Coranul, Siria si Dumnezeu, subiectele discutiei dintre calugaritele ostatice si jihadistii care au ucis marti un preot intr-o biserica din Franta

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iulie 2016, 15:21 Actualitate | Internaţional

Jihadistii care au ucis un preot intr-o biserica pe 26 iulie 2016, Abdel Malik Petitjean si Adel Kermiche
Foto: Captura YouTube
Unul dintre jihadistii care au omorat un preot in varsta a zambit in timpul atacului, iar calugaritele care au asista la oribila crima au spus ca ucigasii au vorbit despre Coran, scrie The Guardian. 

Doua calugarite care erau in biserica atunci cand parintele Jaque Hamel a fost ucis, fiindu-i taiat gatul la altar, au spus ca barbatii pareau agresivi si nervosi in timpul atacului de la biserica Saint-Etienne de pe 26 iulie. 

Apoi, unul dintre atacatori a parut multumit. 

"Am primit un zambet din partea celui de-al doilea. Nu un zambet de triumf, ci un mic zambet, al cuiva care este multumit", a spus sora Huguette Peron pentru ziarul catholic La Vie. 

Abdel Malik Petitjean si Adel Kermiche, ambii de 19 ani, ce si-au proclamat loialitatea fata de Statul Islamic, au fost ucisi de atacul politiei. 

Barbatii au navalit in biserica de piatra de secol 17 in timpul slujbei din orasul Saint-Etienne-du-Rouvray, luand mai multi ostatici inainte sa-l ucida pe preot si sa raneasca grav alt ostatic. 

O calugarita a reusit sa fuga si sa alerteze politia, calugaritele Huguette si Helen Decaux, ambele de peste 80 de ani, ramanand in lacasul e cult cu jihadistii. 

La un moment dat, sora Helene a obosit si a solicitat sa se aseze. "Mi-am cerut bastonul, si el mi l-a dat", a spus ea. 

Apoi barbatii au inceput sa discute despre religie, intreband calugaritele daca sunt familiare cu Coranul. 

"Da, il respect cum respect si Biblia, am citit cateva sure. Si cel mai mai mult m-au impresionat surele despre pace", a raspuns sora Helene. 

Unul dintre atacatori a replicat: "Pace, este ceea ce vrem … cat timp sunt bombe in Siria, vom continua atacurile noastre. Si vor avea loc in fiecare zi. Cand va veti opri, ne vom opri si noi". 

Vecinii si cunostintele au spus Kermiche era "obsedat" sa mearga in Siria, unde o coalitie internationala – din care face parte si Franta - realizeaza lovituri aeriene impotriva Statului Islamic. 

"Ti-e frica de moarte?", a intrebat unul dintre atacatori. 

Calugarita a spus nu, iar el a spus "De ce?". 

"Cred in Dumnezeu, si stiu ca voi fi fericita", a spus sora Helene, in timp ce se ruga in tacere, 

Apoi au inceput sa discute despre Dumnezeu. 

"Iisus nu poate fi Dumnezeu si om. Voi sunteti cei care gresiti", a spus unul dintre barbati.  

"Poate, dar ar fi pacat", a replicat sora Huguette. 

La acel moment, ea s-a pregatit de moarte, nestiind ce urma. “M-am gandit ca o sa mor, mi-am oferit viata lui Dumnezeu”, a adaugat ea”.


Citeste mai multe despre   









11768 vizualizari
  • +22 (28 voturi)    
    CU MOARTEA PRE MOARTE CALCIND (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 15:41)

    pointless man [utilizator]

    Nu sint bisericos, ba chiar anticlerical, dar cred ca asta li se potriveste bravelor calugarite. Remember Maica Teresa.
    • -7 (47 voturi)    
      de-ar stii si teroristii si calugaritele (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 16:37)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui pointless man

      ca nu exista dumnezeu si-ar da cu pumnii in cap dupa viata dedicata unui zeu imaginar.
      • +2 (38 voturi)    
        Pe ce te bazezi, monser... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 17:35)

        Lunix [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        ...cand afirmi ca este un zeu imaginar ?
        Iisus Hristos este o persoana istorica despre care au scris istorici romani din timpul sau.
        Pentru cei ce au crezut in El ,este Dumnezeu adevarat. Iar cei care au crezut n-au fost numai oameni simpli, au fost si imparati si regi si voievozi precum Stefan Cel Mare, Mihai Viteazul si Sfantul martir Brancoveanu cu fiii si ginerele sau si multi altii.
        Si au mai fost si savanti care au ramas in istorie pentru desteptaciunea lor precum Newton, Pascal, Kant, Johannes Kepler,Tycho Brahe,etc.
        Uita-te in oglinda si da-ti tu cu pumnii in cap...
        • -1 (27 voturi)    
          ma bazez (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:13)

          mavis [anonim] i-a raspuns lui Lunix

          pe faptul ca sclavia Nu este buna, ca pamantul Nu este plat... doar doua exemple..
          • -2 (24 voturi)    
            Ce de exemple! (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:32)

            Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui mavis

            Unul mai istet ca altul. Mai bine te faceai ca esti ocupat si n-ai timp sa scrii.
          • -3 (21 voturi)    
            Ce legatura au... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:50)

            Lunix [utilizator] i-a raspuns lui mavis

            ...sclavia si minciunile cu Adevarul ?

