VIDEO Spania: Cinci tinere germane, arestate pentru un "flashmob" ce a fost luat drept atentat

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 3 august 2016, 22:36 Actualitate | Internaţional

Cinci tinere germane au fost arestate in Spania pentru ca au organizat un "flashmob" care a fost luat drept atentat si a semanat panica intr-o statiune balneara din nord-estul tarii, a anuntat miercuri politia regionala din Catalonia, transmite AFP.

Persoanele arestate, cu varste intre 20 si 25 de ani, au organizat o excursie pentru adolescenti, a explicat o purtatoare de cuvant a politiei catalane. Ele urmeaza sa compara in fata instantei pentru acuzatia de tulburare a ordinii publice, citeaza Agerpres.

Aceasta "reprezentatie" s-a inregistrat in noaptea de marti spre miercuri la Platja d'Aro, o statiune extrem de frecventata. Una dintre persoanele din grup a simulat ca este o celebritate urmarita de fani care voiau sa se fotografieze cu ea. Tipetele si fuga acestora au generat o miscare de panica, ceilalti turisti temandu-se de un atentat de tipul celui comis la Nisa pe 14 iulie si soldat cu 84 de morti.



Unsprezece persoane au primit ingrijiri medicale pentru contuzii, atacuri de panica si tahicardie, conform unui comunicat al politiei catalane.

Inregistrari video ale martorilor, difuzate pe retelele de socializare online, aratau oameni fugind si tipand pe strazi, in timp ce altii s-au refugiat intr-un restaurant.

Politia regionala a scris pe Twitter in catalana, spaniola, engleza si germana ca este vorba despre o alarma falsa si a dezmintit ca ar fi fost trase focuri de arma.

"Exista distractii care nu sunt admisibile", a afirmat presedintele regiunii catalane, Carles Puigdemont.











3949 vizualizari
  • +6 (18 voturi)    
    Deci tot ele sunt vinovate! (Miercuri, 3 august 2016, 22:46)

    LiviuX [utilizator]

    Si uite asa musulmanii ne schimba modul de viata si isi ating scopul! Adica nu mai ai voie sa razi, sa fugi, chiar sa tipi ca sa nu sperii pe unii. Macar sa joci mingea ma ai voie? Sau daca sare undeva or sa zica ca arunci cu bombe? Si Sharapova care tipa tot timpul meciului, ce va face? Dupa doping va urma acuzatia de terorism?
    • 0 (12 voturi)    
      Un om normal nu spune "bombă" într-un avion (Joi, 4 august 2016, 0:54)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      A crea panică nu e distracție, iar dacă erau într-un oraș mai ”vesel” din România riscau să ia și bătaie de la oamenii de pe stradă. Nu toată lumea se ascunde în restaurante, unii mai întâi dau și după aceea se uită în cine au dat :)

      Noroc cu musulmanii, așa au și diverși comentatori un scop în viață.
      • 0 (4 voturi)    
        Tu gandesti? (Joi, 4 august 2016, 14:39)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Unde spune ca ele au tipat "bomba"?? Doar tipau si se fugareau. Cum am facut si eu de multe ori, mai ales cand eram copil, dar chiar si mai tarziu. In ce priveste bataia, daca asta e gradul tau de civilizatie (si al lor), aici nu prea e nimic de facut.
  • +8 (16 voturi)    
    mda... (Miercuri, 3 august 2016, 22:52)

    liviu_ [utilizator]

    Europa efectiv o ia razna din cauza arabilor... da merke primeste in continuare arabi...

    o sa ajungem ca-n sua... duci mana la buzunar te aresteaza/impusca....

    devine penibila Europa!
    • -2 (2 voturi)    
      daca in prima parte ai dreptate, in a doua nu (Joi, 4 august 2016, 16:47)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De unde ai scos-o ca un SUA te aresteaza/impusca daca duci mana la buzunar?? Am fost de cateva ori acolo, am dus mana la buzunar de multe ori si sunt inca in viata si nici nu m-a arestat nimeni!, Da, daca te someaza politia si tu esti drogat sau chiar numai fraier si faci cine stie ce, se poate. Dar nu daca esti corect. Toti cei cu cap stiu ca daca esti somat, intai inlemnesti si apoi faci ce ti se spune. Dar daca nu ai cap, e riscul tau!
      • 0 (0 voturi)    
        P.S. (Joi, 4 august 2016, 17:32)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Cu a treia parte iar sunt de acord. Din pacate!!
  • +9 (17 voturi)    
    Si cine e de vina? (Miercuri, 3 august 2016, 23:07)

    mitg [utilizator]

    Acum 5 ani, acest continent era (excluzand Malmo, anumite zone din Paris si alte orase populate de musulmani habotnici) o oaza de pace, stabilitate si bunastare.

    In ziua de azi, mnezo cu mila.