Erdogan: Nu am niciun respect fata de justitia germana. Presedintele turcdenunta atitudinea UE fata de o posibila reintoducere a pedepsei cu moartea

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 august 2016, 20:26 Actualitate | Internaţional

Erdogan
Foto: Stirile ProTV
Presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a declarat, referindu-se la decizia prin care difuzarea unui discurs al sau a fost interzisa in Germania, ca nu are "niciun respect" pentru justitia germana, criticand UE pentru ca nu denunta mentinerea pedepsei capitale in SUA si in alte tari, scrie Mediafax.

Intrebat intr-un interviu acordat postului german RTL despre posibilitatea reintroducerii pedepsei cu moartea in Turcia dupa tentativa de lovitura de stat, Erdogan a raspuns: "Este normal ca o astfel de hotarare sa fie luata de Parlamentul turc; daca Parlamentul va lua o astfel de hotarare, eu o voi promulga, deoarece pentru mine este dureros ca am pierdut 240 de cetateni".

Erdogan a denuntat atitudinea Uniunii Europene, care a avertizat ca, in cazul in care Turcia va reintroduce pedeapsa cu moartea, negocierile pentru integrarea europeana vor fi oprite. "Europa de ce nu vede si situatiile din Statele Unite, Japonia, India sau China? De ce Europa se concentreaza sa fie preocupata atat de mult doar de situatia din Turcia?", a spus Erdogan, conform publicatiei Die Welt.

Presedintele Turciei nu a trecut cu vederea nici decizia justitiei germane prin care s-a interzis difuzarea unui discurs al sau la un miting al simpatizantilor desfasurat la Koln dupa tentativa de lovitura de stat. Ca reactie, Turcia l-a convocat pentru clarificari, la sfarsitul lunii iulie, pe insarcinatul cu afaceri al ambasadei germane din Ankara.

"Ce fel de independenta a justitiei este aceasta!? O justitie independenta trebuie sa decida in mod corect. Nu cred in justitia germana si, in aceasta privinta, nu am niciun respect fata de justitia germana", a insistat liderul de la Ankara.












[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
6696 vizualizari
  • +31 (31 voturi)    
    Micul Gollum (Sâmbătă, 13 august 2016, 20:31)

    mitg [utilizator]

    Oare chiar crede ca-i va reusi micul sultanat?
  • +36 (36 voturi)    
    Justitia Coreei de Nord sau a Arabiei Saudite (Sâmbătă, 13 august 2016, 20:33)

    Locke Lamora [utilizator]

    ii sunt familiare lui Erdogan, cum se putea altfel, de fapt.
  • +47 (49 voturi)    
    erdogan e putin cu capul... (Sâmbătă, 13 august 2016, 20:54)

    randon [utilizator]

    ue nu accepta pedeapsa cu moartea. sua, india, china, japonia pot face ce vor ca nu au depus cerere de aderare la uniunea europeana.

    daca vrei in ue, accepti valorile si legile din ue. asa ca nu te mai mira daca ue iti zice adio daca ii ucizi pe cei care ti se opun. parca ziceai ca turcia e democratie? aiurea... intr-o democratie nu ucizi opozitia, ca nu esti dictatura ca in rusia lui vladimir putin.
    • +12 (12 voturi)    
      corect, (Duminică, 14 august 2016, 8:59)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui randon

      Europa se preocupa de UE, unde vrea si Turcia! Cred ca justitia germana a intrat in depresie dupa retragerea respectului lui Erdogan....
    • +1 (3 voturi)    
      e in cap cu Putin (Duminică, 14 august 2016, 14:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui randon

      ..probabil sunt siamezi
  • +38 (38 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 13 august 2016, 21:02)

    lolosaurus [utilizator]

    Pai poate pentru ca SUA (sau tarile alea) nu vor sa adere la UE, pe de o parte, iar pe de alta parte asa cum nu poti sa lase nucleare unor nebuni, la fel nu poti sa fii de acord cu pedepse cu moartea in tari cu apucaturi dictatoriale, cu presedinti dementi care taie in carne vie dupa cum vor ei.

