Nigel Farage: Iesirea Marii Britanii din UE trebuie sa insemne clar acest lucru, orice altceva ar fi "act de tradare"

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 14 august 2016, 15:37 Actualitate | Internaţional

Nigel Farage
Foto: Agerpres/EPA
Iesirea Marii Britanii din Uniunea Europeana trebuie sa insemne clar limitarea libertatii de circulatie a strainilor pe teritoriul britanic si retragerea din piata unica europeana, afirma Nigel Farage, unul dintre liderii campaniei pro-Brexit, argumentand ca orice altceva ar fi un "act de tradare", informeaza Mediafax.

"Iesirea din UE trebuie sa insemne sfarsitul libertatii de circulatie, retragerea din piata unica si recapatarea controlului asupra apelor teritoriale britanice. Orice altceva ar fi un act de tradare", a declarat Nigel Farage prin Twitter.

Nigel Farage, fost lider al formatiunii radicale Partidul Independentei Marii Britanii (UKIP), a militat vehement pentru iesirea tarii din UE.

Peste jumatate dintre cetatenii Marii Britanii au votat, in referendumul din 23 iunie, in favoarea iesirii tarii din UE.

Dupa referendum, numerosi lideri politici britanici, inclusiv Boris Johnson, lider al taberei pro-Brexit devenit ministru de Externe, au pledat pentru mentinerea accesului Marii Britanii la piata unica europeana. Pentru a accepta o asemenea concesie dupa iesirea Marii Britanii din UE, Bruxellesul va impune mentinerea acordului privind libera circulatie a cetatenilor europeni pe teritoriul britanic.

Surse din sectorul financiar au declarat pentru Sunday Times ca iesirea efectiva a Marii Britanii din Uniunea Europeana ar putea fi amanata pana la finalul lui 2019 din cauza dificultatilor cu care se confrunta administratia britanica si a alegerilor din Franta si Germania.

Guvernul premierului britanic Theresa May, care a preluat puterea dupa demisia lui David Cameron ca rezultat al votului in favoarea Brexitului, a anuntat ca intentioneaza sa invoce articolul 50 al Tratatului de la Lisabona la inceputul lui 2017.

Ministri britanici au avertizat in discutii private cu reprezentanti ai sectorului financiar din Londra ca invocarea articolului 50 ar putea sa nu aiba loc decat spre sfarsitul lui 2017, ceea ce ar amana Brexitul propriu-zis spre finalul lui 2019, scrie Sunday Times.


Citeste mai multe despre   









4070 vizualizari
  • +9 (13 voturi)    
    nie, uite-l ca si-a revenit ... (Duminică, 14 august 2016, 16:12)

    simur [utilizator]

    dupa putin respiro ...
    .. tendinta generalizata la politicieni ..
    • 0 (0 voturi)    
      pai, (Duminică, 14 august 2016, 18:59)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui simur

      ii mai ramase ceva pe fundul farfuriei!
  • 0 (0 voturi)    
    Poate o sa fie ca referendumul de la noi (Duminică, 14 august 2016, 16:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Se organizeaza, se voteaza, nu se schimba nimic, trec cativa ani si toata lumea uita.
  • +2 (2 voturi)    
    Un mare "patriot" si Vadimul NGigel Britanicus (Duminică, 14 august 2016, 16:47)

    Plagarus [utilizator]

    Nu conteaza unde te nasti si te "formezi " daca esti tampit !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu trebuie (Duminică, 14 august 2016, 17:16)

    Nyk1 [utilizator]

    În România s-au ținut mai demult niște referendumuri ale căror rezultate nu s-au aplicat.
  • +2 (2 voturi)    
    A uitat sa pomeneasca de vize si taxe vamale (Duminică, 14 august 2016, 18:14)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    UK independenta total insemna ca va fi rupta de Europa si va plati pentru asta, ca nu va reusi Farage sa fie mai cu motz decat restul...

    As vrea sa-l vad pe Farage stand la coada la vreo ambasada europeana pentru viza, caci la "...limitarea libertatii de circulatie a strainilor pe teritoriul britanic si retragerea din piata unica europeana..." se adauga limitarea libertatii de circulatie a britanicilor in Europa si plata taxelor vamale pentru produsele britanice pe piata unica europeana.

    Sa mai spuna cineva ca politicienii nu sunt limitati intelectual...
  • +2 (2 voturi)    
    Asta le-a dat-o! (Duminică, 14 august 2016, 18:22)

    Stef_and [utilizator]

    Si nu se satura!
    Toti din UK. Sunt acum mai saraci cu cel putin 20-30% rezultat din devalorizarea lirei sterline- fara a mai socoti celelalte efecte.
    Brexitul va lucra in continuare in defavoarea lor si va ajunge in vurand ca tara lor sa nu valoreze mai mult de jumatate!
    Cei care au investit la ei vor avea numai de pierdut!
    Asta va produce faza urmatoare-aceea de pierdere majora a capitalului si implicit inca o devalorizare cu 50% - deci in maxim 5 ani UK va valora doar 25% din ce a fost acum 6 luni!
    Restrangerea liberei circulatii va avea un efect vare va agrava si mai mult situatia - caci o mare parte a fortei de munca va pleca instant- lucru care deja se intampla tinand cont ca acum deja nemtii platesc mai bine -iar chiriile sunt pe jumatate!
    In concluzie Great Britain va deveni a Small S...! Bye bye UK!!
  • +1 (1 vot)    
    adevarat... (Duminică, 14 august 2016, 19:12)

    raspopitu [utilizator]

    potaia prinse iar glas... dar sunt linistit ca si votantii lor sunt la fel de dobitoci ca si ai nostri... ei ii au pe farage&co ... noi pe dragnea&co... asadar prostia nu cunoaste granite
  • +1 (1 vot)    
    mda (Luni, 15 august 2016, 1:52)

    chiar__eu [utilizator]

    dupa ce am citit de trei ori aceeasi fraza am constatat ca omul e deja nebun...
    adica vrea tot ce-i mai rau pt ai lui.
    oricum. ca sa supui la vot o hotarare a unui destept luata acum 40 de ani, e total aiurea, din moment ce prostii sunt intotdeauna mai multi ca si procent...
  • -1 (1 vot)    
    Bună dimineaţa (Luni, 15 august 2016, 3:09)

    imprevizibil [utilizator]

    Măhh, voi chiar sunteţi încuiaţi.
    Mă scuzaţi însă, acesta-i adevărul care, doare întotdeauna vs mereu şi de fiecare dată.
    Voi chiar nu pricepeţi sau mă rog, refuzaţi să faceţi aşa ceva?
    Întreb pentru că, englezu este arhi sătul de cetăţeni străini în ţara lui şi mai ales să tot acorde putorilor ajutoare sociale.
    Aşa că, nu judecaţi acel ministru întrucât acest domn respectabil ŞTIE CE VREA.
    Odată ce iradiază şi elimină cetăţenii străini de pe teritoriul său devine într-adevăr o forţă pentru că, ţara lui cu cei născuti acolo de naţionalitate engleză are ToooT ceea ce le trebuie ca să supravieţuiască şi sţ domnească pe deplin fără unde specific fără uniune.
    Acesta-i crudul adevăr în forma sa proprie.
    You made very well mister Nigel Farage and i appreciate first on you and the england people.