Islamistii l-au fortat pe preotul de 86 de ani sa ingenuncheze inainte de a-i taia gatul si au filmat intreaga scena - martora

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2016, 18:38 Actualitate | Internaţional

Cei doi barbati inarmati cu cutite care au intrat marti in biserica din  Saint-Etienne-du-Rouvray l-au fortat pe preot sa ingenuncheze inainte de a-i taia gatul si au filmat crima, a declarat o calugarita care a scapat din atac, pentru un post francez de radio citat de Reuters.

Calugarita a fost una dintre persoanele care au fost luate ostatice in timpul slujbei de dimineata de la biserica din Saint-Etienne-du-Rouvray, in apropiere de orasul nordic Rouen din Franta.

"L-au fortat sa ingenuncheze si el a incercat sa se apere si asa a inceput drama", a povestit sora Danielle, pentru RMC radio.

Aceasta a precizat ca a reusit sa fuga in momentul in care unul dintre atacatori l-a ucis pe batranul preot.

"Cand i-am vazut intrand, mi-am spus 'asta e, s-a terminat", a spus sora Danielle, citata de AFP.

Atacul, comis de doi jihadisti ucisi in cele din urma de politia franceza, s-a soldat cu un mort, preotul care celebra slujba, si un grav ranit. Trei persoane au scapat sa scape nevatamate.

"Nu ma gandeam ca se vor lua de Jacques (Jacques Hamel, preotul octogenar ucis). Era inca in zori, era la picioarele altarului, l-au obligat sa se aseze in genunchi si sa nu miste", a adaugat ea.

"Tocmai terminase slujba si ei i-au luat locul si au inceput sa vorbeasca in araba dar eu nu intelegeam ce spun (... ) Nu stiu ce ne-au spus dar la un moment au strigat 'voi, crestinii, ne desfiintati", a continuat calugarita.










27826 vizualizari
  • -39 (65 voturi)    
    hei (Marţi, 26 iulie 2016, 18:50)

    john70 [utilizator]

    Intrebarea este daca au reusit sa transmita pe net filmul executiei.
    Batranul preot a murit cu liniste in suflet, stiind ca va fi intr-o companie selecta in galeria martirilor crestini.
    • -26 (40 voturi)    
      linistit ? (Marţi, 26 iulie 2016, 20:07)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui john70

      asa propovaduiesc .. dar nu prea cred nici ei ceea ce spun..
      • +12 (18 voturi)    
        depre cine vorbesti..? (Marţi, 26 iulie 2016, 20:35)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

        ..daca despre jihadisti: cred suficient de mult cat sa omoare
        ..daca depsre preot: a murit pentru credinta lui...

        Ce anume vrei sa spui?!?! ca mai mult decat sa demonstrezi ca nu ai idee de(spre) ce se intampla in jurul tau, altceva nu ai demonstrat!
      • -5 (7 voturi)    
        din pacate chiar cred majoritatea (Miercuri, 27 iulie 2016, 9:35)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

        problema coranului este si problema bibilei, si anume credita oarba si idioata ca tot ce e scris acolo vine direct de la Dumnezeu.

        Stiti daca un drum este 99% perfect corect si semnele de circulatie perfect corecte, dar apoi la capatul drumului care da intr-o mare prapastie drumul este 1% cu semn de circulatie gresit (nu se spune ca este prapastie inainte) inseamna ca de fapt acest drum este FOARTE GRESIT !

        Asa si cu coranul si biblia degeaba este adevar 51% daca vreo 49% sunt numai minciuni !!

        Bine, oamenii normali si intelepti, inteleg sa inteleaga care sunt pasajele umane si frumoase, normale si care este minciuna, ura si scris din creieru unor idioti si care este scris de oameni care erau iluminati.

        Coranul se spune ca are o prima parte foarte pacifista si o a doua parte razboinica (nu am citit, dar asa s-a prezentat la o emisiune) si daca doua versete se contrazic se cinsidera cea mai noua !!! cea mai rea adica !!

        O prostie, dar asta e... o cred prostii.
      • -3 (5 voturi)    
        plus... sa nu cumva U.E. (Miercuri, 27 iulie 2016, 9:38)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

        in istorie Europa a fost baza la doua razboaie mondiale foarte puternice, iar inainte au avut de-a razboaie marile puteri care aveau imperii imense (vezi UK, Spania, Portugalia, Germania chiar, Franta, etc)

        si sincer nu stiu daca exacerbeaza nationalismul in Europa, si incepe o cruciada a unei Uniuni Europene cu armata comuna impotriva tarilor islamice ce o sa mai ramana din ei !!!

        nu prea pare posibil azi, si foarte bine, dar cat timp europenii s-au razboit intre ei, si-au consumat energiile dar europenii la comun sa inceapa razboi cu oricine altcineva... o sa faca prapad...
    • +28 (42 voturi)    
      Amice, eşti... (Marţi, 26 iulie 2016, 20:12)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui john70

      bagi ca un prostănac "hei" la fiecare mesaj şi vii cu idei stupide. Câţi ani ai?
  • +31 (65 voturi)    
    ... (Marţi, 26 iulie 2016, 18:52)

