Avionul care putea sa doboare aeronava lui Erdogan pe 15 iulie a ramas fara carburant si s-a intors la baza

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2016, 9:12 Actualitate | Internaţional

Recep Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Un avion de vanatoare F-16 al pucistilor s-a apropiat in noaptea de vineri spre sambata de aeronava care il transporta pe presedintele turc Recep Tayyip Erdogan la Istanbul, avand posibilitatea s-o doboare, dar nu a facut-o dintr-un motiv bizar, scrie presa turca, citata de Sputnik si Agerpres.

Avionul prezidential decolase din imprejurimile statiunii balneare Marmaris. Desi plecarea de pe aeroportul din Dalaman fusese pastrata secreta, avionul presedintelui Erdogan si-a schimbat planul de zbor dupa ce echipajul lui a primit informatii cu privire la curiosul traseu de razboi al mai multor aparate F-16 pilotate atunci de participanti la rebeliune. 

Timp de o jumatate de ora, aparatul prezidential a survolat orasul Bandirma (situat la aproape 100 km sud-est de Istanbul) din motive de securitate. In acest timp, unul dintre avioanele de vanatoare care survola Istanbulul s-a grabit sa intercepteze aeronava prezidentiala.

Totusi, cand avionul presedintelui turc era la distanta potrivita pentru a fi interceptat cu o racheta, aparatul F-16 a ramas fara carburant si a trebuit sa se intoarca la baza, relateaza publicatia turca Yeni Safak, citand surse proprii.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5420 vizualizari
  • +21 (21 voturi)    
    da, da... s-o creada mutu pe asta! (Vineri, 5 august 2016, 9:22)

    qwerasdf [utilizator]

    si rachetele alea aer-aer tot fara carburant au ramas? Sunt rachete care au raza de actiune care incepe de pe la 30 km, imagine that shit...!

    Puci, my ass! Dictatorul nu a venit cu nimic nou.
    • +6 (6 voturi)    
      plus ca (Vineri, 5 august 2016, 14:12)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      sint convins ca pilotul si-ar fi continuat misiunea daca era sigur ca e avionul lui herrdogan, chiar daca ar fi ramas fara suficient combustibil ca sa ajunga inapoi la baza si trebuia sa distruga avionul.
  • +16 (16 voturi)    
    las-o dracu... (Vineri, 5 august 2016, 9:25)

    liviu_ [utilizator]

    deci nu cred... ori aia care vroiau era prosti facut gramada, ori e o minciuna gogonata! eu personal merg pe varianta 2
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Vineri, 5 august 2016, 9:32)

    SoulSearcher [utilizator]

    ghinion curat...

    scapa lumea de un paşă
  • +12 (12 voturi)    
    circ si clowni (Vineri, 5 august 2016, 9:35)

    Point [utilizator]

    iar spectatorii casca uimiti gura si bat fericiti din palme
    pe bilet scrie clar''acesta este doar un show de divbertisment'',insa publicul tresare la fiecare salt al acrobatului,desi plasa de siguranta este intinsa

    pt aia cu iq-ul de pa-n la cer:cautati vere pe goagal,care e raza de actiune a unei rachete aer-aer,mancav-as!
    hn:dmne io stiu ca presa turca e sub papucul sultanului,dvs stiti?
  • +8 (8 voturi)    
    Daaaa ! (Vineri, 5 august 2016, 10:33)

    nycman91 [utilizator]

    Problema e ca prostii aia care-l sustin pe dictator,chiar cred treaba asta ! Adica aia au pus la cale o lovitura de stat cu pusti de lemn,avioane de hartie si soldatei de plumb ?! Atunci pentru ce mai sunt acuzati atatia oameni ?! Problema nu e ca erdogan e dictator,ci faptul ca are iq cat al unei maimuțe dresate ! Sa spui ca in incidentul cu avionul rusesc a fost doar vina pilotului turc,care a tras din proprie initiativa si ca avionul f16,nu a tras in avionul presedintelui,pt. ca a ramas fara combustibil arata un grad foarte scazut de inteligenta,al celui ce face publice asemenea afirmatii.
    • +6 (6 voturi)    
      de fapt (Vineri, 5 august 2016, 14:15)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui nycman91

      se bazeaza pe IQul scazut al auditoriului. ca sint si unii care nu pun botul nici nu-i intereseaza, ca-s prea putini.
      nu se procedeaza la fel si in politica dusa de psd, alde, pnl si restul politrucilor penali?
  • +1 (7 voturi)    
    Cauzele pot fi amestecate (Vineri, 5 august 2016, 11:58)

    Carpi [utilizator]

    O cauza importanta ar fi ca in plin sezon turistic sunt multe avioane de dimensiun mici ale oamenilor instariti care zboara in arcul Antalia- Izmir- Istambul.
    Zona Izmir fiind cea mai scumpa si exclusivista din Turcia.
    Avionul lui Erdogan fiind mic, s-ar fi putut amesteca usor intre ele. Fiind noapte, F16- ul pe radar nu poate identifica tipul de avion ca fiind ,,prezidential''.
    Poate identifica doar ca nu e un ,,avion mare''.

    O alta cauza principala este ca pilotului ,,rebel'' nici prin cap nu ia trecut ca Erdogan poate fi atat de prost in timpul unei lovituri de stat, incat sa zboare cu avionul !.
    Un lucru cunoscut fiind ca aviatia militara este cea mai ,,filooccidentala'' si mai ,,Gulenista'' dintre categoriile militare !
    Un lucru semnificativ : tot armamentul aviatiei turcesti este fabricat sau a fost proiecat in SUA, adica exact in locul unde locuieste Gulen!. Ofiterii din aviatie facand dese deplasari cu ocazia asta in SUA.
    Daca Erdogan fugea cu masina la Izmir sau se ascundea in cel mai apropiat orasel apropiat risca mult mai putin !.
    Pentru ca armata sa inabuse lovitura de stat nu a fost nevoie de el ,,sa zboare'' la Istambul! Acest lucru arata la el: populism fata de clasa saraca a Turciei si lipsa de intelepciune !
    • +1 (5 voturi)    
      teatru ieftin. (Vineri, 5 august 2016, 13:52)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      sa fim seriosi, si-ar risca viata sultanul ca sa dea mâna cu oamenii de rând. Inca un motiv că totul a fost pus la cale pentru credulii muslimi de la Munchen și cei din Turcia care într-adevăr doreau să scape de el. Și de-aia îi multumește lui Putin, ăla l-o fi învățat și îi cântă în strună în timp ce europenii își cam dau seama de cât de ieftin e teatrul făcut, văzut de la o poștă. Cred că și Trump pregătește ceva asemănător chiar înainte de alegeri, c-așa-i în politică și în fotbal: nu trebuie să alergi tare, ci doar talentat la actorie. E mai greu într-o țară ca România să câștigi cum a făcut-o sultanul în Turcia.