Erdogan: Occidentul mai bine isi vede de propriile afaceri, in loc sa critice

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iulie 2016, 2:05 Actualitate | Internaţional

Erdogan
Foto: Stirile ProTV

Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a cerut vineri Uniunii Europene si Statelor Unite "sa isi vada de propriile afaceri", dupa criticile Occidentului fata de masurile de represiune ale puterii de la Ankara impotriva persoanelor suspectate de legaturi cu tentativa de lovitura de stat, relateaza Reuters.

"Unii ne dau lectii. Se declara ingrijorati. Vedeti-va de propriile afaceri!", a declarat Erdogan de la palatul prezidential.

El a criticat Occidentul pentru ca nu a aratat solidaritate cu Ankara dupa puciul esuat si a spus ca tarile care isi fac griji mai mult pentru soarta autorilor tentativei de lovitura de stat decat pentru democratia din Turcia nu pot fi state prietene, scrie Agerpres.

"Din partea tarilor din UE si a altor state occidentale, niciun reprezentant nu a transmis condoleante", a afirmat Erdogan, precizand ca 237 de civili si membri loialisti ai fortelor de securitate si-au pierdut viata. El i-a acuzat pe critici ca sunt de partea pucistilor.

El a adaugat ca, intr-un gest de bunavointa, va renunta la sutele de procese deschise in justitie impotriva persoanelor acuzate ca l-au insultat.

Vorbind despre epurarea a mii de functionari civili acuzati a fi simpatizanti ai lui Fethullah Gulen, predicatorul autoexilat in SUA pe care il acuza ca a pus la cale puciul, Erdogan a declarat ca Turcia va concedia cate persoane va fi nevoie.

Pe de alta parte, premierul turc Binali Yildirim a afirmat de asemenea vineri ca armata a fost 'curatata' de toate 'elementele' avand legaturi cu Fethullah Gulen.

"Am curatat armata de elementele FETO care se deghizau in soldati", a declarat Yildirim intr-un discurs la palatul prezidential, folosind acronimul prin care puterea de la Ankara desemneaza organizatia lui Gulen.

Dupa esecul loviturii de stat de la 15-16 iulie, autoritatile de la Ankara au inceput o vasta campanie de epurare in armata, administratie si media pentru a-i elimina din aceste structuri pe toti cei banuiti de legaturi cu organizatia lui Gulen.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
6526 vizualizari
  • +63 (67 voturi)    
    punct de cotitura (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 2:10)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    Cred ca e momentul ca Romania sa creasca bugetul pentru aparare. Si cam la fel si restul tarilor din UE si NATO
    • +16 (20 voturi)    
      Asa gandeam si eu ... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 12:07)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      Poate nu-i tocmai cel mai "politically correct"dar, pe bune, Romania ar trebui sa-si intareasca apararea teribil de mult. Rusia este din ce in ce mai agresiva, Ungurii le tin isonul (deocamdata tac din motive de UE), turcii se dau din nou spre islamism, preconizeaza aliante cu Rusia si Iranul ... Baza de la Deveselu abia acum isi arata importanta!
      • +1 (1 vot)    
        Baza de la Deveselu ... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 23:36)

        Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Acestnicknameestedejainregistrat

        ... nu are capacitatea de a ne apara de un atac cu rachete al Rusiei, cel putin asa declara secretarul de stat al SUA. A fost gandit din start doar pentru aparare contra unor atacuri de mica anvergura provenite din Iran cel mult.
        • +2 (2 voturi)    
          tot cu D e Scutul Romaniei=DNA (Duminică, 31 iulie 2016, 14:16)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

          Sovieticii NU ne pot ocupa daca decimam P$D, penele si alte slugi motociclene, Sovietzia nu pote domni decat cu cozi de topor !
    • +1 (3 voturi)    
      Nu UE e tinta. (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 16:18)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      Dar tarile musulmane, slabe militar, politic si economic ar fi usor de cucerit si adunat. Practic exista oportunitatea formarii unui stat islamic global.
  • +55 (57 voturi)    
    Turcul are nostalgii de pe vremea sultanilor (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 2:36)

    Locke Lamora [utilizator]

    Timpul a sa ne arate daca poprul turc chiar a uitat de Ataturk.
    • +15 (15 voturi)    
      Poporul turc sa il prepare shish-kebab (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 8:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      in piata Taksim, altfel Turcia ajunge "back in time" inainte de 1877...degeaba au internet daca Sultanul il cenzureaza
      • -3 (5 voturi)    
        Cenzura e rupta din StingRay (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 16:26)

        Vaxile Axelandri [anonim] i-a raspuns lui un domn

        "Turcia ajunge "back in time" inainte de 1877"?