    Mi se pare incredibil cat de jos si de retardat e nivelul de propaganda pe care il fac dictatorii populisti, nici macar nu se chinuie sa scoata ceva inteligent, turma de oameni adusi la nivel de euglene ii urmeaza cu o usurinta stupefianta. Suntem o specie bolnava.
  • +23 (25 voturi)    
    Bai erdogan (Sâmbătă, 13 august 2016, 21:29)

    jidanu [utilizator]

    USA nu e in UE si nu doreste sa adere. Asa ca pedeapsa cu moartea.....neinteresant
  • +21 (23 voturi)    
    E simplu (Sâmbătă, 13 august 2016, 21:50)

    JohnR [utilizator]

    Statele Unite, Japonia, India sau China nu vor sa adere la UE.
  • +5 (7 voturi)    
    Erdogan (Sâmbătă, 13 august 2016, 22:10)

    Mki [utilizator]

    Individul acesta, care in mitea lui se crede sultan, vrea sa dea foc Europei. Asocierea acestui scelerat cu Putin, renuntarea la democratie, anularea drepturilor cetatenesti si amenintarea liderilor unor state civilizate conduc statul turc spre dezastru. In cateva luni economia turca se va afla pe marginea prapastiei. Mintea bolnava a lui Erdogan nu intelege ca Turcia este parte a unor acorduri de liber schimb cu Uniunea Europeana? In gandirea lui Erdogan, din ce in ce mai confuza, nu exista rationamentul tratatelor militare si apartenenta la NATO? Mintea lui ingusta nu cuantifica pierderile de miliarde de euro/dolari din turism? Unui stat de 80 de milioane de locuitori trebuie sa ii asiguri mijloace de trai, locuri de munca, sanatate, educatie, aparare...Liderii europeni il lasa pe cretinutul Erdogan inca sa se joace...dar joaca asta il va costa scump, foarte scump. Si sfarsitul jocului este aproape...
  • +7 (7 voturi)    
    ma pune pe ganduri ... (Duminică, 14 august 2016, 2:20)

    om_normal [utilizator]

    E bolnav numai erdogan la cap sau turcii care il sustin ?
    • -1 (3 voturi)    
      Lipsa asta de respect . . . (Duminică, 14 august 2016, 13:08)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui om_normal

      . . . pentru valorile altor culturi si state se datoreaza in foarte mare masura dogmelor religioase sustinute pana la fanatism! Spun dogme, pentru ca islamul adevarat este pacifist nu razboinic!
  • +7 (7 voturi)    
    E clar (Duminică, 14 august 2016, 5:17)

    KostasP [utilizator]

    Inca un milion de migranti pt germania. Lol.
  • -4 (8 voturi)    
    ok (Duminică, 14 august 2016, 8:58)

    ecm [utilizator]

    In SUA daca spui ca elimini pedeapsa cu moartea ai pierdut alegerile....daca totusi cineva este condamnat asta e rezultatul unei justitii independente...
    • +5 (5 voturi)    
      in SUA pedeapsa cu moartea nu este pt. (Duminică, 14 august 2016, 16:01)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ecm

      ati elimina adversarii politici cum spera dictatorul de pe Bosfor.
  • +3 (5 voturi)    
    serios acu.... (Duminică, 14 august 2016, 9:03)

    liviu_ [utilizator]

    cu cat amana masuri serioase impotriva acestui diactator... ue si chiar sua dovedesc ca sunt presul nebunului astuia...

    eu cred ca de la lovitura de stat (ma rog probabil planificata chiar de el) omu a incalcat fiecare tratat international al drepturilor omului si nu numai!

    pe laga asta omu e in razboi cu... practic oricine... critica pe oricune si ... lumea il lasa... ce frumos... daca facea astfel de declaratii (10% din declaratiile astuia) o alta tara sarea toata planeta in capu lui... turciei I se iarca ca are pozitie, ca tine rezugiati wtf?!

    PS: eu personal sunt pentru pedeapsa cu moartea, dar vrei sa aderezi intr-o uniune care are niste reguri... pai... le respecti. si , cum au remarcat si ceilalti de aici, sua, japonica etc NU sunt in ue...
  • +5 (9 voturi)    
    Musulmanii nu dau doua parale (Duminică, 14 august 2016, 9:36)

    MBA [utilizator]

    pe Crestinism, nu doar pe justitia Germaniei.
    • 0 (2 voturi)    
      nici eu nu dau doua parale (Duminică, 14 august 2016, 19:27)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      nici pe crestinism nici pe islam, dar pe justitie cel putin 2 parale din impozitul ce-l platesc merg, si sunt mandru de asta.
  • +3 (9 voturi)    
    Intr-un fel Erdogan are intr-un fel dreptate (Duminică, 14 august 2016, 9:36)