    Flaviius [utilizator]

    Poate sunt eu un om rău , sau poate prea temperamental , dar încet încet încep să îmi doresc toată nația musulmană ștearsă de pe fata planetei . Vorba segmentului de Ted Cruz "carpet bomb them into oblivion".
    • -47 (55 voturi)    
      da (Marţi, 26 iulie 2016, 20:07)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      SI natia americana ca prea sunt multi tineri pe acolo care impusca elevi
    • -16 (52 voturi)    
      natia musulmana? (Marţi, 26 iulie 2016, 20:14)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      pe asta de unde ai scos-o? Stii ce este aia natie? Si cum ai vrea sa faci asta? Hitler a incercat cu evreii, care erau mult mai putini si nu a reusit. Vrei sa-i extermini si pe cei aproximativ 50 mii turco-tatari din Dobrogea?
      • +24 (32 voturi)    
        ... (Marţi, 26 iulie 2016, 20:43)

        Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Stiu foarte bine ce e o natie . Tu in schimb nu esti familiarizat prea tare cu expresii care ies din tipar.

        Lasa-ma cu Hitler si evreii...serios..
        Nu nu sunt nazist , desi stiu ca a nu fi fan al islamului se traduce la voi ca si extremist si nazist .

        Stii ceva prietene , orice ca familia mea , natia mea si cultura mea sa fie protejata . Daca dementii astia vor sa ne ia capul tuturor ,sa ii trimitem acasa la ei si sa le aratam ce poate amamanetul occidental de ultima generatie , folosit masiv , nu ca in Iraq sau Afghanistan .
      • +14 (20 voturi)    
        ... (Marţi, 26 iulie 2016, 20:57)

        Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui minos

        Si apropos , tu cam ce solutii ai ? Evenimente ca cel de azi sunt din ce in ce mai dese . Ce solutie ai , cum ii potolsti intr-un mod pasnic , plin de iubire si compasiune ?
        • +2 (8 voturi)    
          nuke them (Miercuri, 27 iulie 2016, 0:26)

          gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

          si se termina cu problemele , cei :buni" din cite se pare au emigrat in europa au ramas doar aia de se lupta intre ei ce mai asteapta, sa le dea in cap odata
        • -12 (22 voturi)    
          Tu iti dai seama (Miercuri, 27 iulie 2016, 0:48)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

          ce spui? Iti doresti sa "stergi de fata pamantului" 1,5 miliarde de oameni? Serios?

          Ai noroc ca traiesti in Romania, unde multe legi is de forma. Daca ai fi zis asta la TV te-ar fi asteptat niste ani de puscarie copile. Cauta art. 317 cod penal si art. 438 cod penal alineatul 4.

          Nu stiu daca sectiunea de comentarii a HN e considerat spatiu public, dar promit sa ma interesez :))
      • +15 (21 voturi)    
        nu-i mai bagati pe cei din Dobrogea... (Miercuri, 27 iulie 2016, 0:14)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui minos

        in fata de cate ori vine vorba de masuri de contracarare a agresiunii musulmane impotriva crestinilor din Europa doar pentru a distrage atentia de la aceasta situatie grava si fara precedent cu care noi ne confruntam acum inclusiv tu (in cazul in care esti crestin, chiar daca tu de declari ateu ca asa ti se pare tie cool)...Sunt sigur ca multi dintre ei nu sunt deloc mandrii de mostenirea lor religioasa
        • -13 (19 voturi)    
          Sunt sigur (Miercuri, 27 iulie 2016, 2:08)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          ca esti sigur ca multi nu sunt deloc mandriiiii. Decat. Bineinteles ca esti sigur, da-o dracu de logica si ratiune.
          • -3 (3 voturi)    
            ?!... (Miercuri, 27 iulie 2016, 10:44)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

            explain yourself...

            Daca iti este greu sa te exprimi in romaneste, te rog fa-o in alte limbi ca de exemplu in turca, ca tot iti este draga...
          • -2 (2 voturi)    
            aaa, si inca ceva... (Miercuri, 27 iulie 2016, 10:45)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

            tu sti exact ce vor turcii si tatarii din Romania, SUNT SIGUR...
            • -1 (3 voturi)    
              Lol (Miercuri, 27 iulie 2016, 11:22)

              alexpro [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

              Nu eu am sustinut ca stiu sigur de ce is mandriiiiiiiiiiiiiiiiiii sau nu oamenii din Dobrogea
              • 0 (0 voturi)    
                era vorba de turcii si tatarii... (Miercuri, 27 iulie 2016, 18:48)

                press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

                din Dobrogea nu de oamenii din Dobrogea...

