Cea mai mare distanta dintre Trump si Clinton in sondaje dupa lansarea oficiala in cursa. La cat a scazut dupa o saptamana plina de scandaluri si la ce capitol sta mai bine decat candidatul democrat

de DT     HotNews.ro
Joi, 4 august 2016, 16:36 Actualitate | Internaţional

Sondaj Trump Clinton
Foto: Washington Post
Daca Donald Trump spera sa opreasca hemoragia dupa aceasta saptamana, n-a avut parte de nici un fel de sprijin de la un sondaj de opinie realizat de Fox News (post de televiziune de orientare republicana), noteaza Washington Post. Un nou sondaj dat publicitatii miercuri de Fox News arata ca Trump este in urma lui Hillary Clinton cu 10 procente - cea mai mare distanta de la finalul celor doua conventii in urma carora au fost desemnati oficial candidati. Chiar mai rau, Trump a cazut din nou sub pragul celor 40% in ce priveste intentiile de vot, informeaza sursa citata.

Defalcata pe date demografice, sustinerea pentru fiecare candidat arata ca Hillary Clinton coduce in electoratul feminin cu 23 de puncte. Trump conduce cu 5 puncte in randul electoratului masculin. In randul electoratului de culoare, Clinton conduce cu 83 de puncte, in timp ce Trump conduce in randul albilor cu 10 puncte. Washington Post noteaza ca Hillary Clinton  este cu 8% in urma lui Trump in randul celor care se declara independenti, dar fura 12% din randul republicanilor si 5% din randul democratilor care declara ca il vor sprijini pe Trump. Astfel, media ultimelor sondaje, observa Washington Post, indica o separatie clara in favoarea lui Clinton dupa cele doua conventii, iar avansul castigat de Trump dupa nominalizarea oficiala cand s-a plasat peste Clinton s-a pierdut rapid.

Sondajul Fox News mai arata ca intreaga controversa generata de Trump dupa rspunsul dat familiei unui militar ucis in Irak in 2004 a scandalizat publicul. 69% din electorat care se declara familiar cu acest subiect crede ca raspunsul lui Trump a depasit orice limita. Potrivit sondajului Fox News, Trump este vazut drept un candidat mai bine pregatit pe teme economice sau pe tema Statului Islamic, in timp ce Clinton este considerata mai pregatita pe teme ca incalzirea globala, relatii inter-etnice, educatie,  politica externa si sanatate.


Citeste mai multe despre   









11333 vizualizari
  • -7 (45 voturi)    
    55 la 45 deci (Joi, 4 august 2016, 16:44)

    Nyk1 [utilizator]

    Atât era și diferența de procente dintre Remain și Leave în ultimele sondaje înainte de votul Brexit, în favoarea Remain.

    Mai trebuie să menționez cum s-a încheiat povestea?
    • +13 (23 voturi)    
      minti! (Joi, 4 august 2016, 16:55)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sau esti prost informat! Inaite de referendum " leave" conducea cu cateva procente. Iar lumea credea ca e o eroare. uite articol din 10 iunie:
      http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/eu-referendum-poll-brexit-leave-campaign-10-point-lead-remain-boris-johnson-nigel-farage-david-a7075131.html
      • -3 (11 voturi)    
        US are de două sute de ani (Joi, 4 august 2016, 18:51)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        democrație datorită oamenilor politici americani care n-au dat înapoi la greu. Fara a mai spune că US n-a avut niciodată dictatura. Hai US!
        • -3 (9 voturi)    
          Greșit (Joi, 4 august 2016, 20:49)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          SUA a (mai) fost dictatură pe vremea lui F.D.Roosevelt, un președinte care a servit timp de 4 mandate (cu unul mai mult decât Putin în prezent, ca să înțeleagă toată lumea).
          • -2 (4 voturi)    
            Dezinformezi (Joi, 4 august 2016, 21:39)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            US n-a fost niciodată dictatura. Caută pe Google. Hai US!
          • 0 (6 voturi)    
            P.S. Președintele Roosevelt - președintele US (Joi, 4 august 2016, 22:42)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            în timpul celui de-al doilea război mondial în care America era apărătoarea democrației luptând și sacrificându-și armata împotriva dictaturii naziste din europa. Așa că nu dezinforma că nu suntem toți ce crezi tu.
          • +2 (4 voturi)    
            mandate (Vineri, 5 august 2016, 0:48)

            ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            lasa, nu mai fi amarit, sint convins ca phutin il va depasi in mandate pe Roosevelt.

            oricum afirmatia cu "dictatura" lui Roosevelt nu este decit o ineptie rosie.
      • 0 (20 voturi)    
        Nu minte deloc (Joi, 4 august 2016, 19:04)

        Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        #1
        Google:
        "why the majority of Brexit polls were wrong"
        O sa vezi ca tu esti cel neinformat.

        Ai sute de "analize" de doi bani (care incearca sa dreaga busuiocul sondorilor) disponibile. Asta, de exemplu:

        "Here's why the majority of Brexit polls were wrong" (Monday, 4 Jul 2016)

        http://www.cnbc.com/2016/07/04/why-the-majority-of-brexit-polls-were-wrong.html

        Nu am citit decit titlul articolului de pe CNBC fiindca nu imi pierd vremea nici cu CNBC si nici cu analize de genul asta.

        #2
        Articolul tau e din 10 iunie, ai ales un singur ziar din zecile disponibile, iar votul a avut loc pe 23 iunie.

        Cu citeva zile inainte de vot, aproape toate goarnele mainstream dadeau cistigatoare tabara REMAIN, uneori la mare distanta, iar altele, mai jenate sa minta chiar in halul alorlalti, ziceau ca e "neck and neck". Propaganda pe piine, care spera sa influenteze rezultatul votului prin defetism si demoralizare.

        Vazind circul sondajelor din UK, mi-am amintit de maiestria propagandistica a institutului de sondaje al lui Vasile Dancu, care s-a remarcat in mod cu totul iesit din comun in Basarabia, la niste alegeri de acum citiva ani, provocind un hohot de ris care s-a intins de la Nistru pin'la Tisa.

        #3
        La fel va fi si cu TRUMP. Hillary va fi in fruntea tuturor sondajelor pina in ziua votului. Dupa care va pierde in landslide si, din cauza crizelor de nervi care nu ii vor mai fi tolerate, familia o va plasa intr-un sanatoriu linistit, cu pasarele si multa verdeata.
        • -1 (1 vot)    
          Nebunie (Vineri, 5 august 2016, 15:46)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

          E o nebunie sa consideri egala cu zero erorile din sondaje.

          Nu te supara, dar dispretuiesti profund statistica. Parerile tale tehnice despre sondaje sunt egale cu parerea lui bunica, care habar n-avea matematica elementara.

          Spune drept, regula de trei simpla o cunosti?
          • 0 (0 voturi)    
            Straw Man fallacy (Vineri, 5 august 2016, 18:39)

            Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

            Nu mai da in omul ala de paie.

            Nu cu statistica am eu probleme, ci cu felul in care rezultatele sondajelor sint manipulate si folosite de cei care le cumpara ca sa se foloseasca de ele in lupta politica. Si cu disponibilitatea crescinda (datorita sumelor uriase de bani care sint disponibilizate in campaniile electorale) a chiar institutelor de sondare de a furniza rezultatele dorite si asteptate de client. "Sexed up" si "doctored", cum zic "expertii".

            Pina si in eterna si fascinanta Romanie partidele cer sondaje "pe bune" pentru uz intern (care sint facute publice doar daca imaginea e frumoasa) si sondaje de publicat in ziare inainte de vot, care trebuie - OBLIGATORIU - sa arate bine. Doar n-o sa dai banii pe sondaje care sa arate ca nu ai nici o sansa in alegeri? Sondorii stiu de la bun inceput ce se asteapta de la ei atunci cind li se livreaza geamantanele cu bani de la partidul/serviciul X si isi multumesc clientul chiar cu pretul pierderii oricarei credibilitati profesionale. Fiindca altfel nu mai intra banul.