            "Fericiţi veţi fi când vă vor ocărî şi vă vor prigoni şi vor grăi tot cuvântul rău împotriva voastră, minţind pentru Mine".
          • +4 (6 voturi)    
            NU VA MAI SCREMETI - E IMUN (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 22:40)

            pointless man [utilizator] i-a raspuns lui mavis

            Face parte din categoria "avea o frunte lata si pantalonii de aceeasi culoare" + "idei putine, dar fixe". Am vazut prea multi propagandisti de genul asta in anii 1960-70-80 ca sa nu-l recunosc din prima.
          • +2 (6 voturi)    
            ignorantule, sclavia... (Duminică, 31 iulie 2016, 11:07)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mavis

            nu este legata in niciun fel de Crestinism. Este in schimb promovata de islam...

            Voi ateii sunteti putini dar virulenti...
        • +4 (8 voturi)    
          Eu ma bazez pe... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:26)

          cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Lunix

          ... comentariul tau.
        • -4 (8 voturi)    
          @ Lunix (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 23:19)

          adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Lunix

          Ai si niste link-uri in care s-ar confirma ce au scris istoricii din timpul sau?? nu dupa 100-200-500 de ani ??

          Pina atunci tot la fantome va rugati..

          si btw..vezica Brincoveanu a fost ucis din cu totul alte motive... nu ca era ortodox..
          • +1 (5 voturi)    
            Iti dau eu.... (Duminică, 31 iulie 2016, 12:29)

            Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

            ....imediat ce imi dai niste link-uri cu ce au scris istoricii si oamenii de stiinta din timpul bing-bang-ului, sau din vremea cand cimpanzeii "evoluau" in oameni. Eventual si ceva din vremea cand a avut loc accidentul in urma caruia a aparut creierul tau. Dar sa fie scrise atunci, nu dupa miliarde de ani.

            Ia cerceteaza despre alte scrieri ale timpului, sa vezi daca pretentiile tale nu sunt putin absurde.
        • 0 (10 voturi)    
          Stefan un betiv si cudvar (Duminică, 31 iulie 2016, 3:20)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Lunix

          Brancoveanu i-a dat teapa sultanului, de aia a fost executat, Imperiul Otoman era tolerant cu alte religii. Gizas e un personaj banal, resuscitat de Biserica dupa ceva ani de uitare, deoarece i-au vazut potentialul, nu omului, ci personajului.
          E o diferenta in a crede, si nu cerceta, ca o oitza, barsana, si stinta/fapte/logica.
          Nu mi-o lua in nume de rau, ce crezi tu e treaba ta, doar nu-mi freca mie creierul cu fairy tales, prezentandu-le drept reale.
        • -2 (4 voturi)    
          . (Duminică, 31 iulie 2016, 15:34)

          n_alex_n [utilizator] i-a raspuns lui Lunix

          Au crezut intr-un personaj fictiv fie pentru propriile interese sau pentru a fi in linie cu ideile din vremea respectiva. Biserica avea si ea o influenta la vremea respectiva.

          Dumnezeu este inventia omului iar omul a devenit sclavul propriei inventii.
          -
          Jose Saramago
      • -15 (19 voturi)    
        Ce este mai bine (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:51)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        Sa traiesti o viata in necredinta si sa-l intalnesti la urma pe Dumnezeu sau sa crezi toata viata in Dumnezeu si apoi sa afli ca nu exista?
        • +4 (22 voturi)    
          sa traiesti stiind ca (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:24)

          mavis [anonim] i-a raspuns lui KostasP

          nu e bine sa iti omori familia cu pietre, ca pamantul nu este plat, ca sclavia nu este buna, ca Potopul e o povestioara ptr copii de pana la 5 ani (nu, nu au fost ursi polari pe arca) si tot asa. Asta cu 'da daca exista' se traduce prin lasitate - din moment ce stii ca Noe nu a luat canguri pe baarcutza si ca Noe nu a trait 700 de ani nu mai ai de ce sa Speri ca exista tatucu'.

          povesti de adormit adulti.
          • -1 (21 voturi)    
            Cata ignoranta (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:41)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui mavis