                Daca nu stiai pana acum, in Dobrogea traiesc pe langa romanii majoritari si destul de multe alte minoritati printre care si turcii si tatarii.
        • +2 (6 voturi)    
          n-as prea crede ca gasesti musulman (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:52)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          sa nu fie mandru de mostenirea lui musulmana. Eu am vazut musulmani, saraci lipiti, vanzatori in Europa, dar daca ii intrebai care e religia lor, iti spuneau semet si mandru: Sunt musulman.
          • +1 (1 vot)    
            again, desi m-am saturat sa tot explic... (Miercuri, 27 iulie 2016, 18:58)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            era vorba de turcii si tatarii musulmani din Dobrogea (atentie!!! a nu se confunda cu kebabii veniti dupa revolutie din turcia reislamizata de er-doaga & trepadusii).

            Ce tot bati campii cu musulmanii care ne urasc de moarte si care fac atentate in numele mostenirii lor religioase pe care o iubesc atat de mult si care fara idioti utli nu ar putea sa supravietui nici macar o secunda.
    • +12 (18 voturi)    
      tabula rasa (Marţi, 26 iulie 2016, 20:30)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      De acord. Daca nu se poate trai impreuna, atunci cineva trebuie sa dispara.
    • -10 (16 voturi)    
      Nu poate (Marţi, 26 iulie 2016, 23:12)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      Chiar esti
    • -6 (8 voturi)    
      rusine (Miercuri, 27 iulie 2016, 10:11)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      Asta se numeste fascism,musulmanii sunt si ei oameni.
      Din cauza unor dezaxati nu trebuie sa le vrem moartea exista legi si puscarii.
      Asa au gandit probabil si americanii in Irak,Afganistan,Egipt,Siria si unde au mai fost primaveri arabe ,din cauza asta s-au inrait musulmanii si ne omoara la randul lor.
      Actiune si reactiune ,daca erau lasati in pace poate ca acum traiam in pace impreuna cu ei.
    • +7 (13 voturi)    
      Aici te contrazic (Miercuri, 27 iulie 2016, 10:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      Acum cca o mie de ani cultura araba era net superioara celei europene. Datorita lor s-au pastrat majoritatea cartilor grecesti sau romane, binenteles majoritatea transcrise, au dezvoltat matematica si astronomia. Acum insa religia lor este total anacronica cu timpurile si nu sunt in stare sa se reformeze. Si transferul intr-un mediu cultural strain nu ii avantajeaza. Binenteles, eu gandesc ca daca vine la mine in tara, eu il primesc, ii fac o favoare, dar el trebuie sa fie loial tarii in care a fost primit in primul rand, sa-i respecte valorile culturale si dupa aceea poate sa faca ce vrea cu religia lui, cu Ramadanul si cu obiceiurile culinare (fara insa sa ma deranjeze sau sa ma ofenseze- sa nu-mi taie oaia in balcon si sa-i scurga sangele in strada). Daca nu este de acord cu aceasta conditie minimala, afara tata !! Sa-si plimbe camilele la el acasa.
      • +3 (7 voturi)    
        Vorbesti prostii (Miercuri, 27 iulie 2016, 10:44)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Datorita lor s-a pastrat o mica parte din carti.
        S-au ars biblioteci intregi, pe dictonul: E despre Alah? Tot ce e despre Alah e in Coran, asa ca poate fi arsa. Nu e despre Alah? Nu ne intereseaza, poate fi arsa.

        Mai mult, decaderea culturii europene s-a datorat tot lor. Vezi controlul rutelor comerciale si izolarea bazinului Mediteranei, crucial pentru europa.
      • +6 (8 voturi)    
        prietene, da-mi voie... (Miercuri, 27 iulie 2016, 11:23)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        sa te contrazic cu privire la prima parte a comentariului tau..

        Musulmanii nu au fost niciodata capabili sa creeze ceva singuri ci doar sa distruga. Asa zisele "realizari" fusesera deja realizate de catre cei pe care ei i-au cucerit si asimilat, ei doar insusindu-si acele realizari prin furt in functie de nevoile lor de atunci. Au fost pastrate si insusite decat acele realizari care ii ajutau sa cucereasca si subjuge alte popoare. Celelalte realizari (foarte multe de altfel de o nepretuita valoare pentru mostenirea culturala mondiala) ale popoarelor subjugate de ei au fost distruse acestea nefiind in concordanta cu preceptele lor "religioase".
      • +3 (3 voturi)    
        Islamul de azi este acelasi de acum (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:55)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        1000 ani, doar ca vremurile s-au schimbat: totul a evoluat, mai ales mentalitatea. Iar islamul nu s-a schimbat cu vremurile, a ramas aproape ca acum 1000 de ani, si de aici toate problemele si ciocnirile cu alte culturi.
  • +34 (42 voturi)    
    daca (Marţi, 26 iulie 2016, 18:54)

    misunel [utilizator]

    cei care conduc nu fac ceva concret CURAND,vor izbucni razboaie civile peste tot..ceea ce va inlesni muuuultttt ''misiunea'' ISIS
  • -41 (55 voturi)    
    sa le facem propaganda oare? (Marţi, 26 iulie 2016, 19:00)