            "There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics." (attributed to Benjamin Disraeli by Mark Twain)
            (Exista trei feluri de minciuni: minciuni, minciuni gogonate si statistici.)

            "The further a society drifts from truth the more it will hate those who speak it."
            George Orwell
            (Cu cit o societate se indeparteaza mai mult de adevar, cu atit ii va uri mai mult pe cei care il rostesc.)

            P.S. Nu dispretuiesc statistica matematica, chiar daca e un domeniu atit de accesibil incit s-ar putea introduce un curs chiar si la filologie, insa eu imi ocup timpul mai mult cu ecuatii diferentiale si cu derivate partiale, cu functii spline etc. Apoi, am interese (ca sa zic asa) in domeniul functiilor reale.

            Cu "regula de trei simpla" insa, recunosc, m-ai prins. Aud prima oara. Ce e regula asta?
            • 0 (0 voturi)    
              Nu prea te cred (Vineri, 5 august 2016, 23:43)

              Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

              Daca respecti matematica, se cuvine sa respecti si eroarea de masurare.

              Si daca prin absurd ai fi uitat denumirea regulii de 3 simpla, de ce nu te-ai lamurit un minut pe Google?

              Nu stiu ce sa cred despre tine. Vezi regula si da-ti singur nota. Si apoi un calificativ sa-ti dai la comentariul care nu ia in considerare eroarea de masurare din sondaje.

              Numai bine!
    • -7 (23 voturi)    
      in prima zi de mandat madam clinton (Joi, 4 august 2016, 17:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      va dispune mantuirea Cracanatului prin maiastra indemanare a celor de la black ops !
      • -10 (34 voturi)    
        Bai, un domn, (Joi, 4 august 2016, 18:24)

        Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        In privinta intentiilor fata de rusi, lucrurile sint foarte clare: TRUMP vrea pace si colaborare, Hillary (cei care o finanteaza, mai bine zis) vrea razboi.

        Uneori imi zic ca romanii sint atit de cazuti in cap incit parca mi-as dori sa o vad pe Hillary presedinte fiindca, in mod sigur, va ataca Rusia si, fie totul se va termina in citeva zeci de minute prin anihilarea reciproca (inclusiv a tot ce misca in Romania), fie va balkaniza estul Europei (inclusiv Romania), asa cum am vazut recent in Nordul Africii, in Siria, in Iraq, in Afghanistan etc., impingindu-l intr-un razboi de uzura de tip proxy cu rusii, desi ma indoiesc ca rusii s-ar lasa antrenati in asa ceva. Adica Romania va fi transformata intr-o ruina, iar romanii in carne de tun.

        OK, stiu ca esti troll, stiu ca esti platit sa-l injuri pe Putin si Rusia 8-10 ore pe zi si probabil ca te doare fix in coate de tot circul asta. Banu' tau de bere si tigari sa iasa! Dar si asa tot o meriti pe Hillary, fiindca tot prostie se cheama si asta.
        • 0 (4 voturi)    
          trompeta The Pacemaker (Joi, 4 august 2016, 22:48)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

          nu am vazut acest film !
  • -1 (5 voturi)    
    Prima fraza din paragraful 3, (Joi, 4 august 2016, 16:55)

    TheFreeOne [utilizator]

    "de Trump dupa rspunsul..."
  • +16 (18 voturi)    
    Acolo e nitel altfel! (Joi, 4 august 2016, 16:59)

    Sthelian [utilizator]

