Turcia ameninta UE cu suspendarea acordului privind migrantii daca nu este avansata o data clara privind ridicarea vizelor pentru turci

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2016, 16:21 Actualitate | Internaţional

Turcia va stopa implementarea acordului incheiat cu Uniunea Europeana menit sa stavileasca afluxul de migranti spre continent, daca UE nu furnizeaza o data clara privind liberalizarea regimului de vize pentru cetatenii turci, a afirmat marti ministrul turc pentru Afacerile Europene, Omer Celik, potrivit Reuters.

Intr-un interviu la televiziunea turca Haberturk, Celik a declarat ca a cere Turciei sa-si schimbe legile in materie de terorism, o solicitare cheie din partea UE in vederea finalizarii acordului privind ridicarea vizelor, ar insemna punerea in pericol a insasi securitatii Europei.

Desi mult criticat de aparatorii drepturilor omului, acordul privind migrantii incheiat de UE cu Turcia a ajutat la scaderea semnificativa a numarului de refugiati si migranti sositi pe tarmurile Europei, oferindu-le politicienilor europeni un ragaz dupa ce aproximativ 1,3 milioane de straini au ajuns pe continent anul trecut.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
2756 vizualizari
  • +19 (23 voturi)    
    Pot sa-i lase (Marţi, 9 august 2016, 16:28)

    transalpinarum [utilizator]

    Gardurile sunt intarite, dulaii sunt hranitzi si asteapta. E clar ca pe acest ton nu se pot face progrese pe tema asta.
    • +4 (4 voturi)    
      ... cand Grecia ridica avioane in aer (Marţi, 9 august 2016, 19:55)

      Matusalem [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Daca Grecia ridica avioanele in aer la primul semn de intrebare generat de Turcia ...stiu de ce ! Turcia nu este si nu va fi vreodata parte a culturii Europene ! Nu le inteleg si nu le pasa de valorile noastre ! Zau ... ce e asa de complicat ! Turcaletii asta stiu ! ...pacat ca un om ca Ataturk se naste o data la 1000 de ani ! ...acum pentru turci urmeaza 1001 de nopti cu Seherezada ! ... Bine ca functioneaza fabrica de la Cugir ..ca o asa avem nevoie curand de suport logistic.
  • +18 (22 voturi)    
    pai (Marţi, 9 august 2016, 16:31)

    misunel [utilizator]

    controale la granitele externe ale Ue si la revedere..ca daca ei vin asta nu inseamna ca suntem obligati sa-i si primim...
    altfel nu are rost..
    UE ridica vizele pentru turci si Turcia le da cetatenie turca ''migrantilor'' ..
    chestie simpla..pentru cine are ochii deschisi ..
  • +26 (28 voturi)    
    pai (Marţi, 9 august 2016, 16:47)

    rakkone [utilizator]

    Daca vor neaparat o data clara, le poate fi comunicata de exemplu 1 ianuarie 2175 sau ceva in genul...
    • +14 (16 voturi)    
      Pana atunci... (Marţi, 9 august 2016, 17:04)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      ...s-ar putea sa se agraveze situatia in Turcia si sa fie nevoie de o alta amanare de cateva secole.
  • -19 (23 voturi)    
    mama ce le face Erdogan (Marţi, 9 august 2016, 17:01)

    radiola31 [utilizator]

    Tare tipul la fel ca Putin
    • +10 (12 voturi)    
      Da (Marţi, 9 august 2016, 17:15)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      Un adevarat exemplu de integritate, omenie, decenta si eleganta acest Erdogan. Daca i-ar urma exemplul si conducatorii nostri iti dai seama ce bine ne-ar merge?
  • +13 (13 voturi)    
    ..Santaj (Marţi, 9 august 2016, 17:52)

    purplehaze [utilizator]

    ..ordinar, oriental, oricum o atitudine in ton cu instaurarea domniei Populismului si demagogiei !
  • +7 (9 voturi)    
    Pe ei (Marţi, 9 august 2016, 18:02)

    takada [utilizator]

    Turcia ar trebui amenintata cu scoaterea din Europa si din NATO.Poate ramane si fara Constantinopol.

    Daca il mananca sa faca alianta cu putin ar trebui sa stie ca rusul il vrea pe turc scos din Nato pentru a-i slabi puterea militara si pentru a pune mana pe Bosfor si Dardanele.

    Dar turcul,neam prost,nu-si da seama de ceea ce a vrut si vrea rusul: acces la stramtori,pentru a transforma M.Neagra in lac rusesc (testamentul lui Petru).
  • +14 (14 voturi)    
    Sa nu suparam Inalta Poarta ! (Marţi, 9 august 2016, 18:36)

    motanul_gri [utilizator]

    La inceputul domniei lui Stefan cel Mare, Moldova platea catre turci un tribut anual de 3000 de galbeni (bani stransi din dijmele colectate de la razesi).
    Treptat, relatiile lui Stefan cu turcii s-au inrautatit, iar pana la urma domnitorul a decis sa intrerupa plata haraciului. Consecinta? Turcii au asmutit imediat hoardele aliatilor lor tatari impotriva Moldovei, in expeditii de pedepsire. Stefan i-a zdrobit pe tatari in batalia de la Lipnic (unde fratele marelui khan a fost ucis iar fiul acestuia luat prizonier).

    In 2016, Uniunea Europeana s-a angajat ca va plati catre Istanbul un tribut de 3 miliarde euro pentru a nu lasa hoardele migrantilor ilegali musulmani sa treaca Marea Egee. O suma suplimentara de inca 3 miliarde euro a fost promisa in 2017-2018, daca acordul se va implementa cu succes.

    Mai bine UE sa intrerupa imediat plata haraciului, iar banii astfel economisiti sa fie folositi pentru constructia de garduri si achizitia de nave pentru paza frontierei maritime.
  • +3 (3 voturi)    
    Turcia-Erdogan (Miercuri, 10 august 2016, 12:06)

    CipCC [utilizator]

    Turciei ar trebui sa i se spuna direct: nu vii si ameninti pe nimeni...daca vrei sa inchei acordul si sa dai drumul la emigranti fa asta si repede.

    E un acord pana la urma: tu tii refugiatii la tine si noi platim, desi nu vad de ce trebuie sa plateasca Europa pentru asta si nu intraga lume. Cetatenii aia nu-s Europeni. Daca e vorba de refugiati si de ONU toata lumea sa participe.

    Europa nu e obligata sa primeasca niciun emigrant.

    Pe de alta parte Turcia ar trebui sa-si stabileasca clar pozitia, de care parte este si SUA sa-si ia fuguta cele 90 de focoase nucleare pe care le are in Turcia.
    Cu o astfel de tara nu se poate vorbi.

    Turcia isi cam ia nasul la purtare iar relatiile cu aliati si partenerii devin niste relatii bazate pe santaj