Juncker afirma ca exista un risc ridicat ca acordul UE-Turcia privind refugiatii sa se prabuseasca

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 iulie 2016, 1:45 Actualitate | Internaţional

Juncker
Foto: Facebook
Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, considera ca acordul dintre UE si Turcia pentru oprirea afluxului de refugiati spre Europa de Vest risca sa se prabuseasca, transmite agentia France Presse, care citeaza un interviu din editia de sambata a cotidianului austriac Kurier.

"Riscul este ridicat. Succesul de pana acum al acordului este fragil. Presedintele (Recep Tayyip) Erdogan a lasat deja de inteles in mai multe randuri ca vrea sa il puna sub semnul intrebarii", a declarat Juncker pentru Kurier, conform Agerpres.

Daca se va intampla acest lucru, "atunci putem sa ne asteptam ca imigrantii sa reinceapa sa vina in Europa", a spus el.

Acordul controversat incheiat in martie intre Turcia si Uniunea Europeana a reusit sa limiteze semnificativ afluxul de imigranti, insa lovitura de stat esuata de la 15 iulie impotriva lui Erdogan a ridicat temeri ca intelegerea ar putea fi pusa sub semnul intrebarii.

Reprimarea care a urmat in Turcia a dus la mii de arestari in armata, politie si justitie, iar sute de persoane si-au pierdut locul de munca in principalele ministere.

La trei zile dupa tentativa de puci, grupul de responsabili turci insarcinat cu monitorizarea aplicarii acordului privind imigrantii in insulele grecesti a fost rechemat in tara si nu a fost inlocuit.

Juncker s-a declarat de asemenea 'extrem de preocupat' de recentele evenimente din cadrul UE, in special din Ungaria si Polonia.

"In Polonia, actiunile guvernului aduc atingere statului de drept. Observ cu ingrijorare pregatirile pentru referendumul privind imigrantii din Ungaria", a subliniat oficialul european.

Miercuri, Comisia Europeana a dat un termen de trei luni Varsoviei pentru a revizui functionarea Tribunalului Constitutional, in numele protejarii statului de drept.

Premierul ungar Viktor Orban a comparat in aceasta saptamana imigratia cu o 'otrava' pentru Europa, adaugand ca tara sa "nu are nevoie de niciun imigrant".

"Daca s-ar organiza referendumuri privind fiecare decizie a Consiliului de Ministri al UE si a Parlamentului European, atunci securitatea legala ar fi in pericol", a mai spus Juncker.

"Comisia ar trebui ¬ insa nu am facut asta ¬ sa lanseze o procedura de infringement impotriva Ungariei pentru incalcarea tratatelor. Insa domnul Orban ar afirma atunci ca Bruxellesul aduce poporul ungar in fata justitiei", a mai afirmat seful executivului comunitar.










3770 vizualizari
  • +24 (42 voturi)    
    Jigodie Junker asta (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 1:49)

    Vlad-I [utilizator]

    Si domnule Junker sunteti gata sa sacrificati popoarele europei pt. idealurile dv. politice ? Chiar mergeti ca berbecul inainte fara a rectifica ? De cand vocea poporului este fara valoare ? v-ati pierdut mintile ?
    • +23 (31 voturi)    
      un bosorog impotent (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 3:16)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      parca ar fi angajat de rusia, nu de UE.
      In loc sa vina cu masuri concrete se vaita ca o baba platita de dusmani...
      • -2 (8 voturi)    
        aduceti doar jigniri inutile (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 9:03)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui rov

        ce zice Junker are sens. dar sunt de acord ca ar trebui sa vina cu masuri concrete, nu doar observatii.

        de exemplu daca Turcia ar decide sa nu mai aplice acordul, UE ar trebui ar trebui sa limiteze intrarea si sa pazeasca la sange frontiera cu Turcia.
    • -16 (20 voturi)    
      întrebarea nu are sens (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 11:14)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Un pic de gândire și de cunoaștere a istoriei ar fi necesare. Așa am vedea că Europa pe care o cunoaștem acum nu s-a dezvoltat deloc prin închiderea granițelor ci prin deschiderea lor. Inclusiv civilizația europeană e rezultatul unui cumul de influențe. Ca să nu mai spunem că, de-a lungul timpului, diverse populoații europene au beneficiat enorm tocmai de posibilitatea de a pleca din propria țară și de a se stabili în altă parte. Dar, hei! prostia și ipocrizia sunt mult la ușoare
      • +7 (7 voturi)    
        Pentru Andrei (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 19:28)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