    Sondajele sunt relativ irelevante.
    Votul este indirect si pe pricipiul invingatorul ia totul (exista 2 sau 3 exceptii, dar ca numar de electori sunt sub 20 ca efect).
    Fiecare stat, in functie de populatie are un numar de electori. California este un statul cu cel mai mare numar, parca 55. Cine ia cele mai multe voturi intr-un stat ia toti electorii, nu proportional cu numarul de voturi.
    Numarul magic a fost in 2012 - 270.
    Alegerile americane se cistiga stat cu stat. In 2008 desi sondajele dadeau o lupta strinsa, victoria lui Obama a fost mult mai clara in numar de electori, dar si in procente...
    Asta nu inseamna ca sondajul n-ar fi corect, ci ca se aplica incorect. Au fost cazuri cind au fost cistigate alegeri prezidentiale fara vot popular.
    Anul asta lupta electorala are si alte aspecte:
    1. Vor alege americanii o femeie? O alta premiera dupa Obama, deci 2 premiere la rind?
    2. Vor alege americanii tot un democrat? 12 ani consecutivi pentru democrati la Casa alba? Egalind astfel recordul republican Reagan-Bush senior de dupa ultimul razboi mondial?
    • +2 (8 voturi)    
      totalul (Joi, 4 august 2016, 18:15)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      poate, totalul nu conteaza chiar atat de mult, ci colegiile luate, dar trendurile conteaza si se re-confirma istoric pe perioade lungi si la ei. totul va depinde de cati oameni vor veni sa voteze in cele din urma, si unde vor iesi mai multi la vot. nu s-a terminat cursa sub nicio forma.
      • 0 (0 voturi)    
        Inca un lucru uitat... (Vineri, 5 august 2016, 4:50)

        Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Acolo ca sa alegi trebuie sa te inscrii.
        Si in general fata de numarul teoretic de alegatori numarul celor ce se inscriu este spre 60%. Din cite imi amintesc eu 2008 si 2012 au fost niste virfuri, din cauza candidatului democrat, Obama.
        A fi pe listele electorale inseamna si niste obligatii, una dintre ele fiind aceea de a raspunde cind esti chemat sa iei parte la procedura de desemnare a juratilor in procese si evetual sa fii jurat. O chestie ce maninca timp si nu nemaipomenit platita.
        Gafele lui Trump exista, dar sunt slabe fata de gafa lui Obama din 2008 cind a zis ca daca va fi ales il va suna pe presedintele Canadei. (SUA au 2 vecini Mexic si Canada)
        Vad ca democratii sar pe pozele sotiei lui Trump, dar nimeni nu spune ca Bill Clinton a fost judecat de sperjur si ca din cauza asta el este radiat din citeva state si nu poate profesa ca avocat.
        Nimeni nu pune poza rochiei Monicai si nimeni nu se intreaba de ce madam Clinton a ramas linga Bill dupa scandalul cu Monica.
        In jurul meu pe toti pe care i-am intrebat ce-ar fi facut sotiile lor daca ar fi aflat ca ei au facut ceea ce a facut Bill cu Monica, toti fara exceptie au spus ca ar fi divortat.
        In lumea politica or fi alte valori, se pare.
        In orice caz, sunt convins ca americanii vor face ca de obicei, vor echilibra balanta puterii, asa ca la Casa alba va fi un partid iar in Congres celalalt. Plus ca acolo s-au vazut democrati care sa voteze impotriva presedintelui democrat daca ceva nule place. Disciplina de partid exista, dar e mult, mult mai laxa...
    • -1 (1 vot)    
      Conditii (Vineri, 5 august 2016, 16:06)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Daca sondajele repetate indica peste 6 puncte diferenta la intrebari simple, conform marjelor de eroare, sunt relevante.

      Avem vreo trei sondaje cu 7, 8 si 10 puncte diferenta intre doi competitori. Deci e o intrebare foarte simpla si clara, care nu poate incurca participantii la sondaje.

      Dar optiunile evolueaza continuu. Deci comparatia cu realitatea votului se poate face corect doar pentru cele mai apropiate sondaje de data alegerilor. Acolo se verifica stiinta caselor de sondaje. Astazi e prea devreme. Dar diferentele mari si repetate, par sa indice deja un trend. Unul dintre candidati pare sa piarda in avalansa, datorita punctelor sale de vedere extreme si inconsecventei acestora.

