Bulgaria denunta zece incalcari ale spatiului aerian NATO de catre avioane militare si comerciale ruse

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 24 iulie 2016, 18:05 Actualitate | Internaţional

Avioane rusesti de vanatoare SU-25
Foto: Agerpres/EPA
Ministrul bulgar al Apararii Nikolai Nencev a anuntat duminica o intensificare, in ultima luna, a incalcarilor spatiului aerian bulgar atat de catre aviatia militara rusa, cat si de catre zboruri comerciale ruse, si a denuntat aceste incalcari drept "provocari la adresa Bulgariei si fortelor sale aeriene", relateaza News.ro citand Reuters.

Nencev a declarat pentru postul bulgar Nova TV ca aeronave militare ruse au patruns in ultima luna de patru ori in "aria de responsabilitate a Bulgariei" din spatiul aerian al NATO.

Avioanele ruse aveau oprite transponderele - dispozitive de comunicare care permit, alaturi de radare, localizarea unei aeronave, mai ales intr-un spatiu aerian aglomerat -, a subliniat ministrul.

"Este foarte ingrijorator, asa ca luam masuri preventive", a spus Nemcev. Orice intrare neautorizata in spatiul aerian declanseaza trimiterea unor avioane bulgare de vanatoare, a adaugat el.

Avioane ruse de linie au incalcat spatiul aerian de sase ori in ultima luna, a precizat Nencev.

Bulgaria a cerut explicatii Moscovei cu privire la aceste incalcari, a precizat ministrul, care a adaugat ca aceste incidente reprezinta "provocari la adresa Bulgariei si a fortelor sale aeriene".

Ministerul rus al Apararii, contactat de Reuters, nu a fost in masura sa comenteze imediat cu privire la aceste acuzatii.

Secretarul general al NATO Jens Stoltenberg a indemnat Moscova, in ianuarie, sa "adopte toate masurile necesare" pentru a se asigura ca nu incalca spatiul aerian al Aliantei Nord-Atlantice.

Stoltenberg facea aceste declaratii in contextul in care Turcia a doborat in noiembrie un avion militar rus de razboi care pleca intr-o misiune in spatiul aerian sirian, pe care Ankara l-a acuzat ca a incalcat spatiul aerian turc. Acest incident a provocat o intrerupere a relatiilor diplomatice intre cele doua tari, iar Moscova a impus Ankarei sanctiuni economice.

Sofia a refuzat, in septembrie, sa acorde acces unor zboruri ruse - despre care Moscova afirma ca transporta ajutoare - catre Siria si afirma ca are indoieli serioase cu privire la incarcatura de la bordul aeronavelor.

Bulgaria, o fosta tara comunista si totodata un fost aliat loial Moscovei, este aproape integral dependenta de livrari energetice ruse, iar multi bulgari au un sentiment de afinitate profunda cu marele lor vecin de peste Marea Neagra.


Citeste mai multe despre   









9208 vizualizari
  • +20 (22 voturi)    
    Nu erau astia cei care (Duminică, 24 iulie 2016, 18:24)

    Zummm [utilizator]

    Ramasesera fara combustibil la avioane iar mentenanta lor le este facuta de Rusia ? :)))
  • +37 (41 voturi)    
    Pace si iubire :) (Duminică, 24 iulie 2016, 19:03)

    LVNT [utilizator]

    Parc dl. prim-ministru Borisov spunea ca nu vrea sa vada arme pe Marea Neagra ci turisti fericiti, flori, pace si iubire. Ei domnule Borisov cam asta e "pacea si iubirea" ruseasca. Distractie placuta sa aveti. :)
    • +10 (12 voturi)    
      Nu mai exagerati atat ! (Luni, 25 iulie 2016, 9:40)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui LVNT

      au fost niste recunoasteri aeriene sa stie rusii pe unde trimit flota aia de iole de care vorbea Borisov - asa ca nu e de rau, e de bine :)
      chiar ar fi frumos sa le iasa Borisov personal in intampinare pe o salupa, pentru o primire tovaraseasca, cu paine si sare - din partea mea poate sa plece chiar acum

      iar aia cu transponderele oprite a fost un gest de prietenie - au zis ca poate nu-i vad pe radar, nu ridica avioanele si economisesc astfel ceva kerosen, ca stiau ca bulgarii au si ei probleme economice !
  • -14 (24 voturi)    
    Cui denunta? (Duminică, 24 iulie 2016, 19:30)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oare sa nu stie Borisov ca NATO si-a cam luat mâinile de pe flancul de sud-est si ca Marea Neagra va fi lac rusesc? Ce naiba sa apere NATO aici? Doua tari profund corupte, rusinea Europei, conduse de mafiile securiste si de hoți, de care le e scârbă tuturor?
  • +11 (17 voturi)    
    hahahahahaha (Duminică, 24 iulie 2016, 19:51)

    john70 [utilizator]

