Mandate de arestare pentru 47 de fosti angajati ai cotidianului Zaman din Turcia, considerat "port-drapelul" presei favorabile lui Fethullah Gulen

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 27 iulie 2016, 12:08 Actualitate | Internaţional

Sediul Zaman, incercuit de politie in luna martie
Foto: Captura YouTube
Justitia turca a emis, miercuri, mandate de arestare pe numele a 47 de fosti angajati ai cotidianului Zaman, trecut in luna martie sub controlul statului, anunta AFP. Mandatele au fost emise atat pentru fosti conducatori ai ziarului, cat si pentru personalul publicatiei, inclusiv editorialisti. Cotidianul Zaman era considerat "port-drapelul" presei favorabile clericului Fethullah Gulen, acuzat de conducerea Turciei ca ar fi omul din spatele loviturii de stat esuate din 15 iulie, noteaza AFP.

Autoritatile turce sustin ca mandatele de arestare pe numele fostilor angajati ai ziarului nu vizeaza activitatea acestora ca jurnalisti, ci faptul ca ei ar putea avea informatii din interiorul "retelei Gulen" si ar putea fi de folos in ancheta privind puciul esuat.

Cotidianul turc Zaman, confiscat in luna martie si pus sub tutela judiciara de guvernul de la Ankara, si-a schimbat complet linia editoriala incepand din acel moment, devenind favorabil Guvernului si presedintelui  islamo-conservator Recep Tayyip Erdogan.

Pana la punerea sa sub tutela judiciara, ziarul adopta o linie dura impotriva guvernului de la Ankara, criticand mersul economiei, politica externa fata de Siria sau atacurile la adresa libertatii presei.

Cotidianul turc este condus acum de un comitet de administratie desemnat de catre guvern.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
2573 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    NKVD-ul (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:21)

    xolv [utilizator]

    se intoarce cu turban
    • +3 (3 voturi)    
      S-a dus dreaq democratizarea/europenizarea Turciei (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:21)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      ...too bad!
  • -16 (20 voturi)    
    erdogan (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:23)

    radiola31 [utilizator]

    Om hotarat.
    Si la noi presa era basista platita de Udrea si au manipulat din greu.
    • +8 (10 voturi)    
      Mah, tie ti-e dor de Ceausescu (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:07)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      de cind bateati la beci oameni mai presus decat voi.
    • +2 (2 voturi)    
      Esti sigur (Miercuri, 27 iulie 2016, 15:22)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui radiola31

      .... ca numai de Udrea era platita? De Patriciu, Voiculescu, Vantu si Ghita nu era platita, nu? Aia nu manipuleaza, nu? Latrinele sunt un exemplu/monument de moralitate si etica jurnalistica ...
  • -5 (15 voturi)    
    Haideti in UE (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:29)

    MPopa [utilizator]

    Asta imi aminteste cine a fost principalul sustinator al acceptarii Turciei in UE: Marea Britanie. Intre timp s-au razgandit si ei.
    Cand mai ziceau unii si altii ca Turcia nu apartine spatiului cultural european si nu impartaseste aceleasi valori sareau imediat cerberii corectitudinii politice cu acuzatii de rasism.
    Chiar ma intreb ce am fi facut azi daca Turcia era deja membra a Uniunii Europene. Nu cred ca il chema Martin Schulz pe Erdogan la Bruxelles sa-l puna la punct, cum a facut cu Ponta in 2012.
  • +7 (9 voturi)    
    Ma intreb ce cap de acuzare e trecut in mandat? (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:48)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Probabil, la stadiul inalt al democratiei in Turcia - afirmatia apartine lui Ponta -, e scris "nu-i place lui Erdogan deci la parnaie"
  • -7 (9 voturi)    
    Kanal D (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:48)

    minos [utilizator]

    Aia de la Kanal D nu sunt sustinatori ai lui Gulen? Poate scapam de mizeriile lor de emisiuni.
    • +4 (6 voturi)    
      Aici nu conduce Erdogan (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:08)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui minos

      valea.
  • +10 (10 voturi)    
    eliminarea opozantilor (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:52)

    trem [utilizator]

    Probabil acum daca te opui sau te opuneai 'sultanului' esti automat incadrat ca simpatizant Gullenist si bagat la inchisoare.

    Incet dar sigur avem o dictatura la care pare ca nimeni nu comenteaza sa nu cumva sa faca mai mult rau...dar raul e deja facut.
  • +13 (15 voturi)    
    Next step (Miercuri, 27 iulie 2016, 12:56)

    CezarN [utilizator]

    Urmatorul pas va fi aretarea cititorilor/abonatilor ziarelor neconforme cu ideologia lui Erdogan.
  • +6 (6 voturi)    
    Turcia nu avea dreptul sa suspende Conventia (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:10)

    Maniu [utilizator]

    Drepturilor Omului. Rusine si opozitiei careia Erdogan i-a bagat frica in oase. Imbecilul pune premisele unui lucru foarte nasol.
  • -2 (2 voturi)    
    Cel ce crede (Miercuri, 27 iulie 2016, 14:41)

    Toni_Romania [utilizator]

    Pucistii de ar fi luat puterea ar fi facut aceleasi atrocitati pe care le face Erdogan. Tot asiatici sunt. Cel ce crede altfel e mare naiv. Turcia nu a avut niciodata treaba cu democratia, e o tara tribala.
  • 0 (0 voturi)    
    ue tace... (Miercuri, 27 iulie 2016, 18:10)

    liviu_ [utilizator]

    aparent daca se incalca drepturile omului unuia care se arunca in aer rase merkel 3 metrii in aer de furie...
    cand e vorba de oricine altcineva o doare-n dos...