      Donald Trumpar ar fi mult mai periculos daca si-ar pastra ferm punctele de vedere extremiste.
  • +9 (27 voturi)    
    Formula lui Trump (Joi, 4 august 2016, 17:00)

    Metusala [utilizator]

    Trump=(Becali+Vadim+Orban) totul ridicat la cub
    • +7 (11 voturi)    
      Cu unele diferenţe (Joi, 4 august 2016, 20:28)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      Becali este capabil de empatie, Vadim punea ceva preţ pe erudiţie şi Orban are experienţă ca politician. Trump nu prea are nici o calitate în afară de showmanship.
      • -4 (4 voturi)    
        antoane (Vineri, 5 august 2016, 1:00)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Empatie la becali, unde ai vazut tu asa ceva? Singura lui "empatie" e pentru bani.

        Vadim pret pe eruditie? Da, pentru ca in megalomania lui se considera singurul erudit. Mai departe nici nu are sens sa merg.

        Orban experienta ca politician? De-acolo de pe crestele Carpartilor ai ajuns expert in politica maghiara cumva :)? Ca nu cred ca Metusala se referea la Orban-ul nostru (adica vorbea de Viktoras, nu de boemul nostru Lodovico).
        • +2 (4 voturi)    
          apăi no (Vineri, 5 august 2016, 5:34)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

          Nici mie nu mi-s simpatici cei 3, dar trebuie să le recunoşti măcar un minim de merit acolo. Becali este recunoscut pentru acte filantropice (chiar şi dacă face paradă cu ele).
          Cu privire la Vadim, da - era megaloman, ţicnit şi avea frecvente accese de bădărănie, dar avea totuşi un vocabular bogat şi un interes în istorie şi literatură.
          Şi în ultimul rânf nu trebuie să fiu expert ca să observ că Viktor Orban e activ pe scena politică maghiară de aproape 30 de ani.
        • -1 (3 voturi)    
          Legat de Orban (Vineri, 5 august 2016, 7:02)

          MasP [anonim] i-a raspuns lui ras-putin

          O fi avand el niste puse-uri de extremism, dar Ungaria sub conducerea lui o duce foarte, foarte bine economic. Omul a facut ceea ce trebuie pentru cetatenii maghiari :
          1. A limitat profiturile multinationalelor care faceau bani din nimic ( banci, servicii utilitare) sau le-a nationalizat.
          2. A convertit toate creditele din franci in forinti la un curs suportabil pentru cetateni.
          3. A sustinut masiv reindustrializarea tarii si investitiile straine in industrie. Nu vreau sa amintesc ce investitii in auto sunt in Ungaria ca ne facem de ras.
          4. A dublat salariile medicilor si profesorilor ceea ce a imbunatatit masiv calitatea educatiei si a sanatatii si a redus emigrarea medicilor.
          5. A redus somajul masiv si schema de ajutoare sociale la ei se face doar in schimbul muncii prestate pentru comunitate.
          6. A redus saracia si discrepantele sociale in Ungaria (care oricum erau si inainte mult mai mici ca in Romania). Nu o sa vezi in Ungaria mizeria si saracia care e omniprezenta in satele romanesti.

          Deci mai usor cu acuzatiile la adresa lui Orban. Nu discut aici politica lui externa si problemele de comunicare cu liderii UE dar cel putin in problema imigratiei a avut mare dreptate.
  • -12 (26 voturi)    
    nerelevant (Joi, 4 august 2016, 17:00)

    xanti [utilizator]

    Pana in noiembrie mai sunt atatea luni ,se poate schimba totul.
    Trump trebuie sa castige pentru a elibera planeta de dictatura americana.
    • -4 (10 voturi)    
      poate cashtiga un metal (Joi, 4 august 2016, 18:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      precum JFK in noiembri..tot asa parca
    • +1 (1 vot)    
      eliberarea planetei (Vineri, 5 august 2016, 13:37)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      de sub dictatura americana???
      parca Trump zicea eliberarea americii de sub tirania mondiala...desi imi este cam neclar ce inseamna "tiranie mondiala".
  • -4 (26 voturi)    
    Mizerie (Joi, 4 august 2016, 17:02)

    smc [utilizator]

    Femeile, negrii si musulmanii voteaza cu Clinton.

