Donald Trump este cotat intr-un sondaj cu trei puncte inaintea lui Hillary Clinton

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2016, 18:21 Actualitate | Internaţional

Donald Trump si Hillary Clinton
Foto: Wikimedia Commons
Candidatul republican la Casa Alba, Donald Trump, a prins-o din urma si chiar a depasit-o pe rivala sa democrata in doua sondaje publicate luni si realizate dupa investitura sa oficiala, saptamana trecuta, scrie AFP.

Acest tip de avans este asteptat pentru un candidat la alegerile prezidentiale care a fost in centrul atentiei mediatice timp de o saptamana, dar notabil in cazul lui Donald Trump, in conditiile in care conventia republicana a fost perturbata de polemici si incidente, in special scandalul de plagiat in discursul sotiei sale si pozitia fostului sau rival Ted Cruz.

Acesta este cotat cu 48% din intentiile de vot ale alegatorilor inscrisi in listele electorale fata de 45% pentru Hillary Clinton, potrivit unui sondaj CNN care are o marja de eroare de 3,5 puncte si realizat de vineri pana duminica.

Pana in prezent, marea majoritate a sondajelor o dadeau castigatoare pe Hillary Clinton, la o distanta apreciabila.

Un usor avand este constatat si in sondajul publicat de televiziunea CBS, care acorda cate 42% din intentiile de vot pentru Donald Trump si Hillary Clinton (4 puncte marja de eroare).

O alta lectie a acestui sondaj: a crescut puternic numarul republicanilor care cred ca partidul lor este unit (44%), in conditiile in care, in urma cu o saptamana, doar 16% credeau acest lucru.










3609 vizualizari
  • -4 (20 voturi)    
    Mai e mult pana departe! (Luni, 25 iulie 2016, 18:40)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    A mai fost un aventurier care a crezut ca banii il vor duce la presedentia USA si s-a inselat amarnic. Se numea Perot. Acum il cheama Trump.
    • 0 (4 voturi)    
      Un circ - de calitate (Luni, 25 iulie 2016, 19:13)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Despre aceste alegeri le zice bine Shapiro:
      https://www.youtube.com/watch?v=IyqSfbw1tas&feature=youtu.be&t=159
    • 0 (10 voturi)    
      Rusia il vrea pe Trump presedinte al SUA. (Luni, 25 iulie 2016, 19:50)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Putin e in stare de orice ca sa nu iasa Hillary care il va face praf fiind o profesionista a diplomatiei americane si impotriva Rusiei pe fata. Trump e gata sa dea mana cu Putin si cu ceilalti despoti ai lumii, neintelegand ca SUA nu e Trump Tower.
    • +2 (6 voturi)    
      a (Luni, 25 iulie 2016, 20:30)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      trecut vremea aia, perot practic l-a adus pe saxofonistul fumator de trabuce cubaneze la casa alba. Acum datele sint altele, iar sotioara, mai degraba partenera politica a saxofonistului nu va ajunge acolo
  • 0 (4 voturi)    
    ! (Luni, 25 iulie 2016, 19:31)

    Kpriciu [utilizator]

    Intre Ponta si Iohannis au fost peste 10% in primul tur.

    Hillary Clinton, Miss President, zarurile au fost aruncate !
  • +2 (4 voturi)    
    Bati Campii ! (Luni, 25 iulie 2016, 19:40)

    Carpi [utilizator]

    Republicanul ,,independent'' Ross Perot a participat special ca sa-l impiedice pe ,,Bush cel batran'' sa castige al 2-lea mandat presidential. Totul datorita minciunile spuse de Bush asupra necresterii taxelor!.
    Ross Perot ,,smulgand" cam 10% din voturile republicanilor, a reusit manevra de eliminare a lui Bush in competitia acestuia cu Bill Clinton!
  • -1 (11 voturi)    
    Hehehe (Luni, 25 iulie 2016, 20:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Trump a devenit un idol pentru o întreagă generație și este cu mult mai popular decât scorpia, iată dovada:

    https://www.youtube.com/watch?v=ZbM6WbUw7Bs
    • -1 (1 vot)    
      aceasi troli prorusi... (Marţi, 26 iulie 2016, 11:40)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      acum fac propaganda pro trump.
      previzibil.
  • -1 (15 voturi)    
    Daca CNN zice ca are 3% avans (Luni, 25 iulie 2016, 20:42)

    Chaos_X [utilizator]

    ... inseamna ca are un avans de cel putin 10%.

    Uite-aici cum fac comunistii din Partidul Democrat propaganda mina in mina cu mainstream media:

    http://www.theburningplatform.com/2016/07/24/liberal-msm-received-the-same-memo-from-the-dnc/

    Trump poate sa-ti placa sau poate sa nu-ti placa, insa omul asta a facut ceva in viata.

    Dar, daca nu poti sa il votezi pe el fiindca ai tot auzit la TV ca e un clovn, e un clovn, e un clovn... (vorba unui mare criminal: "eu pot sa conving pe oricine de orice daca repet aceasta de foarte multe ori, iar subiectul e lipsit de orice alta sursa de informare."), ce iti ramine? Pe cine votezi? Pe Hillary???

    Uite-o aici intr-o inregistrare recenta:
    https://youtu.be/lJjHTeo6mVw

    Si acelasi moment, din alt unghi:
    https://youtu.be/jtU5nMbEsQ4

    Si o observatie a unui alegator:
    "Hillary is a sociopath, her behaviors, her emotions, everything she does in public view is a pantomime of authentic human behavior. There is no real there, only the mask. This is how she mimics a human being having a ‘fun’ and ‘spontaneous’ moment doing something other human beings do, like sipping an iced drink.

    The world has crazy people in it and they wind up in these positions not because they are some kind of evil geniuses, but because most people are clueless dolts more afraid of being socially ostracized for their badthink than pointing out the monster in our midst."