        Spune-mi te rog cateva influente benefice pentru Europa , venite din exteriorul ei, prin deschiderea granitelor. In afara de navala mongolilor din 1241 ( pe care o stim cu totii ).
        Daca te referi la imfluente culturale sau stiintifice, e altceva. Ce nu se compara cu navala de acum. Vreau sa-mi spui o navala benefica !
        • -5 (5 voturi)    
          mda (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 23:14)

          Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Fiecare după cât poate. Aici nu e vorba de expediții de cucerire. Dar fie. Există și din astea cu efecte pozitive. Cucerirea Spaniei de către arabi.
          • +1 (1 vot)    
            Poate citeste vreun spaniol ce ati scris... (Duminică, 31 iulie 2016, 7:54)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Andrei57

            Daca efectele cuceririi Spaniei de catre arabi au fost atat de pozitive, atunci de ce spaniolii autohtoni au dus lupte crancene de eliberare timp de cateva secole (Reconqista)? Nu intelegeau ei "binele" pe care li-l faceau musulmanii?

            Inainte de a cita teoriile "politically correct" ale unora privind "schimbul cultural" (!!!), cititi putin istoria reala a Spaniei. De exemplu partea in care se aminteste cum, pentru a scapa de jafurile si luarea in sclavie de catre musulmani, locuitorii din Asturia (singura provinvie ramasa neocupata de arabi) au trebuit sa-si abandoneze casele din zonele fertile de campie si sa se fuga in muntii inaccesibili din Cantabria. S-a creat astfel "il desierto del Duero", o zona parasita, un fel de "no man`s land", care a ramas astfel timp de cateva secole.
            • 0 (0 voturi)    
              poate citește (Duminică, 31 iulie 2016, 18:07)

              Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

              Și poate spaniolul înțelege. Dar idee e mult mai simplă. Mai ales din partea românilor, care au avut enorm de câștigat de pe urma liberei circulații și care sunt foarte supărați, pe bună dreptate, când englezii, de exemplul nu îi vor la ei pe motiv că le fură locurile de muncă, sunt hoți, needucați, etc., opoziția la libera circulație a altora, care fug de necazurile din propria țară, e dovadă de prostie, nesimțire și ipocrizie.
  • +13 (13 voturi)    
    idiotilor! (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 5:13)

    amanda13 [utilizator]

    Inchideti granitele! Nu mai primiti pe nimeni din Turcia!
  • +8 (8 voturi)    
    traducere: Occidentul si SUA nu au solutii.... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 8:25)

    lili [anonim]

    Si Occidentul si SUA privesc neputinciosi la Turcia sultanului Erdogan si NU au solutii, din pacate...
    Cred ca Europa si nu numai a ajuns acum in cea mai neagra perioada postbelica: linistea batranei Europe s-a dus!
    Violentele, atentatele, mortii zi de zi aproape, razboaiele peste tot, mapamondul arata mai rau ca-n vremea razboiului rece.
    Incercarea esuata de a instaura democratia pe model american in toata lumea si mai ales in zonele musulmane(Afganistan, Irak, Siria) ne-a adus AL QAEDA, ISIS si alte "specialitati teroriste", care duc la teroare, violente si morti, muuuulti morti nevinovati...
    Incotro?!
    Cum va arata lumea asta pentru 5, 10 ani?!
    Mai mult nu zic, sa trecem cu bine peste anii ce vin, ca nu arata deloc bine viitorul si linistea noastra...
    Daca Acordul UE-Turcia esueaza, drumul refugiatilor spre UE este deschis: scenele alea cu refugiatii prin lanurile de porumb spre Germania dnei Merkel, sfidand granitele UE vor reveni...cine ii va opri si mai ales CUM?!
    • +1 (1 vot)    
      Franeaza (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 12:29)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Toata lumea are acces la Facebook acum..orice crima este raportata in numele globalizarii
    • +7 (7 voturi)    
      E razboi (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 14:50)

      geonicol [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Deja migrantii care au patruns in UE anul trecut cu milioanele si in proportie de 80 % barbati tineri,puternici,sanatosi,se comporta ca o armata de ocupatie:jefuiesc,violeaza.brutalizeaza cetatenii UE.Zilnic se intampla astfel de orori dar nu ajung la cunostinta oamenilor din cauza cenzurii.Si atunci incompetentii ,coruptii si ticalosii care conduc Europa au ajuns sa fie santajati de teroristul Erdogan.Nu ar fi mai bine sa rupa orice relatie cu el si sa-si securizeze granitele statelor prin care intra fluxul de migranti cu armata?Si deja turcii din Germania vor sa faca maine o demonstratie pro Erdogan la Koln.Cine le da voie,cine autorizeaza aceasta demonstratie?Sa plece in Turcia lui Erdogan daca le e asa drag,ce naiba cauta in Europa?
      Mi se pare incredibil acest fapt,cat o sa-i mai suporte cetatenii Europei pe nemernicii care se joaca cu destinele noastre,care nu au nicio empatie pentru cetatenii Europei dar sunt foarte empatici cu barbarii de musulmani,care ma repet,sunt in proportie de 80% barbati si nu femei,copii care chiar aveau nevoie de protectie.
  • +11 (11 voturi)    
    Pai daca acordul cu Turcia (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 9:07)