    Pana la urma, ce-si doresc, de fapt, femeile? Negri si Sharia?

    De ce femeile albe fac treaba asta?
    • +2 (12 voturi)    
      Bune intrebari (Joi, 4 august 2016, 17:55)

      Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui smc

      Exista un excelent video care raspunde - fara menajamente - acestor intrebari. Cu subtitrari disponibile in limbile French, German, Greek, Hebrew, Serbian.

      https://youtu.be/UxpVwBzFAkw
      • 0 (10 voturi)    
        am vizionat filmul (Joi, 4 august 2016, 20:43)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Chaos_X

        este de un misoginism extrem si nu are dreptate. daca societatile patriarhale sunt mai bune, de ce tarile din Asia, America Latina si Africa sunt mai inapoiate decat cele vest europene si SUA? Tinand cont ca occidentalii au dat drepturi femeilor de vreo suta de ani, iar ceilalti ai inceput doar recent si doar formal, este evidenta superioritatea unei civilizatii in care femeia este egala. Comparatiile pe care le face autorul sunt logice, dar fortate si bazate pe stereotipuri. O sa vedem unde se va termina aceasta criza, eu zic ca in 2-3 ani se va rezolva fara sa ase schinbe societatea vestica prea mult si nici nu ne vom aminti de ea prea mult.
    • +3 (13 voturi)    
      de ce? (Joi, 4 august 2016, 20:14)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui smc

      pentru ca Trump este xenofob, rasist si misogin. Mai este si agresiv verbal si trage tzepe in afaceri.
      dar ti ce ai cu negrii/ esti cumva rasist, ti se pare ca negrii din SUA sunt inferiori? Tu chiar crezi ca musulmanii din SUA vor sharia? Daca te documentezi un pic, o sa vezi ca sharia nici macar nu functioneaza in toate tarile musulmane. Dar in SUA cum crezi ca at putea sa se introduca asa ceva? Deocamdata Trump este cel care ameninta cu suspendarea unor drepturi elemenatre ale omului si nu Clinton. Intriducerea shariei ar insemna o incalcare a multor drepturi personale. Pana la urma musulmanii din SUA au emigrat acolo pentru lipsa liberattii si saraciei din tarile lor de origine.
      • -1 (5 voturi)    
        Da (Vineri, 5 august 2016, 10:58)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Toti oamenii sunt rasisti in mod normal, este in programul nostru genetic. Numai ca albii sunt singurii care n-au voie sa fie rasisti, ca asa a zis cine? Tu, de fapt, ma acuzi ca sunt alb, nu-i asa? Da, sunt alb, poftim. Si ce daca?

        https://www.youtube.com/watch?v=ji3KVWbiLlY

        Orice musulman, de oriunde, vrea Sharia. Daca zice ca nu vrea, nu e bun musulman, sau minte (taqyia). Daca sunt acum o multime de no-go zones in Europa unde se aplica Sharia, de ce crezi ca nu se poate si in SUA?

        Legat de musulmanii care au emigrat in SUA: lipsa liberatii din tarile de origine, oare din ce cauza o fi?

        Pro-tip: de la Islam.

        Stii ce este iluzia ca "totul este la fel, pentru totdeauna"? E impresia ca daca acum lucrurile sunt intr-un fel, vor ramane exact asa si la anul. Numai ca nu sunt chiar exact asa, sunt cateva schimbari minore, care nu par importante. Insa aceste schimbari se petrec in fiecare an, unul dupa altul.

        Ei bine, daca compari un an de acum si unul de peste 20-30 de ani, nu mai este nimic la fel, se vad diferente majore. Cum se poate asta, daca de la an la an nu se schimba nimic?

        Acum 30 de ani erau cateva sute de mii de musulmani in UK, o minoritate neinsemnata, nu? Acum sunt cateva milioane. Ce va fi peste 30 de ani?

