In Transnistria au loc noi aplicatii militare, desi ministerul de externe de la Chisinau l-a convocat joi pe atasatul militar rus

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2016, 12:51 Actualitate | Internaţional

In regiunea transnistreana se desfasoara noi aplicatii militare, cu implicarea unor unitati de infanterie mecanizata controlate de regimul separatist de la Tiraspol, transmite Radio Chisinau.

Conform scenariului acestor manevre, trupele transnistrene ar fi respins ieri atacul unui inamic imaginar, care ar fi incalcat granita autoproclamentei RMN. 

Un grup de asalt a exersat si un contraatac intr-o localitate care ar fi fost ocupata de inamic, transmite agentia oficiala de la Tiraspol, "Novosti PMR". 

Radio Chisinau aminteste ca pe 16 si 17 august in Transnistria au avut loc aplicatii la care au participat trupe ruse si unitati speciale aflate in subordinea administratiei de la Tiraspol. 

Ele s-au desfasurat la numai doua saptamani de la un alt exercitiu militar comun cu participarea militarilor rusi si transnistreni. 

Ministerul de Externe de la Chisinau l-a convocat, cu aceasta ocazie, pe un reprezentant al Ambasadei Federatiei Ruse in Republica Moldova, pentru a-i cere explicatii in legatura cu aceste manevre. 

Pe langa asta, autoritatile moldovene au condamnat aceste aplicatii, care reprezinta o sfidare la adresa mecanismelor de pacificare din regiunea transnistreana si submineaza suveranitatea si integritatea teritoriala a Republicii Moldova, se arata intr-un comunicat al Ministerului de Externe. 

Ieri, atasatul militar al Federatiei Ruse in Republica Moldova a fost convocat la Ministerul Apararii.


Citeste mai multe despre   









1713 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    atasat (Vineri, 19 august 2016, 13:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Daca iar zice ciolovecul ca are alta agenda iar diplomatii de la Chisinau nu il expulzeaza, atunci chiar ca sunt tampiti.
    • +1 (1 vot)    
      Rusnacii transnistreni (Vineri, 19 august 2016, 14:19)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu înțeleg decât politică de forță. Ar trebui bombardați până le iese din cap intimidarea. Dar asta n-o pot face decât americanii pentru că rusnacii nu stiu decât de frica lor. Hai US! Hai România!
  • +5 (5 voturi)    
    solutia e simpla.. (Vineri, 19 august 2016, 13:42)

    pehash [utilizator]

    interdictie pe aeroportul de la Chisinau pentru cei care merg in Transnistria.
    • 0 (0 voturi)    
      aeroportul din chisinau...e administrat de rusi (Vineri, 19 august 2016, 23:07)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      ...prin vointa "politica" a unui fost prim ministru....azi urmarit penal pt. furtul miliardului de euro.
  • +3 (3 voturi)    
    Anul asta (Vineri, 19 august 2016, 14:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pentru Putin, august 2016 este ultima luna de oportunitati militare. Presedintia SUA este ocupata cu alegerile, iar politicienii UE cu vacanta. In imaginatia lui, inzecita de viziunea militara veche a generalilor rusi, trupele de infanterie NATO sunt putine si vulnerabile pe frontul nostru de est.

    Deci august 2016, repet, doar in viziunea lui, este ultima oportunitate de atac asupra Ucrainei si Moldovei. De aceea am deja mari indoieli ca razboiul incepe in 2017. Nu degeaba si-a dislocat Putin masiv trupele la granita Ucrainei. Va merge pana la capat. De aceea nu cred ca razboiul mai sufera vreo amanare. Cred ca Putin va declansa atacul acum, in august 2016. Si tot in opinia mea, il asteapta o surpriza foarte neplacuta. NATO nu numai ca s-a pregatit extraordinar. Dar abia asteapta sa rezolve confruntarea in 48 de ore. Pentru ca dupa cum au gandit invazia Ucrainei, se vede ca generalii rusi au ramas credinciosi vechilor concepte ale razboiului.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Duminică, 21 august 2016, 4:45)

      raducutu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Lasa ca te duci tu cu furca sa-i aperi...cred ca te uiti prea des la HBO...
  • 0 (0 voturi)