UPDATE Vladimir Putin a ajuns in Crimeea, unde va conduce o reuniune a Consiliului de Securitate al Rusiei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2016, 14:21 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele rus Vladimir Putin a ajuns vineri in Crimeea, unde urmeaza sa conduca o sedinta a Consiliului de Securitate al Rusiei, dupa recentul puseu de tensiuni dintre Moscova si Kiev legat de peninsula ucraineana anexata ilegal in 2014, scrie AFP.

Vladimir Putin va conduce aceasta reuniune si va vizita un forum dedicat tineretului rus, au precizat agentiile rusesti de presa, in conditiile in care Rusia acuza Ucraina ca vrea sa destabilizeze Crimeea dupa ce a pregatit "acte teroriste".

Durata vizitei presedintelui rus in Crimeea, a cincea de la anexare, nu a fost precizata.

De saptamana trecuta, Crimeea este in centrul unui acces brusc de tensiuni intre Ucraina  si Rusia.

Serviciile secrete rusesti (FSB) au afirmat ca au dejucat atentate ale unor "sabotori teroristi" ucraineni in urma unor confruntari in care si-au pierdut viata un agent FSB si un militar rus.

Drept raspuns, Ucraina si-a plasat trupele in stare de alerta rosie de-a lungul liniei de demarcatie cu Crimeea precum si in estul tarii. Kievul respinge acuzatiile Moscovei si denunta un "pretext pentru noi amenintari militare" rusesti.

In cadrul precedentei reuniuni a Consiliului de Securitate, care a avut loc in 11 august, au fost discutate, potrivit Kremlinului, "masuri suplimentare" care sa vizeze "asigurarea securitatii cetatenilor si infrastructurilor vitale din Crimeea".

Moscova a anunta de asemenea ca a amplasat sisteme de aparare antiaeriana de ultimul tip S-400 in Crimeea, care adapostea deja mai multe baze militare rusesti.

In ultima vreme au avut loc si mai multe manevre militare in Transnistria, regiunea separatista a Republicii Moldova.























5254 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    Ciudat comportament. (Vineri, 19 august 2016, 14:35)

    asavreau [utilizator]

    După poză stă de vorbă cu un ucigaș profesionist. Transmite ordinul direct să nu fie acuzat de crimele produse!Prostii.Toate crimele făcute de armata unei țări se contabilizează conducătorului acelei țări.
  • -13 (21 voturi)    
    fratilor,miracol (Vineri, 19 august 2016, 14:41)

    xanti [utilizator]

    Parca citim Russia Today,wow.
    • -2 (6 voturi)    
      Foarte bine (Vineri, 19 august 2016, 15:49)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Chestiune e: ce va face pe langa asta? Pentru ca durata vizitei nu e precizata.
        #showComment()
    • 0 (0 voturi)    
      Auzi mai petre (Sâmbătă, 20 august 2016, 8:17)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      frate esti cu altii,cu aia care te platesc,nu cu noi.
  • -7 (25 voturi)    
    Istoriceste (Vineri, 19 august 2016, 15:13)

    Toni_Romania [utilizator]

    Istoriceste Crimee e provincie ruseasca (ca Basarabia pt. noi). Rusii sunt acolo de 250 ani. Nu ca as fi rusofil. Doar constat.
    • +3 (13 voturi)    
      Hmm.. (Vineri, 19 august 2016, 15:33)

      Bka [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Si Mangopul al cui a fost?
        #showComment() #showComment()
    • +6 (22 voturi)    
      Da, clar (Vineri, 19 august 2016, 15:33)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Nu esti rusofil, dar... Nu iti place de Putin asta, insa... Am mai auzit din astea, prietene.
      Crimeea este a tatarilor, spre cultura ta generala. Acestia au fost deportati de catre Stalin si inlocuiti cu cioloveci, de asta populatia este rusofona acum.
        #showComment()
    • +6 (8 voturi)    
      tot istoriceste vorbind (Vineri, 19 august 2016, 16:24)

      Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Basarabia nu este pamant rusesc si totusi rusii nu s-au sfiit sa puna gheara pe ea. Ce sa mai vorbim de ceea ce se cheama "Kaliningrad"
  • +1 (5 voturi)    
    Tot au dejucat. (Vineri, 19 august 2016, 15:42)

    Lok [utilizator]

    Jongla vreun FSBist cu grenadele moment in care si-a vazut premiul Darwin cu ochii. Si luam niste prizionieri sa le spuna o poveste, au spuso si ei la randul lor, si incalecai pe-o sa si Ukraina atacat Rusia!!!! RT
  • +4 (8 voturi)    
    update? Despre Putin? (Vineri, 19 august 2016, 16:19)

    taro [utilizator]

    pe cine intereseaza?
    • -10 (20 voturi)    
      cum pe cine" taro"? (Vineri, 19 august 2016, 16:23)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui taro

      Pe noi postacii platiti de Putin.
      Nu spuneti voi mereu ca ne plateste tatuca?
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
  • +1 (9 voturi)    
    Phutin o sa faca o demostratie (Vineri, 19 august 2016, 19:17)

    Locke Lamora [utilizator]

    Cum se dugheste 2l de vodca pe nerasuflate, crimeenii or sa-i tina isonul cu bardoace de 2l de zeama de varza. La final toata lumea o sa rasufle usurata, pe partea dorsala.