            In mesajul tau. Afla ca oameni mult dar mult mai inteligenti decat tine au crezut in Dumnezeu si chiar au murit pt credinta lor. Tu traieste-ti viata cum vrei dar asa cum eu nu ma leg de necredinta ta nici tu nu te lega de a mea.
            • -1 (19 voturi)    
              pai ce ma leg (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 21:30)

              mavis [anonim] i-a raspuns lui KostasP

              te dezleg. glumesc. doar am spus ca atat teroristii cat si popa si calugaritele au murit/vor muri pentru zeisori de prin norisori. Ma gandeam, sa le zica ba cineva ca sunt povesti ... atata tat. Hai du-te-n rai!
              • +2 (16 voturi)    
                REMARCABIL: MARX ENGELS & LENIN (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 22:26)

                pointless man [utilizator] i-a raspuns lui mavis

                intr-o singura persoana ! Pacat ca s-a desfiintat materialismul dialectic, v-ati fi luat un doctorat beton in cinci minute.
                • -5 (13 voturi)    
                  Lenin la laptop Asus? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 23:30)

                  mavis [anonim] i-a raspuns lui pointless man

                  tare.

                  vezi ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si nu invers asa cum spune cartzulia perfecta.
                  • +6 (6 voturi)    
                    Unde ai citit tu asta? (Duminică, 31 iulie 2016, 6:13)

                    Alius [utilizator] i-a raspuns lui mavis

                    Ca vad ca le stii foarte bine, dar nu stiu de unde.
                  • +4 (6 voturi)    
                    DE CE NU ? (Duminică, 31 iulie 2016, 7:52)

                    pointless man [utilizator] i-a raspuns lui mavis

                    Doar despre Stalin s-a spus ca e "Ginghis Han cu telefon". Nu tastatura il face pe om, nici crestinismul nu se reduce la Biblie.
                    Incercati lecturi ceva mai lungi despre Gerbert d'Aurillac (Silvestru II), Enea Silvio Piccolomini (Pius II), ba chiar si Grigore XIII al carui calendar il folositi si Dvs. Daca nu va place wikipedia va sta la dispozitie Ovidiu Drimba cu a sa "Istorie a culturii si civilizatiei".
                  • 0 (0 voturi)    
                    de fapt.. (Luni, 1 august 2016, 14:16)

                    akillies [utilizator] i-a raspuns lui mavis

                    ..o sa fii surprins, dar rotatia astrelor in sistemul solar nu a fost inca demonstrata stiintific, ci doar matematic..

                    Nu exista niciun punct de observatie care sa justifice modelul sistemului solar; modelul sistemului solar s-a dezvoltat plecandu-se de la calcule matematice si aici s-a oprit demonstratia stiintifica..

                    Deocamdata oamenii au mers pe luna si cam atat, nu au lansat un satelit care sa demonstreze rotatia planetelor (filmand-o la propriu) pentruca e cam imposibil la ora actuala...

                    Asadar, pana una alta, mai verifca odata inainte sa vorbesti aiurea..
                    Orice ai spune, sunt cateva lucruri in astronomie care nu au fost inca demonstrate pe baza acestui model....
            • -2 (4 voturi)    
              KostasP, iti dau un sfat... (Duminică, 31 iulie 2016, 11:57)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

              ca la un prieten...

              Daca iti pui mintea cu toti p.....i de pe aici, in primul rand te cobori sub nivelul tau cu mult iar in al doilea, ei te vor invinge intotdeauna cu experienta lor... Deci, nu ai nicio sansa s-o scoti la capat cu ei...
          • +4 (12 voturi)    
            Cine a zis ca pamantul este plat? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 23:25)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui mavis

            Si cine a zis ca sclavia este buna?
        • +6 (8 voturi)    
          Logica nu e buna. (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 23:24)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          Daca nu exista Dumnezeu, nu afli nimic dupa ce mori. Esti mort si gata.
      • -3 (19 voturi)    
        Well, (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:07)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        ... este foarte posibil. Mare paguba nu e. Dar si daca exista?... Sa vezi ce pumni in cap o sa-ti dai tu ... si degeaba.
        • -1 (19 voturi)    
          What do you mean (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:26)

          mavis [anonim] i-a raspuns lui Alius

          'este foarte posibil' ? Adica tu crezi in zei prin nori doar poate poate exista? jenant, mic. Da macar apreciez ca nu ai dat copy paste la vreun verset de prin cartzulie.
          • 0 (12 voturi)    
            In nori nu sunt zei ... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 23:20)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui mavis

