Viktor Orban: Imigratia este o otrava

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2016, 15:50 Actualitate | Internaţional

Viktor Orban
Foto: AGERPRES
Premierul ungar a atacat din nou "otrava" imigratiei, respingand orice politica europeana care ar putea "forta" o tara sa sa primeasca straini, scrie AFP.

"Pentru noi imigratia nu este o solutie ci o problema (...), pentru noi este o otrava si nu dorim sa inghitim aceasta otrava", a declarat sefului guvernului conservator de la Budapest, marti seara, in cadrul unei intalniri cu cancelarul austriac social-democrat Christian Kern.

Orban a sustinut ca nu "este nevoie de o politica migratorie europeana comuna". "Cine vrea migranti poate sa ii primeasca dar nu ne impuneti asta", a adaugat el.

Budapesta depus o plangere in fata justitiei europene impotriva sistemului de cote adoptat de statele membre ale UE in 2015 si va organiza in 2 octombrie un referendum impotriva repartizarii obligatorii a refugiatilor in Europa.

Acesta spune ca vede in "fiecare migrant un potential risc de securitate si de terorism".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2968 vizualizari
  • +14 (24 voturi)    
    Noua ne spui ? (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:05)

    CezarN [utilizator]

    "Imigratia este o otrava".
    Asa este, Dar se aplica si acum vreo mie si ceva de ani. :))

    Radem, glumim, insa pana la urma se pare ca Orban este cel mai cu capul pe umeri politician european, cel putin in privinta acestui fenomen subversiv al plantarii de arabi in EU.
    Daca macar si Germania, daca nu si Franta, ar avea la putere politicieni de anvergura lui Orban, alta faina s-ar macina la moara UE.
    • -5 (13 voturi)    
      ce mare politician e Orban? (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Are in cap si in gura numai nationalismul ungar si interesele Ungariei (chiar in dauna intereselor UE). Romania a mai lasat de la ea in negocierile cu UE, dar Ungaria lui Orban niciodata. De ce nu da drepturi minoritatii romane din Ungaria, la fel cum Romania a dat drepturi minoritatii maghiare din Romania? Pentru ca e nationalist, de aia....nu il intereseaza decat de ai lui.
      Sa vedem cat ii mai merge.
      • +4 (4 voturi)    
        nu-l simpatizez pe Orban (Miercuri, 27 iulie 2016, 18:21)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        dar in comparatie cu mascariciul ala de Holande, Orban chiar e politician.
      • -1 (1 vot)    
        mare (Miercuri, 27 iulie 2016, 20:32)

        uzu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        foarte mare.
        ce drepturi nu au romanii din ungaria ?
        tu crezi ca romanii din ungaria au nevoie de drepturi speciale ?
        poti sa ne spui si in ce calitate vorbesti ca sa vedem daca parerea ta are valoare.
      • 0 (2 voturi)    
        Ipocrizie: Emigratia comunitatior tiganesti (Miercuri, 27 iulie 2016, 20:34)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        acum 200 de ani, din care care face parte si Victor Orban dupa neamurile mamei sale, nu este o otrava ?
        Cum se spune: ,,Daca tacea, filosof ramanea'' !!!
    • -6 (12 voturi)    
      Poziția politica a Ungariei a fost întotdeauna... (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:45)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ... cea a unui om prost, xenofob si rau.
      Dar cum până și un ceas defect arată ora exacta, ba chiar de două ori pe zi, mai scoate chestii evidente. Desi multe din ele sunt sofisme.
  • +9 (15 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 27 iulie 2016, 16:37)

    Lucian_Mares [utilizator]

    Orban. Sper sa ia si altii exemplu.
  • +6 (6 voturi)    
    Imi place ca... (Miercuri, 27 iulie 2016, 18:35)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    toti sustinatorii teroristilor musulmani de pe HN, care la fiecare comentariu impotriva crimelor oribile pe care o fac adeptii islamului, ne atrag politicos atentia despre intoleranta, xenofobia, islamofobia noastra, atunci cand vine vorba de unguri si de ungaria se transforma brusc in cei mai intoleranti, xenofobi, fascisti si obtuzi indivizi...Cu alte cuvinte se transforma din niste oite "bine intentionate" si "iubitoare de toleranta" in adevarati lupi gata sa sfasaie din carne de ungur.

    Dar de drepturile romanilor crestini care traiesc in turcia sau alte tari musulmane nu ziceti nimic?!..Hai?!
  • +1 (3 voturi)    
    respect (Miercuri, 27 iulie 2016, 20:30)

    uzu [utilizator]

    o pozitie corecta, lipsita de fineturi, fara teama de a supara pe cineva. un lider caruia ii pasa de populatia tarii pe care o conduce.
    noi ... vai de noi. pe noi ne conduc un mutulica si o gasca de hoti.
    sunt roman si ma intristeaza sa vad cum ungurii sunt mereu cu ... multi pasi in fata noastra.
    noi am inventat proverbul "capul plecat, sabia nu-l taie" si am trait o intreaga istorie cu capul plecat. asta facem si azi in politica internationala.