Recep Erdogan adreseaza un "ultimatum" Statelor Unite in care solicita din nou extradarea clericului Fethullah Gulen

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 11 august 2016, 16:44 Actualitate | Internaţional

Fethullah Gulen
Foto: AGERPRES
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a dat un "ultimatum" Statelor Unite ale Americii, solicitand extradarea clericului Fethullah Gulen, pe care-l considera vinovat pentru tentativa de lovitura de stat de la 15 iulie, conform postului CNN, citat de Mediafax.

Erdogan a declarat ca Statele Unite trebuie sa aleaga intre relatia cu Turcia si cea cu Fethullah Gulen, un fost aliat al lui Erdogan care s-a autoexilat in Pennsylvania de zeci de ani, informeaza agentia turca de stiri Anadolu.

Turcia a cerut extradarea acestuia, in timp ce Gulen a negat implicarea sa in tentativa de lovitura de stat.

In timp ce relatiile cu Washingtonul par sa se raceasca, liderul turc a vizitat saptamana aceasta Moscova, unde s-a intalnit cu presedintele Vladimir Putin, eveniment ce are rolul de a pune capat unei perioade tensiontate dupa ce Turcia a doborat un avion rus in apropiere de granita cu Siria, in noiembrie 2015.

"Mai devreme sau mai tarziu SUA va lua o decizie. Ori Turcia, ori Gulen", a declarat Erdogan.

Turcia ii considera pe Gullen si pe sustinatorii sai teroristi. Saptamana trecuta, in cadrul unei intruniri, acesta i-a comparat pe complotistii tentativei de lovitura de stat cu niste "teroristi ce purtau uniforme militare".

In timpul aceleiasi intruniri, Erdogan a declarat ca evoca o posibila reintroducere a pedepsei cu moartea in tara sa daca poporul doreste acest lucru. O asemenea actiune ar incheia tratativele de negociere ale Turciei de aderare la Uniunea Europeana.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6878 vizualizari
  • +19 (21 voturi)    
    ??? (Joi, 11 august 2016, 16:51)

    AnderT [utilizator]

    ni la iel....
    • +8 (8 voturi)    
      "SUA va lua o decizie", schimbarea lui Erdogan (Joi, 11 august 2016, 19:21)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Ca orice autocrat (Hitler, Ceaușescu etc.) Erdogan are impresia că Statele Unite e tot ”o țară”, cam la fel ca a lui :)
      • +3 (3 voturi)    
        cred ca si banditul de fhurtin (Vineri, 12 august 2016, 0:04)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        isi doreste mai degraba un dusman destept, decat un prieten prost...chiar daca acum il va spolia de tot ce are in ranita
        La fel poporul turc, cred ca este imperios ca revolutia lui sa se termine pe la un Tirgoviste-al lor...
    • +1 (1 vot)    
      Gulen (Vineri, 12 august 2016, 0:16)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Mi se pare foarte greu de crezut ca o organizatie terorista, asa cum e clasificata cea a lui Gulen de catre conducerea lui Erdogan, sa nu aiba arme si sa nu fi atentat vreodata la cineva, in plus, faptul ca are o retea de scoli care sunt performante (nu de genul madraselor) mi se pare suficient de elocvent.

      Armata turca a aparat intodeauna secularismul lui Ataturk. Unde sunt dovezile ca a devenit religioasa? Se roaga generalii inchisi de cinci ori pe zi cu fata la Meca? Greu de crezut.
  • -29 (33 voturi)    
    Lasitatea musulmanului Obama (Joi, 11 august 2016, 16:53)

    Razvan_M [utilizator]

    Pare din ce in ce mai sigur ca Obama a stat in spatele tentativei nereusite de lovitura de stat din Turcia. Iar daca acesta este adevarul, atunci primaverile arabe ce ne-au adus in situatia curenta nu sunt simple intamplari.
    • +5 (5 voturi)    
      pare din ce in ce mai sigur (Joi, 11 august 2016, 20:17)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ca tu nu cunosti diferenta intre aparenta si certitudine...
  • -11 (15 voturi)    
    oops... (Joi, 11 august 2016, 16:54)

    simur [utilizator]

    s-ar putea ca gulen sa nu aiba aeroport in curtea din spate ;/)
  • +19 (29 voturi)    
    Apa de ploaie (Joi, 11 august 2016, 17:07)

    Buonarroti [utilizator]

    Nici nu cred ca s-a dat un asemenea ultimatum. Turcia e in NATO si este constienta ca are imense probleme interne cu kurzii. In cazul in care America isi retrage tehnica de lupta din Turcia, kurzii isi vor face stat pe teritoriul turc. Sa fim seriosi, nimeni nu-si doreste asa ceva, cu atat mai putin turcii.
    • +11 (11 voturi)    
      Ultimatumul e real. (Joi, 11 august 2016, 18:00)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      http://www.ansa.it/sito/notizie/topnews/2016/08/11/ultimatum-erdogan-a-usa-o-gulen-o-noi_d2aa35db-219d-4e56-98db-c535da174617.html