    MirceaOprea1 [anonim]

    nu inteleg de ce sunt prezentate in presa astfel de informatii, asemenea titluri extrem de dure. pt clickuri? sper ca nu. am pretentii de la hotnews. si nu doar eu. imi pare rau, dar au 100% dreptate cei care spun ca presa, voit, dar mai ales nevoit, le face campanie imbecililor astora de teroristi.
    • +35 (41 voturi)    
      mda (Marţi, 26 iulie 2016, 19:55)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui MirceaOprea1

      Mai bine sa nu stim nimic, doar info soft, varianta germana.
      • +23 (23 voturi)    
        Exact! (Marţi, 26 iulie 2016, 21:12)

        LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui tirolez

        Cum era bancul ăla de pe vremuri "La granița ruso-chineză a avut loc un simpozion pe teme agricole."
    • +22 (24 voturi)    
      Dormi linistit ... (Marţi, 26 iulie 2016, 20:38)

      NituCt [utilizator] i-a raspuns lui MirceaOprea1

      De ce ? ...Pentru adevar, pentru dreptul la opinie, la o gândire libera si critica ; toate acestea sunt interzise de Islam. In plus aceasta e realitatea acum, maine va fii sigur mai rau. Vrei nu vrei, daca nu se face ceva, cei ce vor urma dupa noi vor suferi enorm.

      Ciudat e ca mai degraba "ajuti" pe cineva mai "exotic" in loc pe cei de langa tine. E o vorba din batrani : "pe cine nu lasi sa moara, nu o sa te lase sa traiesti".
    • -12 (18 voturi)    
      scopul este teama.. frica.. teroarea.. (Marţi, 26 iulie 2016, 20:46)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui MirceaOprea1

      ..teama te va impiedica pe tine sa vezi adevaratul dusman si te va determina sa iei decizii gresite..
      ..firca te va face sa reactionezi violent
      ..teroiarea te va face sa urasti, sa te transformi.. sa te izolezi..

      Si taote ii va ajuta pe ei sa devina mai puternici, sa fie mai agresivi..

      Toate sunt mentinute prin intermediul presei main-stream..HN deasemenea: ideea de a fi infromat de tot si toate, de control total si obsesiv al evenimenteleor din jurul tau... aici este cheia fricii, temerii, terorii...
      main stream te bombardeaza cu stiri al caror scop final este ca tu sa ceri sa ti se puna catuse si sa fie eliminati "raii", "neadaptatii" din societate si de oriunde..

      Este o capcana de cand lumea, devii prizonierul propriei tale dorinte de a sti..apoi iti doresti sa nu fi stiut vreodata(foate imposibil azi) .. azi sunt musulmanii, ieri au fost aaltii, maine vor aparea altii... cu cat mai multa informatie de procesat, cu atat mai mare succesul in dezorientat si bulversat masele...

      Nu poti spune ca nu iti doresti sa tii cese intampla acolo, dar nicin u poti sa spui ca iti doresti sa tii ce se intapmla acolo.. si orice ai face, stirea asta ti-a saritin ochi..asa ca nu ai scapre decat sa o citesti...altfel innebunesti(exagerez, evident.. sper ca intelegi ideea)..
    • +5 (11 voturi)    
      "fericiti cei saraci cu duhul" (Marţi, 26 iulie 2016, 23:33)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui MirceaOprea1

      asa e...ce atata "cunoastere", vorba aia: fericit cei saraci cu duhul (adica nestiutorii)...cu cat stii mai putin, cu atat esti esti fericit.
      SI uite asa, mori repede, si fericit pe deasupra.

      Ei uite, ca sunt cetateni care nu vor sa moara asa, ca prostii, dupa cum vor altii.
      • +1 (7 voturi)    
        Tu ar trebui sa fii fericit... (Miercuri, 27 iulie 2016, 8:28)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui neurino

        ...pentru ca vorba asta nu e asta si nu inseamna ce crezi tu.

        Vorba este "fericiti cei saraci IN duh", adica cei ce nu sunt plini de ei, care nu sunt mandri, ci umili si simt nevoia de "imbogatire" spirituala.
  • +19 (41 voturi)    
    Lasa (Marţi, 26 iulie 2016, 19:01)

    mitg [utilizator]

    Asa-i trebuie daca nu s-a convertit la islam.

    Niste tampiti franco-germanii. Si-au facut-o si si-o fac in continuare strict cu mana lor.
  • +40 (52 voturi)    
    eu propun... (Marţi, 26 iulie 2016, 19:01)

    liviu_ [utilizator]

    ca hotnews sa faca o rubrica speciala cu atentate... nu dealta da in ultimele zile sunt atat de multe incat nu mai pot sa le urmaresc... de asemenea ar fi util sa fie si pe tari!

    pai azi: franta preot omorat, Germania doctor omorat, nustiu ce focuri in suedia...

