VIDEO Un barbat care s-a filmat in timp ce a ucis un urs cu sulita starneste un val de critici pe internet

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 august 2016, 18:49 Actualitate | Internaţional

Urs vanat cu sulita
Foto: Captura YouTube
Un vanator care s-a filmat in timp ce a ucis un urs cu o sulita pe care a montat o camera GoPro a starnit o avalansa de critici pe internet, journaldequebec.com.

Josh Bowmar, un locuitor din Alberta, a ucis ursul la inceputul acestui an, dar a postat imaginile recent.

Canadianul, care a practicat aruncarea cu sulita la universitate, a ucis animalul de la circa 6 metri, dupa ce l-a ademenit cu hrana.

"Tocmai am facut ceva ce cred ca nu a mai facut nimeni in lume", spune el, in aceste imagini.

Imaginile au starnit un val de critici in mediul online, dar Bowmar, care este instructor de fitness, se apara.

"Inca din zorii omenirii, sulita a jucat un rol vital in supravietuire", a declarat Bowmar pentru The Mirror.

"Credeti-ma, nimanui nu ii pasa mai mult de animale decat noua, vanatorilor. Iar vanatul cu sulita ofera animalului cele mai mari sanse de a scapa", a argumentat acesta.

Videoclipul, postat pe canalul de YouTube al lui Bowmar "Bowmar Bowhunting", a fost insa setat la "private".

ATENTIE! IMAGINI VIOLENTE!














[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
7224 vizualizari
  • +10 (24 voturi)    
    Sunt eu sadic ? (Marţi, 16 august 2016, 19:06)

    math_2 [utilizator]

    Am sperat tot timpul ca ursul se va intoarce si il va face bucati pe cocalarul erou.
    Vanatori din toate tarile... suntem mandri de voi.
    • -3 (13 voturi)    
      Canadianul un stupid (Marţi, 16 august 2016, 20:53)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Să ne aducem aminte de dentistul care la ucis cu arcul pe leul Cecil. Din cauza reacției de pe internet și-a pierdut toți clienții și a dat faliment. Așa ar trebui să se întâmple și acum. Canadienii mai dovedesc odată cât sunt de stupizi....
      • 0 (6 voturi)    
        "canadianul" asta... (Miercuri, 17 august 2016, 2:51)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        e un cetatean american venit la vinatoare in alberta, canada ...iar "ziaristii" care publica stiri fara a le verifica sunt niste imbecili...asa ca las o mai moale...
      • 0 (6 voturi)    
        am uitat.. (Miercuri, 17 august 2016, 2:52)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        iar ala cu arcul si leul , era tot un "canadian" din america..dar poate nu stii sa citesti..
        • 0 (0 voturi)    
          Poate, dar internauții americani (Miercuri, 17 august 2016, 18:45)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          l-au lăsat falit pe dentist. Ca de obicei americanii au dovedit că dreptatea bate prostia. Hai US!
    • -4 (12 voturi)    
      sadic? neah (Marţi, 16 august 2016, 22:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Poate doar vegan hard core. Care este diferenta intre ursul asta si un taur la corida? Sau intre a-l omora cu sulita vs pusca de vanatoare? Corectule politic, sper ca ai opinci din foi de porumb si nu din vreun animal care a SUFERIT cand a fost OMORAT ca sa-si ia niste ipocriti pantofiori.
      • +3 (9 voturi)    
        Ai pus punctul pe i (Miercuri, 17 august 2016, 0:11)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Din acest motiv am spus ca voi vanatorii sunteti niste oameni drepti si curajosi, stalpi de nadejde ai societatii. Mai ales in Romania nu poti fi un politician de succes, sau milionar de carton sau bugetar bine parvenit daca nu ai si cateva arme de vanatoare + trofee prin casa.
        • -3 (9 voturi)    
          poate fi si pe y (Miercuri, 17 august 2016, 3:45)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          Mi se falfaie de vanatori cum mi se falfaie si de 4 labute + virtuosii asimilati.

          Intelegeam daca era vreun exemplar pe cale de disparitie sau ceva de genul. De balenele vanate cu harponul nu bazaie nicio ultragiata pe aici si tot un fel se sulita e.
          Este doar un alt animal, ca cele mancate zilnic, omorat de unu' care mai degraba poate fi acuzat de modul retard in care se bucura.
          • 0 (4 voturi)    
            poate fi acuzat si de modul retard (Miercuri, 17 august 2016, 10:13)

            math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            .. in care este aparat de niste viteji filozofi anonimi pe site-urile de specialitate.
            • 0 (2 voturi)    
              degustibus (Miercuri, 17 august 2016, 12:00)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui math_2

              filozofi viteji si anonimi vs. pisicutze ipocrite miorlaind corect politic
  • +10 (18 voturi)    
    Si pentru ce face asta pana la urma? (Marţi, 16 august 2016, 19:37)

    mitg [utilizator]

    Carnea de urs nu e buna, este unsuroasa si are un gust neplacut, o textura de "talpa de vita" combinata cu fleasca consistenta a pestelui pangasius. Asta in afara de faptul ca mai toata este contaminata cu trichineloza, deci trebe s-o gatesti pana devine terci. Prin urmare, scuza ca o fac de dragul nutritiei cade.