    MBA [utilizator]

    - Justitia germana a fost atat de tradatoare de tara, incat a permis integrarea catorva milioane de Turci in Germania. El nu ar fi aplaudat o astfel de justitie in tara sa.
    • +2 (2 voturi)    
      daca era si Reciproca Valabila (Duminică, 14 august 2016, 14:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MBA

      adica germani sa vina buluc in sultan land..era o chestie
  • +6 (6 voturi)    
    imperialismul otoman (Duminică, 14 august 2016, 10:14)

    Consonant [utilizator]

    Actualul presedinte al Turciei este reprezentantul majoritatii poporului turc care are ambitii imperiale, continuare a Imperiului Otoman. Cea mai mare parte a turcilor urasc schimbarile facute de Mustafa Kemal in urma cu aproape o suta de ani pentru a crea un stat secular fara ambitii imperiale. Partidul Justitiei si Dezvoltarii (AKP) impleteste islamismul cu ambitiile imperiale ale turcilor iar insolenta politicienilor turci care conduc acum este aceeasi cu dorinta de distrugere a civilizatiei europene pe care otomanii au avut-o pentru sute de ani. Nu va faceti iluzii, Republica Turcia este deja de domeniul trecutului. Politicieni din Romania si Europa, treziti-va!
    • +2 (2 voturi)    
      Cu forta (Duminică, 14 august 2016, 13:06)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      Cred ca s-a impus prin forta. O arata si acum prin masurile luate
  • +5 (5 voturi)    
    Erdogan,ai grijă ce-ți dorești! (Duminică, 14 august 2016, 10:40)

    asavreau [utilizator]

    Erdogan vrea pedeapsa cu moartea dar la câți a nenorocit doar pentru o părere,este posibil să se întoarcă împotriva lui.Erdogan vrea o democrație islamică crezând că-i va uni pe turci prin islam.Aiurea,islamizarea va dezbina,va accentua contradicțiile între diferitele curente.Laicizarea unește tratând în mod egal toate curentele și doctrinele religioase.Erdogan va trata preferențial un anumit curent și gata conflictul,combinat cu pedeapsa cu moartea,gata măcelul.
  • +2 (4 voturi)    
    Justificare (Duminică, 14 august 2016, 11:41)

    slashroot [utilizator]

    "eu o voi promulga, deoarece pentru mine este dureros ca am pierdut 240 de cetateni"

    Prietenul tău Putin a omorât 193 de olandezi cu o singură rachetă (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Malaysia_Airlines_Flight_17) și totuși Olanda n-a introdus pedeapsa cu moartea. Ai putea să iei exemplu, dar cine se-aseamănă, se adună...
  • +2 (2 voturi)    
    o justitie (Duminică, 14 august 2016, 12:19)

    Sasul70 [utilizator]

    independenta trebuie sa decida in mod corect, adica asa cum vrea marele Pascha Erdogan:))) si nu sa ia in seama considerente de securitate, cea ce tribunalele germane au facut de fapt, stiindu-se ca vor fi peste 30.000 de participanti multi pro dar unii si contra Erdogan... un discurs live putea sa se termine cu un dezastru...
  • +5 (5 voturi)    
    In Turcia (Duminică, 14 august 2016, 13:09)

    aniod [utilizator]

    Esti turc in Turcia. Turcii din Germania trebuie sa respecte justitia germana.
    • +4 (4 voturi)    
      Sultanul NU are treaba cu Justitia (Duminică, 14 august 2016, 14:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      El Insusi este Justitia ! un fel de Bombo mai Violent si sangeros !
  • +1 (3 voturi)    
    Erdogan trebuie tras de urechi ! (Duminică, 14 august 2016, 21:23)

    MichaelLang [anonim]

    "De ce Europa se concentreaza sa fie preocupata atat de mult doar de situatia din Turcia?"
    PENTRU CA TURCIA ESTE IN EUROPA !
    • +2 (2 voturi)    
      doar cu un tarm (Duminică, 14 august 2016, 23:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MichaelLang

      mentalitatea este Suleiman Magnificul...m am lamurit ! nu sunt capabili turcii de rand sa il razuiasca pe Sultan !