    PS: totusi guvernele europene se trezesc inainte sa vorbim toti araba?!
    • +2 (2 voturi)    
      Degeaba (Miercuri, 27 iulie 2016, 10:52)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Degeaba facem noi rubruci dedicate.
      In subsolul fiecarei stiri apare cate un citata de la politgia sau procuratura respectivelor state iubitoare de islamisti care afirma ca nu este un atac terorist, ci un incident izolat.
      Sau eset atac terorist numai daca ic criminalii ca e. Din pacate politiile din intreaga lumea urmeaza politicile imbecile.
      Cetatenii trebuie sa suporte.
  • +20 (36 voturi)    
    Ăştia erau mai degrabă jucători de Painkiller (Marţi, 26 iulie 2016, 19:03)

    Lovercraft [utilizator]

    Ăştia par să fi fost avizi jucători de Painkiller, dacă au lucrat cu cuţitul, şi nu de Counterstrike.
    Propun arestarea celor care creează astfel de jocuri, deoarece acestea corup religia păcii, islamul.
    Oare câţi oameni nevinovaţi trebuie să mai moară până când cei de la Bruxelles să recunoască existenţa unei grave probleme cu musulmanii în Europa?
  • +44 (56 voturi)    
    Era sa-mi prapadesc cina de scirba (Marţi, 26 iulie 2016, 19:07)

    Skeptical [utilizator]

    Daca ar fi dreptate pe lume, toti ticalosii "elita" care au propovaduit importul de bestii ar trebui sa sufere exact aceste consecinte ale ticalosiei lor.


    Din pacate nu exista dreptate, asa ca inocentii sufera.

    Sa se odihneasca in pace eterna batrinul preot chinuit si ucis de bestiile lui Merkel, Hollande si ceilalti ticalosi tradatori!
  • +24 (42 voturi)    
    mda (Marţi, 26 iulie 2016, 19:17)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Nu pare deloc o chestie religioasa ... sunt absolut sigur ca oamenii aia treceau pe acolo din intamplare si cine stie ce le-o fi zis preotul ala ...
    cu siguranta s-au simtit jigniti de ceva deci e vina preotului

    cititi cum credeti ... mie imi vine sa le tai gatul la aia care scriu ca e din intamplare
    • -15 (19 voturi)    
      ce baiat bun esti! (Marţi, 26 iulie 2016, 20:49)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Tu vrei sa le tai gatul unora care scriu ceva......si asta e comentariul tau la o stire despre teroristi care au taiat gatului unui nevinovat!
      • +7 (9 voturi)    
        Iar e liber (Miercuri, 27 iulie 2016, 1:57)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        La concierge, amice si te plictisesti? Pina una alta ei omoara oameni in stanga si-n dreapta...nu invers. Asa ca joc de glezne.
        • -8 (8 voturi)    
          curajosii la tastatura (Miercuri, 27 iulie 2016, 7:19)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          de ce pierdeti timpul, inrolati-va! Doar gura e de voi....
      • +6 (6 voturi)    
        bre (Miercuri, 27 iulie 2016, 7:03)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        cand unul spune ca ii vine sa le taie gatul celor care spun ca "a fost o intamplare" o face nu pentru ca asta simte el ci pentru ca simte ca poate doar asa cei care comenteaza linistiti la astfel de abominatii ar putea intelege cat de grava e situatia. e o reactie, atat.
        • -5 (5 voturi)    
          bre, invata sa te exprimi mai bine (Miercuri, 27 iulie 2016, 8:25)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          "o face nu pentru ca asta simte el ci pentru ca simte ca ..."

          Deci nu spune pentru ca simte, ci pentru ca simte......aha, e clar acum.

          "abominatii"? Tu ai inventat cuvantul? Sau asa l-ai preluat de pe alte situri?
          Eu stiu doar de abominatiuni - dar asta e limba roamana, nu e la indemana oricui!

          Am inteles ideea in mare, dar greu.
  • +24 (26 voturi)    
    Coloana (Marţi, 26 iulie 2016, 19:17)

    CezarN [utilizator]

    Pai, la francezi, intelegem de ce au nevoie prsedintele si ministrii de coloane oficiale: sa alerge toata ziua din atentat in atentat.
    Nu prea se zice in stiri (deh, cenzura) dar tare mi-e ca atentatorii erau cetateni franzezi, nu?
  • +32 (44 voturi)    
    ... (Marţi, 26 iulie 2016, 19:19)

    pathfinder [utilizator]

    Bre voi sunteti nebuni?

    De fapt s-a intamplat asa: reprezentantii religiei pacii l-au rugat frumos pe preot sa se aplece ca sa-l apere de candela care se balanganea, asta s-a impiedicat si si-a taiat gatul singur intr-o sabie de pe acolo...

    Ce atata islamisti, crima, atentat?!?
    Suparati teribil reprezentantii noii religii tembele, cea a corectitudinii politice!
    Ce-o fi corect cu ea...
    • +6 (12 voturi)    
      exact (Marţi, 26 iulie 2016, 20:51)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      asta am zis si eu ... dar vezi cate voturi negative am luat amandoi ? :) :)
  • +41 (49 voturi)    
    aiurea (Marţi, 26 iulie 2016, 19:25)

    dum_i [utilizator]

    Astea sunt stiri de daily mail.