        Good news! Deoarece (stim ca) istoria se repeta, tot ce avem de facut e:
        1. Sa cautam urgent un rege prin Germania. Unul de vitza nobila, evident. Merkel o fi avind copii?
        2. Sa ne aliem cu rusii, care o sa-i bata pe turci de o sa le sune apa in cap, noi o sa zicem ca noi i-am batut si, pac, ne proclamam independenta. Dup'aia incepem sa-i injuram pe rusi.
        3. Vom avea nevoie de un poet care sa glorifice SERGENTUL slab, palid, cu sumanul si camasa rupte bucati si caciula sparta care va veni, tragindu-si piciorul, pe drumul de costisa ce duce la Vaslui, dar pe-a lui fata zbura ca o lumina de glorie matreata, si-n ochii lui de vultur adinci, vioi si mari... Cunoasteti. Sa se faca un concurs national de poezie!

        B. Sultanul cenzureaza internetul turcului? Foarte bine, sa cenzuram si noi internetul romanului! Sa-i aratam sultanului de ce sintem in stare!

        Cum? E complicat dpdv tehnic?

        E, atunci sa continuam sa il cenzuram manual.
        • +5 (5 voturi)    
          bla, bla, bla (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 17:59)

          valli [utilizator] i-a raspuns lui Vaxile Axelandri

          Sa-i spui istorioarele astea lui Putin cand sta pe buda, poate iti arunca ceva copeici (cacofonia e deliberata).
          • 0 (2 voturi)    
            faptul ca a stalcit Numele Bardului (Duminică, 31 iulie 2016, 14:20)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui valli

            arata cat de Poluat este acest scriitor in Romana, el fiind Sovietic in ADN si in toate...
      • +2 (2 voturi)    
        back in time a fost cam tot timpul... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 21:05)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        si inainte si dupa moartea lui Ataturk

        turcia ar fi reusit sa fie laica cu adevarat si sa scape de ciuma islamica numai daca s-ar fi reusit clonarea tatucului turciei moderne sau daca s-ar fi gasit un medicament care i-ar fi prelungit viata cu inca 200 de ani...
    • +21 (21 voturi)    
      mentalitate de dictator (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 8:58)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      inteleg sa arestezi militarii implicati direct in puci.
      dar el a tras Turcia intr-o campanie medievala de vanatoare de vrajitoare facand mai mult rau decat micul puci.

      profesori, elevi, ziaristi, functionari dati afara sau arestati pentru ca nu au aceasi parere cu Erdogan? asta e dictatura.
    • +17 (17 voturi)    
      Asa zisa democratie din Turcia! (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:00)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Cand puterile in stat sunt in mana unei singure persoane, nu se mai cheama democratie!!
      • -9 (9 voturi)    
        Mai ales daca persoana.... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 17:47)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Mai ales daca persoana face parte din poporul respectiv. Daca sunt mai multi si peste mari, da, e democratie !
    • 0 (2 voturi)    
      Poporul turc nu ... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 12:08)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Dar nu acelasi lucru pot spune despre populatia Turciei.
  • +55 (57 voturi)    
    Gata, sultane... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 4:07)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Numai sa nu te auzim ca vrei in UE.
    • -12 (18 voturi)    
      nu crezi ca numele asta (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 9:00)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      "nu ma face sa ma ridic la tine" e la fel ca spusele lui Erdogan, o aroganta?
  • +6 (8 voturi)    
    parca ambasadoru turcalet (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 5:06)

    mavis [anonim]

