Managerul de campanie al lui Clinton: Rusia a scurs in presa emailurile democratilor pentru a-l ajuta pe Trump

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 24 iulie 2016, 20:39 Actualitate | Internaţional

Clinton si Trump, principalii favoriti in SUA
Foto: Facebook
Managerul de campanie a lui Hillary Clinton, Roby Mook, a declarat ca in opinia sa "actori ai statului rus" au fost implicati in scurgerea emailurilor Comitetului National Democrat american din care reiese ca, in alegerile primare demorate, liderii democrati considerau ca senatorul Bernie Sanders are sanse mici sa castige sustinerea partidului pentru prezidentiale, relateaza Washington Post.

"Exista dovezi ca actori ai statului rus au spart DNC (Democratic National Committee), au furat emailurile, si sunt experti care spun ca au scurs aceste emailuri cu scopul de a-l ajuta pe Donald Trump", a declarat Mook pentru CNN intr-un interviu difuzat duminica: "Nu cred ca este ocoincidenta ca aceste emailuri au fost publicate in ajunul conventiei noastre de aici."

Mook a declarat ca idea ca rusii au scurs emailurile democratilor posibil pentru a-l ajuta pe Trump este "tulburator".

"Trebuie sa fim ingrijorati ca Trump si aliatii sai au adus modificari platformei pentru a o face mai pro-rusa, si l-am vazut vorbind despre cum NATO nu ar trebui sa intervina (in disputele rusesti - n.red.). Deci, cred ca atunci cand pui totul cap la cap, este o imagine tulburatoare", a declarat managerul de campanie a lui Clinton.

La insistentele jurnalistului CNN, Mook a facut o legatura intre spargerea retelei DNC din iunie de catre hackeri rusi si publicarea vineri pe WikiLeaks a 20.000 de emailuri ale oficialilor democrati.

Unele emailuri arata ca reprezentanti ai partidului pus sub semnul intrebarii viabilitatea lui Sanders si au discutat despre cum ar putea sa foloseasca religia sa impotriva lui.

"Daca ei sunt cei care le-au luat, atunci trebuie sa credem ca ei sunt cei care le-au facut publice", a adaugat Mook.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
5008 vizualizari
  • +7 (41 voturi)    
    - (Duminică, 24 iulie 2016, 20:52)

    EugenEugen1 [anonim]

    Putin pare a fi vinovat de absolut tot ce intampla negativ pe planeta asta. Ca madam Clinton a folosit un server de email nesecurizat, asta a uitat sa spuna Mister Muc
    • +2 (28 voturi)    
      Ne dam cu părerea (Duminică, 24 iulie 2016, 21:24)

      dx [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      Noile mailuri nu sunt de pe serverul lui Clinton. Sunt un alt set de pe serverul de aceasta data securizat al Convenției Democrate. Acum nu orice scurgere de informații are legătură cu serverul folosit de Hilary dar dacă tu crezi asta e ok...
      • 0 (6 voturi)    
        - (Duminică, 24 iulie 2016, 22:16)

        EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui dx

        Nu ma refeream la mailurile DNC ci la felul cum inteleg persoane oficiale de rang inalt sa trateze chestiuni de securitate cibernetica
        • +1 (1 vot)    
          Oamenii politici americani (Luni, 25 iulie 2016, 11:21)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

          oameni politici pe care nici o alta natie nu-i are. Sunt multi care ar vrea sa aiba asemenea oameni politici dar din pacate noi nu avem decat motocicleni, ponti si alte specimene...Hai US! Hai Romania!
      • +1 (5 voturi)    
        da (Duminică, 24 iulie 2016, 22:45)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui dx

        camarade, iar USA e plina doar de babe care habar nu au sa foloseasca computerul.
        Comunicatul democrat denota doar disperarea madamei hillary. Scurgerile de informatii de pe mail-urile hilariene sau democrate nu mai impresioneaza pe nimeni, sint deja un fapt curent.
        Trump prosovietic denota exact tactica kgb-ista in care democratii sint experti, cred ca au avut zeci de ani consiliere de specialitate direct de la sursa.
        La buna vedere in noiembrie, cind va avea loc ''ultimul bal''.
      • +3 (11 voturi)    
        un prea mi-e clar (Duminică, 24 iulie 2016, 23:09)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui dx

        ce importanta are de unde sunt mailurile, daca Hillary ar fi corecta n-ar deranja-o scurgerile de mailuri. asta seamana mult cu ce spune psd-ul, ca vai, suntem haituti
        • -3 (5 voturi)    
          PSD-ul ? (Luni, 25 iulie 2016, 0:19)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Seamana mai mult cu PDL-ul. Ca rusii e rai, stim cu totii, iar votantii lor sunt bolsevici, asistati, pensionari platiti de Putin.
          • +1 (3 voturi)    
            Da . (Luni, 25 iulie 2016, 3:18)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            .....PSD-ul. Ai citit bine.
          • +2 (4 voturi)    
            Rusii nu e rai, doar salbateci si mujic (Luni, 25 iulie 2016, 7:30)

            Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            care includ si atributul rau.
            • -1 (1 vot)    
              merci de confirmare (Luni, 25 iulie 2016, 12:50)

              ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

              exact despre genul asta de campanie vorbeam ;) pentru oitze educate si informate de facebook, ca deh, avem internet
    • -4 (8 voturi)    
      pai daca in Romania tine propaganda asta (Luni, 25 iulie 2016, 0:18)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      De ce sa nu mearga si in SUA ? Inamicul national, Rusia, care sustine adversarul. Adversarul e un bolsevic. Cei care il voteaza sunt pensionari comunisti, asistati social (si acum vad ca sunt si pe net si dau like cu "partikip" ca sa castige masina Andrei). Ai dracu' pensionari asistati, s-au bagat si pe facebook.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu pensionari sau asistati (Luni, 25 iulie 2016, 7:33)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        Foloseste termenul "oitze" si spui totul.
  • +6 (8 voturi)    
    hmm (Duminică, 24 iulie 2016, 23:06)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Adica problema nu e cu continutul emailurilor ci cum au reusit ele sa fie publice ... asta e tare rau
  • -3 (11 voturi)    
    Poate ca rusii au cotrobait in e-mailurile (Duminică, 24 iulie 2016, 23:10)

    Carpi [utilizator]

    lui Hilary. Dar afirmatia ca Putin l-ar favoriza pe Trump in competitia cu Hilary este caraghiosa !!!.
    Trump are printre altele sange scotian in vene. Generalul Paton (tot cu origini scotiene si cu care Trump seamana izbitor de mult ca stil ! ) in primavara lui 1945 a fost singurul general american care a sustinut ca armata americana sa-si continue drumul tocmai pana la Moscova !!!.
    Eisenhower, Rosevelt si apoi Truman abia l-au temperat ! .
    Se pare ca moartea lui in accident de masina ,,nu este tocmai straina'' de ,,comentarile politico-militare'' cu care ,,deranja'' conducerea SUA !
    • -1 (9 voturi)    
      Da. (Luni, 25 iulie 2016, 3:01)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      Eşti nebun.
    • +2 (10 voturi)    
      Ce logica! (Luni, 25 iulie 2016, 3:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Carpi

      Deci Trump are "sange Scotian" ca si Paton, de aceea, nu-i plac rusii.

      Pai conform acestei logici, toti romanii ar trebui sa fie rusofobi, dar dupa cum vezi tu, sunt foarte multi (prea multi) rusofili.

      Pe Putin nu-l intereseaza ce origini ae Trump, lui doar ii convine programul de politica externa propus si asumat de Trump. Iar Trump este un "capitalist" convins, adica nu are scrupule si face orice pentru a-si atinge scopul (adica sa devina presedinte, iar pentru asta se face frate si cu Putin, nu ca ar fi foarte diferiti)
      • +3 (3 voturi)    
        ...... (Luni, 25 iulie 2016, 11:24)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        ''Pai conform acestei logici, toti romanii ar trebui sa fie rusofobi, dar dupa cum vezi tu, sunt foarte multi (prea multi) rusofili".
        da,toti romanii sunt rusofobi,numai niste unii platiti de propaganda bolsevica sau retardati cu studiile de istorie facute pe russia today sunt rusofili!
        cum dreaku sa fie romanii rusofili?toate relele abatute asupra Romaniei si Europei civilizate vin din rusia.Cine uita sau neaga ce a insemnat comunismul ptr. romani?
        Nu mai face afirmatii ca romanii sunt rusofili ca ne insulti inteligenta si istoria!
        • -1 (1 vot)    
          Poate ca-ti insult ce ai tu acolo de-i zici ... (Luni, 25 iulie 2016, 19:19)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          .... inteligenta. Uita-te pe forumumuri si vezi de numara cati rusofili sunt. Platiti sau nu, tot aia e.

