Ministru turc: UE face "greseli grave" in modul in care raspunde puciului esuat din Turcia. Daca Occidentul va "pierde" Turcia, se va intampla din cauza acestor greseli

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 august 2016, 11:41 Actualitate | Internaţional

Lovitura de stat esuata in Turcia
Foto: Agerpres/AP
Uniunea Europeana face greseli serioase in modul in care raspunde tentativei esuate de lovitura de stat din Turcia, iar daca Occidentul "pierde" Turcia, acest lucru se va intampla din cauza propriilor greseli, si nu din cauza legaturilor bune pe care Ankara le are cu Rusia, China si lumea islamica, a declarat miercuri ministrul de Externe turc, informeaza Reuters.

Intr-un interviu acordat agentiei publice de presa Anadolu, Mevlut Cavusoglu, a declarat ca apropierea Turciei de Rusia nu se vrea a fi un mesaj catre Occident.

Cavusoglu a adaugat ca sprijinul acordat intrarii turciei in UE a fost retras din cauza atitudinii de simpatie a blocului comunitar catre cei care au organizat puciul esuat din 15 iulie.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4361 vizualizari
  • +32 (34 voturi)    
    Ah... (Miercuri, 10 august 2016, 11:51)

    midumi [utilizator]

    ce dictatura frumoasa a ideilor :)

    Fie gandesti FIX ca mine, fie imi esti inamic! :)


    Frumos!
    • +17 (19 voturi)    
      putin (Miercuri, 10 august 2016, 13:03)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      al doilea Putin în gândire. Suferă Europa după ei.
    • +17 (17 voturi)    
      Cred ca-s pierduti mai demult...restul e .... (Miercuri, 10 august 2016, 13:45)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui midumi

      ...gargara politica pt fraieri care la ei voteaza APK la fel cum la noi voteaza PSD..
  • +15 (17 voturi)    
    Hmm, da, sa nu o piarda de tot (Miercuri, 10 august 2016, 11:52)

    mcris [utilizator]

    Israelul nu va mai avea motive sa-si limiteze tirul pe directia Siria...
  • +33 (33 voturi)    
    Greșeli grave de exprimare (Miercuri, 10 august 2016, 11:52)

    Geirge [utilizator]

    Asta înțeleg turcii sityuația: UE va pierde Turcia. Erdogan crede că Europa moare de dorul Turciei, de aia o ține 20 ani la porțile sale. În fapt Turcia va pierde Europa și va deveni asemenea Putinistanului: izolată și mereu căutând dușmani prin preajma sa.
    • +14 (16 voturi)    
      bluff care merge (Miercuri, 10 august 2016, 12:55)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      Dusmani au, nu trebuie sa caute.
      Problema lor este ca merg la bluff si singurii care ii cred sunt proprii cetateni.
      Ar face bine sa arunce o privire la Venezuela pentru o viziune a Turciei peste 10-20 de ani
  • +29 (31 voturi)    
    prostii (Miercuri, 10 august 2016, 11:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    UE a facut greseli grave ca la suportat pe Erdogan si pe Putin asa cum sunt pana acum , nu-i cazul sa persite in greseala , unor criminali le dai peste bot , nu le strangi mana , sa nu uitam ca si hitler a avut o perioada in care il laudau si britanicii si sovieticii.
  • +24 (26 voturi)    
    Mai.....Suleimanel...... (Miercuri, 10 august 2016, 12:00)

    polonyca [utilizator]

    ...... da de ce te tot framanta pe tine asa de tare Europa ???? Tu cu rusii.......da-i bataie inainte !! Mai lasa-ne pe noi.....ok?:)
  • +26 (28 voturi)    
    Da mah ... (Miercuri, 10 august 2016, 12:01)

    AntonPann [utilizator]

    ...inca unul care crede ca tara lui e buricul pamintului si poporul lui e poporul ales etc etc etc ...
  • +23 (25 voturi)    
    Se va intimpla (Miercuri, 10 august 2016, 12:25)

    ac [utilizator]

    Din cauza dobitocului megaloman care viseaza nu stiu ce, dar viseaza.
    Din cauza unei populatii pesedizate, pardon, AKPizate, terorizate.
    Din cauza voastra, a tuturor.

    Pina una alta, la Vama Veche se aude Led Zeppelin. La voi se aud dairalele, tobele, aplauze prelungite, urale, la cuvintarea tov. Erdogan, care cere poporului sa nu precupeteasca nici un efort pentru [completati spatiile], a niamestecului in treburili interne, agenturili straini, si, si... in sfirsit sa traiasca.

    Trist. In Romania le-am mai auzit, si stim cum se termina. Noua ne-a luat 50 de ani, cu rusii si securitatea in cap. Voua cit va ia in Turcia sa va reveniti? Ca oricum nu mai calc pe acolo.
  • +17 (19 voturi)    
    invers (Miercuri, 10 august 2016, 12:29)

    Ardnim [utilizator]

    UE are nevoie de Turcia, sau invers ?
    • +10 (10 voturi)    
      In UE era partener respectat ! In cardasia cu (Miercuri, 10 august 2016, 14:21)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Ardnim

      Putin va trebui sa pupe poala popii !! In plus este absolut impozibil sa rezulte o cooperare intre doi deranjati la mansarda ci doar afacei !!
  • +17 (19 voturi)    
    avem o vorba (Miercuri, 10 august 2016, 12:40)

    Adrian_1234 [utilizator]

    prostul pana nu-i fudul parca nu e prost destul
  • +4 (10 voturi)    
    doi pretini (Miercuri, 10 august 2016, 12:54)

    barbu007 [utilizator]

    Putin și Erdogan s-au pupat, acum, așa cum au făcut-o și Stalin cu Hitler, la 23 august 1939.
    desigur că vor încerca să se tragă pe sfoară. deocamdată, turcul joacă la două capete, ca toți specialiștii în cacealmale.
    dar, într-adevăr, Turcia erdoganistă poate da o gaură imensă în bordajul NATO.
  • +10 (14 voturi)    
    hehe (Miercuri, 10 august 2016, 13:00)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Welcome to Istanbul, the new capital of Iran :)))
  • +11 (11 voturi)    
    lol (Miercuri, 10 august 2016, 13:53)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Pare ca a trecut unul cu Erdogan prin zona si a luat comentariile la rand :). Fiecare comentariu impotriva are un minus 2 :) :)
    • +4 (4 voturi)    
      Nu te-ai obisnuit deja? (Miercuri, 10 august 2016, 17:20)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Cred ca trolimea are si script pus. De fapt nu-i duce capul sa parseze DOM-ul si sa dea click programatic pe un element.
  • 0 (0 voturi)    
    Santaj turcesc ieftin (Miercuri, 10 august 2016, 20:12)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Da, si daca UE pleaca si pune armata la granita, Turcia ce aliati mai are? Ramane cu Israelul, atat.
  • 0 (0 voturi)    
    si (Miercuri, 10 august 2016, 23:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    va avea succes, datorita junkerilor, merkelilor si holanzilor care conduc europa spre dezastru.