Procuratura din Istanbul a trimis Statelor Unite o scrisoare in care cere arestarea lui Gullen pentru tentativa de lovitura de stat

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 august 2016, 15:43 Actualitate | Internaţional

Fethullah Gulen
Foto: AGERPRES
Procuratura Generala din Istanbul a trimis o scrisoare autoritatilor americane in care cere arestarea clericului musulman Fethullah Gulen, acuzat de guvernul turc de orchestrarea tentativei esuate de lovitura de stat din luna iulie, informeaza Reuters citand CNN Turk.

Ministerul turc al Justitiei a transmis scrisoarea partii americane. In document, Gulen este descris drept organizatorul puciului ratat din 15 iulie 2016. Procuratura i-a adus lui Gulen 10 acuzatii diferite, inclusiv tentativa de a inlocui cu forta guvernul, informeaza CNN Turk.

Fehtullah Gulen a declarat vineri ca se va preda autoritatilor turce daca un tribunal international independent il gaseste vinovat.

Gulen a negat anterior orice implicare in lovitura de stat esuata si a condamnat-o. Acesta a afirmat ca, in opinia sa, sistemul de justitie turc este acum controlat de ramura executiva a tarii.

Turcia pune presiune pe Statele Unite sa il extradeze pe clericul in varsta de 75 de ani si a epurat zeci de mii de presupusi sustinatori ai sai din randul fortelor armate si a altor institutii de stat, din presa si din academie.

Ankara sustine ca a primit "semne pozitive" din partea Statelor Unite in ceea ce priveste cererea de extradare a predicatorului exilat Fethullah Gulen, acuzat de Ankara ca ar fi fost creierul puciului ratat de luna trecuta, a anuntat vineri ministrul Afacerilor Externe, Mevlut Cavusolgu, potrivit AFP.


Citeste mai multe despre   









2296 vizualizari
  • -15 (21 voturi)    
    RIP (Sâmbătă, 13 august 2016, 16:03)

    Mazeta [utilizator]

    SUA sunt la ananghie: nu pot nici să-l extrădeze pe Gulen (semn de slăbiciune), nici să-l păstreze (semn de ostilitate). Cel mai bine pt toată lumea ar fi ca Gulen să aibă un atac de acord. În fond, era destul de bătrân.
    • +8 (8 voturi)    
      Cine te-a invatat pe tine ca simpla cerere de (Sâmbătă, 13 august 2016, 18:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      extradare trebuie acceptata in mod automat, dar americanii nu fac lucrul asta pt ca ar insemna ca dau "semn de slabiciune" ?

      Precis ca ai auzit de "acte doveditoare" dar, uite-asa, fiindca esti postac pesedist si-i pupi in fund pe rusi, de-al dracului, te prefaci ca n-ai auzit.

      PS. Tocmai pt ca a ales sa locuiasca in State Gulen va fi pazit ca ochii din cap de autoritatile americane, acesta fiind un motiv si pt ca sa nu-l lase sa moara, chiar daca turcul, prin absurd, si-ar dori lucrul acesta.
    • +3 (5 voturi)    
      Vei fi surprins : exista o a treia cale ...! (Sâmbătă, 13 august 2016, 18:11)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asteapta numa putin si veiu vedea.
      PS. De ce critici numai CIA-ul ?! Despre FSB ai numai lucruri bune de zis ?...;)
    • -1 (3 voturi)    
      Sau sa dispara fara urma de la domiciliu (Sâmbătă, 13 august 2016, 18:44)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Apoi sa apara in presa tot felul de zvonuri: ba ca a fost vazut in Patagonia, ba intr-un fiord norvegian, ba jucind septic cu Ceausescu in Cuba...

      Ar mai fi o solutie. In cazul in care omul are Mercedes, se stie ca masinile astea au obiceiul ca, noaptea tirziu, spre dimineata, pe bulevarde goale si drepte ca in palma, fara pietoni-martori, fara alt trafic in zona, fara camere video, sa accelereze brusc la 200 km/h si sa iasa in peisaj, rupindu-se in doua de primul copac iesit in cale.

