Statul Islamic a revendicat atentatul din orasul german Ansbach. Sirianul care a comis atacul sinucigas, soldat cu 15 raniti, era simpatizant ISIS

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2016, 16:47 Actualitate | Internaţional

Explozie in Germania
Foto: Captura Youtube.com
Statul Islamic a revendicat luni atentatul comis duminica seara de un kamikaze sirian in orasul bavarez Ansbach, anunta Reuters, citand agentia Amaq News, apropiata de ISIS. Sirianul in varsta de 27 de ani, solicitant de azil in Germania, care a comis noaptea trecuta atacul sinucigas, ranind 15 oameni, era simpatizant al organizatiei jihadiste Stat Islamic, au anuntat luni autoritatile germane, citate de AFP. In telefonul tanarului sirian a fost gasit un filmulet in limba araba in care acesta isi declara loialitatea fata de Abu Bakr al-Baghdadi, liderul Statului Islamic ucis in urma cu doi ani  intr-un raid aerian american efectuat in orasul sirian Raqqa, fieful ISIS, anunta Reuters.

Autoritatile germane au mai anuntat si ca bilantul atacului este de 15 raniti, nu 12, asa cum se stia initial.

Autorul atacului este un cetatean sirian in varsta de 27 de ani, care ceruse azil in Germania. Potrivit informatiilor prezentate de autoritatile germane, el urma sa fie insa deportat in Bulgaria.

Barbatul care s-a aruncat in aer avea probleme psihice si fusese internat, in trecut, intr-o clinica de psihiatrie. El a incercat de mai multe ori sa se sinucida.










4951 vizualizari
  • +28 (32 voturi)    
    wow. (Luni, 25 iulie 2016, 16:51)

    hamham [utilizator]

    asta da stire socanta !
    • +9 (13 voturi)    
      hei (Luni, 25 iulie 2016, 17:44)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui hamham

      Sunt zvonuri ca Merkel s-a sinucis intr-un bunker din Berlin.
      • 0 (0 voturi)    
        Obanana (Marţi, 26 iulie 2016, 16:27)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Nu i da voie seful ei, Obanana.
  • +18 (22 voturi)    
    depresivu' (Luni, 25 iulie 2016, 16:53)

    neurino [utilizator]

    pai nu era depresiv. Ba inca urma sa fie "deportat" in Bulgaria (daca de ce sa stea amaratii aia linistiti si europenii de vest , francezi, nemti, nu...lasa-i sa vada si ei ce inseamna sa fii "adevarat european".
    • +10 (10 voturi)    
      alo (Luni, 25 iulie 2016, 17:45)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      Ma intreb cati din astia au fost/urmeaza sa fie deportati si in Romania.
  • +12 (12 voturi)    
    INCREDIBIL, NU CRED (Luni, 25 iulie 2016, 17:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu se poate asa ceva! Trebuie cautate alte motive, mai serioase.
  • -10 (14 voturi)    
    Urmarind logica unora dintre voi.. (Luni, 25 iulie 2016, 17:10)

    s.t.e.f.a.n [utilizator]

    as putea concluziona ca toti romanii sunt niste nespalati si se ocupa cu cersitul si furatul din buzunare, pentru ca am vazut cel putin un roman care face asta pe strazile orasului, din vestul Europei, in care locuiesc.

    Din fericire pentru mine, pe aici sunt si oameni mai destupati, care nu ma baga in aceeasi oala cu toti criminalii (mici sau mari) doar pentru ca avem aceeasi nationalitate.
    • +2 (2 voturi)    
      aproape corect (Luni, 25 iulie 2016, 22:50)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui s.t.e.f.a.n

      Numai ca noi, romanii, chiar si cei mai nespalati, cersetori si criminali dintre noi, nu avem o lege care ne spune sa facem aceste mirsavii. Ei au, se numeste islam.
  • +11 (11 voturi)    
    de ce nu se strang toti astia la o petrecere? (Luni, 25 iulie 2016, 17:11)

    mbembe [utilizator]

    Sa se stranga toti bombermanii undeva sus la munte, sa dea o petrecere pe cinste undeva intro depresiune si sa-si detoneze toti bombele, sa ne faca in ciuda cu un foc de artificii si sa scape lumea de ei!?
  • +11 (11 voturi)    
    Unde esti (Luni, 25 iulie 2016, 17:16)

    KostasP [utilizator]

    Alexpro, sa ne mai povestesti de asa zisa minoritate in randul musulmanilor agresivi. Pai daca din motive din astea se arunca in aer, atunci ce sa mai vorbim de motive mai grele.
  • +7 (7 voturi)    
    Pai si ce daca (Luni, 25 iulie 2016, 17:36)

    Ere [utilizator]