    zicea ca sunt scoli de tip Gulen si in Romania... ii vad pe prea iubitii nostri conducatori "respectand" dorintele noului dictator.
    • +2 (2 voturi)    
      :))))....copilu' prost... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:09)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      de la ambasada, e obisnuit sa se rasteasca la marionetele sultanului, in privat...nu si-a dat seama saracu ca de data aceasta era in public...
    • +1 (3 voturi)    
      oricum, mi se pare ciudat cum... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:10)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      autoritatile romane au dat si dau in continuare aprobari fara numar la infintarea si construirea de asemenea scoli islamiste cu fonduri dubioase venite din afara tarii, indiferent cine s-ar afla in spatele finantarii acestora; tari, organizatii teroriste, ONG-uri cu "parfum" de islam, etc.
      • 0 (0 voturi)    
        care sunt acelea ? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:25)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        sunt curios
        • -2 (2 voturi)    
          care sunt acelea, ce?... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:35)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Petele care ies numai cu Tide?...Nu inteleg la ce te referi?...Poate faci un efort intelectual si pui intrebarea cu trebuie
  • +4 (6 voturi)    
    STOCK PHRASE DIN ARSENALUL SOVIETIC (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 7:46)

    pointless man [utilizator]

    sau "lozinca" in limbaj mai vechi.
    • +1 (5 voturi)    
      il recicleaza Cracanatul (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

      la intalnirea din august, pariu ca Sultanul va avea o declaratie in limba Sovietica ? baikal up grade la tartacutza Sultanului
  • -14 (16 voturi)    
    Erdogan, om de bun simț (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 7:52)

    JoshuaTree [utilizator]

    Erdogan face orice ar face un om de bun simț: UE si NATO, sunt niște parteneri dar de peste Bosfor, "tatuțul" Putin, e mult mai aproape de granițele lui, așa ca aplica tactica de a te face frate cu dracul pana treci lacul. Sigur la asta se adaugă si toate tendințele despotice ale lui Erdogan.
    • +3 (3 voturi)    
      daca esti musulman te inteleg (Duminică, 31 iulie 2016, 10:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui JoshuaTree

      daca esti altceva...nu mai inteleg...insolatia e de vina la tine ?
  • +9 (11 voturi)    
    E clar... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 9:24)

    Lawrenciu [utilizator]

    Observam deja cum se instaureaza un regim totalitar, condus/controlat de un dictator. Deci, s-a cam terminat cu "democratia" in Turcia ( numai ca nici inainte de asa zisa lovitura de stat, Turcia nu avea un statut bun in ceea ce priveste democratia, dar, acum e mai rau ca niciodata ).
    Neotomanismul renaste, ceea ce este un lucru ingrozitor, in conditiile in care lumea se confrunta cu atentatele dirijate de ISIS, UE trece printr-o criza majora, datorata Brexit-ului, iar americanii, probabil il vor alege pe Trump.
    Si din aceasta poveste, Romania are de pierdut.
  • +11 (13 voturi)    
    asta se crede... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 9:39)

    liviu_ [utilizator]

    pe vremea imperiului otoman...
    cand naiba ii inchide cineva gura?!
    occidentu nici macar nu a criticat cine stie ce turcia si asta deja e in razboi cu toata planeta!
    acu e perioada in care imi dau seama cat de prosti si/sau pe interes sunt ue si sua!
    • +2 (2 voturi)    
      occidentului ii vine greu sa critice situatia (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 22:21)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      din Turcia, dictatorul ii are la mana, sunt complici pt. situatia din Siria.
  • +7 (7 voturi)    
    hehe (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:11)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    S P bai, Erdogan :))
    • +2 (2 voturi)    
      ca bine zici!... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:27)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Si de la mine M M....
  • +7 (9 voturi)    
    Traducere din limba erdogana (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:13)

    Spiky [utilizator]

