​Belgia: Un barbat care s-a prezentat ca fiind solicitant de azil a cerut voie unui preot sa faca dus dupa care l-a injunghiat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 august 2016, 12:13 Actualitate | Internaţional

Politia belgiana ancheteaza un incident in urma caruia un preot catolic din orasul Lanaken a fost ranit cu un cutit, duminica, de un solicitat de azil, dupa ce l-a primit pe acesta in casa si l-a lasat sa faca un dus, scrie AFP.

Primele elemente ale anchetei nu indica o legatura cu terorista organizatia Stat Islamic, arata parchetul din Limbourg.

Ranit  la mani, preotul a fost internat dar viata sa nu este in pericol.

Procurorii afirma ca agresorul s-a prezentat la domiciliul preotului din Lanaken duminica, in jurul orei 14,40 (12,40 GMT). Prezentandu-se drept solicitant de azil, a cerut voie sa faca un dus. Dupa dus, barbatul i-a cerut preotului bani, dar acesta a refuzat.

Agresorul l-a atacat atunci cu un cutit. Parintele Jos Vanderlee, 65 de ani, preot de 40 de ani, a fost ranit la maini. Agresorul a reusit sa fuga.

Primele indicii arata ca agresorul nu ar locui in centrul de solicitanti de azil din localitate. Parchetul arata ca nu exista elemente care sa indice pentru moment o legatura cu Stat Islamic si atacurile din ultimele zile din Europa.

In 26 iulie, doi barbati care se revendicau de la SI au asasinat un preot in timpul slujbei in apropiere de Rouen, in Franta.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
10450 vizualizari
  • +24 (34 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred! (Luni, 1 august 2016, 12:27)

    mitg [utilizator]

    N-ar face niciodata asa ceva azilantii, ei sunt copia fidela a Fecioarei Maria!!!
  • +30 (40 voturi)    
    Absolut nicio legatura cu SI ! (Luni, 1 august 2016, 12:28)

    Idealistu [utilizator]

    Era sigur un arian blond, crestin si de extrema dreapta :)
    • -15 (19 voturi)    
      Nici o legatura cu IS si (Luni, 1 august 2016, 12:41)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      asta e grav. Inseamna ca toti solicitantii de azil sunt potentiali criminali.
  • +21 (27 voturi)    
    fapta ai rasplata (Luni, 1 august 2016, 12:44)

    Point [utilizator]

    da-le casa,da-le masa,da-le bani.degeaba,ei tot te vor ucide.idiotii de vestici mai au pana vor realiza lucrul acesta.dovada e preotul asta.sunt atat de spalati pe creier incat nu mai fac diferenta intre alb si negru
    pot baga si armata pe strazi,pana nu-si schimba modelul de gandire,degeaba.
    repet,clasa politica de acum,nu mai are nici o putere si nici o valoare.nu face decat sa se invarta in cercul trasat tot de ea.poporul este captiv
    • +13 (15 voturi)    
      Foarte reusita metafora din final... (Luni, 1 august 2016, 13:41)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Intr-adevar, e ca-n povestile cu vrajitoare bune si rele. Europa occidentala pare intr-adevar sa fi trasat un cerc in interiorul caruia sa se simta bine, protejata... dar acum raul a patruns in cercul lor si, sa vezi nenorocire, acum sunt captivi acolo, nu mai pot sa sparga cercul si sa iasa, conditionarea mentala e prea puternica...

      Sau, mai aproape de mine, imaginea dihorului in poiata cu gaini; mare lucru nu mananca, dar nu se lasa pana nu ucide toate pasarile, care practic sunt captive acolo, cu ucigasul in mijlocul lor; daca erau libere, cele mai multe scapau cu viata.
  • -15 (17 voturi)    
    Intrebare (Luni, 1 august 2016, 13:27)

    un_oarecare [utilizator]

    A confirmat vreo autoritate ca era azilant?
    Sau e vreun "brunet" local care s-a bagat "pe interes" la popa dandu-se refugiat.
  • +8 (14 voturi)    
    nu se poate dovedi vreo legatura cu Islamul :)) (Luni, 1 august 2016, 14:38)

    Razvan_M [utilizator]

    Haha. Hahaha. Ahahahahahaha...
  • +7 (11 voturi)    
    Naivitate sau prostie crasa? (Luni, 1 august 2016, 16:35)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si nu ma refer doar la belgieni. Astia aua uitat istoria? Au adus milioane de magoti in Europa, niste salbatici orbiti de o religie tampita, crezand ca o sa se comporte ca niste ingerasi???
  • +3 (5 voturi)    
    Ei , ce vreti ! (Luni, 1 august 2016, 18:19)

    dan tulceanu [utilizator]

    Occidentalii astia pricep mai greu. Or sa mai fie cateva sute de atentate, mii de morti si de abia cand le va fi frica sa iasa din casa, or sa se gandeasca daca au facut bine sau nu. Prostia nu-i de-un fel. Aratau cu degetul catre romani, polonezi, sarbi, bulgari, acum sa vedem cum scapa de islamisti.
  • +1 (1 vot)    
    Si? (Marţi, 2 august 2016, 9:47)

    CezarN [utilizator]

    si ce daca nu se poate face vreo legatura cu SI?
    Este chiar si mai grav. Daca ar fi fost indoctrinat de SI ar mai fi ceva circumstante atenuante, insa asa, se pare ca asta le este educatia acestor nesimtiti.
    Ceea ce s-a intamplat in casa preotului este o mica parabola despre ceea ce se va intampla in toata Europa care le-a acordat gazduire nesimtitilor.