    Care e legatura ca urma sa fie deportat in Bulgaria? Cu alte cuvinte, inca putin si scapau de un terorist trimitandu-l in alta tara a UE. Asta da solidaritate!
  • +3 (3 voturi)    
    liderul (Luni, 25 iulie 2016, 17:50)

    amanda13 [utilizator]

    ISIS nu a fost ucis. Inca.
  • +9 (9 voturi)    
    Nu cred (Luni, 25 iulie 2016, 18:03)

    lordoflight [utilizator]

    Un practicant al religiei pacii? N-as fi crezut, E facatura. Muslimaniacii sunt niste artisti. Ei doar picteaza si viseaza.
  • +13 (13 voturi)    
    Ce mai corectitudine (Luni, 25 iulie 2016, 18:08)

    Armadilo [utilizator]

    Astia de la ISIS iti spun direct in fata, iti mai dau si inregistrari si tu Merkel, nu si nu, Batman-Batman.

    iti dati inainte cu psihoza, cu psihiatria, psihanaliza, sociologia, carma-transfrontaliera, mai bagati voi ceva de nou, dar nici daca va dati de ceasu morti nu spuneti lucrurilor pe nume: TERORISM ISLAMIC!

    Nu exista nici o alta varianta de numire a acestui flagel.

    Cand il mai auzi si pe adormitul ala de Erdogan, care spune ca gulenistii lui sunt de mult periculosi decat ISIS iti vine sa pleci de pe planeta asta.
  • +10 (10 voturi)    
    Si ? (Luni, 25 iulie 2016, 18:21)

    adrian88000 [utilizator]

    Mai e nebun sau nu ? Sau frau Merkel spune ca este un nebun, care din cauza nebuniei a inceput sa simpatizeze ISIS. Si din cauza maladie psihice severa de care suferea , nu avea discernamant.
    Deci, nu ISIS e implicat aici. Asa este, frau Merkel ?
    • +2 (2 voturi)    
      alo (Marţi, 26 iulie 2016, 0:04)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Eu cred ca persoana cu probleme psihice este chiar Merkel.
  • +17 (17 voturi)    
    Draguti cei de la ISIS (Luni, 25 iulie 2016, 18:27)

    AdiSto [utilizator]

    S-au gandit sa nu-i mai faca pe nemti sa se chinuie cu "investigatiile" daca este sau nu este un atentat. Li s-a facut mila de chinurile in care se zbat autoritatile cu corectitudinea lor politica
  • +11 (11 voturi)    
    cea mai tare parte (Luni, 25 iulie 2016, 19:02)

    tba [utilizator]

    este ca a vrut sa intre la concert!!
    nu a fost lasat, probabil ca nu le-a pkacut fata lui!
    dar n-au avut nicio treaba cu rucsacul lui, unde de altfel avea bomba!
    adica, daca le-ar fi parut mai simpatic, ar fi detonat bomba la concert!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu e bine, mai baieti... (Luni, 25 iulie 2016, 19:10)

    Metec [utilizator]

    Astia din SI s-au pus rau cu toata lumea, chiar cu cei mai rai. Ca-i bombardezi pe francezi, treaca-mearga, dar si pe nemti?! Astia sunt rai de tot, o sa va scoata matzele si o sa danseze cu ele pe cap! Cititi-l pe Sven Hassel...
    • +1 (3 voturi)    
      hei (Marţi, 26 iulie 2016, 0:04)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Nemtzii aia din carti nu au nici o legatura cu actualul popor german care, dupa Razboi, a fost spalat pe creier in mod agresiv ai emasculat la maximum.
  • 0 (0 voturi)    
    ISIS are evidența simpatizanților? (Luni, 25 iulie 2016, 19:24)

    asavreau [utilizator]

    Simpatiza ISIS așa de mult că a fugit de ei.
  • +3 (3 voturi)    
    A, era simpatizant ISIS?!? (Luni, 25 iulie 2016, 20:46)

    LianBerthold1 [anonim]

    Eu credeam că ține cu Bayer Leverkusen sau cu Wolfsburg, și de-aia s-a aruncat în aer ...
  • 0 (0 voturi)    
    O agenda? (Marţi, 26 iulie 2016, 16:17)

    Toni_Romania [utilizator]

    Daca aceste atacuri continua la un moment dat Guvernele vest vor zice "Dragi occidentali, va suprimam libertatile occidentale si freespeech-ul, si va dam teroarea noastra, neplacuta, dar cu care veti fi in siguranta". Adica vesticii vor vedea armata patruland pe strazi 24/24, fara drept la manifestatii, poate cu partid unic, fara nationalisti, dupa ora 20 toata lumea in casa la nani, fara drept de a comenta contra Puterii, saituri internet inchise.... ....etc etc. Poate asta e agenda.