    Blana de urs iarasi nu este ceva util, deoarece exista materiale sintentice mult mai calduroase si comode pentru piele.

    Iar de pus pe jos carpete, sau pe pereti ghiare de urs, ce sa mai zicem ...

    Mai bine vaneaza ciorile/graurii/ratele din jurul vreunui aeroport, ca acolo chiar ar face ceva util.
    • +2 (6 voturi)    
      bolnav (Marţi, 16 august 2016, 22:57)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Doar un bolnav s-ar bucura asa cum o face tipul asta ucigand
  • +8 (14 voturi)    
    viata pe pamant (Marţi, 16 august 2016, 19:47)

    JaxSoaSoa [anonim]

    fiecare natie are dezaxatii ei....unii omoara cu sulita altii cu arma......toti se cred insa vanatori....oameni cu probleme psihice si frustrari abuzati de mici....viata pe pamant....
    • -3 (9 voturi)    
      nu cred ca te ... (Marţi, 16 august 2016, 20:13)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui JaxSoaSoa

      inseli.....din pacate sunt mai multi decit oamenii normali ( daca mai exista)...
  • +6 (14 voturi)    
    oare (Marţi, 16 august 2016, 19:53)

    JohnnyDepp [utilizator]

    Vanatoarea pot s-o inteleg, pana la un anumit punct. Ce nu pot sa inteleg e derivarea placerii si privirea sadica a individului care se bucura c-a ucis. Eu imi imaginez ca o data si o data un bolnav psihic sa vrea sa vaneze pe toti acesti indivizi in chiloti prin padure, si apoi sa-i puna pe youtube.
  • -4 (6 voturi)    
    Nu am văzut video (Marţi, 16 august 2016, 20:30)

    the obvious [utilizator]

    Dar sunt convins ca oameni ca asta tranchilizeaza animalul înainte
    • +6 (6 voturi)    
      Vanator (Marţi, 16 august 2016, 21:01)

      takada [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      Imaginile nu sunt atat de violente.
      Ursul putea sari pe el,dar era probabil satul si gagiul avea insotitori,in caz ca apareau probleme.

      Ca si la noi,multi viteji prin padurile tarii.
  • +1 (1 vot)    
    min 8:11 si 8:30 (Marţi, 16 august 2016, 21:10)

    Ar3s [utilizator]

    am observat o ,,rifla". Daca este corect, vanatorul a mintit si este un ///.
  • +12 (12 voturi)    
    De data asta am tinut cu ursul (Marţi, 16 august 2016, 21:14)

    motanul_gri [utilizator]

    Vanarea unui animal este de inteles atunci cand acesta a devenit periculos/daunator, sau cand carnea lui este comestibila si urmeaza a fi consumata de vanator sau de altii.
    Altfel de rost are sa il vanezi?

    Gesturile si zbieretele de triumf ale individului imi amintesc de videoclipurile cu urletele victorioase ale islamistilor dupa ce afla ca undeva pe glob s-a mai produs inca un atentat.
  • 0 (0 voturi)    
    E ceva ciudat aici... (Joi, 18 august 2016, 1:49)

    Prostu' satului [utilizator]

    Omul este 1) canadian, 2) din Alberta si 3) face o chestie care oripileaza marea majoritate a cititorilor/privitorilor.
    Cele trei de mai sus il fac in mod automat un erou al vremurilor noastre, un mare om pe care noi, astia, pulimea din Romania, nu-l putem intelege.
    Ce nu inteleg eu este unde e @Parzivall sa ne spuna toate astea mult mai convingator decat as putea eu???
    Pana apare (o fi si omul in vacanta), pe scurt ideea e ca domnii canandieni din Alberta sunt varful evolutiei speciei umane (inclusiv imigrantii), prin adoptie) si ca orice fac dansii este prin definitie de la exceptional in sus. Iar daca lucruruile par altfel, este din pricina ca noi, astialalti - pulimea, cum zisei - nu suntem in stare sa intelegem maretia activitatilor albertane.
    Basta!