        Acum vedem cate un hijab in fiecare zi pe strada in Bucuresti. In 30 de ani, copii nostri ce vor vedea? Ce vor auzi?
        • -2 (2 voturi)    
          ? (Vineri, 5 august 2016, 16:29)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui smc

          Nu suntem rasisti. Chiar de asta am evoluat mai repede decat altii, pentru ca suntem mai toleranti decat altii.

          Cat priveste musulmanii din UK, analizezi taraneste situatia. Cati britanici au adoptat religia musulmana? Aproape de zero. Dar cati musulmani s-au emancipat fata de religia musulmana?

          Numerele pe care le exprimi tu sunt fenomene imigrationale si biologice. Dar tendinta culturala, in oricare tara, si mai ales in cele musulmane, este foarte puternica impotriva religiei musulmane. Tocmai datorita implicarii religiei in politica, tarile musulmane au intrat in degradare sociala agresiva. Anarhia si miscarile extremiste fac ravagii in toata lumea araba. Numarul victimelor musulmane, morti, raniti si refugiati este catastrofal, echivalent cu razboiul mondial.

          Sigur ca trebuie sa ne aparam de efectele distructive ale decaderii musulmane. Dar cea mai buna aparare nu este cea prefigurata de tine. Ci este atacul. Noi trebui sa-i protejam pe musulmani acasa la ei. Pentru ca nu are cum sa nu ne afecteze catastrofa musulmana, nu pot fi tinuti pe loc cei care fug de dezastru. In schimb gruparile extremiste pot fi si trebuie nimicite.
      • +2 (2 voturi)    
        James Watson, descoperitorul ADN-ului (Vineri, 5 august 2016, 18:47)

        Chaos_X [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Ai auzit de James Watson, descoperitorul ADN-ului?

        On October 25, 2007, Watson was compelled to retire as chancellor of the Cold Spring Harbor Laboratory on New York's Long Island and from its board of directors, after he had been quoted in The Times the previous week as saying "[I am] inherently gloomy about the prospect of Africa [because] all our social policies are based on the fact that their intelligence is the same as ours — whereas all the testing says not really." He went on to say that despite the desire that all human beings should be equal, "people who have to deal with black employees find this not true."

        Ouch, veritas odium parit, or for the few of you who don’t speak Latin, truth purchases hatred.
        -------------
        James Watson, descoperitorul ADN-ului, a spus ca e "pesimist in privinta sanselor de succes ale Africii din cauza ca toate politicile noastre sociale se bazeaza pe faptul ca inteligenta lor e egala cu a noastra - in timp ce toate testele spun ca nu e chiar asa."

        Dar, cum bine stim, veritas odium parit (adevarul naste ură).
    • 0 (8 voturi)    
      Uau... (Joi, 4 august 2016, 20:31)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui smc

      Ce-ai scris tu acolo parcă e din manifestul unui criminal în serie.
  • +6 (8 voturi)    
    Explicat sistemul american (Joi, 4 august 2016, 17:04)

    Sthelian [utilizator]

    Aici, explicate alegerile americane pentru 2012 (tot de Hot-news). La fel va fi si 2016, cu amendamentul ca e posibil sa mai apara modificari la repartitia electorilor...

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-13379912-ilustratie-cum-este-ales-presedintele-statelor-unite.htm
  • +2 (14 voturi)    
    Eu nu m-as baza pe ce zice Fox News (Joi, 4 august 2016, 17:22)

    banel [utilizator]

    E ca si cum as da crezare unui sondaj comandat/realizat de catre Antena 3.
    • +3 (9 voturi)    
      meh (Joi, 4 august 2016, 18:19)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui banel

      fox news este antena3+realitatea+romaniatv, varianta americana si pe steroizi. dar in cazul asta, a contractat pe cineva sa faca sondajul si baietii le cam nimeresc, +- 2-3%.
  • +3 (27 voturi)    
    propaganda in plina actiune (Joi, 4 august 2016, 17:27)

    EXEs [utilizator]