    O presa germana serioasa, cum e cea germana, va titra doar "Luare de ostatici in franta. Atacatori neutralizati". Astea au fost titlurile de azi.

    Ma rog, urmate fireste de articole gen

    "Mohamed, refugiat,despre cum s-a schimbat atitudinea germana fata de el dupa atacuri"

    si traditionalele

    "Nu dati vina pe refugiati!"

    "Cetatenii germani lupta contra atacurilor cu si mai multa compasiune!"
  • +33 (43 voturi)    
    Este de abea inceputul (Marţi, 26 iulie 2016, 19:36)

    KostasP [utilizator]

    Dupa parerea mea. Vor urma alte atentate din ce in ce mai sangeroase. Puterea politica actuala nu va lua masuri, dupa care la putere vor ajunge partidele extremiste care vor porni o campanie de epurare. Si razboiul civil odata cu asta. Cineva rau voitor ar putea sa traga concluzia ca totul a fost executat conform unui plan bine gandit.
    • +4 (4 voturi)    
      un pic exagerata concluzia? (Miercuri, 27 iulie 2016, 9:53)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Sunt pe deplin de acord ca:
      "Puterea politica actuala nu va lua masuri, dupa care la putere vor ajunge partidele extremiste"
      Nu stiu ce va fi dupa aceea, insa o data este intamplare, de doua ori - coincidenta , de zece ori - nu mai poate fi nici inconstienta, nici incompetenta, DA, se parer ca ca cineva face tot posibilul ca sa ridice migea la fileu formatiunilor extremiste!
  • +27 (35 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 26 iulie 2016, 19:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Islamul propavaduieste bunatatea, dragostea de aproape si pace intre popoare. S-a si vazut!
    • +17 (19 voturi)    
      si se vede inca (Marţi, 26 iulie 2016, 21:51)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      1) O femeie de 79 de ani din Germania a fost violata de un refugiat de 40 de ani, in cimitir, la 6 dimineata:
      http://www.n24.de/n24/Nachrichten/Panorama/d/8889794/79-jaehrige-auf-friedhof-vergewaltigt.html
      Refugiatul era din 2013 in Germania, venea din Eritreea.

      2) Un alt refugiat a incercat sa violeze o femeie in toaleta unui tren, in apropiere de Duesseldorf. A fost salvata de ceilalti calatori:
      http://www.n24.de/n24/Nachrichten/Panorama/d/7966446/versuchte-vergewaltigung-im-regionalexpress.html
  • -2 (38 voturi)    
    Atat de evident (Marţi, 26 iulie 2016, 19:50)

    athos64 [utilizator]

    Este atat de evident caracterul provocator al acestor crime. De fapt, este singurul lucru evident. Motivatia reala este obscura, poti doar sa o banuiesti sau sa o atribui, orbeste, islamistilor. Multi o vor face, si probabil ca pe asta mizeaza cei care orchestreaza toate aceste orori. Personal sunt convins ca undeva, un politist, un achetator din speta aceea care nu are liniste pana nu elucideaza cu adevarat un caz, se straduieste febril sa descifreze sensul si autorul real al acestor atacuri. Poate va reusi, poate nu, dar ce este important este ca acest efort de reala investigare sa nu fie aruncat in irelevant de o media lipsita de orice dorinta de investigare reala, de un mediu politic conectat exclusiv la sondaje si de un public prea confuz si obosit ca sa mai fie interesat de adevar.
    • +28 (42 voturi)    
      de-acord cu tine (Marţi, 26 iulie 2016, 20:27)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      ISIL insistă să creeze un război religios, şi încet-încet planul lor dă roade. În opinia mea însă cel mai frustrant şi îngrijorător lucru nu este atitudinea mass-mediei, ci lipsa de reacţie din partea musulmanilor moderaţi, lipsa unor acţiuni concrete, vizibile şi publice care să ne asigure că fac tot ce e posibil să elimine radicalismul din comunităţile lor. "Ne pare rău", "ne vom ruga pentru pace" şi "vom colabora cu autorităţile" e prea puţin - trebuie derulate campanii sociale publice masive la care să ia parte toate moscheile şi madrasele cu riscul desfiinţării lor şi cercetării imamilor ca posibili complici la acte de terorism.
      • +4 (10 voturi)    
        lipsa de reactie (Marţi, 26 iulie 2016, 20:37)

        athos64 [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        "Lipsa de reactie" trebuie luata cu rezerva. De fapt nu stim reactia, pentru ca nu stim decat ce ne spune media. Acum cateva zile am citit o ancheta foarte buna realizata de Adevarul la Muellenbeck, in Belgia. Foarte instructiv. Politica ne ucide, nu altceva.
      • +25 (25 voturi)    
        Sangele apa nu se face ! (Marţi, 26 iulie 2016, 20:51)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Musulmanii moderati se bucura in sinea lor vazand ca numarul coreligionarilor creste de la o zi la alta, si asteapta cu nerabdare ziua in care vor deveni majoritari. Atunci ei vor prelua si puterea politica si vor putea modela Europa asa cum isi doresc. In opinia multora dintre ei, probabil ca "scopul scuza mijloacele".
        • +19 (19 voturi)    
          Asta cam asa e (Miercuri, 27 iulie 2016, 0:56)

          MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          Cateva cazuri despre ce inseamna islam:
          1. Belgia, Brussels Decembrie 2012. Daca va mai aduceti aminte primaria montase in Grand-Place o mizerie de brad de Craciun (care numai a brad nu mai arata) motivand ca vor sa imbine traditionalul cu modernul. Opinia publica a facut scandal si a doua sau a 3-ea zi dupa Craciun bazaconia a fost stransa. Discutand cu un coleg belgian am aflat ca de fapt acea bazaconie fusese instalata la recomandarea consilierilor musulmani din primarie (care erau in proportie de 30%) care se plangeau de faptul ca muslmanii ar fi ofensati de bradul traditional de Craciun (fiind de altfel un simbol crestin) si ca ei nu-si manifesta in public ramadanul.
          2. Un fost coleg polonez statea in chirie intr-un ap care apartinea unor iranieni. Iranineii (sot, sotie) desi erau musulmani, nu erau practicanti. Din discutie in discutie ajung la subiectul purtatului voalului pe cap. Femeia i-a spus ca in Belgia ea nu poarta voal pe cap ca nu-i place insa si-l pune numai cand se duce in Iran sa-si viziteze mama deoarece fratele ei ar fi in stare sa o omoare daca ar vedea-o fara voal pe cap.
      • -10 (18 voturi)    
        ISIL? (Marţi, 26 iulie 2016, 22:26)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Pai cine-a creat organizatia asta, mosule? Esti amuzant in naivitatea ta.
    • +16 (18 voturi)    
      ... (Marţi, 26 iulie 2016, 20:35)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      Orice , presa , public , illuminati , franc masoneria , extraterestri , orice altceva . Doar sa nu recunoastem ca islamul are o "mica" problema cu violenta . Orice doar sa nu recunoasem ca a fi adept al islamului te predispune la acte odioase . Dar sa nu mentionam cumva ca daca esti mai mult sau mai putin tacanit , a fi si musulman e o combinatie fatala .

      Doi dementi idemnati probabil dupa ceva predica sau citire a coranului si-au luat cutitu si au trecut la fapte , spre a ajunge la cele 72 de virgine . Fara organizare , fara nimic . Doar doi dementi si islamul . E chiar asa greu de crezut ?

      PS. In Indonezia tot asa , o entitate obscura instrumenteaza atentate , atribuite nevinovatilor de musulmani ? La fel si in Iraq , India , Pakistan , Nigeria , Kenya , Somalia , Israel , UAE , Arabia Saudita , Bahrain , SUA , Australia ?! , Turia si in principiu pe oriunde au mai pus picioru musulmanii ?
  • -29 (29 voturi)    
    Cand nu mai aveti ce mai posta... (Marţi, 26 iulie 2016, 20:56)

    DonaldDuck [utilizator]

    In Europa au murit conform raportului comisiei europene 26.000 de oameni in accidente auto in 2015, 25.700 in 2014.
    135.000 au fost grav raniti (multi dintre ei ca pietoni, biciclisti sau pur si simplu participanti la trafic)
    http://ec.europa.eu/transport/road_safety/specialist/statistics/index_en.htm

    Romania e campioana ca nr. de morti / milion de locuitori in 2015 (cred ca si in 2014, nu am cercetat)
    Ce facem cu psihopatii de pe strazile noastre? Cred ca asta e mai interesant de rezolvat pe termen scurt.

    In alta ordine de idei: Ce ne intereseaza pe noi ce se intampla cu musulmanii/teroristii/emigrantii in Franta, Germania, UK? Din punctul de vedere al adeptilor de dreapta vest europeni, suntem la fel.
    Dap, pentru un danez, un francez sau pentru un neamt romanii sunt la fel cu polonezii, la fel cu slovacii, la fel cu turcii, la fel cu sirienii, la fel cu negri: niste imigranti imputiti care le fura locurile de munca si le scad nivelul de trai. Nu sunt afirmatii aiurea, sunt lucruri pe care le vorbesc cu "colegii" mei vestici. Cand le spun ca si eu sunt roman, replica e invariabil la fel: tu esti o exceptie.

