UPDATE VIDEO Germania: Politia l-a retinut pe individul "dezechilibrat" care s-a baricadat intr-un restaurant

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2016, 12:48 Actualitate | Internaţional

Barbat baricadat intr-un restaurant din Germania
Foto: Captura YouTube
Barbatul plin de sange care s-a baricadat, duminica, intr-un restaurant din orasul Saarbrucken, din sud-vestul Germaniei, a fost retinut de politie, fiind gasit in pivnita localului, a informat un purtator de cuvant al politiei, potrivit Reuters.

Acesta a declarat ca barbatul pare sa fie dezechilibrat mintal si, contrar informatiilor difuzate anterior, nu era inarmat. El avea rani usoare, superficiale, si se afla in prezent sub ingrijire medicala la spital, unde va fi supus si unei evaluari psihologice, a mai mentionat purtatorul de cuvant.

Reprezentantul politiei a precizat ca barbatul era un angajat al restaurantului "Dubrovnik", situat in centrul orasului Saarbruecken. Acesta nu a facut nicio revendicare si nu a amenintat pe nimeni, a adaugat oficialul.

De asemenea, nu au existat indicii ca incidentul ar avea caracter terorist.

Stirea initiala:

Un barbat inarmat, plin de sange, s-a baricadat duminica intr-un restaurant din orasul Saarbrucken, sud-vestul Germaniei, a informat un oficial al politiei locale, potrivit Reuters.

Oficialul a declarat ca individul pare sa se afle intr-o "situatie psihologica exceptionala" si ca nu exista indicii ca acest incident ar fi unul legat de terorism.

Potrivit oficialului, se crede ca barbatul ar fi ginerele proprietarului restaurantului. El este originar din Macedonia, dar traieste in Germania de multi ani, a adaugat oficialul.

Reprezentantul politiei a mai precizat ca nu se crede ca barbatul ar tine pe cineva ostatic si ca o echipa speciala de negociatori incearca sa discute cu acesta. Este inca neclar cum s-a ranit barbatul.

Ziarul german Bild scrie ca individul a intrat intempestiv in restaurantul "Dubrovnik" din centrul orasului si a strigat ca toata lumea sa iasa afara.



Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
7551 vizualizari
  • +7 (25 voturi)    
    Tetris (Duminică, 7 august 2016, 13:02)

    V. Veroiu [utilizator]

    O noua lovitura a unui impatimit?
  • +19 (33 voturi)    
    Amuzant (Duminică, 7 august 2016, 13:12)

    mitg [utilizator]

    Atat de comuna a devenit placa asta cu "probleme psihice", incat si daca barbatul respectiv chiar este un profesor universitar de astrofizica aplicata care si-a pierdut mintile, nici dracu nu mai crede.
    • -14 (44 voturi)    
      si totusi... (Duminică, 7 august 2016, 13:34)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      imaginati-va ca in Germania exista infractiuni comise si de ne-musulmani si din alte motive decat 'terorism".

      Nebuni sunt peste tot, inclusiv in Germania.
      • -3 (17 voturi)    
        terorism? (Duminică, 7 august 2016, 16:51)

        florinelul [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        atentate teroriste au fost in toata Europa de Vest, dar stiri fara context de genul acesta nu sunt, pana la proba contrariare, decat stirile lor "de la ora 5". de parca nu le-am avea pe ale noastre...

        jurnalistii nostri sunt obisuniti sa nu rateze subiectul (desi o fac de obicei cu zilele), asa ca publica in ultima vreme profilactic tot felul de gunoaie de pagina 12 care le activeaza glanda antiterorista, fara sa-si dea seama ca nu fac decat sa induca panica unde nu-i si sa propage, de dragul stirii, xenofobia.

        jurnalisti care merg mana in mana cu postacii romani, mari experti in capra vecinului, care isi demonstreaza toleranta si vasta experienta in geopolitica si alte religii decat ortodoxismul fundamentalist doar pe internet, pentru ca in alta parte nu-i baga nimeni in seama.

        ca sa inchei, cu ce-i mai terorist sau psihopat tipul din stire decat moldoveanul care-si violeaza fiica sau bistriteanul care-si spinteca vecinul cu sapaliga pentru o palma de pamant?

        responsabilitate editoriala = zero.
        • +1 (5 voturi)    
          Teroristul e si psihopat automat (Duminică, 7 august 2016, 17:10)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

          Dupa standardele Lumii Civilizate.
          ps: si nu vad legatura dintre moldovenul cu sapa si un terorist. btw, tu stii ce e un terorist cu adevarat???
          • -1 (1 vot)    
            actualizare (Duminică, 7 august 2016, 22:44)

            florinelul [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            stirea initiala:

            "Un barbat inarmat, plin de sange, s-a baricadat duminica intr-un restaurant din orasul Saarbrucken, sud-vestul Germaniei, a informat un oficial al politiei locale, potrivit Reuters."

            stirea actualizata:

            "Acesta a declarat ca barbatul pare sa fie dezechilibrat mintal si, contrar informatiilor difuzate anterior, nu era inarmat. El avea rani usoare, superficiale, si se afla in prezent sub ingrijire medicala la spital, unde va fi supus si unei evaluari psihologice, a mai mentionat purtatorul de cuvant.

