Ministerul rus de Externe: Instalarea scutului american antiracheta in Coreea de Sud afecteaza securitatea Rusiei si Chinei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 29 iulie 2016, 18:57 Actualitate | Internaţional

Decizia Selului si Washingtonului de a instala un scut antiracheta american in Coreea de Sud ar putea afecta grav securitatea strategica a Rusiei si Chinei, considera Ministerul rus de Externe, scrie Mediafax, citand agentia TASS. "Decizia Washingtonului de dezvoltare in mod unilateral a unui sistem de aparare strategica antiracheta si amplasarea acestui sistem in diverse regiuni ale globului, inclusiv in nord-estul Asiei, va afecta in mod negativ balanta strategica internationala si regionala," afirma Ministerul de Externe de la Moscova.

Ministerul rus de Externe a facut aceste precizari la finalul unei conferinte intre Rusia si China pe teme de securitate in nord-estul Asiei.

Seulul si Washingtonul au convenit asupra instalarii asa-numitului sistem de aparare terestru mobil de mare altitudine THAAD in Coreea de Sud care ar avea rolul de protectie impotriva amenintarilor balistice si nucleare din partea Coreei de Nord.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
912 vizualizari
  • +10 (14 voturi)    
    Sovietzia sufera de Alergie la Scuturi (Vineri, 29 iulie 2016, 19:03)

    un domn [utilizator]

    practice pe principiul de la "rushi vine Ploaia" sa nu isi ia nimeni umbrala ca e "cool" sa te ude rushii..
  • -9 (13 voturi)    
    Obiectii nefondate (Vineri, 29 iulie 2016, 19:19)

    Texi [utilizator]

    Trebuiau sa le spuna chinezilor ca scutul e impotriva... Iranului si atunci toata lumea era fericita.
    • +1 (3 voturi)    
      "prietene", (Vineri, 29 iulie 2016, 20:51)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Texi

      daca nu erau americanii, acum vorbeai tot la tel. fix si luai notite pe servetele, in timp ce cu mana cealalta mangaiai crestetul lui tatucu'.
      Chiar crezi ca primitivii aia cu PIB -ul cat al Italiei stiu ce fac ?!?!?
    • 0 (2 voturi)    
      Ce Iran... (Vineri, 29 iulie 2016, 21:53)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Texi

      Coreea de Nord direct, pretextul cel mai la indemana...
  • -1 (1 vot)    
    Minte,China abia așteaptă instalarea. (Vineri, 29 iulie 2016, 19:48)

    asavreau [utilizator]

    China așteaptă această ocazie ca să-și facă propriul scut.Au vrut să-l copieze pe al rușilor dar au văzut că este copiat cu erori după al americanilor,așa că așteaptă originalul.
  • +1 (3 voturi)    
    Numai ceea ce faceti voi..., (Vineri, 29 iulie 2016, 19:56)

    gigiN [utilizator]

    ...nu afecteaza siguranta cuiva, nu ????
  • +2 (4 voturi)    
    daca isi monteaza coreeni scut (Vineri, 29 iulie 2016, 21:19)

    rov [utilizator]

    poporul rus va suferii teribil...ca tantarul ala flamand cand iti pui plasa de tantari.
  • +1 (3 voturi)    
    nu mai bine (Vineri, 29 iulie 2016, 21:27)

    mavis [anonim]

    ar inceta sa sustina ope criminalul Yun? Ce le mai plac dictaturile, e usor tare cand ai de negociat cu un singur omuletz.