VIDEO Julian Assange sugereaza ca un membru al staff-ului Partidului Democrat, ucis acum cateva saptamani, a fost sursa mailurilor publicate de WikiLeaks

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2016, 17:02 Actualitate | Internaţional

Julian Assange
Foto: HotNews.ro / Crina Boros
Fondatorul WikiLeaks Julian Assange a sugerat intr-un interviu ca un membru al Comitetului Partidului Democrat din SUA, care a fost ucis in urma cu cateva saptamani, se afla la originea scurgerii de emailuri care au fost publicate cu doar cateva zile inainte de conventia in care Hullary Clinton a fost nominalizata drept candidat al democratilor in cursa pentru Casa Alba, scrie site-ul conservator foxnews.com.

Intr-un interviu acordat unei televiziuni olandeze, acesta a afirmat ca uciderea lui Seth Rich in data de 10 iulie in Northwest Washington este un exemplu al riscului pe care si-l asuma sursele care ofera informatii.



Cu o zi in urma, Assange afirmase ca ofera o recompensa de 20.000 de dolari pentru orice informatie legata de asasinul tanarului.

"Sursele fac un efort semnificativ pentru a ne oferi informatii si adeseori isi asuma un risc semnificativ", a spus Assange. "Ca acel tanar de 27 de ani, care lucra pentru DNC, impuscat in spate, ucis cu doar cateva saptamani in urma, pentru motive necunoscute, in timp ce se plimba in Washington".

Realizatorul emisiunii a afirmat ca motivul crimei ar putea fi un jaf, dar Assange a respins ideea.

"Nu", a spus el. "Nu exista nicio dovada ... Sugerez ca sursele noastre isi asuma riscuri".

Intrebat daca Rich a fost sursa acelor informatii, Assange a precizat ca WikiLeaks nu isi dezvaluie sursele.

Politia crede ca motivul crimei a fost jaful si ca nu exista dovezi care sa sugereze ca uciderea sa era legata de activitatea sa profesionala. Tatal lui Rich spune insa ca motivul crimei nu pare a fi jaful, in conditiile in care portofelul si ceasul victimei nu au fost furate.

Politia l-a gasit pe Rich, care a fost impuscat de mai multe ori in spate, inca in viata, iar acesta a fost dus la spital, unde a murit ulterior. Deocamdata, nu exista niciun martor al crimei.

Publicarea emailurilor, care sugereaza o posibila coalitie in fruntea Partidului Democrat pentru a bloca  nominalizarea lui Bernie Sanders, fostul rival al lui Hillary clinton, a intervenit la 12 zile dupa moartea acestuia.


Citeste mai multe despre   











[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
4965 vizualizari
  • +3 (21 voturi)    
    articol cu 2000 de vizualizari (Miercuri, 10 august 2016, 18:35)

    Razvan_M [utilizator]

    defavorabil lui Hillary apare pe locul 6 in lista de articole hotnews si se vede doar dupa un scroll.

    Articolul cu 1700 de vizualizari defavorabil lui Trump apare pe locul 2.

    Hotnews, este doar intamplare sau este voit acest lucru?
    • -4 (4 voturi)    
      uita-te la ora publicarii (Miercuri, 10 august 2016, 19:18)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Articolul "lui Trump":
      Miercuri, 10 august 2016, 17:16
      Articolul de fata:
      Miercuri, 10 august 2016, 17:02

      Mi se pare normal ca cel al lui Trump sa fie pe 2, fiind mai recent, iar cel al lui Hillary, fiind mai vechi, pe 6. Creda ca data postarii explica si numarul de vizualizari.
      • +1 (3 voturi)    
        tu chiar crezi ce spui? (Joi, 11 august 2016, 12:16)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Uite si aici o stire care nu va aparea prea curand in presa din Romania:

        http://www.washingtontimes.com/news/2016/aug/9/devan-ebert-mom-of-baby-kicked-out-of-donald-trump/

        Asta este un interviu cu "mama cu bebelus" care spune ca se indrepta spre iesire, cand Trump i-a spus in gluma sa iasa cu copilul din sala. Si ca a fost un moment amuzant.
        La cateva minute dupa asta, presa a fost inundata cu stirea "copil dat afara de Trump", preluata imediat de toate agentiile de stiri din lume. Oare nu cumva cineva se ocupa de aceasta coordonare la nivel de campanie democrata? Iar agentiile de presa sunt nevoite sa ia stiri fara sa le verifice?
    • -1 (11 voturi)    
      assange un stupid (Miercuri, 10 august 2016, 21:11)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      care își închipuie că poate conduce lumea de pe internet. O dovadă în plus ca oameni inconștienți pot provoca pierderi ireparabile. Penibil.
    • +1 (5 voturi)    
      Nimic... (Miercuri, 10 august 2016, 22:12)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      nu e intamplator. Dar, in noiembrie...americanii vor face alegeri pragmatice. Globalismul e pe faras! Si politically correctness-ul promovat de troli si mainstream, la fel.
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 10 august 2016, 22:37)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Articolele nu apar in top dupa nr de vizualizari ci dupa aparitia stirii. Cea mai noua stire primeste podiumul, doar daca nu este un eveniment important gen 'live update'.
      Daca te face sa te simti mai bine, in momentul cand am citit eu articolele, cel cu Donald avea 3800 vizualizari si cel cu Hillary 3500.
    • 0 (4 voturi)    
      Oh (Joi, 11 august 2016, 0:09)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Trebuie sa fii foarte naiv sa crezi ca anumite lucruri sunt "doar intamplare". :)
    • 0 (0 voturi)    
      yep (Joi, 11 august 2016, 13:19)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Dar totusi cred ca de vina sunt si oamenii. Cu coruptia si criminalitatea ne-am cam obisnuit, dar cu unul mai nebun decat noi, atat de nebun incat sa spuna adevaruri pe care toti ne ferim pana si sa le gandim, asta chiar ca face rating mare. Toti se uita la raritate ca la urs, iar la normalitate se uita cu plictis.