    Poate dau drumul la robinetul cu refugiati!
  • +10 (12 voturi)    
    Exact ca si Ponta/Crizel in vara 2012 (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:20)

    potaissa [utilizator]

    vorba aia, nu suntem colonie occidentala. Asta da cu Turcia de perete rau de tot. Nu ca mi-ar parea rau. Un cretin , cu un popor in marea majoritate incult care-l sustine.
  • -9 (15 voturi)    
    A fost dubioasa reactia UE si SUA, intr-adevar (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:36)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu ma pot pronunta care dintre tabere este buna, cel mai probabil avem 2 tabere care au fost pana de curand aliate la acapararea puterii in Turcia.
    Daca tinem cont si de campaniile bine organizate de penetrare de catre musulmani violenti a statelor moderat musulmane sau nemusulmane, reactia lui Erdogan este cea normala. Nu sunt de acord in mod normal cu persecutia opozantilor politici, dar din ce inteleg in Turcia vorbim de conflicte intre 2 triburi, iar daca tribul din opozitie ataca prin mijloace nelegale, atunci este normal sa fie reprimat prin toate mijloacele.

    Stretegic vorbind, cred ca Obama are o implicare in trebusoara asta. Iar interventia Rusiei (cu furnizarea de informatii) arata ca informatiile existau, doar ca americanii si europenii au ales sa nu le furnizeze. Conectand acest lucru cu ajutorul dat Europei de catre Turcia in privinta teroristilor (si care a fost tratat cu aroganta), Obama si liderii europeni au dovedit ca sunt niste tradatori ticalosi si aroganti. Ma bucur ca lovitura de stat nu a reusit, pt. ca numai o criza turca (cu alte milioane de refugiati) mai lipsea Europei in momentul asta...
    • 0 (4 voturi)    
      ))) nu te pronunti/..dar o dai de gard cu Obama (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 20:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ))))noua retorica de la Savushkina)))))
      • 0 (2 voturi)    
        ce pana mea e Savushkina? (Duminică, 31 iulie 2016, 23:31)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ai ceva de comentat la ce am scris eu sau doar te dai rotund? Domnule.
  • +7 (9 voturi)    
    . (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:45)

    adi.i [utilizator]

    Acest mic Stalin.
  • +9 (11 voturi)    
    iar turcia ar trebui sa... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:51)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    isi vada de r.....l lor de islam. Sa lase occidentul in pace si sa nu il mai streseze atat cu "integrarea" lor...
  • +6 (12 voturi)    
    Erdogan . . . . (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 11:25)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .ar face casa buna cu Antena 3. Si el ca si Antena 3 ridica la rang de adevaruri absolute idei doar de ei stiute sau nascocite. Daca stai de vorba cu unul care isi suge cultura politica de la tata Antenei 3 nu ai nici o sansa ca spui altceva decat ce stie el de la Gadea si compania. Ei zic asa: Basescu( e doar un ex.) a furat.! Ce a furat mai omulle? Se stie ce mai trebuia sa iti spun eu! Uite ca nu stiu lamureste-ma! Lasa ca stii tu! Nu stiu mai omule nu intelegi. Nu stii pe dracu stii! Da mai omule un ex. Nu-ti dau nici un exemplu dar a furat mai, a furat e clar, si inca ce a mai furat. Asa si Erdogan, desi nu are nici o dovada ca Fetullah ala ar fi implicat in puciul sau, el ii da inainte cu: se stie si toata lumea stie si nu e de contestat ideia, doar pentru ca el e convins de acest lucru. Degeaba ii transmite omul din America ca o lovitura de stat ar contrazice convingerile si invataturile sale si ca nu are nici un amestec Erdogan produce suferinti inutile si gratuite unor zeci de mii de oameni doar pentru ca ar avea simpatie pentru Fettulah. E problema turcilor la urma urmei, dar eu stiu un proverb romanesc care spune ca nici o fapta rea nu va ramane nepedepsita.
  • +9 (11 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 11:41)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    dar tu cand ai degand sa-ti ceri iertare si sa transmti condoleante poporului armean, in numele turcilor pe care ii reprezinti, pentru genociul facut acum 100 ani?!..
    • +2 (2 voturi)    
      cand am zis ca sunt turci aka kebabi... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 18:16)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      sub acoperire pe aici, am avut dreptate...macar ai sange in c...e si da-ti si identitatea! Daca ai dat minus prietene pentru asa ceva, ce sa mai zic....Deci tu aprobi genocidul facut de musulmanii turci impotriva armenilor crestini... E pacat ca Romania gazduieste asemenea specimene printre noi...
      • -1 (1 vot)    
        armenii mai nou pupa sutana Cracanatului (Duminică, 31 iulie 2016, 10:52)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        si uite asa Prietenia turco-sovietica se dezvolta
        • +1 (1 vot)    
          Pai nu au incotro... (Duminică, 31 iulie 2016, 11:40)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          gandeste logic. Este lupta pentru supravietuire a poporului armean si a credintei lor.