      Dar au fost cazuri cind si alte marci de masini au avut apucaturi ciudate si tendinte sinucigase (de stiut, pentru cazul in care turcul nu are Mercedes).

      A patit-o recent un jurnalist american care calcase pe un bec politico-securistic si-apoi a intrat cu Mercedesul intr-un copac la 3 dimineata, pe un bulevard pustiu, austriacul Haider tot asa, am avut si noi un comerciant de dezinfectanti care... tot asa.

      Administratia Obama mai are o solutie, cea care s-a dovedit atit de eficace, recent, in Iran (400 milioane $) si, cu niste ani in urma, cind gen. Petraeus a pacificat Iraqul folosindu-se de avioane Hercules pline pina la refuz de cutii de carton, pline la rindul lor, cu hirtii fosnitoare de 100$ proaspat iesite pe poarta tipografiei FED. Totul e sa-i ofere turcului un pret corect.
    • +1 (1 vot)    
      Da Da Da (Duminică, 14 august 2016, 9:02)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asta-i din practicile FSB? Defapt, stai ca Cracanatul Phutin nici macar jena asta nu o mai are, isi omoara opozantii ziua in plina strada.
  • -10 (14 voturi)    
    jale mare in USA (Sâmbătă, 13 august 2016, 17:14)

    xanti [utilizator]

    Erdogan ia la palme administratia americana.
    Mai mare umilinta nu s-a vazut in toata istoria USA
    Gulen va fi sinucis pana la urma ,USA nu poate pierde NATO.
    Sa vada si ei cum e sa stai la mana altora ca estul a vazut destul cum au devalizat americanii tarile colonii.
    • +5 (5 voturi)    
      "USA nu poate pierde NATO." (Sâmbătă, 13 august 2016, 18:15)

      Bin_Eabin [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Turcia își riscă poziția în NATO jucând o carte de cacealma (https://dexonline.ro/definitie/cacealma).

      Turcia nu este NATO ci parte a NATO. Dacă Turcia va ieși din NATO, NATO va rămâne tot NATO. Diferența ar fi că Turcia nu va mai fi în NATO și NATO va fi mai mic.

      Înțelegi?
    • +4 (4 voturi)    
      Asa, asa... respecta punctajul dat de sefu' (Sâmbătă, 13 august 2016, 18:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mazeta : "Gulen trebuie sa dispara, pt ca Turcia sa nu iasa din NATO" !

      PS. Postacei amarati, obisnuiti-va cu gandul ca Erdogan nu o sa-l primeasca pe Gulen, ca Gulen va muri de batranete in resedinta lui din SUA iar Turcia nu va parasi NATO !
    • +3 (3 voturi)    
      Serios??? Unde e jalea aia mare? (Sâmbătă, 13 august 2016, 23:32)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Esti sigur ca nu confunzi regiunea Nijini Taghilsk cu NY?
    • 0 (0 voturi)    
      Erdogan e sonat ! Cum te porti cu un sonat , (Duminică, 14 august 2016, 4:41)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cand e cine e ? Cand si daca o sa avem informatii de acolo o sa inteleaga si cine nu intelege inca (sa zicem) ca este o jignire la adresa conditiei umane ! Putin, acum ca s-a pus la discretia lui , o sa-l calce in tocuri !
      Nu SUA are probleme cu erdogan, ci Europa si mai ales noi ...
  • +3 (3 voturi)    
    Azil politic... (Sâmbătă, 13 august 2016, 17:40)

    Bin_Eabin [utilizator]

    în așa fel încât să nu cadă în capcana lui Assange (https://ro.wikipedia.org/wiki/Julian_Assange).

    În azil poate fi judecat de către un tribunal internațional independent.
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 13 august 2016, 17:59)

    CTGOnline [utilizator]

    Ajunge in cutia cu SPAM.