            (...) Acesta nu a facut nicio revendicare si nu a amenintat pe nimeni, a adaugat oficialul.

            De asemenea, nu au existat indicii ca incidentul ar avea caracter terorist."

            ---

            deci chestia asta nu intra nici macar in categoria stirilor de la ora 5...
        • +4 (12 voturi)    
          Florinelule... (Duminică, 7 august 2016, 17:27)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui florinelul

          ...terorist sau nu, actul este comis de un imigrant (probabil albanez din Macedonia), care a adus ca si ceilalti "cultura" de acasa in Germania.

          Daca ne limitam strict la diagnosticul oficial dat actului comis, pierdem din vedere boala generala adusa de masele de necivilizati in Europa.
          Asa ca, redactia a procedat bine inserand stirea.
          Deci, las-o balta.
      • +6 (12 voturi)    
        Nu stiu cum dracu'... (Duminică, 7 august 2016, 17:29)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Nu stiu cum dracu', dar imigrantii din Orient exceleaza in violenta.

        E o simpla coincidenta?
        • -5 (11 voturi)    
          nu, Orientul e o zona foarte violenta! (Duminică, 7 august 2016, 19:24)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          colonizari, ocupatie, crime de razboi.....sigur nu e o coincidenta.
          • +2 (8 voturi)    
            Kingdavidel... (Duminică, 7 august 2016, 20:59)

            A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            ...ai macar habar despre ce vorbesti?
            Arabusii, confratii tai, asasineaza peste tot pentru gloria Islamului si spun astfel mersi gazdelor europene.
            • -6 (10 voturi)    
              slabut.... (Duminică, 7 august 2016, 21:26)

              king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

              ca de obicei, atacul la persoana e singura ta replica!

              Uitate-te la Olimpiada, poate inveti ceva bun de acolo!
          • -5 (9 voturi)    
            tabere de refugiati bombardate... (Duminică, 7 august 2016, 21:32)

            king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            tabere Onu bombardate....
            civili ucisi.....
            Terorism, dupa toate definitiile!
            • +1 (3 voturi)    
              Kingdavidel... (Luni, 8 august 2016, 8:54)

              A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

              ...ai dreptate. Fratiorii tai arabi sirieni au bombardat atat de bine taberele ONU din Siria, incat n-a mai ramas piatra peste piatra, au ucis mii dintre ei si restul, Allah cu mila.
              Va omoriti unul pe altul cu milioanele si veniti cu pretentii la altii.
              Iar dupa aceea bagati cutitul in cei care va gazduiesc.
              Cultura musulmana...
      • +1 (1 vot)    
        Si (Luni, 8 august 2016, 11:42)

        MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        i-a apucat pe toti, asa, in ultimii doi ani de zile amocul.

        E de cercetat aici motivul pt. care ucid doar de o vreme incoace si misterul care i-a oprit pina acum sa se manifeste in nebunia lor.
        • 0 (2 voturi)    
          In tarile lor... (Luni, 8 august 2016, 13:07)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui MadameDuRecamier

          In tarile lor ei se ucid unii pe ceilalti de cand lumea.
          Cand s-au inmultit in Europa, au prins curaj si au inceput si aici, simtindu-se ca acasa.
          Simplu.
    • +1 (23 voturi)    
      Probleme psihice (Duminică, 7 august 2016, 13:49)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      TOATE, tot ce nu e rational, se poate incadra la "probleme psihice", de la cel care trage la intamplare pana la cel care urla la tine din masina nerealizand ca daca urla tot nu rezolva problema si intersectia e tot blocata. Mai bine te-ar ajuta sau am ajunge la un compromis. Deci "probleme psihice" acopera atat de mult ca nu explica nimic.
  • +13 (21 voturi)    
    Haha, migrantii... (Duminică, 7 august 2016, 14:29)

    Lunix [utilizator]

    ...au adus cu ei musca tzetze, tzantzarul de Nil si alte insecte care i-au imbolnavit pe occidentali si acestia au inceput sa aiba "probleme psihice".
  • +5 (11 voturi)    
    Alahu Akbar e o noua boala psihica (Duminică, 7 august 2016, 16:42)

    Locke Lamora [utilizator]

    E cunoscuta de peste un mileniu, europenii au descoperit-o recent, insa. Doar spanielii ce i-au mai simtit efectele pe pielea lor cand i-au incalecat maurii.
    • +3 (7 voturi)    
      Daca asta-i albanez, probabil ca este si musulman. (Duminică, 7 august 2016, 19:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Este foarte posibil sa fie un nebun, dar de-abia acum se vede cate probleme creaza neadaptatii musulmani in Europa civilizata. Pana acum se punea batista pe tambal, dar acum presiunea media face sa apara in presa chiar toate evenimentele.
      • -8 (14 voturi)    
        dar daca e catolic? (Duminică, 7 august 2016, 21:27)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ce te faci cu demonstratia ta?
        • 0 (8 voturi)    
          Dar nu e (Luni, 8 august 2016, 2:39)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          so, what's your point? Musulmanii si rusii in general nu prea au treaba cu civilizatia si umanitatea....