          Ia vezi pe policienii romani, cam cati rusofili sunt (din motive financiare sau nu, tot aia e). Cati fosti comunisti sunt, majoritatea sunt rusofili, asa ca.. tu si cu inteligenta ta stati acolo si negati realitatile.
      • +1 (1 vot)    
        Scotienilor nu le place abuzul fata de libertatea (Luni, 25 iulie 2016, 19:15)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        altora. Adica lui Paton nu-i placeau sovieticii si faptele lor, si nicidecum rusii!! .
        De altfel poporul Scotian este un popor foarte creativ in arta, la fel ca rusii. Nimeni in Europa nu ar aprecia mai mult minunata muzica ruseasca decat scotienii !. Dar cand este vorba de abuzul asupra libertatii altora, un scotian, care a suportat pe pielea lui abuzurile englezilor in istorie, se comporta diferit ca un englez. (Hilary are origini englezesti).
        Englezii (care au trait din munca sclavilor negrii fara nici o jena! ) se complac usor cu abuzurile suportate de alte popoare!. Englezul Churchill s-a complacut sa dea viitorul Romniei pe mana lui Stalin tot fara nici o jena! . Adica Hilary nu ar ,,misca un deget'' in mod serios impotriva ,,sovieticului'' Putin in privinta abuzurilor internationale pe care le face acesta. La fel ca si sotul ei Bill Clinton (tot origini englezesti).

        Cu Trump ,,scotianul'' situatia poate sa fie alta !
  • 0 (10 voturi)    
    hehehe (Luni, 25 iulie 2016, 0:54)

    john70 [utilizator]

    Mister Muc nu face decat sa exprime disperarea Democratilor care vad ca pe Trump nu-l poate opri nimeni.
    Dupa discursul lui Trump de joi seara, au inceput sa le tremure chilotzii. Pentru prima data in istoria SUA, un candidat la presedintie a pomenit cuvantul "coruptie" intr-un discurs de acceptare a nominalizarii.S-au spus si multe alte lucruri care nu sunt spuse niciodata de politicieni: statistici privind crimele, exemple de americani nevinovati omorati de imigrantii ilegali. Si, slava Domnului, nu a spus nimic de incalzirea globala!
    • 0 (4 voturi)    
      hai sa nu mai inghitim gogosi (Luni, 25 iulie 2016, 9:10)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui john70

      nu de alta dar chiar fac rau!
      poate te mai documentezi putin ca trump este fix hotul care striga hotii! si cum iti dai seama care va fi comportamentul lui pe viitor (in caz ca ajunge presedinte)? simplu: te uiti in trecutul lui trump. te vor trece niste fiori sa realizezi ca este doar un alt "baiat destept" care a dat ceva tzepe la viata lui si a declarat faliment de cel putin trei ori.
      dar ca sa vezi toate lucrurile astea trebuie sa cauti un pic ceva info, nu doar sa te uiti in gura lui trump.
      • 0 (0 voturi)    
        e relativa (Marţi, 26 iulie 2016, 8:19)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui paniri

        faptul ca e baiat destept e important. de ce? pai de la kennedy incoace niciun presedinte nu a mai fost de capul lui, au ascultat toti de cei din spate, de finantatori, de reprezentantii marii finante. trump e posibil, repet, e posibil, sa faca ce vrea el tocmai pentru ca e baiat destept. omul are o varsta, e posibil sa vrea sa faca si ceva pozitiv , ceva lipsit de castiguri financiare, nu mai are nevoie de bani, a demonstrat suficient la nivel financiar, acum poate ca vrea sa demonstreze la nivel politic si social. nevasta lui clinton stim sigur ce va face, va continua jocul marilor afaceristi care vor razboaie etc
  • -1 (3 voturi)    
    Interesanta ideea (Luni, 25 iulie 2016, 10:35)

    UpNext [utilizator]

    ca, daca Pamantul e rotund, e vina lui Putin. Si chiar daca ar fi plat, tot Putin trebuie tras la raspundere...Cu astfel de articole idioate, o sa-nceapa sa rada si curcile bete de la IAS Zori Noi, care nici nu exista! ;)
  • +2 (2 voturi)    
    ei si ce daca (Luni, 25 iulie 2016, 11:26)

    EXEs [utilizator]

    Sursa scurgerilor nu scuza faptele comise. Nici faptul ca nu este direct vinovata in scandalul emailurilor nu scuza faptul ca si-a facut server de mail privat si ca informatii secrete au sifonat prin el. Si eu pot sa ma intreb cum au iesit la iveala faptele din scandalul Watergate, dar asta nu scuza ceea ce au facut oamenii lui Nixon.
    Mda, Hillary pierde pe zona de centru stanga si nu o prea mai intereseaza de gura mare pe care o fac comunistii lu' Sanders. Oricum astia o sa aiba ciocul mic pentru ca nu o sa voteze niciodata un capitalist "imperialist" ca Trump. Trump a fost destul de bun la RNC, iar copiii lui sunt incredibil aproape de inteligenti. Ar putea chiar sa castige daca o parte din presa si din business trece de partea lui. Altfel hienele astea din presa il vor linsa la fel cum au facut cu Bush W, cu Mitt Romney si cu Ted Cruz.