    Asa ca "Desteapta-te Romane".
    • +6 (6 voturi)    
      ce ne intereseaza pe noi (Miercuri, 27 iulie 2016, 10:18)

      ileana14 [utilizator] i-a raspuns lui DonaldDuck

      Spune asta familiei romanului mort la Nisa.
      Ar trebui sa cerem si noi explicatii Frantei, cum au facut polonezii cu Germania.
  • +22 (24 voturi)    
    Ce e de facut? (Marţi, 26 iulie 2016, 21:25)

    geonicol [utilizator]

    Raman mereu surprinsa de barbaria,lipsa de empatie,de omenie a acestor nemernici,doi barbati maturi,cu arme in maini sa macelareasca un batran de 86 de ani.Este incredibil ce se intampla zilele astea in Europa.Pana cand mai stau in fruntea UE nemernicii care au adus aceasta ciuma in Europa.Sa recunoastem,si pana acum au fost musulmani in Europa dar nu s-au intamplat zilnic orori de felul acesta.Toate au inceput ca la semnal dupa intrarea masiva ,fara nicio selectie,a valului de peste un milion de anul trecut.Este foarte grav ca liderii europeni pe care-i banuiesc de coruptie,ticalosie si incompetenta crasa,in loc sa caute rezolvari problemelor create,incearca sa le ascunda,pun pumnul in gura presei,intimideaza politia.Nu trebuie asteptat pana la alegeri,strada trebuie sa-i mature daca nu pleaca de buna voie.Vreau sa vad milioane de oameni in strada,asa cum reusesc sa se stranga la paradele gay,vreau sa aud discursuri electrizante in Parlamentul European,vreau sa vad oameni de cultura,artisti,personalitati publice aparand modul nostru de viata.Daca nu ne trezim in ultimul ceas,vom sfarsi ca acel batran preot,moartea in umilinta.Solutii exista,trebuie doar caractere puternice,oameni lucizi care sa le puna in aplicare.
  • -10 (16 voturi)    
    Au mai fost atentate azi in Suedia si Japonia ieri (Marţi, 26 iulie 2016, 21:30)

    Lucian Ilea [utilizator]

    19 oameni omorati,40 raniti in Japonia
    un atacator cu un cutit
    un altul cu o arma automata intr=-un mall din Suedia
    ieri unu s-o aruncat in aer intr00un mall din Germania
    si un atac cu arma automata asupra unu tren din Anglia incarcat cu materiale nucleare

    http://www.godlikeproductions.com/forum1/message3244494/pg1
  • +14 (18 voturi)    
    i-au taiat capul, nu doar gatul (Miercuri, 27 iulie 2016, 0:23)

    Razvan_M [utilizator]

    L-au decapitat bai baieti, dar este rusine sa spuna asta in presa ca se supara lumea pe musulmani. Si, dupa cum bine stiti, nu toti musulmanii sunt asa, de fapt majoritatea sunt oameni pasnici (pana sa o ia razna din cauza jocurilor pe calculator, cel putin).
    Iar criminalul care l-a impuscat pe un doctor in Berlin, tot azi, este, surpriza, tot musulman. Dar nu este voie sa se scrie asta in articole de presa, caci nu toti musulmanii sunt criminali lasi, violatori sau pedofili. Ar putea fi, dar deocamdata nu sunt.
  • +7 (11 voturi)    
    de citit (Miercuri, 27 iulie 2016, 0:33)

    gavrilaa [utilizator]

    Interesant de citit mai putin partea finala in opinia mea unde cred ca mai mult se speculeaza, nu stiu cat este de adevarat (nu sunt adeptul teoriilor conspiratiei) dar incep sa cred ca este ceva putred la mijloc si mai cred ca daca este adevarat totul o sa iasa la suprafata mai devreme sau mai tarziu...

    http://shoebat.com/2016/07/23/the-munich-massacre-is-a-complete-coverup-the-munich-shooters-facebook-including-his-family-background-shows-he-is-not-iranian-but-a-syrian-islamist-pro-turkey/

    Incep sa ma tem pentru viitorul copiilor mei, din pacate Europa nu mai ofera garantii reale, este foarte trist ceea ce se intampla iar lucrurile par ca se agaveaza pe zi ce trece...
  • +13 (13 voturi)    
    germania (Miercuri, 27 iulie 2016, 1:02)

    dum_i [utilizator]

    In germania, toate ziarele trateaza subiectul ca "Luarea de ostatici din biserica"
  • +3 (11 voturi)    
    Simbolistica (Miercuri, 27 iulie 2016, 7:40)

    cristi8691 [utilizator]

    Simbolistic se poate vorbi de moartea Crestinismului , in Franta / Occident , decapitat de islam . Decapitat de islam si de stanga occidentala sub supravegherea atenta a baietilor cu sortulete , Planul Kalergi este in grafic .........
  • +5 (5 voturi)    
    Cu adevarat Religia Pacii!!! (Miercuri, 27 iulie 2016, 9:48)

    Cristioan [utilizator]

    ce poti sa mai zici?
    Nu vad cum poate sa se termine, in curand va trebuie sa existe rubrica zilnica, precum cea de Meteo sau de stri rutiere: in fiecare zi, mai multe atentate!
  • -1 (3 voturi)    
    la ora actuala... (Miercuri, 27 iulie 2016, 13:03)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    as vrea sa fiu ungur ca sa pot zice cu glas tare:

    "sunt mandru de conducerea politica pe care tara mea o are"

    https://www.rt.com/news/353492-hungary-orban-poison-refugees/