            ... si nici in alte parti. Doar in cap la tine.
        • 0 (2 voturi)    
          Nope, daca exista, el ne-a dat free will (Duminică, 31 iulie 2016, 3:22)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Ar insemna sa se impuste singur in picior, daca isi calca principiile, proprii.
      • -5 (13 voturi)    
        Totusi, (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:09)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        .. dupa tine exista si zei reali?... Nu ne tine in nestiinta si da-ne numele lor sa ne inchinam lor si nu celor imaginari. Te rugam foarte frumos.
    • +2 (2 voturi)    
      Cum ar zice Iliescu: " sunt de religie ...,ateu" (Duminică, 31 iulie 2016, 12:44)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      Cu argumentul suprem pregatit : " de unde stiti ca exista Dumnezeu ... ce l-ati vazut voi?!"
      ;)
  • +15 (21 voturi)    
    Greseala (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 15:44)

    minup [utilizator]

    guvernantilor este evidenta. De la primul atentat trebuiau sa aplice pedepse mult mai dure pentru criminali si cei ce se pregatesc crime,un fel de Guantanao european, legislatii si servicii care sa urmareasca pe toti cei potentiali, inchiderea lacasurilor sfinte unde se discuta altceva, aprobarea de clerici devotati valorilor occidentale,fara studii in strainatate, pedepsirea parintilor care in numele religiei forteaza copiii la extremism.Se va intampla mai devreme sau mai tarziu.
    • -3 (9 voturi)    
      "lacasuri sfinte"?!... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:21)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui minup

      serios?!....ma faci sa rad. Musulmanii nu au asa ceva. Au numai locuri unde se roaga. Ei nu se considera a fi credinciosi ci fideli...fideli ai unei ideologii cu veleitati mistice.
    • +1 (3 voturi)    
      FAPTELE se pedepsesc in justitie, micule Stalin (Duminică, 31 iulie 2016, 12:41)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui minup

      ...nu banuielile, gandurile sau posibilitatile. Probabil ca asta e si planul din spatele atentatelor. Sa ne transforme intr-o societate totalitara, sub pretextul securitatii.

      "Greseala" a fost organizarea invaziei arabe in Europa.
  • -11 (33 voturi)    
    Prieteni imaginari, deziluzii,realitati inchipuite (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 15:51)

    cenzuratul [utilizator]

    Sigur, sigur, acest dialog a avut loc in biserica in timpul acelui atac jihadist intre adeptii a doua religii diferite? Nu e cumva o discutie intre pacientii unui ospiciu? Sau e acelasi lucru?
    • +6 (12 voturi)    
      Dude, you're sick!... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:25)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      du-te si cauta-te la psihiatru...
      • -3 (11 voturi)    
        pai sa se duca (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 23:29)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        la ospiciu aia de se omoara pentru spirite si fantome, nu cenzuratu' asta
        • +1 (3 voturi)    
          oricum, amandoi aveti... (Duminică, 31 iulie 2016, 11:12)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mavis

          mintea cenzurata rau de tot!...si tu si el.
  • -30 (38 voturi)    
    conversatie revelatoare... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 16:11)

    demaGOGU [utilizator]

    ...atata timp cat Franta va continua politica agresiv-militarista in Syria, Libya si Africa Subsahariana nu va avea liniste in metropola.

    statele din estul Europei, ducand o politica acomodativ-impaciuitorita sunt crutate de furia statului islamic (pe principiul capul plecat sabia nu-l taie).
    • +12 (14 voturi)    
      ce interesant tatuc... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:05)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa aflam si noi opinii de partea cealalta a baricadei...
    • +13 (17 voturi)    
      ... nu are nici o legatura... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:22)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ... Siria este un pretext... daca acolo se face pace islamistii vor gasi alt pretext... pina cind vor extermina fizic crestinismul .
    • +4 (6 voturi)    
      pozitia caprei (Duminică, 31 iulie 2016, 0:38)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Gogule, ce alte pozitii de supunere mai cunosti?

      Cand ai de-a face cu criminali, nu conteaza ce-ti reproseaza ei ca ai facut.

      Ca sa explic altfel: avem milioane de refugiati si zeci sau sute de mii de morti in Siria, ucisi de niste ticalosi care urmeaza o credinta ce le alimenteaza barbaria. Daca o luam pe fir, ticalosii astia zic ca se razbuna pt. cruciade.
      De fapt ticalosii se bazeaza pe lasitatea umana si incearca sa ne faca sa privim cu mainile in san cum continua politica agresiva a islamului fata de toata lumea. In Vest au gasit teritoriu propice. La noi, care avem o experienta de sute de ani de interactiune cu musulmanii, lumea este ostila acestor barbari, dar tot exista un numar insemnat de lasi gata sa plece capul sau sa se converteasca, daca este nevoie.
      • +2 (2 voturi)    
        corect... (Duminică, 31 iulie 2016, 12:31)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        dar din pacate, dupa cum vezi, avem si noi "vesticii" nostri

        E bine totusi ca sunt insignifianti ca numar. In schimb sunt foarte agresivi vocal...