Ministrul turc al Economiei anunta un acord cu Rusia pentru gazoductul TurkStream si centrala nucleara de la Akkuyu

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2016, 17:17 Actualitate | Internaţional

Rusia si Turcia au ajuns la un acord politic pentru continuarea lucrarilor la gazoductul TurkStream si la proiectul centralei nucleare din Akkuyu, anunta agentiile rusesti de presa, care citeaza o declaratie a ministrului turc al Economiei, Nihat Zeybekci, scrie Reuters.

O intalnire intre presedintele rus Vladimir Putin si omologul sau turc Tayyip Erdogan, care va avea loc la Sankt Petersburg in 9 august, va da "impulsul final" pentru TurkStream, a precizat Zeybekci, care efectueaza o vizita la Moscova.

Rusia a inghetat discutiile pentru TurkStream, proiect menit sa creasca exporturile de gaz rusesc catre sudul Europei prin Turcia, dupa ce o aeonava de atac Sukhoi Su-24 rusa a fost doborata de un avion de lupta turc in apropiere de granita siriano-turca in noiembrie 2015.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4282 vizualizari
  • +1 (15 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Marţi, 26 iulie 2016, 17:51)

    ICosmin [utilizator]

    Rusia recunoaste ca nu este o mare putere dar si importanta regionala a Turciei, inclusiv in Marea Neagra.
    • -1 (25 voturi)    
      Cu alte cuvinte Rusia s-a descurcat (Marţi, 26 iulie 2016, 18:31)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Cu alte cuvinte Rusia s-a descurcat inca odata si US/NATO a pierdut pentru mult timp un aliat foarte important in zona.

      Unii joaca sah si gindesc, altii joaca table, maninca seminte si-si dau cu parerea.
    • +5 (11 voturi)    
      atat Otomanii cat si Sovieticii (Marţi, 26 iulie 2016, 18:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      sunt Sclavii si Victimele Farmecului Lor Personal ! (unul flambat, altul plin de mushte...)
    • +8 (8 voturi)    
      CU ALTE CUVINTE! (Marţi, 26 iulie 2016, 19:44)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Vin vremuri grele pentru saracu' Putin cu ,,scotianul'' Trump ! . Erdogan ,,a intins o mana generoasa'' rusilor pe care Putin s-a grabit sa o stranga bine in mana !!!. Sa mai zica poporul rus ca turcii nu sunt generosi cu ei in Istorie ! In batalia de la Stanilesti la 1711 turcii erau pe puctul sa-l captureze pe Petru cel Mare. Numai generozitatea turcilor l-au salvat ! Acum se intampa cam la fel dupa exact 305 ani !
  • +1 (17 voturi)    
    deci sa recapitulam (Marţi, 26 iulie 2016, 18:21)

    rov [utilizator]

    Crimeea, Donbass, Ungaria, Serbia usor Cehia, usor Grecia, usor Bulgaria, acum Turcia...a iesit tarul la agatat.
    Se vede ca are de unde alege, marfa e din belsug.
    Oare Romania nu s-ar baga la o aventura "strategica" cu cel ce-i fura ieri cercei (tezaurul)
    De ce nu? Memoria e scurta, prostia e mare! ...o tarfa in plus nu strica
    • +4 (10 voturi)    
      Sovieticii au o Problema cu Deveselu (Marţi, 26 iulie 2016, 18:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

      si le sta in Gat treaba asta...eu zic ca le sta bine in gat !
      p.s - inlocuitorul lui Magiunov de pe Kiseleff cand vine ? sa il intampinam cu niste borcane umplute cu materie organica de la porumbei...poate vrea sa le fermenteze...in scopuri bahice
  • -9 (13 voturi)    
    Marea Neagra lac rusesc (Marţi, 26 iulie 2016, 19:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ne apropiem. Romania si Bulgaria sunt doua tari care nu conteaza, corupte cit se poate, incit Europa scarbita le va lasa din brate. Dupa Crimeea, vor urma si alte teritorii acaparate de rusi, iar alianta Putin-Erdogan face din MN lac rusesc.
  • -4 (6 voturi)    
    pana la urma (Marţi, 26 iulie 2016, 23:28)

    xanti [utilizator]

    Totul e o afacere nicidecum razboi.
    Turcia semneaza parteneriate cu Rusia pentru BANI asa ca nu are nici o legatura cu razboiul ,NATO sau mai stiu eu ce.
    Bravo lor daca au reusit.