      Intrebarea e ce va face Erdogan dupa aceea.
      • +7 (7 voturi)    
        se (Joi, 11 august 2016, 18:41)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        duce iar la putin sa-l intrebe care e pasul urmator.
    • +5 (7 voturi)    
      turcia are suficiente gloante (Joi, 11 august 2016, 19:55)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      ce mare tehnica trebuie sa lupti cu kalasnikoavele kurzilor ?
      turcia are peste un milion de soldati activi.

      apartenenta la nato n-a fost pt. nevoile de aparare ale turciei, ci pt. avantajele obtinute de la occident.
      fara nato, turcia ar fi fost sub nivelul siriei sau egiptului.
      iar pt. occident avantajul l-a dat pozitia strategica a turciei, la stramtori si deschiderea la doua mari.

      ce nu pricepe erdogan este, cum functioneaza statul de drept, ala adevarat.
    • +1 (1 vot)    
      stirea se pare ca este reala (Joi, 11 august 2016, 20:35)

      tropojo [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      cel putin a fost relatat si prin alte parti acelasi lucru:

      http://edition.cnn.com/2016/08/11/politics/turkey-us-fethullah-gulen-ultimatum/

      https://www.rt.com/news/355509-us-choice-turkey-gulen/

      http://www.telegrafi.com/erdogan-ultimatum-amerikes/
    • +1 (1 vot)    
      stirea se pare ca este reala (Joi, 11 august 2016, 20:35)

      tropojo [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      cel putin a fost relatat si prin alte parti acelasi lucru:

      http://edition.cnn.com/2016/08/11/politics/turkey-us-fethullah-gulen-ultimatum/

      https://www.rt.com/news/355509-us-choice-turkey-gulen/

      http://www.telegrafi.com/erdogan-ultimatum-amerikes/
  • +16 (16 voturi)    
    daca... (Joi, 11 august 2016, 17:21)

    liviu_ [utilizator]

    estrogen chiar a zis asa ceva...
    nu il vad bine + dovedeste ca nu e decat un dobitoc fara pic de creier
  • +19 (21 voturi)    
    incetati aceasta propaganda (Joi, 11 august 2016, 17:29)

    math_2 [utilizator]

    Erdogan nu este un dictator oligofren ci un lider magnific, adus in dar de divinitate ! Ca si Putin !
    Pedeapsa cu moartea obligatorie, cine se opune trebuie sa dispara. Presa libera, justitie, opozanti, scoli, tot absolut !
    • +4 (4 voturi)    
      si spitalele (Joi, 11 august 2016, 19:05)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      ai uitat spitalele, ale mai çomplotiste si mai ale dracu din toate!
  • +20 (24 voturi)    
    reteta pt dezastru (Joi, 11 august 2016, 17:37)

    DSS [utilizator]

    - iti slabesti catastrofal armata (arestezi jumate din generali, mii de ofiteri de soldati, demiti alte mii), moralul la pamant, multi fugari, etc
    - te certi cu cel mai puternic aliat, USA si-ti instrainezi prietenii din Europa
    - in acelasi timp ai razboi cu kurzii, care sunt in jur de 10-15 mil pe teritoriul tau, cu o parte din irakieni si sirieni
    - dusmanul milenar, Rusia, care inca viseaza de secole la dominarea Bosforului si accesul la Mediterana, ti-e dintr-o data cel mai bun prieten, deci abia acum cateva luni i-ai doborat un avion de lupta (rusii nu uita si nu iarta)
    - ai conflicte cu mai toti vecinii, Iranul, Armenia, etc
    Se apropie dezastrul si cine oare le va sta alaturi?
    • +2 (8 voturi)    
      Stiu, eu, stiu eu! (Joi, 11 august 2016, 18:29)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      "Se apropie dezastrul si cine oare le va sta alaturi?"

      Daca tot ce scrie DSS se va implini, atunci alaturi le va sta prietenul milenar: Romaniaaaa!

      (Chiar asa, n-am inventat eu 'prietenia' asta... milenara, ci d-na ex-ministru al apelor in guvernul Ponta, (fa) Doina Pana, la Izmir, in 2013...)
  • +13 (13 voturi)    
    Pardon! (Joi, 11 august 2016, 18:03)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    `Nimeni nu-si doreste asta `....adica o intreaga etnie isi doreste emanciparea si catalogam asta cu `nimeni`?
    Ia mai cauta matale despre kurzi, si nu in istoria scrisa de istoricii turci `oficiali`.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce isi face omu` cu mina lui.... (Joi, 11 august 2016, 22:01)

    strelka [utilizator]

    Nu mai desface nimeni....Acum Turcia are o populatie tanara si in consecinta e in plin avant economic, dar peste 20 de ani sau 40..... Decizia le apartine, dar statele esuate au ajuns acolo datorita deciziilor conducatorilor lor "miopi" si asta e valabil intr-o anumita masura si pt. .ro