    NATO se va sesiza doar cand tancurile rusesti vor incepe sa polueze mediul in Bulgaria si va cere bulgarilor sa reduca productia de gogosari.
  • +17 (21 voturi)    
    Pace si iubire la Marea Neagra... (Duminică, 24 iulie 2016, 20:03)

    AKM [utilizator]

    ...parca asta isi doreau bulgarii. Pai...sa cante "Image" in timp ce stau in patru labe." Love" pe la spate duhnind a pufoaica, asta este "iubirea" ruseasca.
  • -21 (29 voturi)    
    corect .... (Duminică, 24 iulie 2016, 20:13)

    TRABI [utilizator]

    Bulgarii , corecti .
    NATO ?
    Poate ca da basescu o idee , ca-i eminenta cenusie din sud-estul Europei . Numa' sa nu-l vada bulgarii , pentru ca o sa creada ca se uita si vorbeste cu rusii . Da indicatii in toate . Cine s-o fi crezand . Auzi la el , ca ar trebui sectii de votare in diaspora , inca vreo 3000 . Dupa ce a dormit la Cotroceni vreo 9 ani si nu a facut nimic bun pentru tara asta , nici macar o cerinta catre guvern nu a facut , acum vine si da indicatii ---> asta-i sistemul comunisto stalinist invechit . Ne-am saturat , dispari.....
    • +10 (14 voturi)    
      halatu, cat e halatu ? (Duminică, 24 iulie 2016, 22:21)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      schizo-paranoia, pastilele de ora 8 seara ti le-ai luat ? Aici se discuta de avioane rusesti in spatiul aerian bulgar, bre, tataie...nu de sectii de votare si ce vrea basescu;
  • +13 (15 voturi)    
    he heeeeee (Duminică, 24 iulie 2016, 22:24)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Nu erati voi, mai bulgarasilor, pana mai ieri jmechertătă ???

    "...asa ca luam masuri preventive" Da, stim: mutati granita mai aproape de tarm !
  • +7 (13 voturi)    
    avioane de vanatoare? (Luni, 25 iulie 2016, 8:13)

    rsbl [utilizator]

    Cand o sa catalogati si voi corect avioanele astea de razboi? In poza sunt niste avioane de atac la sol, nu de vanatoare. E ca si cum ai cataloga drept autoturism un camion sau un transportor drept tanc ...
  • +9 (9 voturi)    
    avioane (Luni, 25 iulie 2016, 9:43)

    sareta [utilizator]

    Ce bucurie : in sfarsit si bulgarii au tras "pe dreapta " avioanele lor MIG -29.Rusii se pot distra deasupra lor....
  • +6 (6 voturi)    
    Probleme? (Luni, 25 iulie 2016, 11:41)

    vodatepes [utilizator]

    probleme la Sofia? As, cum Rusia trimite avioane militare spre Bulgaria. pai acum o luna in urma astia cu ceafa grosa spuneau ca Rusia trimite doar porumbei si ei doresc pacea. Ba astia de la sud de Dunare cred ca sunteti cu cu... rul in doua luntri si sa nu cadeti in apa.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa fie pace, pace, pace pe pamant (Luni, 25 iulie 2016, 11:59)

    JustinCase [utilizator]

    Si uite cum nu vor uratii aia de la NATO sa transformam noi Marea Neagra intr-un mare aqua park al fericirii.
  • +9 (9 voturi)    
    Pai... (Luni, 25 iulie 2016, 12:21)

    ac [utilizator]

    ... nu voiati pace la marea Neagra si erati preteni cu rusii? Pana mea, dupa 1000 de ani n-ati inteles inca cu ce aveti de-a face?
  • +1 (1 vot)    
    magarul troian.......bulgaristan...... (Luni, 25 iulie 2016, 16:33)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    nici astea nu stiu sau nu vor sa stie care e situatia reala la m. neagra.