    adrian88000 [utilizator]

    cade , si probabil ca asa va fi , nu exista decat o solutie.
    Sa se ermetizeze urgent granitile externe ale U.E.
    Nu se mai remorcheaza barci cu imigranti pentru a ajunge in siguranta in Grecia. Se vor remorca inapoi in apele teritoriale ale Turciei.
    E asa de complicat ?
  • +9 (11 voturi)    
    e simplu.... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 9:44)

    liviu_ [utilizator]

    turcia da drumul la refugiati, tu ii trimit innapoi! turcia nu-I accepta (cum ar trebui dpdv legal) EMBARGOU!
    ce e asa complicat?!

    da e mai simplu sa pari iubitor de refugiati si sa nu te cerci cu turcia... ca doar nu moti tu in atentate, mor prostii care-I guvernezi!
  • +9 (9 voturi)    
    Beacs (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:09)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Juncker, un impotent sinistru, cea mai proasta gluma a istoriei!
  • -3 (7 voturi)    
    Actiuni concertate de oameni ai Rusiei? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:09)

    fit [utilizator]

    Incep sa cred ca atat Brexitul cat si Sceneta loviturii de stat din Turcia fac parte dintr-un plan mult mai complex pus la cale de agentii mamei Rusii (vezi Nigel Farage care a zis scurt ca si-a facut treaba (??!!) fara sa ii pese de viitorul Marii Britanii dupa brexit). Totul, ca razbunare a sanctiunilor economice primite de Rusia din partea UE.

    Si nici USA nu cred ca e lasata de o parte, sigur Putin si-a bagat coada si in alegerile prezidentiale de acolo.
    • -3 (5 voturi)    
      Eclipsele? (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 12:22)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Eclipsele? Se produc asa de capul lor sau....?
  • +8 (12 voturi)    
    Zdrentele neocomuniste de la Bruxelles (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:23)

    potaissa [utilizator]

    si-ai vandut sufletul turcului. Daca erau alea 7,5 miliarde bagate in apararea granitelor erau toti mai castigati. Dar pe undeva venirea tiganimii din Orient e chiar dorita de zdrentele astea. Ca vorba aia, de platiti plateste pulimea.
  • +6 (8 voturi)    
    În concluzie (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 10:42)

    Nyk1 [utilizator]

    Juncker ne spune că nu avem de ales, trebuie să primim refugiații având în vedere că înțelegerea cu Erdogan e pe cale să pice.
  • +12 (14 voturi)    
    Ziduri (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 11:21)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca ditamai UE nu e in stare sa-si pazeasca granitele de niste barcute atunci merita sa dispara.
  • +10 (12 voturi)    
    Cu banii (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 11:32)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Acordati turcilor securizai toata granita UE
  • +10 (10 voturi)    
    criminal (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 11:53)

    Vade Retro [utilizator]

    Individul asta parca face tot ce poate sa distruga Europa.
    • +3 (3 voturi)    
      iar dna Merkel ii tine isonul... (Sâmbătă, 30 iulie 2016, 21:50)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Vade Retro

      Nu stiu cati oameni trebuie sa mai moara ca ametitii astia sa priceapa pericolul la adresa viitorului Europei... azi ezista zone intregi in unele tari din Europa de vest unde Politia nu intra fara fortele speciale si unde statul respectiv nu are nici o putere pentru ca musulmanii traiesc dupa legile lor iar nemusulmanii nu mai intra de frica.
      Citeam zilele trecute o postare pe Facebook a lui T Basescu, care a postat si un videoclip socant cu niste musulmani distrugand un brad impodobit de Craciun, anul trecut, intr-un malll din Suedia, scenele sunt SOCANTE!!!
      Cautati pe net, merita vazut, a fost in Ev Zilei!!
  • +1 (1 vot)    
    Sa-i primeasca (Duminică, 31 iulie 2016, 4:03)

    KostasP [utilizator]