    Practic toata saptamana Hillary nu a facut absolut nimic, s-a ascuns cum face de obicei. In timpul asta presa la tocat marunt pe Trump cu toate mizeriile posibile incepand de la pozele sexi ale nevestei si terminand cu tembelul musulman importator de jihadisti care il acuza pe Trump de un razboi cu care nu are absolut nimic de-a face, ba mai mult de care s-a dezis in mod direct.
    Este cea mai mizerabila campanie posibila. In timp ce Hillary incalca legea si scapa basma curata, daca Trump spune vreun adevar non politically correct ceva mai nedigerabil e tratat mai rau ca un animal. Este clar ca Trump nu este chiar omul potrivit pentru job, dar nici nu poti sa-l tratezi in halul in care o fac astia, mai ales ca nici Hillary nu este omul potrivit pentru job.
    • -3 (29 voturi)    
      Din pacate asta e soarta (Joi, 4 august 2016, 18:03)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      ... unor oameni de mare valoare care sunt facuti albie de porci atat de oamenii de rand (care au citit cateva carti in copilarie) cat si de presa. Vezi si Ponta, Becali, Oprea, Sova, Mazare. Daca pierde Trump il putem importa la noi la PSD sau ALDE.
      Iti dai seama ce delir va fi cu Gadea Trump si Ciuvica la o emisiune LIVE despre tirania familiei Clinton care sugruma poporul american si toata planeta !
      • -3 (21 voturi)    
        ))))))) you made my day )))) (Joi, 4 august 2016, 18:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        toucheeee )))))
      • +2 (26 voturi)    
        Hillary = Elena Ceausescu la patrat (Joi, 4 august 2016, 18:26)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        Cam la fel de agresiva si tupeista, dar Hillary este mult mai activa in a produce bani de la sponsorii arabi.
    • +5 (13 voturi)    
      Of-of, bietul Trump (Joi, 4 august 2016, 20:21)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      ... Cum îndrăznesc animalele alea să se lege de faptul că-i psihopat şi incult...
  • +4 (22 voturi)    
    nu puneti botul... (Joi, 4 august 2016, 17:44)

    unualibro [utilizator]

    .. e suficient sa urmariti un Trump rally pe youtube... e groasa rau. sondajele sunt mincinoase. vor fi surprize mari in Noiembrie.
  • +5 (15 voturi)    
    Mai crede cineva in sondaje? (Joi, 4 august 2016, 18:42)

    galeo [utilizator]

    Mai crede cineva in sondajele "corect politice" dupa ce au dat-o in bara cu gratie in ultima perioada?
    De fapt nu au dat-o in bara, ci au manipulat intr-un mod corect politic
  • -4 (12 voturi)    
    Latrinele lor sunt mai gustoase (Joi, 4 august 2016, 20:20)

    Alex735 [utilizator]

    E curios cum o latrina abjecta gen Foxnews cu nimic mai prejos decat "antenele" noastre, a ajuns sa fie citata drept sursa adevarului tocmai de catre dusmanul traditional al antenelor Hotnews..
  • -2 (8 voturi)    
    Pai daca ataci parintii unui veteran de razboi (Joi, 4 august 2016, 20:55)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si le zici ca tu ai facut sacrificii mai mari ca ei... apai chiar esti tampit.

    Trump nu gandeste, el doar ataca, pe toti si pe toate.

    A fost comparat cu Vadim, dar Vadim era genial pe langa Trump.

    Nu spun ca Hilary e usa de biserica, dar macar are o politica energetica bazata pe energie solara, spre deosebire de Trump care crede despre carbune ca e un combustibil curat.
    • -2 (2 voturi)    
      Propaganda (Vineri, 5 august 2016, 16:52)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Propaganda fundamentalista si cea anti-ecologista s-au napustit furibund in state asupra lui Hillary. Interesele oil&gas au nenorocit practic partidul republican, prin aceasta nominalizare de pomina.

      Nu cred ca Partidul Republican isi va mai reveni vreodata dupa isprava acestor prezidentiale.