​Presedintele Ucrainei: Nu excludem o invazie ruseasca la scara mare. Suntem pregatiti

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 18 august 2016, 17:42 Actualitate | Internaţional

Petro Poroshenko
Foto: Captura YouTube
Presedintele ucrainean Petro Poroshenko a afirmat joi ca nu exclude o invazie ruseasca "la scara mare", in conditiile in care tensiunile dintre cei doi vecini s-au exacerbat din nou in ultima perioada in jurul peninsulei Crimeea anexata de Rusia, scrie AFP.

Rebelii pro-rusi "au sporit considerabil numarul de tiruri impotriva pozitiilor noastre in estul tarii", a declarat Poroshenko.

"Posibilitatea unei escaladari a conflictului ramane foarte mare. Si nu excludem o invazie rusa la scara mare. Suntem pregatiti", a adaugat el, potrivit imaginilor transmise de televiziunile rusesti.

Ucraina este prada in ultimii doi ani unui conflict intre fortele armate si separatisti prorusi sustinuti militari si logistic de Rusia.

Acest conflict s-a soldat cu peste 9.500 de morti. In ciuda instaurarii mai multor armistitii, confruntari sangeroase au loc in mod regulat pe linia frontului.

Recent, tensiunea a crescut din nou. Moscova a sustinut ca a dejucat in Crimeea atentate in spatele carora s-ar fi aflat Kievul.

Acuzatiile rusesti au determinat o intarire a dispozitivelor militare de ambele parti.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
3821 vizualizari
  • -12 (26 voturi)    
    Pinocchio asta (Joi, 18 august 2016, 17:55)

    @Mishu [utilizator]

    Mai are un pic și zice ca îl invadează și Coreea de Nord în speranța că cineva îl va baga în seama, Ucraina e un stat eșuat trebuie sa returneze României Poloniei și Rusiei teritoriile furate.
    • +6 (14 voturi)    
      Teroristul sef Putin (Joi, 18 august 2016, 20:27)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui @Mishu

      este un om esuat, Rusia terorista este un stat esuat, nu Ucraina.
  • -14 (22 voturi)    
    Eu mi-aș face alte probleme în locul lui (Joi, 18 august 2016, 18:01)

    Nyk1 [utilizator]

    De pildă, ce se întâmplă dacă apare un politician ucrainian chiar și mai servil față de USA? Un lider înțelept s-ar pregăti și pentru o potențială invazie din vest. Poate cerem prea mult de la Poroșenko, totuși!
  • 0 (10 voturi)    
    Da. (Joi, 18 august 2016, 18:15)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Sunt pegatiti sa fuga-n Romania, si dupa aia sa dea mana cu rusii! Ca asa se scrie istoria.
  • -1 (21 voturi)    
    ue condusă de merkel și rusnacul putler (Joi, 18 august 2016, 18:33)

    andreitr [utilizator]

    vor să mai împartă odată Ucraina. Că așa obișnuiesc ei să împartă țări odata la șaptezeci și cinci de ani. Americanii sunt singurii care nu acceptă compromisuri cu rusnacii. Hai US!
    • -1 (13 voturi)    
      Măi, dar săritori mai sunteți... (Joi, 18 august 2016, 19:30)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      ...când vine vorba de statul vecin, care nu s-a mulțumit doar cu Bugeacul, Bucovina de Nord și Insula Șerpilor - a mai vrut și platforma continentală plină de hidrocarburi și a dragat canalul Bîstroe, afectând delicatul echilibru ecologic al Deltei Dunării (inclusiv partea noastră)!

      Hai România!
  • -5 (15 voturi)    
    E perfect posibil !!!! (Joi, 18 august 2016, 18:44)

    polonyca [utilizator]

    Site si Putin ca acuma la sfarsitul mandatului celui mai slab presedinte din isoria SUA , e loc de ....manevre !!! UE este ca si inexistenta , SUA e (ca si ) fara presedinte......asa ca ce l-ar putea retine ????Practic , ne putem astepta oricand ....la orice din partea rusilor !!!!
    • -1 (1 vot)    
      daca iti rezumai comentariul la (Vineri, 19 august 2016, 3:57)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      ... ????? !!!!!!!! ............ ,,,,,
      era la fel de bun
  • -1 (3 voturi)    
    si saptaman viitoare ... (Joi, 18 august 2016, 19:45)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    poate ca un post de radio (sau vreun server www) german (al Rusiei) va fi atacat de polonezi (ukraineni)..
    cine naiba mai stie ce ne asteapta ?
  • 0 (6 voturi)    
    ? (Joi, 18 august 2016, 21:04)

    g01an [utilizator]

    sunteti pregatiti sa le tineti piept sau v-ati pregatit moralmente pentru aceasta posibilitate, desi nu ati avea ce sa faceti in acest caz?

    nasoala treaba. ucraina nu este genul de partener de incredere, nu le poti trimite arme si dupa aia sa-i vezi capituland 2 zile mai tarziu in fata rusilor fara sa opuna rezistenta si echipamentul tau ajungand pe mainile rusnacilor care de abia asteptau.

    solutia ramane aceea de a juca cu aceeasi moneda ca rusia: trimiterea de mercenari care sa lupte alaturi de ucrainieni in acest razboi hibrid si sprijinirea ucrainei pentru a-si imbunatati situatia economica si minimizarea coruptiei. nu merge altfel. cancerul este in fazade metastaza la ei. nu merge altfel, pentru ca orice arme livrate lor ar putea ajunge in mainile celor care ne vor ataca pe noi dupa ce termina cu ucraina. si ar putea ajunge, fara ca ucraina sa opuna rezistenta reala.
  • +4 (16 voturi)    
    Da, o să vă șteargă de pe hartă (Joi, 18 august 2016, 21:42)

    LianBerthold1 [anonim]

    Așa, și?!?

    Pagubă-n ciuperci!

    Stat de hoți, care se dădea mare și tare acu vreo 10 ani, se uita de sus la România (vezi Bîstroe, insula Șerpilor, drepturile românilor din Bucovina, etc.), iar acuma schelălăie ca o javră ce este.