          Ei sunt inconjurati aproape din toate partile de musulmani care ii urasc de moarte (in special turcii si azerii) si care ar vrea ca sa-i manance cu fulgi cu tot...Rusia e crestina...

          Vrei sa continui sau ai prins firul deja...
          • 0 (0 voturi)    
            Le Cretien Sovietique (Duminică, 31 iulie 2016, 13:48)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

            nu corespunde cu Balcanii, Kiril Insusi are alt Craciun, nu te supara ce Crestinism e acesta ? sa Binecuvantezi tancuri si artilerie / cam ciudat...
            • 0 (0 voturi)    
              desperate times... (Duminică, 31 iulie 2016, 18:29)

              press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              call for desperate measures...believe me!
      • 0 (0 voturi)    
        de ce dai la om . . . (Duminică, 31 iulie 2016, 11:02)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        . . .ca a spus exact ca tine. Ba chiar a precizat, ca turc fiind, il intreaba totusi pe Erdogan: Cand are de gand sa ceara scuze armenilor pentru genocidul de acum 100 de ani?
        • +1 (1 vot)    
          esti subtil... (Duminică, 31 iulie 2016, 12:17)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Da, probabil ca minusul era pentru Er-doaga...
  • +14 (14 voturi)    
    acum inteleg de ce vroiau militarii (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 12:20)

    rov [utilizator]

    sa dea o lovitura de stat...''OMUL'' asta e o mare jigodie si un distrugator de neam...
  • +7 (7 voturi)    
    un (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 13:01)

    nahir [utilizator]

    pasa prost, ingamfat si paranoic.
    mitomanul de tonta inocula ideea dictaturii basesciene. ce face ercep ce-o mai fi?
  • +3 (3 voturi)    
    lectura utila... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 14:02)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    http://www.contributors.ro/reactie-rapida/islamismul-si-escaladarea-barbariei/?cfcc
  • -5 (7 voturi)    
    intrebare pentru expertii de pe acest forum (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 16:43)

    Comentator neinformat [anonim]

    Este adevat ce scrie o anumita parte a presei, ca americanii au fost in spatele loviturii de stat?

    2. Este adevarat ca atit rusii cit si israelienii (serviciile) au interceptat comunicatiile armatei turce si l-au informat pe Erdogan ca i se pregateste ceva?

    Daca da, nu credeti ca americanii si aliatii lor naturali si nenaturali ar trebui sa impuna sanctiuni economice impotriva Turciei fiindca s-a impotrivit lovilutiei, impotriva Rusiei pentru ca a impiedicat lovilutia si impotriva Israelului fiindca... oops!... nu, nu, impotriva Israelului nu. Cu Israelul se discuta altfel. Solutia e ca americanii sa indexeze cu rata inflatiei - de buna voie si nesiliti de nimeni - tributul stabilit la 3,5 miliarde de dolari anual in urma cu peste 50 de ani si, pentru datoria istorica acumulata prin aceasta indexare, sa plateasca dobinzi corespunzatoare si penalizari pe care le va stabili Knessethul prin vot secret. In acest mod va redeveni rezonabila asteptarea ca Mossadul sa nu mai traga de presul pe care stau colegii de la CIA cind le e lumea mai draga.
    • +1 (5 voturi)    
      cei mai ivan ?!? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 17:27)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Comentator neinformat

      l-au luat pe nepotu' Ghizela Vass ce a reusit ca "mare liberal" sa penetreze aparatul romanesc de stat si esti trist?
      Plecati in siberia jigodiilor!
      • +2 (2 voturi)    
        Bine Punctat (Duminică, 31 iulie 2016, 10:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

        ivan ul de mai sus este post licoara sovietica aruncata in pet de Cracanat...