Pe noi postacii platiti de Putin.
      Nu spuneti voi mereu ca ne plateste tatuca?
      • +9 (15 voturi)    
        pai daca nu sunteti platiti (Vineri, 19 august 2016, 17:01)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        inseaman ca sunteti groaznic de prosti
        Sa mananci bulshituri sovietice in sec. 21 fara sa fii platit denota o lipsa substantiala de memorie si capacitate de gandire critica.
      • +3 (9 voturi)    
        ce inseamna Democratia Sovieticule ! (Vineri, 19 august 2016, 17:10)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        sansa de a auzi/citi si laturi despre Tatauca al tau Cracanat Phutin, in Sovietzia asa ceva NU exista !
      • +6 (12 voturi)    
        Nu va plateste? (Vineri, 19 august 2016, 17:20)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Faceti munca voluntara, sunteti in gulag cumva?
      • +1 (1 vot)    
        Pe tine (Sâmbătă, 20 august 2016, 17:42)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Nu te plateste nimeni. Esti doar un mic idiot.
  • +1 (9 voturi)    
    Phutin o sa faca o demostratie (Vineri, 19 august 2016, 19:17)

    Locke Lamora [utilizator]

    Cum se dugheste 2l de vodca pe nerasuflate, crimeenii or sa-i tina isonul cu bardoace de 2l de zeama de varza. La final toata lumea o sa rasufle usurata, pe partea dorsala.